Провадження № 22-ц/803/428/26 Справа № 203/5461/21 Суддя у 1-й інстанції - Ханієва Ф. М. Суддя у 2-й інстанції - Агєєв О. В.
27 лютого 2026 року м. Дніпро
Дніпровський апеляційний суд у складі:
головуючого судді Агєєва О.В.,
суддів: Космачевської Т.В., Халаджи О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №203/5461/21 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» про захист прав споживачів, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на рішення Центрального районного суду міста Дніпра від 27 травня 2025 року, ухвалене у складі судді Ханієвої Ф.М.,-
Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до Кіровського районного суду м.Дніпропетровська з позовом до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» про захист прав споживачів.
В обґрунтування позовних вимог, з урахуванням уточнень від 24 січня 2022 року, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 посилаються на те, що в квартирах АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 наявні нові сучасні двозонні лічильники NIK 2100 виробництва України, які в рамках переходу на електроопалення, ДТЕК офіційно власноруч та за кошт позивачів встановив у вересні 2019 року. Протягом 2021 року позивачі потерпають від агресії та натиску ДТЕК з безпідставними грубими вимогами замінити офіційні нові сучасні двозонні лічильники (Україна) на знов нові інші (Китай) в рамках інвестиційної програми ДТЕК із заміни старих морально застарілих лічильників на нові двозонні.
Так, позивачі вказали, що протягом 2020 - 2021 років на приватний мобільний телефон ОСОБА_2 часто телефонували з різних телефонів голоси, схожі на чоловічі, та грубо вимагали допустити до квартири, щоб встановити новий лічильник.
06 грудня 2021 року ОСОБА_1 виявила відсутність електроенергії в квартирі, вийшла на сходову клітину та натрапила на чоловіків без розпізнавальних знаків, які повідомили, що обрізали електродроти у зв'язку з тим, що квартири АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 не допускають групу чоловіків без розпізнавальних знаків до лічильників, щоб замінити їх нові сучасні двозонні, 2019 року виготовлення, лічильники на знов нові інші.
Позивачі вказали, що у зв'язку з тим, що обрізання електродротів не супроводжувалось офіційними обґрунтуваннями та актами ДТЕК, вони через гарячу лінію виконкому викликали муніципальну аварійну службу, яка ввечері 06 грудня 2021 року ліквідувала незаконний обріз електродротів, забезпечивши знеструмлені квартири електроенергією та опаленням в грудні місяці.
Так, за твердженнями позивачів, особи, які називають себе робітниками ДТЕК, без офіційних письмових обґрунтувань, підстав та попереджень, актів про порушення та актів про відключення перерізають дроти електропостачання взимку, в період карантинів квартирам споживачів, які офіційно перейшли, згідно з узгодженим проєктом, на індивідуальне електропостачання з вересня 2019 року з офіційним встановленням сучасного нового двозонного лічильника українського виробника - лічильник NIK 2100 АР2Т.1000.С.11 №10687846, паспорт ААШХ. НОМЕР_1 .
У зв'язку із чим просили суд визнати примусове відключення відповідачем 06 грудня 2021 року квартир АДРЕСА_1 та АДРЕСА_3 , від електропостачання протизаконним, таким, що порушує Конституцію, честь та гідність споживачів, чинні законодавчі норми України; визнати безпідставними вимоги та дії, направлені на безпідставну примусову заміну сучасного нового двозонного лічильника 2019 року виготовлення, що офіційно придбаний, узгоджений та встановлений ДТЕК в вересні 2019 року, такими, що порушують Конституцію України, норми чинного законодавства та протирічать нормам соціальної відповідальності перед Державою та суспільством, офіційним заявам та деклараціям ДТЕК, провокують напругу у суспільстві.
Рішенням Центрального районного суду міста Дніпра від 27 травня 2025 року позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» про захист прав споживачів - задоволено частково. Визнано протиправними дії АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» щодо відключення від електропостачання квартир АДРЕСА_1 та АДРЕСА_3 , споживачами якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено. Стягнуто з АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» на користь держави судовий збір у розмірі 1135 грн.
Не погодившись з зазначеним судовим рішенням в частині відмовлених позовних вимог про визнання безпідставними вимог та дій відповідача, направлених на безпідставну примусову заміну нового лічильника, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 подали апеляційну скаргу, в якій вважають, що рішення суду в цій частині ухвалене за неповного з'ясування судом обставин у справі та неправильного вибіркового упередженого застосування норм матеріального права, чим порушено їхні права на безпеку та недоторканість і створює подальші ризики свавілля, агресивних нападів, тиску і шантажу з боку відповідача. В іншій частині рішення суду не оскаржується.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначають, що суд першої інстанції не надав належної оцінки чинним законодавчим нормам в сфері енергоринку України, які чітко визначають питання заміни лічильника у побітових споживачів.
Вказують, що відповідно до п.2.3.8 постанови НКРЕКП №312 від 14 березня 2018 року «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» споживач має право самостійно придбати засіб вимірювальної техніки, який відповідає вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки, та надати його постачальнику послуг комерційного обліку для встановлення на своєму об'єкті відповідно до договору про надання послуг комерційного обліку.
Зазначають, що відповідно до п.1.1.4 постанови НКРЕКП №311 від 14 березня 2018 року «Про затвердження Кодексу комерційного обліку електричної енергії» експлуатацію та використання справних і повірених засобів комерційного обліку електричної енергії не може бути заборонено або обмежено з причин їх невідповідності вимогам цього Кодексу (крім виконання вимог щодо встановлення інтелектуальних лічильників, забезпечення формування та передачі даних з них відповідно до Програми модернізації вузлів обліку електричної енергії не пізніше ніж до 01 липня 2025 року) за умови, що ці засоби комерційного обліку: 1) мають технічні характеристики, що відповідають або перевищують вимоги проєктних рішень, нормативно-правових актів та нормативних документів щодо комерційного обліку електричної енергії, які були чинними на дату їх встановлення або введення в експлуатацію (залежно від того, яка з цих дат є пізнішою); 2) були встановлені, введені в експлуатацію та облік до дня набрання чинності цим Кодексом на електроустановках та об'єктах електроенергетики, що відповідають вимогам проєктної документації на їх будівництво; 3) забезпечують можливість здійснення розрахунків між учасниками ринку відповідно до укладених договорів.
Відповідно до п. 5.8.1 постанови НКРЕКП №311 від 14 березня 2018 року «Про затвердження Кодексу комерційного обліку електричної енергії», заміна справного, непошкодженого, повіреного лічильника, встановленого відповідно до виданих технічних умов, рекомендацій і проєктних рішень, здійснюється виключно за взаємною документально підтвердженою згодою власника лічильника і споживача.
