09 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/3192/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву Головного управління ДПС у Волинській області про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 (яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2025), у даній справі позов задоволено повністю: визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) від 19.02.2025 №2995/6/03-20-24-02-06 у поверненні помилково та/або надміру сплачених коштів ОСОБА_1 ; зобов'язано ГУ ДПС у Волинській області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області подання: про повернення ОСОБА_1 помилково сплачених сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковими повідомленнями-рішеннями від 05.12.2019 №0054490/2-5033-0307, №0054489/2-5033-0307, №0054491/2-5033-0307, №0054490/1-5033-0307, №0054489/1-5033-0307, №0054491/1-5033-0307, №0054490-5033- 0307, №0054489-5033-0307, №0054491-5033-0307, які визнано протиправними та скасовано рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 у справі №140/11932/20, у загальній сумі 243086,57 грн, за реквізитами вказаними у поданій заяві від 31.01.2025.
28.01.2026 на виконання рішення суду у даній справі, Волинським окружним адміністративним судом видано стягувачу виконавчий лист №495/2026 (про зобов'язання вчинити дії).
25.02.2026 до суду надійшла заява представника ГУ ДПС у Волинській області про зміну способу і порядку виконання рішення суду від 04.07.2025 у справі №140/3192/25 шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 помилково сплачених сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковими повідомленнями- рішеннями від 05.12.2019 №0054490/2-5033-0307, №0054489/2-5033-0307, №0054491/2-5033- 0307, №0054490/1-5033-0307, №0054489/1-5033-0307, №0054491/1-5033-0307, №0054490-5033- 0307, №0054489-5033-0307, №0054491-5033-0307, які визнано протиправними та скасовано рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 у справі №140/11932/20, у загальній сумі 243086,57 грн.
Вказана заява мотивована тим, що ОСОБА_1 звернулась до ГУ ДПС у Волинській області із заявою про повернення помилково та/або надміру сплачених сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченому фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, (код класифікації доходів бюджету 18010300) на 243086,57 грн, яка обліковується у ІКП її померлого чоловіка ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідно до довідки про коло спадкоємців. При цьому в ІКП заявниці ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) відсутня переплата у розмірі 243086,57 грн з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченому фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, (код класифікації доходів бюджету 18010300), відсутні платіжні документи, що підтверджують факт сплати цих сум та їх зарахування до відповідного бюджету, оскільки платником таких сум була не ОСОБА_1 , а її чоловік. При цьому, наявна сума переплат у розмірі 243086,57 грн з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченому фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, (код класифікації доходів бюджету 18010300), в ІКП померлого чоловіка заявниці ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ). У даній ситуації, ГУ ДПС у Волинській області, не уповноважене нормами чинного законодавства здійснювати повернення надлишково сплачених сум вручну, а технічна можливість повернути надлишково сплачені кошти поза ІКП заявника (спадкоємця) відсутня. З врахуванням вищенаведеного, ГУ ДПС у Волинській області вважає, що відсутність функціональних повноважень щодо повернення надмірно сплачених коштів поза ІКП заявника (спадкоємця) є обставиною, що робить неможливим фактичне виконання рішення.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27.02.2026 вказану заяву призначено до судового розгляду на 11:30 09.03.2026.
В поясненнях від 06.03.2026 представник ГУ ДКС України у Волинській області зазначив, що судами не досліджувалися розрахункові документи, що підтверджують перерахування коштів ОСОБА_2 на виконання податкових повідомлень-рішень, винесених ГУ ДПС у Волинській області, як і не досліджувалося, до якого бюджету зараховані сплачені кошти ОСОБА_2 . При цьому, враховуючи положення Податкового та Бюджетного кодексів України, кошти сплачені ОСОБА_2 за кодом класифікації доходів бюджету 18010300 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» підлягали зарахуванню до відповідного місцевого бюджету. Представник ГУ ДКС України у Волинській області не погоджується із вказаним способом виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі № 140/3192/25, оскільки такі кошти не зараховувалися до Державного бюджету України та в матеріалах справи відсутні документи, що підтверджують зарахування коштів до Державного бюджету України та зазначає, що такі кошти підлягають стягненню на користь ОСОБА_1 з відповідного місцевого бюджету.
06.03.2026 на адресу суду надійшла заява від представника ГУ ДПС у Волинській області, яка за своїм змістом така фактично є заявою про уточнення способу виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №140/3192/25 шляхом: «Стягнення з відповідного місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 помилково сплачені суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковими повідомленнями- рішеннями від 05.12.2019 №0054490/2-5033-0307, №0054489/2-5033-0307, №0054491/2-5033-0307, №0054490/1-5033-0307, №0054489/1-5033-0307, №0054491/1-5033-0307, №0054490-5033- 0307, №0054489-5033-0307, №0054491-5033-0307, які визнано протиправними та скасовано рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 у справі №140/11932/20, у загальній сумі 243086,57 грн».
Судове засідання, призначене на 11:30 09.03.2026, проведено в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до частини четвертої статті 229, частини третьої статті 374 КАС України.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи та питання про зміну способу і порядку виконання рішення суду, вказує на таке.
Положенням частини першої статті 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно з частинами другою та третьою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 КАС України.
Положеннями абзацу першого частини першої статті 378 КАС України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною третьою статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже виключною правовою підставою для прийняття судом рішення про зміну порядку виконання судового рішення є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють його виконання у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду.
