Постанова від 10.02.2026 по справі 607/12490/24

Справа № 607/12490/24

Провадження № 22-ц/4808/119/26

Головуючий у 1 інстанції Мелещенко Л. В.

Суддя-доповідач Максюта

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський апеляційний суд в складі:

головуючого (суддя-доповідач) Максюти І.О.,

суддів Василишин Л.В., Баркова В.М.,

секретаря Шемрай Н.Б.,

з участю представника особи, яка подала апеляційну скаргу, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області Калашник Н.Я., представника відповідача Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Сторчак О.З., Комунального некомерційного підприємства «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради Корнійчука В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 листопада 2025 року, ухвалене суддею Мелещенко Л.В. в м. Івано-Франківськ, у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, Комунального некомерційного підприємства «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування акту спеціального розслідування нещасного випадку,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У червні 2024 року позивач Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області звернувся з позовом до відповідачів Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, Комунального некомерційного підприємства «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування акту спеціального розслідування нещасного випадку.

Позовні вимоги мотивовано тим, що Комісією із спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 29 липня 2023 року о 13 год. 40 хв з сестрою медичною ЗІІСМ КНП «Кременецький ЦПМСД» Кременецької міської ради ОСОБА_1 на автомобільній дорозі, в районі цукрового заводу, проведено розслідування та складено акт форми Н-1/П від 22 лютого 2024 року, у пункті 7 якого зроблено висновок, що даний випадок вважається пов'язаним з виробництвом та береться на облік у КНП «Кременецький ЦПМСД» Кременецької міської ради.

16.08.2023 р. начальником Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці видано наказ № 219/П3 про проведення спеціального розслідування вказаного нещасного випадку, яким призначено комісію із спеціального розслідування нещасного випадку.

Акт спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 29 липня 2023 року о 13 год. 40 хв у КНП »Кременецький ЦПМСД» Кременецької міської ради, затверджено начальником Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці 23 лютого 2024 року. Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області як член комісії підписав зазначений акт про нещасний випадок з окремою думкою.

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області вважає, що даний нещасний випадок не має правових підстав вважатися нещасним випадком, пов'язаним з виробництвом, і відповідно складатися акт за формою Н-1/П.

Нещасний випадок з сестрою медичною ЗПСМ КНП» Кременецький ЦПМСД» Кременецької міської ради ОСОБА_1 стався по дорозі на роботу. Згідно колективного договору між адміністрацією, профспілковим комітетом, радою трудового колективу КНП Кременецький ЦПМСД» Кременецької міської ради на 2023-2027 роки, схваленого на зборах трудового колективу КНП «Кременецький ЦПМСД» Кременецької міської ради протокол №1 від 02 січня 2023 року, відповідно до пункту 4 додатку VI до колективного договору графіки змінності доводяться до відома працівників не пізніше, як за один тиждень до введення їх в дію.

У поясненні лікаря ОСОБА_2 зазначено, що з графіком чергувань у вихідні вона не була ознайомлена.

Крім того, на підставі сформованого листка непрацездатності від 31 липня 2023 року, ОСОБА_1 була тимчасово непрацездатна з 28.07.2023 по 02.08.2023.

На момент нещасного випадку 29.07.2023 ОСОБА_1 перебувала на листку непрацездатності.

За таких обставин позивач просив визнати незаконним та скасувати акт спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 29 липня 2023 року о 13 годині 40 хвилин у Комунальному некомерційному підприємстві «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради форми Н-І/П від 22 лютого 2024 року, затверджений начальником Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці 23 лютого 2024 року.

Короткий зміст оскаржуваного рішення суду

Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 листопада 2025 року відмовлено у задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, Комунального некомерційного підприємства «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування акту спеціального розслідування нещасного випадку.

Короткий зміст та узагальнюючі доводи апеляційної скарги

На вказане рішення суду позивач Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подав апеляційну скаргу, в якій посилається на неправильне застосування норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи.

