Справа № 2а- 13708/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд
08 грудня 2010 р. м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі -Нікітенко Л.Ю.,
за участю: прокурора - Дитиненко А.В.,
представників: позивача - Фролова Р.М., відповідача - Гаврилюка В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Харківського міжрайонного транспортного прокурора в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області до товариства з обмеженою відповідальністю "С-Транс" про примусове стягнення коштів,-
Харківський міжрайонний транспортний прокурор звернувся до Харківського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі головної державної інспекції на автомобільному транспорт в особі територіального управління Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті у Харківській області з адміністративним позовом до ТОВ "С-Транс", в якому просить суд стягнути з відповідача на користь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в дохід державного бюджету України фінансові санкції у розмірі 1700,00 грн.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги та просили суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував. В своїх заперечення зазначив, що 06.04.2010року державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Харківській області було зупинено автомобіль НОМЕР_1 для перевірки, водієм було надано всі необхідні документи про вантаж, ТОВ «С-Транс»є виробником молочних продуктів та перевозив продукцію власного виробництва до ТОВ «ТБ «Молочний хутор», але інспектор не зважив на надану товарно-транспортну накладну за № МЛ 3001633 від 06.04.2010р. ні на видаткову накладну №РН -300387 від 06.04.2010р., а взяв до уваги видаткові накладні, які були надані структурним підрозділом ТОВ "ТБ"Молочний хуторок" для перевезення разом з вантажем. 19 травня 2010 року ТОВ «С- Транс»отримало постанову про застосування фінансових санкцій № 108317 від 11.05.2010р. на накладання фінансової санкції у сумі 1700грн. в зв'язку з порушенням абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Не погодившись з Постановою про накладання фінансової санкції у сумі 1700грн. ТОВ «С-Транс»звернулося до начальника Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, Міністерства транспорту і зв'язку України Майборода Ю. М. зі скаргою та проханням скасувати постанову про застосування фінансових санкцій № 108317 від 11.05.2010р., але відповідь не отримав.
Вислухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт” державний контроль автомобільних перевізників здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, пунктом 3 якого передбачено, що органом державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, автономній Республіці Крим, м. Києві та Севастополі.
Відповідно до положень ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є: для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
З матеріалів справи вбачається, що 06.04.2010 року державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Харківській області проведена перевірка транспортного засобу марки ГАЗ-3302, номерний знак НОМЕР_2, серія і номер свідоцтва про реєстрацію РСА№ НОМЕР_3, який належить ТОВ "С-Транс", за результатами якої виявлено порушення: надання послуг з перевезення вантажу згідно накладної Т-0045647 від 06.04.2010р. (постачальник - ТОВ "ТБ "Молочний хутор", отримувач - ТОВ "АТБ Маркет") без оформлення документів, передбачених ст. 48 Закону України "Про автотранспорт", а саме не оформлена ліцензійна картка на автомобіль.
Зазначене порушення зафіксоване актом від 06.04.2010 року Територіального управління Головавтотрансінспекції у Харківській області, який підписаний водієм без зауважень.
Відповідно до ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються фінансові санкції, а саме: за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За результатами розгляду справи відповідно до вимог ст. 60 Закону, п.п. 25, 27 Порядку здійснення державного контролю керівником органу державного контролю 11.05.2010 року прийнята постанова №108317 про застосування до перевізника фінансових санкцій в сумі 1700,00 грн.
Зазначена постанова була направлена відповідачу та отримана ним 19.05.2010року, у судовому порядку постанова оскаржена не була.
Пунктом 28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 передбачено, що фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом 15 днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Суд звертає увагу, що підписавши матеріали перевірки без зауважень до перевіряючих, до ходу перевірки та її висновків, водій транспортного засобу ТОВ "С-Транс" ГАЗ-3302ОСОБА_1. з виявленими порушеннями погодився, оскільки при підписанні та ознайомленні з актом перевірки він мав реальну можливість зробити зауваження щодо них. Суд критично ставиться до пояснень представника відповідача щодо тих обставин, що водієм були надані всі документи на вантаж, автомобіль перевозив продукцію власного виробництва, перевіряючи не звернули увагу на наявність товаро-транспортної накладної МЛ3001633 від 06.04.2010р., видаткову накладну РН-300387 від 06.04.2010р., оскільки в акті перевірки відсутні посилання на вказані документи, акт підписаний водієм без заперечень.
Таким чином, на час судового розгляду постанова №108317 від 11.05.2010 року є чинною, а тому підлягає виконанню, у зв'язку з чим, суд зважаючи на несплату відповідачем застосованої до нього фінансової санкції в сумі 1700,00 гривень, приходить до висновку про можливість її стягнення у судовому порядку.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 1700,00 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Харківського міжрайонного транспортного прокурора в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Харківській області до товариства з обмеженою відповідальністю "С-Транс" про примусове стягнення коштів- задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "С-Транс" (ідентифікаційний код 25466691) на користь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в дохід державного бюджету України (на рахунок ГУДКУ у Харківській області МФО 851011 р/р 31114106700005 УДК у Комінтернівському районі м. Харкова код 24134589 код платежу 21081100) фінансові санкції у розмірі 1700.00 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлено 13 грудня 2010 року.
Суддя Шевченко О.В.