Ухвала від 03.03.2026 по справі 200/1410/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

03 березня 2026 року Справа №200/1410/26

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Аляб'єв І.Г., розглянувши позовну заяву Борисенко Яни Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач, Борисенко Яни Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області в якому просить

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 25.11.2025 №056750013381;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області вдруге розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.11.2025 при призначення пенсії та зарахування до страхового стажу період роботи з 02.07.1982 по 14.04.1992 в Слов'янському міському тресті їдальнь і ресторанів, яке було ліквідовано і створено Слов'янське міське управління громадського харчування Слов'янської міської ради народних депутатів.

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору.

Згідно з ч.1, ч.2 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Згідно із ч.2 ст.160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

За змістом ч.1 ст. 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник. У справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.

Згідно із п.1 ч.1, ч.2 ст. 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені, зокрема, довіреністю фізичної або юридичної особи. Довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою.

Згідно з ч.ч.5, 6 ст. 59 КАС України відповідність копії документа, що підтверджує повноваження представника, оригіналу може бути засвідчена підписом судді. Оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.

Таким чином, у разі звернення фізичної особи до суду через її представника суду має бути надано оригінал або належним чином завірена копія документу, що підтверджує його повноваження.

Як вбачається з доданих до позову доказів, позовну заяву від імені ОСОБА_1 підписано та подано до суду представником Борисенко Яною Сергіївною.

На підтвердження повноважень діяти в інтересах позивача до позовної заяви долучено копію довіреність від 20.12.2025, складену в м. Лодзь, Держава: Республіка Польща.

З тексту довіреності, виданої позивачем, вбачається, що Камеронова Надія Петрівна уповноважує Борисенко Яну Сергіївну представляти її інтереси на території України, зокрема:

представляти в судах усіх інстанцій України;

подавати, підписувати та отримувати заяви, довідки, судові рішення та інші процесуальні документи;

звертатися до органів Пенсійного фонду України у всіх справах, пов'язаних із призначенням, відмовою, перерахунком та виплатою пенсії;

отримувати належну мені пенсію та інші пенсійні виплати у відділеннях поштового зв'язку АТ «Укрпошта», у тому числі у поштовому відділенні з індексом 84111, підписувати від мого імені відомості на виплату та здійснювати всі дії, необхідні для отримання зазначених виплат;

звертатися до органів державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС), архівів та інших державних органів;

отримувати архівні довідки, витяги та копії документів;

вчиняти всі дії, пов'язані з встановленням факту належності мені документів, що містять різні варіанти написання мого прізвища;

представляти мої інтереси у справах щодо розпорядження та продажу належної мені нерухомості, а саме житлового будинку, розташованого на території України, у тому числі: вести переговори з покупцями, узгоджувати умови та ціну продажу;

подавати та отримувати всі необхідні документи, довідки та витяги з державних реєстрів;

представляти мене перед нотаріусами, органами місцевого самоврядування, бюро технічної інвентаризації (БТІ) та іншими установами;

підписувати від мого імені договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі, заяви та інші нотаріальні документи;

отримувати грошові кошти, належні мені від продажу зазначеної нерухомості.

Довіреність видана без права передоручення, строком до 03.10.2032.

Зі змісту довіреності слідує, що справжність підпису Камеронової Надії Петрівни на вказаній довіреності засвідчений нотаріусом Йоанною Чернікевич (м. Лодзь, Республіка Польща) скріплений печаткою нотаріуса та зареєстровано за номером 312/2025.

Суд зазначає, що матеріали справи не містять апостиль чи переклад довіреності з польської мови на українську, завірену нотаріально.

Згідно зі ст.13 Закону України «Про міжнародне приватне право» документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

Для вчинення будь-яких нотаріальних дій, у тому числі, і для засвідчення вірності перекладу та вірності копій, документи, які складено за кордоном, повинні прийматися нотаріусами за умови їх легалізації або проставляння апостилю, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.

Легалізація документів та/або проставлення апостилю - це процес підтвердження походження документів. Як апостиль, так і легалізація підтверджують справжність підпису особи, що засвідчила документ.

Апостиль ставиться для використання документів в країнах, які підписали Гаазьку конвенцію, яка була прийнята в 1961 році, згода на обов'язковість якої надана Законом України «Про приєднання України до Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів» від 10.01.2002 р. та вступила в силу в Україні в 2003 році.

Згідно із ст.1 Гаазької конвенції ця Конвенція поширюється на офіційні документи, які були складені на території однієї з Договірних держав і мають бути представлені на території іншої Договірної держави.