Зокрема, зазначає, що згідно з колективним договором між адміністрацією, профспілковим комітетом та радою трудового колективу КНП "Кременецький ЦПМСД" Кременецької міської ради на 2023-2027 роки, схваленим на зборах трудового колективу КНП "Кременецький ЦПМСД" Кременецької міської ради протокол №1 від 02 січня 2023 року, відповідно до пункту 4 додатку VI до колективного договору графіки змінності доводяться до відома працівників не пізніше, ніж за один тиждень до введення їх в дію. Як встановлено судом першої інстанції, 29.07.2023 приблизно о 09.30 год. сестрі медичній ОСОБА_1 та лікарю ОСОБА_2 зателефонували з приймального відділення та повідомили, що згідно з графіком чергувань вони сьогодні чергують і щоб вже їхали на роботу. У поясненні лікаря ОСОБА_2 зазначено, що з графіком чергувань у вихідні дні вона не була ознайомлена. Скаржник вважає, що суд першої інстанції дійшов хибного висновку, що нещасний випадок, що трапився з потерпілою ОСОБА_1 , є виробничим, оскільки працівник виконував свої трудові обов'язки. Стверджує, що ОСОБА_1 29.07.2023 не приступала до виконання своїх трудових обов'язків, у зв'язку з дорожньо-транспортною пригодою. Звертає увагу, що нещасний випадок з сестрою медичною ЗПСМ КНП Кременецький ЦПМСД" Кременецької міської ради ОСОБА_1 стався по дорозі на роботу саме через несвоєчасне повідомлення працівника ОСОБА_1 про чергування у вихідний день, оскільки вона поспішала, нервувала, була неуважна. Нещасні випадки, що сталися під час прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, що не належить підприємству, установі або організації і не використовувався в інтересах цієї організації, є нещасними випадками невиробничого характеру, які розслідуються та обліковуються згідно Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №270 від 22 березня 2001 року.

Апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Позиція інших учасників справи

Представником Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Доскач О.А. подано відзив на апеляційну скаргу, в якому вважає апеляційну скаргу необґрунтованою та безпідставною. Зокрема, зазначає, що вапеляційній скарзі позивачем не наведено жодного чіткого аргументу, який би спростовував висновки суду першої інстанції та не надано переконливих доказів про порушення комісією вимог норм законодавства, що б давало можливість визнати протиправним та скасувати Акт спеціального розслідування нещасного випадку від 23.02.2024 року за формою Н-1/П, тому такий акт є правомірним, складений відповідно до норм чинного законодавства та таким, що не підлягає скасуванню.

Просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити в повному обсязі.

Позиція Івано-Франківського апеляційного суду

У засіданні суду апеляційної інстанції представник Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області Калашник Н.Я. доводи апеляційної скарги підтримала та просила її задовольнити.

Представник Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Сторчак О.З. та представник Комунального некомерційного підприємства «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради Корнійчук В.І. заперечили щодо задоволення апеляційної скарги.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, хоча належним чином повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, що відповідно до ч. 2 ст. 372 ЦПК України не перешкоджає її розгляду.

Згідно статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами, перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Вислухавши доповідь судді, пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Відповідно до частин 1, 2, 5 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Рішення суду першої інстанції вказаним вимогам закону відповідає.

Фактичні обставини справи

Судом встановлено, що22 лютого 2024 року складений акт спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 29 липня 2023 року о 13 годині 40 хвилин у Комунальному некомерційному підприємстві «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради. Даний акт затверджений начальником Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці 23 лютого 2024 року (т. 1 а.с. 5-13), з окремою думкою члена комісії, провідного спеціаліста відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області ОСОБА_3 (т. 1 а.с. 20-21).

Вироком Кременецького районного суду в Тернопільській області від 17 січня 2024 року, що набрав законної сили 19 лютого 2024 року, по справі № 601/3308/23 визнано винуватим ОСОБА_4 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, і призначено йому покарання за цією статтею у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки без позбавлення права керувати транспортними засобами. Задоволено цивільний позов прокурора Кременецької окружної прокуратури Денисюка О.А. в інтересах держави в особі Національної служби здоров'я України, та Кременецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Комунальне некомерційне підприємство «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілої від злочину. Стягнуто з обвинуваченого ОСОБА_4 в користь держави в особі Національної служби здоров'я України грошові кошти в розмірі 45147 (сорок п'ять тисяч сто сорок сім) гривень 15 копійок на відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілої від кримінального правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , витрати на лікування ОСОБА_1 . Стягнуто з обвинуваченого ОСОБА_4 в користь держави в особі Кременецької міської ради грошові кошти в розмірі 4402 (чотири тисячі чотириста дві) гривні копійок на відшкодування витрат на стаціонарне лікування в КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради потерпілої від кримінального правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (т.1 а.с.14-19).

