Справа: № 2-а-4523/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Баргаміна Н.М.
Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
Іменем України
"11" січня 2011 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С,
суддів: Горяйнова А.М., Желтобрюх І.Л.
розглянувши в порядку письмового провадження відповідно до ст. ст. 41, 197 КАС України апеляційну скаргу позивача -відкритого акціонерного товариства «Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот»на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2010 року у справі за позовом відкритого акціонерного товариства «Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот»до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова про визнання неправомірним та скасування рішення, -
Позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова, в якому просив визнати рішення № 388 від 03.06.2010 року неправомірним та скасувати його.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2010 року у задоволенні позову -відмовлено.
На вказану постанову позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив її скасувати та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та невідповідність висновків суду обставинам справи.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Згідно з п. 1, ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглядаючи апеляційну скаргу, колегія суддів зважає на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом першої інстанції, відкрите акціонерне товариство «Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот»зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058 (далі - Закон №1058) до відкритого акціонерного товариства «Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот»застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу на суму 4209,83 грн. та нараховано пені на суму 10715,23 грн., про що свідчить рішення № 388 від 03.06.2010 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, копія якого міститься в матеріалах справи.
Відповідно до пункту шостого частини другої ст. 17 Закону № 1058 страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески.
Згідно із частиною шостою ст. 20 вказаного Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для вищезазначених платників є календарний місяць.
Відповідно до пункту другого частини дев'ятої ст. 106 Закону №1058 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Нарахування фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку підприємства, яка формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно.
Відповідно до частини шостої ст. 18 Закону № 1058 законодавством про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не передбачено пільг з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Відповідно до частини тринадцятої ст.106 Закону №1058 рішення про застосування фінансових санкцій та пені може бути оскаржено до вищого органу Пенсійного фонду.
Відповідно до п. 8.1 Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі - Інструкція), затвердженою Постанова правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, уважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Пунктом 9.1 Інструкції визначено, що до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яке контролюється органами Пенсійного фонду, застосовуються фінансові санкції відповідно до Закону.
Згідно з п. 9.3.2 Інструкції, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Відповідно до п. 10.1 Інструкції, на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 10.5. Інструкції визначено, що рішення про нарахування пені посадові особи органів Пенсійного фонду виносять одночасно з прийняттям рішення про застосування фінансових санкцій, зазначених у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції, за формою згідно з додатком 14 цієї Інструкції, яке протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається страхувальнику з повідомленням про вручення.
Отже, як було встановлено, що між Управлінням Пенсійного фонду та позивачем 15.09.2009 року був укладений договір розстрочення відповідно до пункту 14-1 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону № 1058, з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо погашення заборгованості перед Пенсійним фондом України та посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування»від 05.03.2009 року №1074 суми штрафних санкцій та пені накладених (нарахованих) у період з 01.01.2007 року до 01.01.2009 року, і сум штрафів та пені, які підлягають накладенню (нарахуванню) на суми заборгованості із сплати страхових внесків та фінансових санкцій у розмірі 50924,34 грн. та пені 9367,48 грн.
Так, на дату укладення даного договору за позивачем рахувався борг зі сплати недоїмки в сумі 63218,91 грн., фінансових санкцій в сумі 41235,60 грн. та пені в сумі 9230,07 грн.
Таким чином, оскільки вказаний борг на дату укладення договору розстрочення був не сплачений, колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції, що він підлягає сплаті в порядку черговості, встановленого ч. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки строки сплати цих нарахувань настали раніше укладання договору розстрочення.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними, відповідачем правомірно було винесено рішення №388 від 03.06.2010 року , яким застосовано до позивача фінансові санкції у вигляді штрафу на суму 4209,83 грн. та пені на суму 10715,23 грн. згідно пункту 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Так, відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України, суд
Апеляційну скаргу позивача -відкритого акціонерного товариства «Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот»- залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2010 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий -суддя: Я.С. Мамчур
Судді: А.М. Горяйнов
І.Л. Желтобрюх
Ухвалу складено у повному обсязі 11.01.2011.