Звертають увагу суду, що відповідно до п.п.4.4.11-4.4.14 постанови НКРЕКП №311 від 14 березня 2018 року «Про затвердження Кодексу комерційного обліку електричної енергії» встановлення інтелектуальних лічильників і автоматизованої системи комерційного обліку АСКОЕ з автоматичним щодобовим дистанційним зчитуванням інтервальних показників є обов'язковим лише для комерційних споживачів з великим оьбсягом понад 50000 кВт*год (окрім багатоквартирних житлових будинків і побутових споживачів).
Стверджують, що відповідач самостійно поставив їм сучасні лічильники у 2019 році, а згодом почав вимагати встановити інші нові електричні лічильники в рамках інвестиційної програми.
Суд першої інстанції не прийняв до уваги офіційні листи НКРЕКП з роз'ясненнями чинних законодавчих норм і відповідь українського виробника лічильника NIK, які підтверджують законність використання лічильників позивачів.
Суд проігнорував, що інвестиційна програма, на яку посилається відповідач, не є підставою для примусової заміни сучасного справного, повіреного та законно встановленого лічильника побутового споживача.
У зв'язку з чим просили суд рішення Центрального районного суду міста Дніпра від 27 травня 2025 року скасувати в частині відмовлених позовних вимог та ухвалити в цій частині нове рішення, про визнання вимог відповідача щодо обов'язкової заміни справних та повірених лічильників електроенергії та інші - незаконними та необґрунтованими.
Представник АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» скориставшись своїм правом подала відзив, в якому вказує на безпідставність вимог апеляційної скарги, вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.
Зазначає, щопозивачі нехтують вимогами положень п.2.5.4 підпункту 5) ККО, де вказано, що відповідач за власний рахунок забезпечує: установлення, налаштування (зокрема параметризацію), заміну, модернізацію, реконструкцію, технічне переоснащення та/або зміну місця встановлення за власною ініціативою, а також технічну підтримку, обслуговування та ремонт належних їм ЗКО (за власною ініціативою).
Тобто, ККО (Кодексом Комерційного Обліку) чітко передбачено право відповідача проводити заміну, модернізацію встановленого споживачам засобу комерційного обліку, тож відповідач жодним чином не порушує права апелянта.
Крім того, згідно глави 2.5 розділу ІІ ККО відповідно до пункту. 2.5.2. підпункт 3) оператор мережі має право: доступу (за пред'явленням представником службового посвідчення) до вузлів обліку та ЗКО (Засоби Комерційного обліку) за місцем провадження своєї господарської діяльності для проведення періодичного та позачергового контрольного огляду, технічної перевірки вузлів обліку та ЗКО, схем їх підключення та зчитування інформації.
Відповідно до підпункту 5) п. 2.5.2 ККО Відповідач має право вимагати від ВТКО це згідно п.1.2 підпункту 66) розділу 1.2 це сторона, відповідальна за точку комерційного обліку (ВТКО) - юридична або фізична особа (зокрема фізична особа-підприємець), яка відповідає за організацію комерційного обліку електричної енергії в даному випадку вимагати від Позивачів приведення стану комерційного обліку у відповідність до вимог цього Кодексу, у разі невідповідності стану комерційного обліку вимогам проекту (проектних рішень) або їх відсутності.
Отже, згідно пунктів 5.8.1 та 5.8.2 глави 5.8 розділу V ККОЕЕ заміна або зміна місця встановлення справного, непошкодженого та повіреного ЗКО, встановленого відповідно до виданих технічних умов та/або рекомендацій та який відповідає вимогам цього Кодексу, Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.07.2017 № 476, та проектним рішенням (незалежно від того хто є власником ЗКО), здійснюється ППКО за рахунок ініціатора такої заміни/зміни та виключно за взаємною документально підтвердженою згодою власника ЗКО, сторони, приєднаної до мережі (споживача), та ОСР.
Відповідач має право за власний рахунок замінити несправні, пошкоджені, викрадені або неповірені засоби вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) на комерційній межі із індивідуальним побутовим споживачем (незалежно від того хто є їх власником) на ЗВТ, які належать ОСР та мають аналогічні або кращі технічні характеристики та налаштування. У такому разі споживач не має права відмовляти або перешкоджати оператору системи у заміні таких ЗВТ (пункт 5.8.7 глави 5.8 розділу V ККО).
Тобто відповідач має право вимагати від споживачів, приведення стану комерційного обліку у відповідність до вимог ККО, має право установлення, налаштування (зокрема параметризацію), заміну, модернізацію, реконструкцію, технічне переоснащення та/або зміну засобу комерційного обліку (лічильника). Тож, заміна, модернізація, реконструкція, технічне переоснащення та/або зміна засобу комерційного обліку (лічильника) жодним чином не порушує права апелянта.
Так як, програмою модернізації комерційного обліку електричної енергії, затвердженої НКРЕКП, по об'єктам приєднаним до мереж, що живяться від ЗТП-100, в тому числі будинок за адресою АДРЕСА_4 , де розташовані квартири АДРЕСА_1 і №36 передбачена побудова автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ).
Наголошує, що засоби комерційного обліку, які придбані Апелянтами та встановлені на даний час в помешканнях за адресою АДРЕСА_5 типу NIK 2100 AP2T.1000.C.11 не обладнані радіоканалом та не забезпечують працездатність у складі АСКОЕ.
Але апелянти наполягають на тому, що встановлені у них лічильники можуть працювати у системі АСКОЕ посилаючись на лист ТОВ «НІК - ЕЛЕКТРОНІКА» №054/1 від 01.06.2023, але згідно вказаного листа зазначено, що лічильники типу НІК можуть використовуватись в автоматизованих системах та можуть вести підрахунок електроенергії, але не вказано, що лічильники цього типу вже використовуються у системі АСКОЕ, тобто на практиці в Україні лічильники типу НІК у системі АСКОЕ не використовуються про що і не пише завод виробник.
Отже, апелянти мають хибне твердження, що заміна засобу комерційного обліку у їх квартирах є порушенням їх прав. Так, як основною метою встановлення інтелектуальних лічильників та АСКОЕ є сприяння активній участі споживачів у регулюванні свого споживання (управління попитом), а також інших учасників ринку електричної енергії в наданні послуг з балансування та допоміжних послуг, забезпечення інформаційної підтримки заходів зі зниження витрат електричної енергії в електричних мережах, скорочення часу збору та обробки результатів вимірювання, отримання точної інформації для формування рахунків на основі фактичного енергоспоживання та фактичного часу споживання. (п.12.3.1 ККО).
Суд першої інстанції не врахував вимоги підпункту 14 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ, де споживач електричної енергії зобов'язаний не перешкоджати заміні засобів комерційного обліку у разі здійснення такої заміни за рахунок постачальника послуг комерційного обліку або оператора системи. Також, частиною 2 статті 77 закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що створення перешкод оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки є правопорушеннями на ринку електричної енергії.