Комунальним некомерційним підприємством «Кременецька опорна лікарня» надана відповідь начальнику Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці на лист від 28.08.2023 про те, що при оформленні листка непрацездатності ОСОБА_1 від 28.07.2023 лікар-анестезіолог відділення анестезіології та інтенсивної терапії КНП «Кременецька опорна лікарня» допустив механічну помилку, невірно вказав дату початку МВТН, у зв'язку із чим для виправлення помилки ОСОБА_1 було видано паперовий листок непрацездатності серія АДШ № 170089 з 29.07.2023 (т.1 а.с. 26, 121).

Графік роботи медичних працівників затверджено головним лікарем Комунального некомерційного підприємства «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради (т. 1 а.с. 27).

09.08.2023 складено екстрене повідомлення про звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок / гостре професійне захворювання (отруєння) ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 28).

29.07.2023 складено Ескіз місця, де стався нещасний випадок з сестрою медичною ЗЦСМ ОСОБА_1 в м. Кременець на автомобільній дорозі, в районі цукрового заводу (т.1 а.с.29).

Працівники Комунального некомерційного підприємства «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради пройшли інструктажі з охорони праці, про що складено журнал проходження інструктажів з охорони праці адміністративним та господарським персоналом та журнал реєстрації вступного інструктажу з питань праці (т. 1 а.с. 30-33).

Південно-Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці направлено листа КНП «Кременецька опорна лікарня» про надання довідки із зазначенням діагнозу та його коду згідно з Міжнародною статистичною класифікацією хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я (МКХ-10) і висновок про ступінь тяжкості травми згідно з Класифікатором розподілу травм за ступенем тяжкості, затвердженого наказом МОЗ України від 04.07.2007 № 370, отриманої ОСОБА_1 (т.1 а.с.34).

Південно-Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці надіслано запрошення на співпрацю ОСОБА_1 (т.1 а.с.35).

Інструкція № 2 з охорони праці для медичної сестри затверджена директором Комунального некомерційного підприємства «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради (т. 1 а.с. 36-37).

Статут КНП «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради затверджено рішенням сесії Кременецької міської ради від 17 червня 2021 року № 1404 (т.1 а.с.38-39).

Листок непрацездатності ОСОБА_1 серія АДШ № 170089 відкрито 29.07.2023 (т. 1 а.с. 40).

Південно-Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці було направлено листа КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради про надання інформації щодо оформлення електронного листка непрацездатності ОСОБА_1 № 8509681-2016067489-1 з 28.07.2023 по 02.08.2023. Відповідно до екстреного повідомлення від 09.08.2023 потерпіла ОСОБА_1 після ДТП потрапила в КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради 29.07.2023 і їй відкрито листок непрацездатності серія АДШ № 170089 з 29.07.2023 по 21.08.2023 (т. 1 а.с. 41, 120).

15 вересня 2023 року Голова Тернопільської обласної ради профспілок Федерації професійних спілок України звертався до начальника Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про те, що у зв'язку із перебуванням у черговій відпустці з 11.09 по 25.09.2023 члена комісії - голови Тернопільської обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я ОСОБА_5 просить внести зміни до Наказу про спеціальне розслідування нещасного випадку КНП «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради, який стався 29.07.2023; просить включити в склад комісії заступника голови Тернопільської обласної ради профспілки ОСОБА_6 (т. 1 а.с. 42-43).

Південно-Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці прийнято наказ «Про продовження строку спеціального розслідування нещасного випадку у КНП «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради» (т. 1 а.с. 44).

Південно-Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці прийнято наказ «Про проведення спеціального розслідування нещасного випадку у КНП «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради» (т. 1 а.с. 45).

Південно-Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці прийнято наказ «Про внесення змін до наказу від 16.08.2023 № 219/Пз «Про розслідування нещасного випадку у КНП «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради» (т. 1 а.с. 46).

04.01.2022 Комунальним некомерційним підприємством «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради прийнято наказ №5 «Про організацію роботи з охорони праці» (т. 1 а.с. 47-48, 54-55, 56-57).

04.01.2022 Комунальним некомерційним підприємством «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради прийнято наказ №7 «Про організацію роботи з охорони праці» (т. 1 а.с. 49).

Комунальним некомерційним підприємством «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради заведена особова картка на працівника ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 50-51).

Комунальним некомерційним підприємством «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради складалося повідомлення про нещасний випадок, яким мав місце 29.07.2023 р. (т. 1 а.с. 53).

