Ухвала від 25.02.2026 по справі 607/4236/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.02.2026 Справа №607/4236/26 Провадження №1-кс/607/1651/2026

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22026210000000014 від 17.02.2026 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ :

Старший слідчий в ОВС слідчого відділу Управління СБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 , за погодженням із прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_5 звернувся до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області в рамках кримінального провадження № 22026210000000014 від 17.02.2026 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, із клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_7 .

Клопотання обґрунтоване тим, що слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Тернопільській області розслідується кримінальне провадження № 22026210000000014 від 17.02.2026 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України. Крім того, встановлено, що на даний час ОСОБА_8 ухиляється від явки на виклики слідчого, дійсно переховується на тимчасово окупованій збройними силами російської федерації території Запорізької області, у зв'язку з чим його оголошено у розшук. З огляду на вказане просить клопотання задовольнити та надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні.

У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримав з мотивів, у ньому наведених та просив його задовольнити.

Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечив щодо задоволення вказаного клопотання.

Заслухавши пояснення слідчого, захисника, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя доходить такого висновку.

Слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Тернопільській області розслідується кримінальне провадження № 22026210000000014 від 17.02.2026 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

08.01.2026 в порядку статті 135 та частини першої статті 278 КПК України ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 статті 111-1 КК України.

Відповідно до повідомлення про підозру, досудовим розслідуванням встановлено, що з 03.03.2022, з початку окупації російською федерацією Запорізької області, у громадянина України ОСОБА_8 , як мешканця тимчасово окупованої території Запорізької області виник злочинний умисел, спрямований на колабораційну діяльність.

При цьому ОСОБА_8 було відомо, що згідно з Конституцією, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

24.02.2022 військовослужбовці збройних сил російської федерації шляхом збройної агресії незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, Донецькій та Луганській областях і здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави і у такий спосіб здійснили тимчасову окупацію частини території України, в тому числі сіл Смирнове, Олексіївка та Титове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області.

З метою протидії збройній агресії російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб введено воєнний стан, який продовжено у визначеному законом порядку та який діє на даний час.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Відтак, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» територія сіл Смирнове, Олексіївка та Титове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, внесені до вказаного переліку територіальних громад, які перебувають в тимчасовій окупації з 03.03.2022.

Після окупації зазначених територій Запорізької області, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій ними території області шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності місцевих громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування, правоохоронців, активістів, волонтерів та їх членів сім'ї і близьких родичів.

Разом з тим 12.03.2022, представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, було цілеспрямовано створено окупаційну адміністрацію російської федерації - «Военно-гражданская администрация Запорожской области», яку очолив колаборант ОСОБА_9 з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Запорізької області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.

При цьому, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації, це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.

15.07.2022 Центральною виборчою комісією України прийнято Постанову № 82 від «Про неприпустимість організації підготовки та проведення на тимчасово окупованих територіях України псевдореферендумів», відповідно до якої проведення будь-яких виборів та референдумів в умовах воєнного стану прямо заборонено ч. 1 ст. 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Аналогічні заборони встановлено також Виборчим кодексом України та Законом України «Про всеукраїнський референдум».

Згідно із ч. 1 ст. 20 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.

В той же час 23.07.2022 указом так званого «главы военно-гражданской администрации Запорожской области» ОСОБА_9 створено незаконний орган влади «избирательную комиссию Запорожской области».

З метою організації вказаного незаконного референдуму, так званою «избирательной комиссией Запорожской области», яка діє у складі окупаційної адміністрації російської федерації, на тимчасово окупованій території Запорізької області утворено «территориальные и окружные избирательные комиссии», зокрема, було створено «окружную избирательную комиссию № 390», яка розташовувалась у будівлі за адресою: вул. Смирнова, буд. 7, с. Смирнове, Пологівський район, Запорізька область.

При цьому ОСОБА_8 , будучи громадянином України, у серпні 2022 року, перебуваючи за місцем свого проживання, на тимчасово окупованій території с. Титове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, діючи з політичних, ідеологічних та корисливих мотивів, публічно підтримав необхідність проведення незаконного референдуму та розпочав вживати заходи, направлені на організацію та проведення у селах Смирнове, Олексіївка та Титове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу російської федерації.