Пунктом 1.1.2 глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ зазначено, що відмова в доступі до об'єкта споживача - дії та/або бездіяльність споживача (власника або користувача об'єкта споживача) та/або власника, користувача земельної ділянки, на якій розташований/розміщений об'єкт споживача, внаслідок яких створюються перешкоди представникам електропостачальника, оператора системи розподілу (передачі) щодо виконання своїх функцій, передбачених цими Правилами, що засвідчується відповідним актом про недопуск.
Тож, на виконання Інвестиційної програми по об'єктам приєднаним до мереж, що живяться від ЗТП-100, в тому числі будинок АДРЕСА_4 , квартири АДРЕСА_1 і АДРЕСА_2 було здійснено відвідування споживачів, через недопуск до квартир 08.03.2021 було складено акт про недопуск, який було залишено біля дверей.
Після чого, 26.04.2021 року представників відповідача також не було допущено до засобів комерційного обліку, акти про недопуск та попередження про відключення були в залишені споживачам у вхідних дверях з фіксацією на фото та через неоднаразову відмову допустити до приладу обліку, 29.04.2021 позивачам поштою було направлено попередження про відключення рекомендованим листом.
А отже, не отримавши від апелянта зворотнього зв'язку щодо проведення заміни приладу обліку, представники відповідача аж у грудні 06.12.2021 року прибули для виконання робіт по заміні приладу обліку на вимогу виконання Інвестиційної програми НКРЕКП.
06.12.2021 року, один з позивачів був вдома, але також категорично відмовився допустити до засобу комерційного обліку, чим порушив вимоги п. 5.5.5. ПРРЕЕ,
У зв'язку з чим просила суд у задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 відмовити в повному обсязі.
Перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Частиною 3 статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч.13 ст.7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Частиною 4 статті 19 ЦПК України передбачено, що спрощене провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до вимог частини 1 статті 367 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку суд переглядає справу за наявними і ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до ч.1 ст.368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного провадження, з особливостями, встановленими цією главою.
Відповідно до ч.3 цієї статті розгляд справ у суді апеляційної інстанції здійснюється в судовому засіданні з повідомленням учасників справи, крім випадків, передбачених статтею 369 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.369 ЦПК України апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Згідно з частиною першою, другою та п'ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Рішення суду першої інстанції в оскарженій частині відповідає вказаним вимогам закону.
Судом встановлено, позивачі є споживачами електроенергії у квартирах АДРЕСА_1 , АДРЕСА_3 .
Відповідно до відомостей з паспортів громадян України позивачі зареєстровані за адресами місця проживання: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 : АДРЕСА_6 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 : АДРЕСА_7 .
Відповідно до акту огляду електроопалювальної установки від 18 вересня 2019 року, споживачам: ОСОБА_1 та ОСОБА_4 за адресами: АДРЕСА_5 , було встановлено електропостачання квартир, лічильники: №10687846, типу: НІК 2100АР2Т1000.С11, 2019 року випуску, №10688666, типу: НІК 2100АР2Т1000.С11, 2019 року випуску.
Відповідно до заяв-приєднання від ОСОБА_4 , особовий рахунок: НОМЕР_2 від 12 вересня 2019 року, та ОСОБА_1 , особовий рахунок: НОМЕР_3 від 13 вересня 2019 року, та листів ДТЕК, ОСОБА_5 по АДРЕСА_6 , особовий рахунок: НОМЕР_2 , та ОСОБА_1 по АДРЕСА_7 , були застосовані тарифи для населення з 18 вересня 2019 року, яке проживає в житлових будинках (у томі числі в житлових будинках готельного типу, квартирах та гуртожитках), обладнаних у встановленому порядку електроопалювальними установками, який діє з 01 березня 2017 року, відповідно до постанови НКРЕКП від 26 лютого 2015 року в межах помешкань.
Відповідно до паспорта ААШХ.411152.025 ПС лічильника електричної енергії змінного струму NIK 2100 АР2Т.1000.С.11, призначення виробу: багатотарифний електронний лічильник електричної енергії NIK 2100 АР2Т.1000.С.11, призначений для вимірювання активної електричної енергії, миттєвих значень потужності, напруги, а також організації обліку в однофазних колах змінного струму в комунально-побутовій сфері та в інших галузях (п.1.1.). Лічильники можуть використовуватися в автоматизованих системах контролю і обліку електроенергії (АСКОЕ) (п.1.2.). Лічильник вимірює активну електричну енергію в прямому напрямку за декількома тарифами, має два шунтові вимірювальні елементи, оснащений інтерфейсом «оптичний порт», датчиком електромагнітного поля (п.1.3.). Лічильник відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2016 року №94 (п.1.4.). Лічильник за результатами досліджень показників стабільності та метрологічної надійності відповідає вимогам національного стандарту ДСТУ EN 62059-32-1:2016 (п.1.5.).
Гарантії виробника: підприємство-виробник гарантує відповідність лічильника вимогам ДСТУ EN 62053-21, ДСТУ EN 62052-11 при дотриманні споживачем умов монтажу, експлуатації, транспортування й зберігання (п.5.1.). Перед експлуатацією лічильника необхідно ознайомитися з настановою з експлуатації, що входить в комплект постачання партії лічильників в одну адресу або розміщеному на офіційному сайті: https://nik-el.com (п.5.2.).
Лічильник, у якого виявлено невідповідність вимогам технічних умов і чинного паспорта в період гарантійного терміну, повинен замінятися або ремонтуватися підприємством-виробником або підприємством, уповноваженим робити гарантійний ремонт (п.5.4.).
Технічні характеристики лічильника, зокрема: збереження даних про щоденну спожиту енергію по всіх тарифах - до 64 діб, збереження даних про щомісячну спожиту енергію по всіх тарифах - до 24 місяців, запис і збереження профілю навантаження з періодом інтеграції 30 хвилин - до 64 діб, ступінь захисту - ІР 54, лічильник має середнє напрацювання на відмову, з урахуванням технічного обслуговування - не менше 200000 годин.
Дата виготовлення лічильника: 05 серпня 2019 року.
Відповідно до протоколу №8852/2 РЕС ДГЕС 2019, параметри лічильника, типу NIK 2100 АРТ2Т.1000.С.11 №10687846, дата генерації лічильника: 18.09.2019 року, дата лічильника: 18 вересня 2019 року, володілець: ОСОБА_1 ; перехід на літній час: останню неділя березня, перехід на зимовий час: останню неділю жовтня.
Відповідно до декларації відповідності лічильника електричної енергії NIK 2100 АР2Т.1000.С.11 від ТОВ «Нік-Електроніка» від 05 серпня 2019 року, ця декларація видана під виключну відповідальність виробника, технічний регламент законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року №94, ДСТУ EN 62053-21, ДСТУ EN 62052-11, ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів», UA.TR.001, видав сертифікати: сертифікат перевірки типу (Модуль В) №UA.TR001 124-17 від 08 грудня 2017 року, дійсний до 08 грудня 2027 року, сертифікати відповідності типу за результатами перевірки засобів вимірювальної техніки ОСОБА_6 001 25 0887-19 від 06 серпня 2019 року.
