Постанова від 23.12.2010 по справі 2-а-1176/09/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-1176/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Кротюк О.В.

Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" грудня 2010 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого -судді Лічевецького І.О., суддів -Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі -Погорілій О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 березня 2009 р. адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «МДК»до державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання нечинними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ

ТОВ «МДК»подано позов про визнання нечинними рішень № 13322305 від 26.09.2008 р., № 13802305 від 26.09.2008 р., № 13222305 від 18.09.2008 р., № 13392305 від 18.09.2008 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (надалі за текстом -«Закон № 265/95-ВР»).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що гральні автомати не є реєстраторами розрахункових операцій в розумінні Закону № 265/95-ВР та не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.03.2009 р. адміністративний позов задоволено частково. Визнано нечинними згадані рішення в частині застосування фінансових санкцій за використання гральних автоматів не переведених у фіскальний режим роботи. В іншій частині позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ДПІ у Печерському районі м. Києва просить скасувати судове рішення в частині задоволених позовних вимог та ухвалити нове про відмову в позові з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Перевіривши повноту встановлення місцевим судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 11 вересня 2008 р. посадовими особами ДПА у Київській області здійснено перевірку залу гральних автоматів, який розташований по вул. Київська, 90, в м. Бровари, в якому здійснює підприємницьку діяльність ТОВ «МДК».

Результати перевірки оформлено актом від 11.09.2008 р.

Перевіркою встановлено, що у залі гральних автоматів надавались послуги у сфері грального бізнесу на 54 гральних автоматах, які не переведені фіскальний режим роботи. Перевіркою також встановлено проведення позивачем розрахункової операції на суму 20 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі розрахункового документа.

На підставі висновків, викладених в акті перевірки, відповідачем прийнято рішення №133322305 від 26.09.2008 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 18 460 грн.

15 вересня 2008 р. працівниками відділу оперативного контролю ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя здійснено перевірку залу гральних автоматів, що розташований по вул. Леніна/Я.Новицького, 143, в м. Запоріжжя, та належить позивачеві. За результатами перевірки складено акт від 15.09.2008 р.

За даними зазначеного акта перевірки в залі надавались послуги на 47 гральних автоматах. Гральні автомати не мають блоків фіскальної пам'яті та не опломбовані. Також перевіркою встановлено проведення розрахункової операції на суму 20 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі розрахункового документа.

Рішенням № 13802305 від 26.09.2008 р. до ТОВ «МДК»застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 16 080 грн. за порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону №265/95-ВР.

14 серпня 2008 р. посадовцями ДПА у Дніпропетровській області здійснено перевірку залу гральних автоматів, що розташований по вул. Курчатова, 2М, в м. Дніпропетровську, та належить ТОВ «МДК». Результати перевірки оформлено актом від 14.08.2008 р.

Згідно зазначеному акту перевірки в залі надавались послуги на 77 гральних автоматах. Гральні автомати не переведені у фіскальний режим роботи. Також перевіркою встановлено проведення розрахункової операції на суму 1 900 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі розрахункового документа.

На підставі висновків, викладених в акті перевірки, відповідачем прийнято рішення №13222305 від 18.09.2008 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 35 680 грн.

15 вересня 2008 р. посадовцями податкової служби проведено перевірку залу гральних автоматів по вул. Володимирська, 51/53, в якому здійснює підприємницьку діяльність ТОВ «МДК».

За результатами перевірки складено акт 15.09.2008 р. щодо порушення позивачем п. 1 ст. 3 Закону №265/95-ВР в частині використання 40 гральних автоматів, не переведених у фіскальних режим роботи.

Рішенням № 13392305 від 18.09.2008 р. до позивача застосовані фінансові санкції в сумі 13 600 грн.

Скасовуючи вище перелічені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в частині їх застосування за використання позивачем гральних автоматів не переведених у фіскальний режим роботи місцевий суд дійшов висновку що гральний автомат не є реєстратором розрахункових операцій з огляду на те, що його не внесено до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Разом з тим, такий висновок суду першої інстанції не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.

Відповідно до пункту 1 статті 3 України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (надалі за текстом -«Закон № 265/95-ВР») суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

У статті 2 другій Закону № 265/95-ВР Закону міститься визначення термінів, що вживаються у ньому, розкрито і зміст терміна «фіскальні функції»- це здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Статтею 11 Закону № 265/95-ВР встановлено, що терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Такі терміни визначені постановою Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»№121 від 7 лютого 2001 р. Зокрема, відповідно до пункту шостого Додатка до цієї постанови, переведення суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують гральні автомати, на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій мало бути здійснене до 31 грудня 2006 р.

За змістом пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування»від 18 лютого 2002 р. № 199 вимоги щодо реалізації фіскальних функцій автоматами з продажу товарів (послуг), іншими реєстраторами, які не передбачають друкування розрахункових і звітних документів, а також додаткові вимоги щодо реалізації фіскальних функцій спеціалізованими реєстраторами для конкретних сфер застосування (у разі необхідності) встановлюються Державною комісією з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом.

Додатком 4 до протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27 червня 2002 р. № 13 встановлені вимоги щодо реалізації фіскальних функцій гральними автоматами. Зокрема, пунктом першим визначено, що дія цих вимог поширюється на гральні автомати в частині виконання ними фіскальних функцій і обліку кількості жетонів або їх замінників - кредитів, які використовуються у грі на цьому автоматі.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що з 01 січня 2007 р. у суб'єктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виник обов'язок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.

Водночас згідно зі статтею 12 Закону № 265/95-ВР на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. № 121 «Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»на Міністерство промислової політики покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.

Отже, з моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи «Фіскал»(тобто з 01.07.2008 р.) суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати зазначену систему під час надання гральних послуг з використанням гральних автоматів.

Водночас, як вбачається з установлених судом обставин справи та не заперечується позивачем, ТОВ «МДК»використовувало для надання гральних послуг гральні автомати, які не переведені у фіскальний режим роботи після включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи “Фіскал”.

Згідно пункту другому статті 17 Закону № 265/95-ВР до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.

З огляду на викладене застосування до ТОВ «МДК»штрафних санкцій в порядку пункту 2 статті 17 Закону № 265/95-ВР слід визнати правомірним.

Колегія суддів також зазначає, що суд першої інстанції вдався до аналізу положень постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. № 121 «Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»та дійшов висновку що вона є абстрактною і не містить зобов'язання обладнати гральні автомати фіскальним пристроєм. Даний висновок судова колегія визнає таким, що позбавлений правового обґрунтування.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що ухвалене у справі судове рішення не є законним та обґрунтованим і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову з наведених вище підстав.

Керуючись статтями 160, 198, 202, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції Печерському районі м. Києва задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 березня 2009 р. скасувати та прийняти нову постанову.

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя Т.М.Грищенко

суддя В.Е.Мацедонська

Постанова складена в повному обсязі 28 грудня 2010 р.