Посадова інструкція сестри медичної ОСОБА_1 затверджена директором Комунального некомерційного підприємства «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради 02.01.2019 р. (т. 1 а.с. 58-59).

29.07.2023 складена пояснювальна записка ОСОБА_7 (т. 1 а.с. 60).

29.07.2023 складена пояснювальна записка ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 61-62).

29.07.2023 складена пояснювальна записка ОСОБА_2 (т. 1 а.с. 63).

29.07.2023 складена пояснювальна записка ОСОБА_8 (т. 1 а.с. 64-65).

Південно-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці зверталося до Кременецького РВ ГУНП в Тернопільській області про надання копії матеріалів та висновки щодо нещасного випадку, що мав місце 29.07.2023 о 13 годині 40 хвилин у Комунальному некомерційному підприємстві «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради в м. Кременець на автомобільній дорозі в районі цукрового заводу з сестрою медичною ЗПСМ ОСОБА_1 (т.1 а.с.66).

17.08.2023 складено протокол № 1 засідання спеціальної комісії із розслідування нещасного випадку, що стався у КНП «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради в м. Кременець на автомобільній дорозі в районі цукрового заводу з сестрою медичною ЗПСМ ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 67-68).

19.09.2023 складено протокол № 2 засідання спеціальної комісії із розслідування нещасного випадку, що стався у КНП «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради в м. Кременець на автомобільній дорозі в районі цукрового заводу з сестрою медичною ЗПСМ ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 69).

29.07.2023 складено протокол огляду місця дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 29.07.2023 о 13 годині 40 хвилин в м. Кременець на автомобільній дорозі в районі цукрового заводу з сестрою медичною ЗПСМ ОСОБА_1 (т. 1 а.с.72-73).

29.07.2023 складено протокол огляду місця, де стався нещасний випадок 29.07.2023 о 13 годині 40 хвилин у КНП «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради з сестрою медичною ЗПСМ ОСОБА_1 (т.1 а.с.74).

29.07.2023 складено протоколи опитування свідків та інших осіб. причетних до нещасного випадку, що стався о 13 годині 40 хвилин у КНП «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради з сестрою медичною ЗПСМ ОСОБА_1 (т.1 а.с. 75, 76-77).

29.07.2023 складена схема до протоколу огляду місця події, яка мала місце 29.07.2023 о 13 годині 40 хвилин у КНП «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради з сестрою медичною ЗПСМ ОСОБА_1 (т.1 а.с.80).

22.02.2024 складено протокол № 3 засідання спеціальної комісії із розслідування нещасного випадку, що стався у КНП «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради в м. Кременець на автомобільній дорозі в районі цукрового заводу з сестрою медичною ЗПСМ ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 70-71).

Згідно з трудовою книжкою ОСОБА_1 працює сестрою медичною у Комунальному некомерційному підприємстві «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради (т. 1 а.с. 81-82).

Відповідно до Виписки з наказу від 01.01.2013 № 1 Комунального некомерційного підприємства «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради прийнято по переводу з 01.01.2013 у відділ сімейної медицини ОСОБА_1 (т.1 а.с.84).

Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб. фізичних осіб підприємців та громадських формувань КНП «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради є юридичною особою (а.с.1 а.с.83).

Комунальне некомерційне підприємство «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради у відповідь на лист начальника Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці повідомило, що ОСОБА_1 знаходилася на стаціонарному лікуванні у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії Комунального некомерційного підприємства «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» з 29.07.2023 по 04.08.2023 та у загальнохірургічному відділенні з 04.08.2023 по 21.08.2023 (т. 1 а.с. 85).

ОСОБА_1 був виданий листок непрацездатності з 29.07.2023 по 21.08.2023 (т.1 а.с.170-171).

Як вбачається з інформації про електронний листок непрацездатності, ОСОБА_1 перебувала на лікарняному у період з 28.07.2023 по 02.08.2023 статус “Готовий до сплати», 03.08.2023 по 07.08.2023 статус «Оплачений», з 08.08.2023 по 10.08.2023 статус «Оплачений», з 11.08.2023 по 16.08.2023 статус «Оплачений», з 17.08.2023 по 21.08.2023 статус «Оплачений», з 22.08.2023 по 25.08.2023 статус «Оплачений», з 26.08.2023 по 04.09.2023 статус «Оплачений», з 05.09.2023 по 08.09.2023 статус «Оплачений», з 09.09.2023 по 25.09.2023 статус «Оплачений», з 26.09.2023 по 05.10.2023 статус «Оплачений» (т.1 а.с.222-224).