Відповідно до офіційних характеристик лічильника NIK 2100 від українського виробника, лічильник однофазний NIK 2100 електронний шунтовий має основні характеристики, зокрема: для багатотарифного виконання: до 4-х тарифів і 12-ти тимчасових зон з автоматичним переходом на зимовий і літній час, міжповірочний інтервал - 16 років, середній термін експлуатації (до першого капітального ремонту) - 30 років. Одними з переваг лічильника, зокрема, є: ведення графіка навантаження лічильника з мітками дати і часу (для багатотарифного виконання), зберігання в незалежній пам'яті подій з мітками дати і часу (для багатотарифного виконання); індикація впливу електромагнітного поля напруженості понад 10 В/м в діапазоні частот 80-2000 МГц; наявність датчика магнітного поля понад 100 мТл при виконанні лічильника з реле керування навантаженням; захист від розкрадань енергії: індикація зворотного напрямку (реверса) струму, неправильних підключень.
Відповідно до Інвестиційної програми АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», затвердженої Міненерговугілля від 06 січня 2017 року, схваленої постановою НКРЕКП №490 від 19 червня 2018 року, на 2018 рік, зокрема, у побутових споживачів, які мешкають в багатоквартирних будинках, впроваджується система АСКОЕ побут.
Даний захід пропонується в багатоквартирних будинках, де фактично неможливий доступ до приладі обліку. Прилади обліку знаходяться в квартирах, прохід до яких обмежується дверима тамбурів. Лічильники електроенергії встановлюються у всіх квартирах або будинках, загальний облік на багатоквартирний будинок, на освітлення і облік ліфтів та юридичних споживачів, підключених від ТП та житлових будинків.
В ТП 6-10/0,4 кВ встановлюється маршрутизатор для збору інформації від всіх лічильників, які встановлені на відхідних лініях 0,4 кВ. Зняття показів лічильників, аналіз споживання, підрахунок балансу електроенергії по ТП, відключення споживачів проводиться дистанційно.
В цілому по ТП весь час проводиться підрахунок балансу електроенергії, в разі безоблікового споживання на екран «в центрі» відображається інформація з визначенням ПЛ-0,4 кВ, в якій є витік електроенергії і на місце направляється оперативна бригада з виявлення електроенергії.
Таким чином, впровадження заходу спрощує процедури контрольного зняття показів лічильників, відключення споживачів, викриття споживачів - порушників ПКЕЕ, а в кінцевому підсумку призведе до мінімуму втрат на ділянці.
Повідомленням про відключення побутового споживача від 16 червня 2021 року ДТЕК повідомив ОСОБА_4 про те, що до квартири за адресою: АДРЕСА_6 , буде припинена подача електроенергії, з причини недопуску представників компанії для заміни приладу обліку.
Відповідно до акта про недопуск від 08 березня 2021 року, у присутності споживача/користувача ОСОБА_4 , особовий рахунок: НОМЕР_4 , працівники ДТЕК склали акт, яким засвідчили факт недопущення (недопуску) до об'єкта за адресою: АДРЕСА_6 , для контрольного огляду або заміни засобу комерційного обліку, його технічної перевірки та електроустановок і електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії , що є порушенням пп. 12-14 п.5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії та згідно з абз. 3 пп. 1, абз. 3 пп. 2 п. 7.5. Правил, абз. 8 пп. 3 п. 11.5.2 Кодексу системи розподілу, п. 6.2.10 Кодексу комерційного обліку, є підставою для проведення відключення від електроживлення. Мотиви недопуску: недопуск до приладу обліку для його заміни. Дата та час, з якого буде здійснено відключення від електроживлення: 18.03.2021 року. У графі споживач/користувач або уповноважена особа вказано: від підпису відмовився, та містяться підписи 3-х (трьох) представників АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі».
Відповідно до акту про недопуск від 26 квітня 2021 року, у присутності споживача/користувача ОСОБА_4 , особовий рахунок: НОМЕР_4 , працівники ДТЕК склали акт, яким засвідчили факт недопущення (недопуску) до об'єкта за адресою: АДРЕСА_6 , для контрольного огляду або заміни засобу комерційного обліку, його технічної перевірки та електроустановок і електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії , що є порушенням пп. 12-14 п.5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії та згідно з абз. 3 пп. 1, абз. 3 пп. 2 п. 7.5. Правил, абз. 8 пп. 3 п. 11.5.2 Кодексу системи розподілу, п. 6.2.10 Кодексу комерційного обліку, є підставою для проведення відключення від електроживлення. Мотиви недопуску: заміна приладу обліку. Дата та час, з якого буде здійснено відключення від електроживлення: 26.05.2021 року 15:25 година. У графі споживач/користувач або уповноважена особа вказано: відсутній, та містяться підписи 3-х (трьох) представників АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі».
Відповідно до акту про недопуск від 26 квітня 2021 року, у присутності споживача/користувача ОСОБА_1 , особовий рахунок: НОМЕР_5 , працівники ДТЕК склали акт, яким засвідчили факт недопущення (недопуску) до об'єкта за адресою: АДРЕСА_7 , для контрольного огляду або заміни засобу комерційного обліку, його технічної перевірки та електроустановок і електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії , що є порушенням пп. 12-14 п.5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії та згідно з абз. 3 пп. 1, абз. 3 пп. 2 п. 7.5. Правил, абз. 8 пп. 3 п. 11.5.2 Кодексу системи розподілу, п. 6.2.10 Кодексу комерційного обліку, є підставою для проведення відключення від електроживлення. Мотиви недопуску: заміна приладу обліку. Дата та час, з якого буде здійснено відключення від електроживлення: 26.05.2021 року 15:25 година. У графі споживач/користувач або уповноважена особа вказано: відсутній, та містяться підписи 3-х (трьох) представників АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі».
Повідомленням про відключення побутового споживача від 06 грудня 2021 року, представник компанії АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» повідомив ОСОБА_1 про те, що до квартири за адресою: АДРЕСА_7 , буде припинена подача електроенергії, з причини недопуску представників компанії для заміни приладу обліку.
Також повідомленням про відключення побутового споживача від 06 грудня 2021 року, представник компанії АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» повідомив ОСОБА_4 про те, що до квартири за адресою: АДРЕСА_6 , буде припинена подача електроенергії, з причини недопуску представників компанії для заміни приладу обліку.
Відповідно до Інвестиційної програми АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», затвердженої Міненерговугілля від 06 січня 2017 року, схваленої постановою НКРЕКП №490 від 19 червня 2018 року, на 2018 рік, зокрема, у побутових споживачів, які мешкають в багатоквартирних будинках, впроваджується система АСКОЕ побут.