Для цілей цієї Конвенції офіційними документами вважаються: a) документи, які виходять від органу або посадової особи, що діють у сфері судової юрисдикції держави, включаючи документи, які виходять від органів прокуратури, секретаря суду або судового виконавця; b) адміністративні документи; c) нотаріальні акти; d) офіційні свідоцтва, виконані на документах, підписаних особами у їх приватній якості, такі як офіційні свідоцтва про реєстрацію документа або факту, який існував на певну дату, та офіційні і нотаріальні засвідчення підписів.

Отже, у силу приписів п. «d» ч.2 ст. 1 Гаазької конвенції довіреність, видана особою приватного права, є офіційним документом та на неї поширюються вимоги цієї конвенції.

Статтею 3 цієї Конвенції передбачено, що єдиною формальною процедурою, яка може вимагатися для посвідчення автентичності підпису, якості, в якій виступала особа, що підписала документ, та, у відповідному випадку, автентичності відбитку печатки або штампу, якими скріплений документ, є проставлення апостилю компетентним органом держави, в якій документ був складений.

Згідно з положеннями Конвенції, документ, на якому проставлено апостиль, не потребує ніякого додаткового оформлення чи засвідчення і може бути використаний в будь-якій іншій державі-учасниці Конвенції.

Відповідно до ст.4 Конвенції передбачений в ч.1 ст.3 цієї Конвенції апостиль проставляється на самому документі або на окремому аркуші, що скріпляється з документом; він повинен відповідати зразку, що додається до цієї Конвенції.

Таким чином, для цілей прийняття документа, складеного в Республіці Польща та звільнення його від процедури консульської легалізації, цей документ повинен містити апостиль або бути скріпленим з апостилем.

Пунктом 13-14 Правил проставлення апостилю на офіційних документах, призначених для використання на території інших держав, затверджених Наказом Міністерства закордонних справ України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України від 05.12.2003 року №237/803/151/5 (чинного на час складання наданого апостилю) Апостиль проставляється у формі спеціальної відмітки або у формі електронного документа (у разі проставлення апостиля за допомогою програмних засобів Реєстру).

Апостиль у формі спеціальної відмітки проставляється безпосередньо на вільному від тексту місці документа або на його зворотному боці чи на окремому аркуші посадовою особою компетентного органу.

Апостиль у формі електронного документа проставляється на документі в паперовій формі за допомогою програмних засобів Реєстру шляхом візуалізації його на окремому аркуші посадовою особою компетентного органу чи визначеним компетентним органом суб'єктом. Апостиль у формі електронного документа проставляється на документі в електронній формі посадовою особою компетентного органу за допомогою програмних засобів Реєстру шляхом об'єднання таких апостиля та документа в єдиний файл у формі документа, який матиме юридичну силу лише в електронній формі.

У разі проставлення апостиля на окремому від документа аркуші, у тому числі шляхом візуалізації на папері апостиля у формі електронного документа, документ і аркуш з апостилем скріплюються шляхом прошивання ниткою (стрічкою) білого або червоного кольору в спосіб, який унеможливлює їх роз'єднання без пошкодження аркуша, та засвідчуються підписом і печаткою посадової особи компетентного органу. Кількість скріплених аркушів підтверджується підписом посадової особи, яка проставляє апостиль.

Роз'єднання (розірвання) апостиля з документом не допускається. У разі роз'єднання апостиля та документа, апостиль вважається недійсним.

Як встановлено судом, до позовної заяви було долучено копію довіреність від 20.12.2025, складену в м. Лодзь, Республіки Польща, видану позивачем на ім'я Борисенко Я.С., без апостиля. Крім того, вказана довіреність складена польською мовою без нотаріально засвідченого перекладу на українську мову.

Переклад здійснений самим представником позивача (складений в довільній формі) не може бути прийнятий судом.

Крім того, з наданих документів не вбачається відомостей щодо кількості скріплених аркушів, які повинні бути підтверджені підписом посадової особи, яка проставляє апостиль, та що вони скріплені шляхом прошивання стрічкою у спосіб, який унеможливлює їх роз'єднання без пошкодження аркуша.

Таким чином, Борисенко Яною Сергіївною не надано належних підтверджуючих документів щодо наявності повноважень діяти в якості представника ОСОБА_1 в суді та підписувати від її імені позовну заяву.

Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо: позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

З огляду на те, що позовна заява Борисенко Я.С. від 26.02.2026 підписано особою, яка не має повноважень на звернення до Донецького окружного адміністративного суду з даним позовом, суд приходить до висновку про повернення позовної заяви Борисенко Яни Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 5, 169, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Борисенко Яни Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії- повернути позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя І.Г. Аляб'єв