При цьому під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання в раніше встановлений порядок і спосіб. Разом з тим, здійснення судом зміни порядку чи способу виконання рішення не повинно змінювати способу захисту порушеного права, обраного судом при вирішенні справи.
Аналогічні правові висновки щодо застосування норм права викладено у постановах Верховного Суду від 30.01.2018 у справі №281/1820/14-а, від 16.05.2018 у справі №556/2609/14-а, від 12.04.2018 у справі №759/1928/13-а.
Відтак, зміною порядку виконання судового рішення є прийняття судом нових заходів з метою реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. При цьому суд може змінити порядок виконання судового рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Так, статтею 43 Податкового кодексу України (далі - ПК України) регламентовано умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платнику.
Відповідно до пунктів 1, 4 Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються територіальним органом ДПС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу (далі - податкова декларація)), поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення. Заява може бути подана платником до територіального органу ДПС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
Після надходження до територіального органу ДПС подана в електронній формі заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, автоматично після перевірки засобами антивірусного захисту інформації вноситься до Журналу опрацювання заяв на повернення (далі - Журнал), який ведеться засобами інформаційно-комунікаційної системи органів ДПС.
Внесення до Журналу інформації щодо заяви, поданої платником у паперовому вигляді, здійснюється працівником підрозділу, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу.
Журнал містить, зокрема, такі дані: податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); найменування або прізвище, ім'я, по батькові (для фізичних осіб); дата та номер заяви про повернення коштів; назва помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу; сума помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу; дата сплати і реквізити, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок); напрям перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються, тощо.
Як зазначає представник ГУ ДПС у Волинській області, програмним забезпеченням ІКС «Податковий блок» передбачено реєстрацію заяв на повернення помилково та/або надміру сплачених коштів за реєстраційним номером облікової картки платника податків заявника. Водночас в інтегрованій картці платника ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) переплата з податку на нерухоме майно у сумі 243086,57 грн (код класифікації доходів бюджету 18010300) відсутня, як і платіжні документи, що підтверджують сплату зазначених коштів, оскільки їх платником був її чоловік - ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ). При цьому відповідна переплата обліковується в інтегрованій картці платника ОСОБА_2 .
За таких обставин відповідач зазначає про відсутність технічної можливості сформувати висновок про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.
Отже, виконання рішення суду у спосіб, визначений у резолютивній частині рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №140/3192/25, а саме шляхом зобов'язання ГУ ДПС у Волинській області сформувати та подати до органу Казначейства подання про повернення коштів, не призведе до поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату, оскільки у ГУ ДПС у Волинській області відсутня технічна можливість сформувати електронну заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.
Водночас, суд враховує, що відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Податкового кодексу України (далі - ПК України), податок на майно віднесено до місцевих податків.
Пунктом 10.5 статті 10 ПК України визначено, що зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Згідно з пунктом 19 частини першої статті 64 Бюджетного кодексу України, до доходів загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад належать місцеві податки та збори, що сплачуються (перераховуються) згідно з Податковим кодексом України.
Таким чином, кошти сплачені ОСОБА_2 за кодом класифікації доходів бюджету 18010300 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» підлягали зарахуванню до відповідного місцевого бюджету.
З огляду на викладене, суд враховує, що у разі зміни способу виконання рішення суду стягнення спірних коштів має здійснюватися саме з відповідного місцевого бюджету, до якого такі кошти були зараховані.
Враховуючи викладене, з метою ефективного захисту порушених прав позивача на соціальні виплати, суд вважає за можливе задовольнити подану заяву та на підставі абзацу другого частини третьої статті 378 КАС України змінити спосіб і порядок виконання рішення у даній справі шляхом стягнення з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 помилково сплачені суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковими повідомленнями-рішеннями від 05.12.2019 №0054490/2-5033-0307, №0054489/2-5033-0307, №0054491/2-5033-0307, №0054490/1-5033-0307, №0054489/1-5033-0307, №0054491/1-5033-0307, №0054490-5033- 0307, №0054489-5033-0307, №0054491-5033-0307, які визнано протиправними та скасовано рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 у справі №140/11932/20, у загальній сумі 243086,57 грн.
Керуючись статтями 229, 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Головного управління ДПС у Волинській області про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №140/3192/25 в частині зобов'язання Головного управління ДПС у Волинській області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області подання: про повернення ОСОБА_1 помилково сплачених сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковими повідомленнями-рішеннями від 05.12.2019 №0054490/2-5033-0307, №0054489/2-5033-0307, №0054491/2-5033-0307, №0054490/1-5033-0307, №0054489/1-5033-0307, №0054491/1-5033-0307, №0054490-5033- 0307, №0054489-5033-0307, №0054491-5033-0307, які визнано протиправними та скасовано рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 у справі №140/11932/20, у загальній сумі 243086,57 грн, за реквізитами вказаними у поданій заяві від 31.01.2025 на шляхом стягнення з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 помилково сплачені суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковими повідомленнями-рішеннями від 05.12.2019 №0054490/2-5033-0307, №0054489/2-5033-0307, №0054491/2-5033-0307, №0054490/1-5033-0307, №0054489/1-5033-0307, №0054491/1-5033-0307, №0054490-5033- 0307, №0054489-5033-0307, №0054491-5033-0307, які визнано протиправними та скасовано рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 у справі №140/11932/20, у загальній сумі 243086,57 грн (двісті сорок три тисячі вісімдесят шість грн 57 коп).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О. О. Андрусенко