Даний захід пропонується в багатоквартирних будинках, де фактично неможливий доступ до приладі обліку. Прилади обліку знаходяться в квартирах, прохід до яких обмежується дверима тамбурів. Лічильники електроенергії встановлюються у всіх квартирах або будинках, загальний облік на багатоквартирний будинок, на освітлення і облік ліфтів та юридичних споживачів, підключених від ТП та житлових будинків.
В ТП 6-10/0,4 кВ встановлюється маршрутизатор для збору інформації від всіх лічильників, які встановлені на відхідних лініях 0,4 кВ. Зняття показів лічильників, аналіз споживання, підрахунок балансу електроенергії по ТП, відключення споживачів проводиться дистанційно.
В цілому по ТП весь час проводиться підрахунок балансу електроенергії, в разі безоблікового споживання на екран «в центрі» відображається інформація з визначенням ПЛ-0,4 кВ, в якій є витік електроенергії і на місце направляється оперативна бригада з виявлення електроенергії.
Таким чином, впровадження заходу спрощує процедури контрольного зняття показів лічильників, відключення споживачів, викриття споживачів - порушників ПКЕЕ, а в кінцевому підсумку призведе до мінімуму втрат на ділянці.
Відповідно до Постанови НКРЕКП від 16 листопада 2018 року №1440 «Про видачу АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом», постановлено, зокрема, видати АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Дніпропетровської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», та електричних мереж інших власників, які приєднані до мережі ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно із законодавством) (п.1.); зобов'язати АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі»: до 01 січня 2019 року забезпечити завершення організаційних заходів, пов'язаних з анулюванням ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та провадження діяльності за ліцензією з розподілу електричної енергії, зокрема, але не виключно: виконувати схвалену постановою НКРЕКП від 19 червня 2018 року №490, інвестиційну програму та заходи з ремонтів основних фондів у повному обсязі, відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та згідно з передбаченими відповідною статтею структури тарифу обсягами фінансування (пп. 1 п. 2).
Ця постанова набирає чинності з дня її прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01 січня 2019 року (п.4).
Відповідно до Постанови НКРЕКП від 30 жовтня 2020 року №1960 «Про схвалення змін до Інвестиційної програми АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» на 2020 рік», постановлено, схвалити зміни до Інвестиційної програми з розподілу електричної енергії АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» на 2020 рік, схваленої постановою НКРЕКП від 13 травня 2020 року №935 (надані листами АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» від 19 серпня 2020 року №31342/1001, від 30 вересня 2020 року №36962/1001 та від 07 жовтня 2020 року №37930/1001), щодо включення додаткових заходів без зміни загальної суми Інвестиційної програми та джерел її фінансування.
Відповідно до листа НКРЕКП від 14 лютого 2022 року №1271/20.4/8-22, ОСР (оператор системи розподілу) не надав до НКРЕКП підтверджуючих документів щодо складення актів про недопуск за вказаними адресами: АДРЕСА_6 та кв. АДРЕСА_2 . Таким чином, ОСР має привести свої дії по відношенню до споживачів ОСОБА_4 та ОСОБА_1 у відповідність до вимог законодавства шляхом безоплатного відновлення електроживлення електроустановок споживачів. Разом з цим, АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» має надати ОСОБА_4 та ОСОБА_1 відповідні роз'яснення щодо технічних характеристик приладів обліку, що планується встановити за вказаними адресами, згідно з інвестиційною програмою.
На вимогу споживачів АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» протягом трьох робочих днів від дати звернення має надати споживачам підписані зі свого боку примірники укладених договорів споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії у паперовій формі (положення пункту 2.1.5. глави 2.1. розділу ІІ ПРРЕЕ).
Одночасно НКРЕКП звернули увагу, що з метою врегулювання спірної ситуації ОСОБА_4 та ОСОБА_1 мають надати представникам АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» доступ до засобів обліку електричної енергії за адресами: АДРЕСА_6 та кв. АДРЕСА_2 , зокрема, для здійснення їх заміни.
Відповідно до листа ДТЕК від 04 жовтня 2022 року «Про надання технічних даних лічильника», складеного на адресу ОСОБА_7 по АДРЕСА_8 , на виконання завдання НКРЕКП, викладеного у листі від 14.02.2022 року №1271/20.4/8-22, та у зв'язку з розглядом справи №20/5461/21, ДТЕК надало технічні характеристики приладу обліку типу GAMA 100 G1Y, що планується встановити згідно з інвестиційною програмою. Типовий паспорт електролічильника GAMA 100 G1Y додається. Встановлений у квартирах електролічильник типу NIK 2100 АР2Т.1000.С.11 непридатний до роботи у складі автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії.
Так, за поясненнями представника відповідача, новим лічильником, який планувалось замінити за інвестиційною програмою є: лічильник електричної енергії типу GAMA 100 G1Y.
Відповідно до декларації відповідності, виробником лічильника електричної енергії типу GAMA 100 G1Y, є ЗАТ «Елгама-Електроніка», Литва.
Ця декларація видана під виключну відповідальність виробника. Об'єкт декларації відповідає вимогам наступних технічних регламентів: Технічний регламент засобів вимірювальної техніки, затверджений постановою КМУ від 13.01.2016 року №94, технічний регламент з електромагнітної сумісності обладнання постанова КМУ №1077 від 16.12.2015 року, Технічний регламент з низьковольтного електричного обладнання постанова КМУ №1067 від 16.12.2015 року; ДСТУ EN 62053-21, ДСТУ EN 62052-11, ДСТУ EN 62059-32; орган з оцінки відповідності ДП «Укрметртестстандарт», призначений орган провів перевірку типу (модуль В) та провів схвалення системи управління якістю (модуль D), і видав сертифікати: перевірки типу (модуль В), сертифікат №UA.TR.001 152-19, дійсний до 26.06.2029 року, схвалення системи управління якістю (модуль D), сертифікат №UA.TR.001 D 25- 1-17, дійсний до 15.12.2020 року.
Відповідно до паспорта лічильника електричної енергії типу GAMA 100 G1Y, лічильник електричної енергії, статичний типу GAMA 100 G1Y вимірює, зберігає та обробляє дані про спожиту активну електричну енергію, максимальні значення потужності, профілі навантаження для обліку, в однотарифному або багатотарифному режимах, в однофазних двопровідних колах змінного струму.
Відповідно до листа Міністерства енергетики України від 25.11.2022 року «Про розгляд звернення», позивачу-1, зокрема, було роз'яснено її право звертатися до НКРЕКП з метою захисту прав і законних інтересів та прийняття рішення щодо здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на об'єктах електроенергетики.
Відповідно до листа НКРЕКП від 29 березня 2023 року, складного на адресу ОСОБА_1 та АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», у разі, якщо встановлений у споживача ЗКО справний, непошкоджений та повірений, заміна ЗКО може бути здійснена АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» лише у разі погодження такої заміни зі споживачем, що має бути документально підтверджена.
