Справа: № 2а-5334/10/0670 Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.
Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
Іменем України
"24" грудня 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого -судді Лічевецького І.О., суддів -Грищенко Т.М., Шурко О.І., при секретарі -Погорілій О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2010 р. адміністративну справу за позовом Бігунського сільського споживчого товариства до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,
Бігунське сільське споживче товариство (надалі за текстом -«Бігунське ССТ») звернулось до суду з позовом про визнання недійсними податкового повідомлення-рішення №0000402301/0 від 18.06.2010 р. яким позивачеві визначено податкове зобов'язання із сплати податку на додану вартість в розмірі 229 630 грн. та податкового повідомлення-рішення № 0000412301/0 від 18.06.2010 р. яким Бігунському ССТ визначено зобов'язання із сплати податку на прибуток в розмірі 15 959 грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2010 р. адміністративний позов задоволено повністю.
В апеляційній сказі Овруцька МДПІ, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нове про відмову в задоволенні позову.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
11 січня 2007 р. та 28 лютого 2008 р. між Міністерством праці та соціальної політики України і Першотравневим комбінатом громадського харчування Овруцької райспоживспілки укладено договори № 07/25 та № 08/99 на організацію безоплатного харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Овруцького району Житомирської області за умовами яких комбінат зобов'язався забезпечити харчування дітей, а Міністерство оплатити ці послуги по мірі надходження бюджетних коштів.
Пунктом 1.6 цього договору передбачено право комбінату залучати субпідрядників.
Бігунським ССТ укладено договори субпідряду № 4 від 11.01.2007 р. та № 4 від 28.02.2008 р. з Першотравневим комбінатом громадського харчування Овруцької райспоживспілки на організацію пільгового харчування дітей шкільного віку, що віднесенні до категорії постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Зазначені договори стали підставою для укладання позивачем з відділом освіти Овруцької районної державної адміністрації договорів про спільну організацію безкоштовного харчування учнів загальноосвітніх шкіл Овруцького району Житомирської області, які мають статус потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС №1 від 14.01.2007 р. та №2 від 14.01.2008 р.
На виконання умов згаданих договорів позивач надав послуги з харчування дітей зазначеної категорії, а комбінат прийняв та оплатив їх.
Всього за період з 01.04.2007 р. по 31.03.2010 р. позивачем надано таких послуг на суму 555 412 грн. 80 коп.
У період з 12.05.2010 р. по 31.05.2010 р. посадовцями Овруцької МДПІ проведено виїзну планову документальну перевірку Бігунського ССТ з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 р. по 31.03.2010 р.
Результати перевірки оформлено актом № 190/23-01-01750192 від 06.07.2010 р.
Цим актом зафіксовано порушення позивачем вимог ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість»внаслідок віднесення до складу валових витрат та звільнення від оподаткування податком на додану вартість послуг з харчування дітей у школах. Такий висновок податкового органу мотивовано тим, що надаючи послуги Бігунське ССТ не було отримувачем бюджетних коштів, а відтак не мало права на податкову пільгу та на віднесення до складу валових витрат податку на додану вартість, сплаченого в ціні придбання товарів для харчування учнів.
На підставі висновків, викладених в акті перевірки, Овруцькою МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000402301/0 від 18.06.2010 р. яким позивачеві визначено податкове зобов'язання із сплати податку на додану вартість в сумі 22 630 грн., в тому числі 64 527 грн. за основним платежем та 165 103 грн. за штрафними санкціями, і податкове повідомлення-рішення № 0000412301/0 від 18.06.2010 р. яким визначено зобов'язання із сплати податку на прибуток в розмірі 15 959 грн., в тому числі 10 639 грн. за основним платежем та 5 320 за штрафними санкціями.
Правовідносини, що виникають у зв'язку із звільненням платником податку на додану вартість операцій від оподаткування, регулюються статтею 5 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР (надалі за текстом -Закон № 168/97-ВР).
Так, відповідно до абзацу 5 підпункту 5.1.10 пункту 5.1 статті 5 Закону №168/97-ВР звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Кабінетом Міністрів України, послуг з харчування дітей у школах, професійно-технічних училищах та громадян у закладах охорони здоров'я.
На виконання вищезазначеної законодавчої норми постановою Кабінетом Міністрів України від 03.11.1997 р. № 1200 затверджено Порядок надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість (надалі за текстом -«Порядок № 1200»).
Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що звільняються від оподаткування послуги з харчування учнів у професійно-технічних училищах, загальноосвітніх школах-інтернатах, спеціальних школах, що функціонують самостійно чи у складі комплексу, які надаються за рахунок бюджетних асигнувань в межах натуральних норм, затверджених МОЗ та Міносвіти за погодженням з Мінфіном.
У денних середніх навчальних закладах за рахунок бюджетних асигнувань здійснюється харчування учнів з числа дітей, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, дітей-сиріт та дітей з малозабезпечених сімей, які проживають у сім'ях, а також за рішенням педагогічної ради - частково вихованців груп продовженого дня (10 відсотків складу групи - повністю, 15 відсотків - наполовину).
Усі інші учні харчуються за власні кошти.
За змістом пункту 5 Порядку № 1200 учні, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, забезпечуються триразовим харчуванням (сніданок, обід, вечеря).
Для організації харчування учнів у денних середніх навчальних закладах, зазначених у пункті 5 Порядку, для яких не встановлюються натуральні норми харчування, застосовуються грошові норми.
Згідно абзацу 1 пункту 7 Порядку № 1200 оплата харчування учнів здійснюється за безготівковим розрахунком, тобто за попередньо придбаними абонементами (талонами), за цінами без додаткового врахування сум податку на додану вартість відповідно до режиму (норми) харчування (сніданок, обід, полуденок, вечеря).
Норми харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 р. № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах».
На виконання цієї постанови Кабінету Міністрів України наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства освіти і науки України від 1 червня 2005 р. № 242/329, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 червня 2005 р. за № 661/10941, затверджено Порядок організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, який визначає механізм організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах незалежно від їх підпорядкування, типу і форми власності.
Відповідно до пункту 8 Порядку організації харчування між засновником (власником) навчального, оздоровчого закладу та організацією (підприємством громадського харчування), що має відповідні документи, які дають право на проведення торговельної діяльності у сфері громадського харчування, укладається угода.
Абзацом 2 пункту 7 Порядку № 1200 визначено, що відповідно до підпункту 7.4.2 Закону України «Про податок на додану вартість»суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням сировини для приготування страв та інших продуктів харчування, вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва страв та продуктів харчування учнів у середніх навчальних закладах та професійно-технічних училищах, відносяться відповідно до складу валових витрат виробництва готових страв та продуктів харчування і до податкового кредиту не включаються.
Згідно підпункту 7.4.2 пункту 7.4 статті 7 Закону №168/97-ВР якщо платник податку придбаває (виготовляє) товари (послуги) та основні фонди, які призначаються для їх використання в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 та пунктом 11.44 статті 11 цього Закону, то суми податку, сплачені у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включаються до складу податкового кредиту такого платника.
Аналізуючи наведені вище норми та фактичні обставини справи, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивачеві неправомірно визначено податкові зобов'язання з податку на додану вартість та податку на прибуток і застосовані фінансові санкції за їх донарахування.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що місцевим судом при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи чи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, а твердження скаржника про те, що право на податкову пільгу та на віднесення до складу валових витрат податку на додану вартість, сплаченого в ціні придбання товарів для харчування учнів мають лише отримувачі бюджетних коштів є помилковим.
З наведених норм Порядку № 1200 випливає, що від оподаткування податком на додану вартість звільняються послуги з харчування дітей, які надаються в межах норм, затверджених постановою КМУ від 22.11.2004 р. № 1591 (у межах натуральних норм), або в межах грошових норм, визначених пунктом 6 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 03.11.1997 р. № 1200, оплата яких здійснюється за рахунок бюджетних асигнувань або в безготівковому порядку (шляхом придбання абонементів), за умови, що між засновником (власником) навчального закладу та особою, яка безпосередньо надає такі послуги, укладено відповідну угоду.
Оскільки послуги Бігунським ССТ надавались на підставі договорів про організацію безкоштовного харчування учнів, які мають статус потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС, позивач правомірно скористався пільгою з податку на додану вартість та відніс суми цього податку, сплачені у зв'язку з придбанням сировини для приготування страв та інших продуктів харчування до складу валових витрат.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2010 р. -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя О.І.Шурко
Ухвала складена в повному обсязі 29 грудня 2010 р.