06 березня 2026 р. № 400/155/26
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , ,
до відповідачаКомісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , ,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачаІНФОРМАЦІЯ_2 , ,
провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
07 січня 2026 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) про:
визнання протиправним і скасування Комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
зобов'язання Комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно розглянути заяву позивача щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти за нею рішення.
Позовні вимоги позивач аргументував тим, що він надіслав 10.12.2025 засобами поштового зв'язку через Центр надання адміністративних послуг апарату виконавчого комітету Первомайської міської ради до голови Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 заяву про надання йому відстрочки на підставі абзацу дванадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ) як військовозобов'язаному, який має дружину з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, встановленою внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів. Однак, зі змісту листа ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.12.2025 № 14780 вбачається, що його заява фактично не була розглянута по суті. На день подання цього позову позивач так і не отримав відповідь про результати розгляду вищенаведеної його заяви. На переконання позивача такі дії ІНФОРМАЦІЯ_5 є протиправними, оскільки він належним чином подав на ім'я голови Комісії при Первомайському РТЦКтаСП повний пакет документів, які підтверджують наявність підстави для надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно з абзацом дванадцятим частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ.
У відзиві на позовну заяву від 02.02.2026 № 900 Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі- Комісія при ІНФОРМАЦІЯ_6 ) та у відзиві на позовну заяву від 16.01.2026 № 463 і в письмових поясненнях від 24.01.2026 № 662 ІНФОРМАЦІЯ_4 заперечили проти позову і просили відмовити в його задоволенні у повному обсязі. Відзив умотивовано тим, що позивач, які військовозобов'язаний, звернувся із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації до Центру надання адміністративних послуг (далі - ЦНАП) не особисто, а через установу поштового зв'язку, чим було порушено пункт 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок № 560). Після цього ЦНАП, не встановивши особу заявника, не перевіривши достовірність наданих копій документів, направив їх до ІНФОРМАЦІЯ_5 . Отже, до Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 документи позивача не надійшли у встановленому законодавством порядку. Тому Комісія при ІНФОРМАЦІЯ_6 не вивчала отриману заяву, не оцінювала законність підстав для надання відстрочки позивачу, а отже і не приймала будь-яких рішень стосовно позивача.
У відповідях на відзиві від 22.01.2026, 17.02.2026 та у поясненнях від 04.02.2026 позивач підтримав свої позовні вимоги, зазначивши, що він діяв у повній відповідності до вимог чинного законодавства. Заява про надання відстрочки була особисто підписана позивачем на направлена засобами поштового зв'язку, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами. Чинне законодавством не містить вимоги щодо обов'язкового особистого подання такої заяви виключно шляхом безпосереднього звернення до відповідного органу. Навпаки, воно допускає подання звернень громадян поштовим зв'язком за умови їх власноручного підписання заявником.
Комісія при ІНФОРМАЦІЯ_6 у встановлений судом строк правом на подання заперечень не скористалася.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ, ЗАЯВИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
12.01.2026 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі, про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та про запропонування позивачу надати згоду на заміну первісного відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 на належного відповідача - Комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 .
15.01.2026 позивач подав до суду заяву, в якій надав згоду Миколаївському окружному адміністративному суду на заміну первісного відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 на належного відповідача - Комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 замінено неналежного відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 на належного відповідача - Комісію для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, керуючись частиною четвертою статті 229 КАС України, суд не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Позивач є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується сформованим 01.12.2025 у мобільному застосунку «РЕЗЕРВ+» військово-обліковим документом позивача.
Згідно з описом вкладення у цінний лист до поштового відправлення № 5521300288136 позивач надіслав на адресу Центру надання адміністративних послуг апарату виконавчого комітету Первомайської міської ради свою заяву від 09.12.2025 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу дванадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі, яка має дружину з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, встановленої внаслідок відсутності одного з парних органів.
Листом від 17.12.2025 № 742/3.13.2-30 виконавчий комітет Первомайської міської ради Миколаївської області переслав отриманий від позивача пакет документів до ІНФОРМАЦІЯ_5 для подальшого розгляду та прийняття відповідного рішення.
ІНФОРМАЦІЯ_4 надіслав на адресу позивача лист від 23.12.2025 № 14180, в якому навів положення пункту 58 Порядку № 560.
Вважаючи таку відмову у надані йому відстрочки протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-ХІІ).
Частиною першою статті 2 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абзацом другим частини другої статті 2 Закону № 2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.
Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову (направленням) громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом (частина перша статті 4 Закону № 2232-ХІІ).
Відповідно до абзацу третього частини шостої статті 2 Закону № 2232-ХІІ до видів військової служби належить військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Абзацом четвертим статті 1 Закону № 3543-ХІІ встановлено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Основного Закону України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації (частини п'ята і шоста статті 4 Закону № 3543-ХІІ).
Згідно з абзацом першим частини п'ятої статті 22 Закону № 3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відповідно до частини восьмої статті 23 Закону № 3543-ХІІ відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 56 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок № 560) встановлено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з абзацами першим-третім пункту 57 Порядку № 560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Таким чином, комісія, яка розглядає питання надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є міжвідомчою комісією без статусу юридичної особи, до складу якої входять як представники центрального органу влади (керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу)), так і відповідного місцевого органу державної влади (представники районної (міської) державної (військової) адміністрації), і яка діє при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (відокремленому відділі).
Як наслідок, така комісія у правовідносинах щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є суб'єктом владних повноважень, а тому вона є належним відповідачем в адміністративних справах про оскарження її рішень про надання або відмову в наданні відстрочки, яке оформлене протоколом.
Відповідно до абзаців першого-сьомого і дванадцятого пункту 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, військовозобов'язаних СБУ чи розвідувальних органів) особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Заява повинна містити такі обов'язкові відомості про військовозобов'язаного:
прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
дату народження;
адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування);
адресу електронної пошти;
контактний номер телефону.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).
Згідно з пунктами 6 і 7 Порядку подання через центри надання адміністративних послуг із використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг заяв про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, заява подається суб'єктом звернення через центр особисто. Подання заяви представником суб'єкта звернення не допускається.
Заява може бути подана через адміністратора центру після проходження ним електронної ідентифікації та автентифікації на Порталі Дія з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити його особу, а також після здійснення ідентифікації суб'єкта звернення на підставі документа, що посвідчує його особу, та документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картки платника податків) (крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відмітку або інформацію в паспорті громадянина України).
Таким чином, заява про надання про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, може бути військовозобов'язаним на ім'я голови відповідної комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки через центри надання адміністративних послуг лише:
або особисто з пред'явленням військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі);
або на Порталі Дія з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити його особу.
Відтак чинним законодавством станом на 10.12.2025 (день надіслання позивачем заяви про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період) не встановлено можливість подання відповідних заяв шляхом їх надіслання засобами поштового зв'язку.
Суд встановив, що позивач надіслав засобами поштового зв'язку на поштову адресу Центру надання адміністративних послуг апарату виконавчого комітету Первомайської міської ради цінним листом заяву від 09.12.2025 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу дванадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі, яка має дружину з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, встановленої внаслідок відсутності одного з парних органів.
Тобто він подав вказану заяву у невстановленому законодавством порядку, який унеможливив його ідентифікацію (встановлення його особи) працівниками ЦНАПу або шляхом пред'явлення їм оригіналу військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі), або шляхом електронної ідентифікації та автентифікації на Порталі Дія з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити його особу.
За таких обставин Комісія при ІНФОРМАЦІЯ_6 не мала повноважень щодо розгляду по суті вказаної заяви позивача. Відповідна бездіяльність відповідача є правомірною.
Водночас суд врахував, що підпис позивача на заяві від 09.12.2025 не був нотаріально засвідчений у порядку, встановленому пунктом 6 глави 7 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за № 282/20595.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
5. Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Комісія для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 );
третя особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ).
6. Повний текст рішення суду складений 06.03.2026.
Суддя В.Г.Ярощук