Відповідно до Інформаційного листа від 04 квітня 2023 року за вих. №032/1 ТОВ «Нік-Електроніка», складного на ім'я керівника департаменту з операційних технологій АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», щодо запиту по лічильнику електроенергії NIK 2100 АР2Т.1000.С.11, повідомили, що вказаний прилад обліку не може бути включений в систему АСКОЕ у зв'язку з відсутністю додаткового інтерфейсу для дистанційної передачі даних. Вказана модифікація лічильника обладнана інтерфейсом передачі даних «оптопорт».
Відповідно до листа ТОВ «Нік-Електроніка» від 01 червня 2023 року за вих. №054/1, складеного на ім'я ОСОБА_1 , лічильники модифікації NIK 2100 АР2Т.1000.С.11 типу NIK 2100... Р2..., зокрема, та вся продукція виробництва ТОВ «Нік-Електроніка» в загальному відповідає всім необхідним нормам, стандартам, технічним регламентам для законного та безперешкодного використання на території України.
Лічильники електричної енергії типу NIK, що мають вбудовані додаткові інтерфейси для дистанційної передачі даних, можуть використовуватись в автоматизованих системах контролю та обліку електричної енергії (АСКОЕ/ЛУЗОД).
Лічильники модифікації NIK 2100 АР2Т.1000.С.11 є багатотарифними приладами обліку електроенергії та можуть вести підрахунок спожитої електричної енергії по максимум 4 тарифам та зберігати у вбудованій пам'яті (в залежності від періоду інтеграції) дані щодо спожитої електричної енергії за максимум 64 доби та за максимум 24 місяці.
На підтвердження вказаних у листі відомостей ТОВ «Нік-Електроніка» надало сертифікати перевірки типу від 08 грудня 2017 року, 05 листопада 2020 року, протоколи випробувань.
Відповідно до листів від 15 березня 2022 року та від 08 квітня 2022 року АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» за вих. №11084/1001, роботи із заміни приладів обліку призупинені до вирішення питання. За змістом листів АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», посилається на судове провадження у справі №203/5461/21, яке здійснюється Кіровським районним судом м. Дніпропетровська.
Відповідно до листа АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» від 11 квітня 2023 року за вих. №17324/1001, зокрема, вказано, що листом за вих. №032/1 від 04.04.2023 року ТОВ «Нік-Електроніка» надало відповідь, в якій зазначило, що NIK 2100 АР2Т.1000.С.11 не може бути включений в систему АСКОЕ у зв'язку з відсутністю додаткового інтерфейсу для дистанційної передачі даних. Вказана модифікація лічильника обладнана інтерфейсом передачі даних «оптопорт».
Відповідно до листа НКРЕКП від 01 серпня 2023 року за вх. №19691/20.3/9-23, НКРЕКП зобов'язує АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання листа направити до НКРЕКП на електронну поштову адресу документи та ґрунтовні пояснення.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про визнання безпідставними вимоги та дії, направлені на безпідставну примусову заміну сучасного нового двозонного лічильника 2019 року виготовлення, що офіційно придбаний, узгоджений та встановлений ДТЕК в вересні 2019 року, такими, що порушують Конституцію України, норми чинного законодавства та протирічать нормам соціальної відповідальності перед Державою та суспільством, офіційним заявам та деклараціям ДТЕК, провокують напругу у суспільстві, суд першої інстанції виходив з того що, позивачі не довели свого порушеного права та того, відповідач вчинив безпідставну примусову заміну їх лічильників на нові, відповідно до інвестиційної програми, оскільки вони продовжують користуватися лічильниками NIK 2100, а відповідач не здійснив їх заміни на нові в рамках виконання інвестиційної програми.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно зі статтею 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до пп. 2.3.8 п.2.3. розділу ІІ ПРРЕЕ, споживач має право самостійно придбати засіб вимірювальної техніки, який відповідає вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки, та надати його постачальнику послуг комерційного обліку для встановлення на своєму об'єкті відповідно до договору про надання послуг комерційного обліку.
Під час купівлі засобу вимірювальної техніки споживач повинен керуватися рекомендаціями постачальника послуг комерційного обліку щодо технічних характеристик такого засобу вимірювальної техніки. Якщо проєктні рішення улаштування вузла обліку передбачають дистанційне зняття даних показів, споживач має узгодити з постачальником послуг комерційного обліку тип лічильника електричної енергії.
Постачальник послуг комерційного обліку має в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, увести в експлуатацію наданий споживачем засіб вимірювальної техніки.
Відповідно до підпунктів 1.1.4 п. 1.1., 5.8.1, 5.8.6, 5.8.7 п. 5.8, підпункту 6.2.6., 6.2.7, 6.2.8. п. 6.2. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №311 від 14.03.2018 року (далі - ККОЕЕ), експлуатацію та використання справних і повірених засобів комерційного обліку електричної енергії (зокрема після проведення їх повторної параметризації, періодичної повірки, обслуговування та ремонту, зміни електропостачальника, а також після зміни форми власності чи власника (користувача) засобів комерційного обліку, електроустановок або об'єкта, де встановлені ці засоби комерційного обліку) не може бути заборонено або обмежено з причин їх невідповідності вимогам цього Кодексу за умови, що ці засоби комерційного обліку:
1) мають технічні характеристики, що відповідають або перевищують вимоги проєктних рішень, нормативно-правових актів та нормативних документів щодо комерційного обліку електричної енергії, які були чинними на день введення їх в експлуатацію;
2) були встановлені, введені в експлуатацію та облік до дня набрання чинності цим Кодексом на електроустановках та об'єктах електроенергетики, що відповідають вимогам проєктної документації на їх будівництво;
3) забезпечують можливість здійснення розрахунків між учасниками ринку відповідно до укладених договорів.
Заміна або зміна місця встановлення справного, непошкодженого та повіреного ЗКО, встановленого відповідно до виданих технічних умов та/або рекомендацій та який відповідає вимогам цього Кодексу, ПУЕ та проєктним рішенням (незалежно від того хто є власником ЗКО), здійснюється ППКО за рахунок ініціатора такої заміни/зміни та виключно за взаємною документально підтвердженою згодою власника ЗКО, СПМ та оператора мережі.
Зміна місця встановлення ЗКО здійснюється, згідно з новим проєктним рішенням, погодженим власником ЗКО, СПМ та оператором мережі.
При заміні ЗКО або зміні місця його встановлення ініціатором та оператором системи має бути складений відповідний акт або внесені відповідні зміни до технічних рішень із зазначенням причин заміни або зміни місця встановлення. Водночас ініціатор має забезпечити внесення необхідних змін до основних даних щодо ТКО в реєстрі ТКО та, за потреби, до договору та проєктної документації, а демонтований ЗКО повинен бути повернений його власнику.