Застосовані норми права та мотиви, з яких виходив суд апеляційної інстанції

Згідно із частинами першою, другою статті 153 КЗпП України на всіх підприємствах, в установах, організаціях створюються безпечні і нешкідливі умови праці. Забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган, крім випадків укладення між працівником та власником або уповноваженим ним органом трудового договору про дистанційну роботу.

У частинах першій та другій статті 13 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування» нещасний випадок - обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров'ю працівника або настала його смерть.

Відповідно до частини другої статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування» факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України «Про охорону праці».

Згідно зі статтею 171 КЗпП України роботодавець повинен проводити розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Статтею 22 Закону України «Про охорону праці» також установлено, що роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням із всеукраїнськими об'єднаннями профспілок. За підсумками розслідування нещасного випадку, професійного захворювання або аварії роботодавець складає акт за встановленою формою, один примірник якого він зобов'язаний видати потерпілому або іншій заінтересованій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування. У разі відмови роботодавця скласти акт про нещасний випадок чи незгоди потерпілого з його змістом питання вирішуються посадовою особою органу державного нагляду за охороною праці, рішення якої є обов'язковим для роботодавця. Рішення посадової особи органу державного нагляду за охороною праці може бути оскаржене в судовому порядку.

Пунктом 12 Порядку № 337 визначено, що на підприємстві (в установі, організації) утворюється комісія з розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь), що не підлягають спеціальному розслідуванню (далі - комісія). Комісія утворюється наказом роботодавця не пізніше наступного робочого дня після отримання інформації про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) від безпосереднього керівника робіт, повідомлення від закладу охорони здоров'я, заяви потерпілого, членів його сім'ї чи уповноваженої ним особи.

Окрім того, пунктом 29 указаного Порядку визначено, що факт настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) на виробництві може бути встановлено в судовому порядку. Якщо такий факт встановлено в судовому порядку і нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) не підлягають спеціальному розслідуванню, розслідування організовує підприємство (установа, організація), де сталися такі випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), або його правонаступник у разі реорганізації цього підприємства (установи, організації).

Пунктом 33 Порядку № 337 передбачено, що комісія (спеціальна комісія) зобов'язана:

провести засідання комісії (спеціальної комісії) з розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), на якому розглянути інформацію про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), розподілити функції між членами комісії, провести зустріч з потерпілим (членами його сім'ї чи уповноваженою ними особою) та скласти протоколи засідання комісії згідно з додатком 4;

обстежити місце, де сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), аварія, та скласти відповідний протокол згідно з додатком 5, розробити ескіз місця, де сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), аварія, згідно з додатком 6 і провести фотографування місця настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), аварії (у разі потреби та можливості); одержати письмові пояснення від роботодавця та його представників, посадових осіб, працівників підприємства (установи, організації), потерпілого (якщо це можливо) згідно з додатком 7, опитати осіб - свідків нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та осіб, причетних до них, згідно з додатком 8;

вивчити наявні на підприємстві документи та матеріали стосовно нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та у разі потреби надіслати запити до відповідних закладів охорони здоров'я для отримання медичних висновків щодо зв'язку нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) з впливом на потерпілого небезпечних (шкідливих) виробничих факторів та/або факторів важкості та напруженості трудового процесу;

визначити вид події, що призвела до нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), причини нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та обладнання, устатковання, машини, механізми, транспортні засоби, експлуатація яких призвела до настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), відповідно до Класифікатора видів подій, причин, обладнання, устатковання, машин, механізмів, транспортних засобів, що призвели до настання нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, згідно з додатком 9;

визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці;

визначити необхідність проведення лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертизи тощо для встановлення причин настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння);

з'ясувати обставини та причини настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння);

визначити, пов'язані чи не пов'язані нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) з виробництвом;

установити осіб, які допустили порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці;

розробити план заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам та/або гострим професійним захворюванням (отруєнням), у тому числі пропозиції щодо внесення змін до нормативно-правових актів з охорони праці;

скласти акти за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1 у разі їх складення) згідно з додатком 11 у кількості, визначеній рішенням комісії (спеціальної комісії); у разі настання групових нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) скласти акти за формою

Н-1 на кожного потерпілого;