Так, ОСОБА_8 діючи умисно, в порушення Конституції України, Закону України «Про всеукраїнський референдум», Закону України «Про правовий режим воєнного стану», погодився на пропозицію невстановлених осіб та став членом вищезазначеної так званої «окружной избирательной комиссии № 390» та взяв участь в організації виборчого процесу, здійсненні побудинкового обходу жителів на території села Титове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, з метою залучення мешканців населеного пункту до голосування у незаконному референдумі, агітації мешканців вищевказаного населеного пункту з метою їх голосування за приєднання Запорізької області до складу російської федерації в ході проведення незаконного референдуму.

З метою організації проведення вищезазначеного незаконного референдуму та залучення більшої кількості місцевих жителів до голосування, у серпні 2022 року, ОСОБА_8 здійснював агітацію місцевих мешканців села Титове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області. Так, останній разом з іншими членами виборчої комісії ходив по вулицях села Титове та закликав жителів прийняти участь у референдумі за приєднання Запорізької області до складу російської федерації.

В подальшому 23.09.2022 на тимчасово окупованій території Запорізької області з метою подальшої зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, фактично розпочалося проведення незаконного референдуму про вихід Запорізької області зі складу України та її входження до складу російської федерації.

При цьому ОСОБА_8 , реалізовуючи свій злочинний умисел, у період з 23 по 27.09.2022, будучи членом «окружной избирательной комиссии № 390», забезпечував її функціонування в дні проведення референдуму, організовував видачу бюлетенів для голосування, подальшого підрахунку голосів та оформлення відповідної документації, особисто здійснював побудинковий обхід мешканців сіл Олексіївка та Смирнове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, закликав, спонукав місцевих жителів підтримати приєднання тимчасово окупованої території Запорізької області до складу російської федерації під час голосування, залучав їх до голосування, переносив скриньку із заповненими бюлетенями, і тим самим забезпечував проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території.

В подальшому, у тому числі за результатами дій ОСОБА_8 , 27.09.2022 так звана «ЦИК Запорожской области» за результатами підрахунку всіх бюлетенів визнала незаконний референдум таким, що відбувся. Відповідно до його результатів задекларовано 462 109 громадян, що становить 93.11% від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні та виявили бажання за входження Запорізької області у склад рф.

Отже, ОСОБА_8 з серпня по вересень 2022 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території сіл Смирнове, Олексіївка та Титове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, діючи умисно, всупереч передбаченого Законом України «Про всеукраїнський референдум» порядку, а також для забезпечення підтримки окупаційної влади держави-агресора, реалізуючи рішення представників окупаційної адміністрації Запорізької області, добровільно прийняв участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Запорізької області, з метою незаконної зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Так, 31.12.2025 через засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора, ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні вищезазначеного кримінального правопорушення та викликано 21, 22, 23 січня 2026 року з 09.00 год до 18.00 год, в слідчий відділ УСБУ в Тернопільській області для участі у проведенні слідчих та процесуальних дій, зокрема допиту у якості підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. Однак, будучи належним чином повідомленою про виклики, ОСОБА_8 у слідчий відділ УСБУ в Тернопільській області не з'явився, про причини неявки не повідомив.

27.01.2026 підозрюваного ОСОБА_8 оголошено у розшук, у зв'язку з тим, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Запорізької області та не з'являється без поважних причин на виклики слідчого. Здійснення розшуку підозрюваного доручено співробітникам ВКІБ Управління СБУ в Тернопільській області.

Ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 03.02.2026 щодо підозрюваного ОСОБА_8 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Відповідно до частини восьмої статті 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.

У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).

Згідно із частиною п'ятою статті 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Глава 24-1 КПК України встановлює особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень.

Відповідно до частин першої, другої статті 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Згідно із частиною першою статтею 297-2 КПК України з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.

З огляду на вказане, слідчий суддя встановив, що ОСОБА_8 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, за вчинення якого законом передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, що відповідно до вимог статті 12 КК України є тяжким злочином.

Із матеріалів клопотання вбачається, що зазначені обставини підозри ОСОБА_8 можуть мати місце і підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних та доказів.

Отож, враховуючи встановлені обставини, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_8 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та те, що підозрюваний переховується від органів слідства, знаходиться на тимчасово окупованій території України, з метою уникнення кримінальної відповідальності.

З наведених підстав, слідчий суддя вважає за доцільне клопотання сторони обвинувачення задовольнити та надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_8 у кримінальному провадженні № 22026210000000014 від 17.02.2026.

На підставі вищевикладеного, ст. ст. 135, 139, 297-1-297-4, 309 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ :

Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБУ в Тернопільській області полковника юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні № 22026210000000014 від 17.02.2026 спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 .

Роз'яснити, що відомості щодо підозрюваних, стосовно яких слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань і публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.

Ухвала є остаточною, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1