Оператор мережі має право за власний рахунок замінити несправні, пошкоджені, викрадені або неповірені ЗВТ на комерційній межі із індивідуальним побутовим споживачем (незалежно від того хто є їх власником) на ЗВТ, які належать оператору мережі та мають аналогічні або кращі технічні характеристики та налаштування. У такому разі споживач не має права відмовляти або перешкоджати оператору системи у заміні таких ЗВТ.
У підпункті 28 пункту 1.2.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії вказано: інтервальний лічильник - лічильник електричної енергії, що вимірює обсяг електричної енергії, формує та відображає результат вимірювання диференційовано за періодами часу; лічильник електричної енергії (лічильник) - ЗВТ, що здійснює вимірювання та реєстрацію кількості електричної енергії та, опціонально, величини електричної потужності, параметрів якості електричної енергії та безперервності її розподілу, інших фізичних параметрів електричної енергії в точці вимірювання; засоби комерційного обліку електричної енергії (ЗКО) - узагальнена назва засобів, що використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (ЗВТ, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до підпунктів 3, 5 п. 2.5.2 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, оператор мережі має право, зокрема, доступу (за пред'явленням представником службового посвідчення) до вузлів обліку та ЗКО за місцем провадження своєї господарської діяльності для проведення періодичного та позачергового контрольного огляду, технічної перевірки вузлів обліку та ЗКО, схем їх підключення та зчитування інформації (п.3); вимагати від ВТКО приведення стану комерційного обліку у відповідність до вимог цього Кодексу, у разі невідповідності стану комерційного обліку вимогам проєкту (проєктних рішень) або їх відсутності (п.5).
Відповідно до пп. 5 п. 2.5.4 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, оператори системи за місцем провадження ними господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії за власний рахунок забезпечують, зокрема, установлення, налаштування (зокрема параметризацію), заміну, модернізацію, реконструкцію, технічне переоснащення та/або зміну місця встановлення за власною ініціативою, а також технічну підтримку, обслуговування та ремонт належних їм ЗКО (за власною ініціативою).
Згідно з пп. 2 п. 5.6.1 ККОЕЕ, дії щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, які ініційовані замовником (споживачем або іншими учасниками ринку) або які вимагаються нормативно-правовими актами, здійснюються за рахунок замовника або ВТКО відповідно, якщо інше не встановлено законом, зокрема: заміна (зокрема монтаж/демонтаж), технічне обслуговування, відновлення працездатності, ремонт, повірка, контрольний огляд, експертиза, позачергова технічна перевірка стану функціонування (працездатності) належних замовнику ЗКО, схем підключення ЗВТ та інших складових вузлів обліку (вимикачів, роз'єднувачів та пристроїв захисного відключення, шаф обліку та захисних екранів тощо), дооблікових та післяоблікових електричних кіл, перевірка надійності підключення та перетяжка з'єднувальних контактів неопломбованих силових та інтерфейсних електричних кіл.
Підпунктом 18 п. 5.5.5 ПРРЕЕ передбачено, що споживач електричної енергії зобов'язаний - у разі вибору споживачем тарифу чи комерційної пропозиції, що передбачає розрахунки за тарифами, диференційованими за періодами часу (у тому числі за годинами доби), забезпечити застосування відповідних засобів диференційного (погодинного) вимірювання обсягу електричної енергії.
Згідно з пп. 25 п. 5.1.2 ПРРЕЕ, оператор системи зобов'язаний проводити за власний рахунок планову повірку, ремонт і заміну засобів вимірювальної техніки, які перебувають у нього у власності, у терміни, встановлені нормативно-правовими актами, нормативно-технічними документами та договором.
Відповідно до п. 5.8.1 ККОЕЕ, заміна або зміна місця встановлення справного, непошкодженого та повіреного ЗКО, встановленого відповідно до виданих технічних умов та/або рекомендацій та який відповідає вимогам цього Кодексу, ПУЕ та проєктним рішенням (незалежно від того хто є власником ЗКО), здійснюється ППКО за рахунок ініціатора такої заміни/зміни та виключно за взаємною документально підтвердженою згодою власника ЗКО, СПМ та оператора мережі.
Відповідно до підпунктів 5.1.4, 5.1.5 ПРРЕЕ, оператор системи несе відповідальність у порядку, передбаченому законодавством України, за завдані споживачу та/або електропостачальнику, іншому учаснику роздрібного ринку збитки внаслідок порушення ним умов договору та цих Правил. Оператор системи несе відповідальність за дотримання умов договору та цих Правил щодо припинення або часткового обмеження електропостачання.
Відповідно до п. 12.1.6 ККОЕЕ, програму модернізації вузлів обліку електричної енергії розробляє ВТКО.
Відповідно до пункту 1.2 Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.09.2018 №955, інвестиційна програма (ІП) - це оформлені з урахуванням вимог цього Порядку зобов'язання оператора системи розподілу щодо виконання у визначені терміни та за рахунок відповідних джерел фінансування комплексу заходів ІП, спрямованих, зокрема, на підвищення рівня надійності, безпеки, економічності та забезпечення ефективного функціонування активів оператора системи розподілу; розвиток системи розподілу; поліпшення якості надання послуг з розподілу електричної енергії; зниження технологічних витрат електричної енергії.
Згідно з п. 4.3 ПРРЕЕ, дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів спожитої електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленим Кодексом комерційного обліку.
Відповідно до п. 5 Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року, оператор системи надає послуги комерційного обліку споживачам. Відповідно Кодексу комерційного обліку зчитування показів лічильників провадиться постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або Оператором системи, або споживачем та передаються Адміністратору комерційного обліку (АКО) для проведення розрахунків та виставлення рахунків учасникам ринку на основі фактичних даних комерційного обліку.
Пунктом 4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються за даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку.
В силу п. 4.13 ПРРЕЕ для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку. Платіжний документ (рахунок) формується електропостачальником за обсяг електричної енергії згідно з обраною комерційною пропозицією до договору про постачання електричної енергії споживачу (п.4.14. Правил).
Пунктом 1.2. Кодексу комерційного обліку електричної енергії передбачено, що дія Кодексу поширюється на всіх учасників ринку електричної енергії та постачальників послуг комерційного обліку, що ними залучаються.
Пунктом 6.1 Перехідних положень Кодексу комерційного обліку встановлено, що обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить один місяць. Зчитування показів лічильника провадиться ППКО та/або оператором мережі, та/або споживачем щомісячно відповідно до умов договору.
Пунктом 6.1 Розділу VIII Кодексу комерційного обліку передбачено, що за домовленістю між ППКО і споживачем споживач може знімати покази лічильника самостійно, надаючи ППКО цю інформацію відповідно до умов договору зі всіх лічильників, встановлених на об'єктах споживача. Споживач зчитує та направляє дані ППКО відповідно до процедур, встановлених кодексом.
