Рішення від 03.03.2026 по справі 200/699/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2026 року Справа№200/699/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання протиправним та скасування рішення № 914280151564 від 16.09.2025 року;

- зобов'язання здійснити з вересня 2025 року перерахунок пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, внаслідок Чорнобильської катастрофи та сплатити виниклу заборгованість за пенсією з вересня 2025 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вказує, що пенсія позивачу була обчислена, виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках відповідно до довідки про заробітну плату, отриману у 1987 році.

09.09.2025 року позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив перерахувати пенсію, виходячи із заробітної плати, одержаної у зоні відчуження у 1987 році, проте третя особа листом від 19.09.2025 року відмовила у перерахунку, пославшись на те, що електронну пенсійну справу може бути переглянуто у зв'язку з наданням додаткових документів, а саме: нової довідки про заробітну плату.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 914280151564 від 16.09.2025 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії.

Отже, на думку відповідача, для перерахунку пенсії, позивачу необхідно надати оновлену довідку про заробітну плату, підтверджену первинними документами.

Враховуючи вищевикладене, позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії згідно його заяви від 09.09.2025 року.

Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, тому звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2026 року вказаний позов залишено без руху у зв'язку із невідповідністю вимогам ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2026 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем надано відзив на позовну заяву від 26.02.2026 року. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що 09.09.2025 ОСОБА_1 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії.

Заява позивача про призначення пенсії та додані до неї документи розглядалися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 914280151564 від 16.09.2025 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії.

Вказує, що з 01.09.2025 електронна пенсійна справа позивача була приведена у відповідність до вимог чинного законодавства.

В ході перевірки виявлено, що в пенсійній справі відсутні первинні документи, які підтверджують годинну тарифну ставку, населений пункт, в якому проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (зони небезпеки), тривалість робочого дня (робота в надурочний час та святкові дні).

В зв'язку з вищевикладеним, пенсійну справу розглянуто та перераховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС мають право обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Розмір пенсії на 01.09.2025 року становить 18027,57 грн.

Наголошує, що для перерахунку пенсії відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивачу необхідно надати оновлену довідку про заробітну плату, підтверджену первинними документами.

Наголошує, що дії управління не суперечать чинному законодавству, тому просив відмовити в позові ОСОБА_1 в повному обсязі.

Третьою особою надано пояснення 24.02.2026 року, в яких зазначає, що відповідно до приписів частини першої статті 54 Закону № 796 пенсії по інвалідності і у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Статтею 15 Закону № 796 передбачено, зокрема, що видача довідок про заробітну плату за період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями.

Довідка видається на підставі первинних документів: особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів, що містять відомості про нараховану заробітну плату, місце роботи (населений пункт, № зони кратність чи об'єкт), період роботи в зоні відчуження, конкретні дні роботи чи їх загальну кількість, тривалість робочого дня.

Форму довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках затверджено листом Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 № 01-3/244-013-2.

Копії первинних документів, на підставі яких видано довідку, в обов'язковому порядку додаються до довідки про заробітну плату.

Вказує, що в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 відсутня довідка про заробітну плату, тому для врахування премії до розрахунку заробітку з урахуванням премії відсутні підстави.

Приведення пенсії у відповідність до чинного законодавства не може кваліфікуватися як порушення прав ОСОБА_1 .

Таким чином, дії Головного управління мали виключно правозастосовний характер, були спрямовані на забезпечення виконання законодавства та не порушували прав позивача, тому просить задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить ID-паспорт № НОМЕР_1 , виданий 13.05.2024 року. Згідно витягу з реєстру територіальної громади від 14.06.2024 року позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач значиться на пенсійному обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інвалідом 2 групи, про що зазначено у відповідному посвідченні серії НОМЕР_2 від 17.04.2019 року.

Згідно з розрахунками з матеріалів пенсійної справи позивачу була обчислена пенсія виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках відповідно до довідки військової частини НОМЕР_3 про заробітну плату від 17.07.1987 року № 191/1 про період роботи з 24.04.1987 по 17.07.1987 року.

На підставі вищезазначеної довідки коефіцієнт заробітку для обчислення пенсії (згідно розрахунку заробітку з матеріалів пенсійної справи станом на 2025 рік) складав 2.90126, середній заробіток - 8913,83, останній місяць врахованої зарплати - 31.05.1987 року.

09.09.2025 року позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив перерахувати пенсію, виходячи із заробітної плати, одержаної у зоні відчуження у 1987 році, однак третя особа листом від 19.09.2025 року відмовила позивачу у перерахунку пенсії, пославшись на те, що електронну пенсійну справу може бути переглянуто у зв'язку з наданням додаткових документів, а саме: нової довідки про заробітну плату.

Крім того, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 914280151564 від 16.09.2025 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії.

В рішенні відповідача, зокрема зазначено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань, а тому для перерахунку пенсії, позивачу необхідно надати оновлену довідку про заробітну плату, підтверджену первинними документами.

Таким чином, позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії згідно його заяви від 09.09.2025 року.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для здійснення перерахунку пенсії, виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження, суд враховує таке.

Нормами статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначені Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 796-ХІІ від 28.02.1991 (далі - Закон № 796-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Закону № 796 цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

За приписами статей 54, 55 Закону України №796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 3 ст. 65, ст. 70 Закону України №796-ХІІ, посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси та інтереси своїх дітей.

Статтею 57 Закону України №796-ХІІ передбачено, що порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України. Особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

З 01 січня 2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року № 1210, якою затверджено Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 1210).

У відповідності до ст. 1 Порядку № 1210, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Частиною 1, 3, 4 ст. 3 Порядку № 1210 від 23 листопада 2011 року передбачено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження: з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні; менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження; менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати;

Згідно з п. 10 Порядку № 1210, призначення пенсії із заробітної плати, одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно до Закону № 1058-ІV.

Отже, Законом № 796-ХІІ та Порядком № 1210 передбачено, що розрахунок пенсії проводиться на підставі довідки про заробітну плату, виданої за місцем роботи особи, яка звертається з проханням про перерахунок пенсії, з заробітної плати, одержаної за основним місцем роботи, тобто, при обчисленні пенсії враховується фактичний заробіток, який був одержаний працівником.

З матеріалів справи вбачається, що 09.09.2025 року позивач звернувся до пенсійного органу з заявою № 7736, в якій просив перерахувати пенсію, виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження у 1987 році.

Проте, відповідач відмовив у здійсненні перерахунку, оскільки довідка не підтверджена первинними документами та позивач має надати оновлену довідку.

При цьому, жодних посилань на норми права, які зобов'язують позивача підтверджувати довідки ліквідованих військових частин СРСР, первинними документами рішення пенсійного органу не містить.

Суд критично ставиться до тверджень відповідача про необхідність підтвердження довідки про розмір заробітної плати первинними бухгалтерськими документами, оскільки відповідач має всі повноваження щодо отримання від установ та підприємств необхідної інформації та право здійснити перевірку довідок.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, відповідач не довів правомірності свого рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії позивача.

Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в перерахунку пенсії по інвалідності є протиправним.

Враховуючи встановлені обставини справи, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги.

Відповідно до п. 9 ч. 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, як інвалід 2 групи, тому судові витрати відсутні.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 914280151564 від 16.09.2025 року про відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з вересня 2025 року перерахунок пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, внаслідок Чорнобильської катастрофи та виплатити виниклу заборгованість за пенсією з вересня 2025 року.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 03 березня 2026 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Л.Б. Голубова