розглянути та підписати примірники актів за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1 у разі їх складення), а у разі незгоди члена комісії (спеціальної комісії) із змістом розділів 5, 6, 8, 9 такого акта - обов'язково підписати ці акти з відміткою про наявність окремої думки, яка викладається членом комісії письмово, в якій він обґрунтовано викладає пропозиції до змісту розділів 5, 6, 8, 9 акта (окрема думка додається до цих актів та є їх невід'ємною частиною);

передати не пізніше наступного робочого дня після підписання актів за формою Н-1 матеріали розслідування та примірники таких актів керівнику підприємства (установи, організації) або органу, що утворив комісію (спеціальну комісію), для їх розгляду та затвердження;

дотримуватися вимог законодавства про інформацію щодо захисту персональних даних потерпілих та інших осіб, які зібрані в межах повноважень комісії (спеціальної комісії) під час проведення розслідування та задокументовані в акті за формою Н-1.

Згідно з пунктом 34 Порядку № 337 рішення щодо визнання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) пов'язаними чи не пов'язаними з виробництвом приймається комісією (спеціальною комісією) шляхом голосування простою більшістю голосів. У разі рівної кількості голосів членів комісії (спеціальної комісії) голос голови комісії (спеціальної комісії) є вирішальним.

Відповідно до пункту 52 Порядку № 337 обставинами, за яких нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) визнаються пов'язаними з виробництвом, серед інших, є також:

перебування потерпілого на робочому місці, на території підприємства (установи, організації) або в іншому місці під час виконання трудових (посадових) обов'язків чи завдань роботодавця з моменту прибуття на підприємство (в установу, організацію) до відбуття з нього, що фіксується відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства (установи, організації), у тому числі в робочий і надурочний час;

підготовка до роботи та приведення в порядок після закінчення роботи знарядь виробництва, засобів захисту, одягу, а також здійснення заходів щодо особистої гігієни, пересування працівника з цією метою по території підприємства (установи, організації) перед початком роботи та після її закінчення;

раптове погіршення стану здоров'я потерпілого, одержання травм або його смерть під час виконання трудових (посадових) обов'язків внаслідок впливу шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, що підтверджено медичним висновком, або у разі, коли потерпілий не пройшов обов'язкового медичного огляду відповідно до законодавства, а робота, що виконувалася, протипоказана потерпілому відповідно до медичного висновку.

Пунктом 53 Порядку № 337 визначено, що нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) визнаються не пов'язаними з виробництвом у разі вчинення потерпілим кримінального правопорушення, що встановлено обвинувальним вироком суду або постановою (ухвалою) про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами; смерті працівника від загального захворювання або самогубства, що підтверджено висновками судово-медичної експертизи та/або відповідною постановою про закриття кримінального провадження.

Відповідно до пункту 58 Порядку № 337 протягом трьох років з дати отримання акта за формою Н-1 потерпілий, член його сім'ї чи уповноважена ними особа або органи, установи та організації, представники яких брали участь у розслідуванні нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), мають право звернутися до роботодавця, Держпраці або її територіального органу щодо призначення повторного розслідування (спеціального розслідування) у зв'язку з незгодою з обставинами та причинами настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та/або з висновком комісії, які викладені в акті за формою Н-1. За наявності документів, що можуть суттєво вплинути на висновки комісії (спеціальної комісії), роботодавцем, Держпраці або її територіальним органом (або юридичною особою, яка утворювала комісію, та її органом управління) вживаються заходи до призначення повторного розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння). Голова Держпраці або керівник її територіального органу у разі невиконання спеціальною комісією визначених цим Порядком обов'язків має право призначити повторне спеціальне розслідування нещасного випадку, притягти до відповідальності посадових осіб територіального органу Держпраці та підприємства (установи, організації), які допустили порушення вимог цього Порядку. Повторне розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) проводиться комісією (спеціальною комісією) в іншому складі (із заміною всіх членів комісії). Висновки повторного спеціального розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) можуть бути оскаржені лише у судовому порядку.

Зазначені положення Порядку № 337 дають підстави дійти висновку, що до виключної компетенції комісії (спеціальної комісії) по розслідуванню нещасного випадку належать повноваження з визнання нещасного випадку таким, що пов'язаний з виробництвом, і такий факт не може бути визнаний таким у судовому порядку. Саме комісія (спеціальна комісія) встановлює факт пов'язаності чи непов'язаності нещасного випадку з виробництвом, а суд не уповноважений встановлювати або вважати доведеним факт пов'язаності чи не пов'язаності нещасного випадку з виробництвом.

Такою є позиція Великої Палати Верховного Суду у постанові від 22 травня 2024 року в справі № 227/2301/21.

Крім того у вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, сформульованого в постанові від 13 грудня 2023 року у справі № 459/1639/22 про наявність у суду повноважень щодо визнання нещасного випадку таким, що пов'язаний із виробництвом.

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що суд не наділений цими повноваженнями, а може лише перевіряти правильність установлення такого факту уповноваженими на те органами.

Відповідно до положень частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною шостою статті 81 ЦПК України передбачено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно із частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 77 ЦПК України).

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України).

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 80 ЦПК України).

У частині першій статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Отже, судом встановлено, що за результатами спеціального розслідування складено Акт за формою Н-1/П від 22 лютого 2024 року, який підписаний всіма членами комісії, проте член комісії ОСОБА_3 підписав його з відміткою про наявність окремої думки.

Окрема думка додається до акта за формою Н-1/П та є його невід'ємною частиною.

Суд правильно вважав, що наявність окремої думки не є безумовною підставою для визнання незаконним та скасування акта за формою Н-1/П.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що доводи позивача про те, що ОСОБА_1 на час нещасного випадку була тимчасово непрацездатна не знайшли підтвердження у судовому засіданні під час розгляду цієї справи. В апеляційній скарзі не зазначено жодних доводів щодо неправильності такого висновку суду.

Позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження позовних вимог, не доведено, що відповідачі щодо здійснення спеціального розслідування нещасного випадку не діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством.

Обставини нещасного випадку, які викладені в Акті спеціального розслідування за формою Н-1/П від 22.02.2024 р., за змістом відповідають документам, які наявні в матеріалах спеціального розслідування, та рішенням, які були ухвалені на засіданнях спеціальної комісії.

Повно та всебічно встановивши обставини справи, дослідивши та надавши правову оцінку всім наданим доказам за своїм внутрішнім переконанням, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що спеціальне розслідування нещасного випадку, що стався 29.07.2023 року о 13 год. 40 хв з сестрою медичною ОСОБА_1 , проведено комісією повно, з урахування всіх обставин та з належною оцінкою всіх матеріалів розслідування.

Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що відсутні підставі для визнання незаконним та скасування акту спеціального розслідування нещасного випадку , що стався 29 липня 2023 року о 13 годині 40 хвилин у Комунальному некомерційному підприємстві «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради форми Н-І/П від 22 лютого 2024 року, затверджений начальником Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці 23 лютого 2024 року.

В апеляційній скарзі зазначено, що нещасний випадок, який стався з ОСОБА_1 29.07.2023 року, є нещасним випадком невиробничого характеру, оскільки стався по дорозі на роботу і того дня ОСОБА_1 не приступала до виконання своїх трудових обов'язків, у зв'язку з дорожньо-транспортною пригодою. А нещасні випадки, що сталися під час прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, що не належить підприємству, установі або організації (далі - організації) і не використовувався в інтересах цієї організації є нещасними випадками невиробничого характеру, які розслідуються та обліковуються згідно Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №270 від 22 березня 2001 року.

Вказані доводи колегія суддів відхиляє, оскільки комісія в Акті від 22.02.2024 р. дійшла висновку, що нещасний випадок з сестрою медичною ОСОБА_1 пов'язаний з виробництвом, оскільки її повідомили у день чергування про те, що вона має вийти на роботу згідно графіка чергувань у вихідний день і ДТП з нею трапилося у робочий час.

Висновки апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги

Отже, суд першої інстанції, здійснивши системний аналіз правових норм, що регулюють спірні правовідносини, повно та всебічно встановивши фактичні обставини у справі, дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позову.

Доводи апеляційної скарги не впливають на правильність висновків суду першої інстанції.

Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Вирішуючи цей спір, суд першої інстанції в достатньо повному обсязі встановив права і обов'язки сторін, обставини у справі, перевірив доводи і дав їм належну правову оцінку, ухвалив рішення та додаткове рішення, які відповідають вимогам закону. Висновки суду обґрунтовані і підтверджені письмовими матеріалами справи.

Таким чином, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, а тому задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 374, 375, 381- 384, 389 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Залишити без задоволення апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, а рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 листопада 2025 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня ухвалення, і протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий І.О. Максюта

Судді: Л.В. Василишин

В.М. Барков

Повний текст постанови складено 24 лютого 2026 року