За результатом обробки отриманої інформації та визначення кількості використаної споживачем електричної енергії ППКО передає дані до енергопостачальника, який на підставі отриманих даних виставляє рахунок споживачу за спожиту електричну енергію.
Іншого способу визначення обсягів спожитої електричної енергії споживачем та виставлення на основі цих даних рахунків, наразі чинним законодавством в сфері електроенергетики не передбачено.
Пунктом 8.6.15. Кодексу комерційного обліку визначено, що дані, отримані від споживача, при проведенні процедур їх перевірки та в розрахунках мають менший пріоритет ніж виміряні дані з контрольних лічильників або дані, отримані безпосередньо оператором системи або ППКО.
Відповідно до пп. 5.2.1. глави 5.2 розділу V ПРРЕЕ, електропостачальник має право:
1) на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів;
2) звертатися до оператора системи щодо відключення (обмеження) електроживлення споживача у випадках, визначених цими Правилами, крім випадків постачання вразливим споживачам, визначених Кабінетом Міністрів України;
3) звертатися до оператора системи щодо відновлення електроживлення споживачу у випадках, визначених цими Правилами.
З матеріалів справи вбачається, у вересні 2019 року АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» в рамках переходу на електроопалення офіційно та за кошт споживачів в квартирах АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 встановив нові сучасні двозонні лічильники NIK 2100 виробництва України.
Відповідно до Інвестиційної програми АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», затвердженої Міненерговугілля від 06 січня 2017 року, схваленої постановою НКРЕКП №490 від 19 червня 2018 року, на 2018 рік, зокрема, у побутових споживачів, які мешкають в багатоквартирних будинках, впроваджується система АСКОЕ побут.
Програмою модернізації комерційного обліку електричної енергії, затвердженої НКРЕКП, по об'єктам приєднаним до мереж, що живяться від ЗТП-100, в тому числі будинок за адресою АДРЕСА_4 , де розташовані квартири АДРЕСА_1 і АДРЕСА_2 передбачена побудова автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ).
Основною метою встановлення інтелектуальних лічильників та АСКОЕ є сприяння активній участі споживачів у регулюванні свого споживання (управління попитом), а також інших учасників ринку електричної енергії в наданні послуг з балансування та допоміжних послуг, забезпечення інформаційної підтримки заходів зі зниження витрат електричної енергії в електричних мережах, скорочення часу збору та обробки результатів вимірювання, отримання точної інформації для формування рахунків на основі фактичного енергоспоживання та фактичного часу споживання. (п.12.3.1 ККО).
Встановлено, засоби комерційного обліку, які придбані позивачами та встановлені на даний час в помешканнях за адресою АДРЕСА_5 типу NIK 2100 AP2T.1000.C.11 не обладнані радіоканалом та не забезпечують працездатність у складі АСКОЕ.
Згідно з пунктами 5.8.1 та 5.8.2 глави 5.8 розділу V ККОЕЕ заміна або зміна місця встановлення справного, непошкодженого та повіреного ЗКО, встановленого відповідно до виданих технічних умов та/або рекомендацій та який відповідає вимогам цього Кодексу, Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.07.2017 № 476, та проектним рішенням (незалежно від того хто є власником ЗКО), здійснюється ППКО за рахунок ініціатора такої заміни/зміни та виключно за взаємною документально підтвердженою згодою власника ЗКО, сторони, приєднаної до мережі (споживача), та ОСР.
Відповідач має право за власний рахунок замінити несправні, пошкоджені, викрадені або неповірені засоби вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) на комерційній межі із індивідуальним побутовим споживачем (незалежно від того хто є їх власником) на ЗВТ, які належать ОСР та мають аналогічні або кращі технічні характеристики та налаштування. У такому разі споживач не має права відмовляти або перешкоджати оператору системи у заміні таких ЗВТ (пункт 5.8.7 глави 5.8 розділу V ККО).
Тобто відповідач має право вимагати від споживачів, приведення стану комерційного обліку у відповідність до вимог ККО, має право установлення, налаштування (зокрема параметризацію), заміну, модернізацію, реконструкцію, технічне переоснащення та/або зміну засобу комерційного обліку (лічильника). Тож, заміна, модернізація, реконструкція, технічне переоснащення та/або зміна засобу комерційного обліку (лічильника) жодним чином не порушує права апелянта.
На виконання Інвестиційної програми по об'єктам приєднаним до мереж, що живяться від ЗТП-100, в тому числі будинок АДРЕСА_4 , квартири АДРЕСА_1 і АДРЕСА_2 було здійснено відвідування споживачів та складено акти про недопуск.
Колегія суддів звертає увагу, що виконання інвестиційної програми є обов'язком відповідача, наслідком невиконання якої є накладення на відповідача штрафних санкцій.
Вимоги відповідача щодо заміни лічильників позивачів на нові не мають характеру протиправних, оскільки відповідач наділений законом повноваженнями щодо заміни лічильників, в тому числі в рамках виконання інвестиційної програми.
Позивачі продовжують користуватися лічильниками NIK 2100, а відповідач не здійснив їх заміни на нові в рамках виконання інвестиційної програми.
Позивачі не довели того, що умови інвестиційної програми щодо заміни лічильників погіршують їх становище як споживачів порівняно з іншими споживачами, а нові лічильники не відповідають визначеним законодавством вимогам.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції правильно встановив характер спірних правовідносин, застосував норми права та обґрунтовано відмовив у задоволенні позову щодо визнання безпідставними вимог та дій, направлених на безпідставну примусову заміну сучасного нового двозонного лічильника 2019 року виготовлення, що офіційно придбаний, узгоджений та встановлений ДТЕК в вересні 2019 року, такими, що порушують Конституцію України, норми чинного законодавства та протирічать нормам соціальної відповідальності перед Державою та суспільством, офіційним заявам та деклараціям ДТЕК, провокують напругу у суспільстві, за недоведеністю.
Доводи апеляційної скарги суд відхиляє, оскільки вони зводяться до переоцінки доказів і пов'язані з незгодою з висновками суду першої інстанції в оскарженій частині.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року; SERYVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909|04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Оскаржене судове рішення відповідає критерію обґрунтованості судового рішення.
Відповідно до ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд вважає, що підстави для скасування рішення Центрального районного суду міста Дніпра від 27 травня 2025 року відсутні.
Відповідно до ч.ч.1, 13 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
З огляду на висновок про залишення апеляційної скарги без задоволення, підстав для перерозподілу судових витрат немає.
Керуючись статтями 367, 374, 375, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Центрального районного суду міста Дніпра від 27 травня 2025 року у цивільній справі №203/5461/21 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів у випадках передбачених пунктом 2 частиною третьою статті 389 ЦПК України.
Повний текст постанови складено 27 лютого 2026 року.
Судді: