Рішення від 23.02.2026 по справі 560/13404/25

Справа № 560/13404/25

РІШЕННЯ

іменем України

23 лютого 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у неналежному розгляді заяви від 05.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву від 05.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти відповідне рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки, або вмотивовану відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 05.06.2025 подав до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Станом на день подання позову відповідач не надав жодної відповіді. Натомість, 10.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_3 надіслав повідомлення № 7/1420, в якому наявна вимога прибути особисто до cьомого відділу для подачі заяви з приводу оформлення відстрочки від призову на військову службу. При цьому жодного рішення за наслідками розгляду заяви та долучених до неї документів відповідач не прийняв. Вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви від 05.06.2025, оскільки відповідач не розглянув заяву по суті. Крім того, ні положеннями Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", ні Законом України "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку" , ні Порядком № 560 не передбачений обов'язок особистого відвідування особою територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подання заяви та документів на відстрочку. Просить задовольнити позовні вимоги.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

До суду надійшов відзив ІНФОРМАЦІЯ_2 на позовну заяву, у якому представник зазначає, що позивач з метою реалізації свого права на відстрочку свої документи не надав безпосередньо сам, військово-обліковий документ не пред'явив, а направив документи через установу поштового зв'язку, чим порушив встановлену постановою КМУ № 560 процедуру надання документів на відстрочку. Доводи щодо ігнорування розгляду його заяв про відстрочку від призову по мобілізації не заслуговують на увагу, бо заява була розглянута по суті. Водночас, позивачем не направлялись та не пред'являлись оригінали документів , а тільки їх копії, які також не були завірені у встановлений законом спосіб.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, у якій стверджує, що станом на момент звернення до суду із позовною заявою відповідач не розглянув заяву про надання відстрочки та не прийняв відповідного рішення згідно Порядку №560. Крім того, абзацом 1 пункту 58 Порядку №560 передбачене подання військовозобов'язаним заяви про надання відстрочки від призову особисто, оскільки особисто підписав супровідний лист та заяву про надання відстрочки від призову та особисто відправив пакет документів засобами поштового зв'язку. Також, на виконання абзацу 2 пункту 58 Порядку №560 позивач до заяви долучив копію паперового військово-облікового документу, а саме нотаріально завірену копію військового квитка серії НОМЕР_1 від 12.10.2005, виданого ІНФОРМАЦІЯ_4 . Водночас, Порядок № 560 не містить заборон, щодо звернення особою, яка має право на відстрочку із заявою про надання відстрочки засобами поштового зв'язку, а тому такі твердження відповідача є безпідставними.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 05.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". До заяви долучив: нотаріально засвідчені копії паспорта, картки платника податків, свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 06.01.1983, військового квитка серії НОМЕР_3 від 12.10.2005, паспорта серії НОМЕР_4 ОСОБА_2 , картки платника податків ОСОБА_2 , витягу з РТГ від 20.05.2025 ОСОБА_2 , довідки МСЕК серії MCE № 201607 від 17.11.2010, посвідчення серії НОМЕР_5 від 24.12.2003, свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_6 від 23.01.2008, паспорта серії НОМЕР_7 від 21.08.2001 ОСОБА_3 , картки платника податків ОСОБА_3 , довідки МСЕК серії 12ААВ 3 025902 від 04.01.2021 ОСОБА_3 , пенсійного посвідчення серії НОМЕР_8 від 11.04.2019 ОСОБА_3 , свідоцтва про народження серії НОМЕР_9 від 08.01.1988 ОСОБА_4 , ОСОБА_5 від 02.06.2025, рішення Волочиського районного суду Хмельницької області від 14.03.2024.

Листом від 10.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив, що для реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період необхідно особисто з'явитись до сьомого відділу.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви від 05.06.2025, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні регулюються Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-XII (далі - Закон України №3543-XII.

Статтею 23 Закону №3543-XII визначений перелік військовослужбовців, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації та яким може бути надана відстрочка від військової служби.

Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

За змістом пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16 - 23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Пунктом 59 Порядку №560 передбачено, що за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Отже, Відповідно до Порядку №560 заява про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації подається особисто військовозобов'язаним за процедурою, передбаченою пунктом 58, або шляхом створення автоматичного запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет військовозобов'язаного відповідно до пункту 29 цього Порядку.

Наслідки надіслання військовозобов'язаним письмової заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації поштовим зв'язком та порядок розгляду такої заяви уповноваженим органом Порядком №560 не передбачені.

Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. У разі позитивного рішення у протоколі окремо зазначається строк, на який надано відстрочку, та строк дії відповідних законних підстав (настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку). У разі відмови у наданні відстрочки у протоколі зазначаються причини такої відмови (пункт 60 Порядку №560).

Частиною 6 статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Тому, з урахуванням приписів частини 6 статті 7 КАС України, суд вважає за необхідне застосувати пункт 60 Порядку №560.

Відтак, відповідач зобов'язаний розглянути письмову заяву позивача від 05.06.2025, надіслану поштовим зв'язком, у відповідності до пункту 60 Порядку №560 та надати вмотивовану відповідь.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Під час судового розгляду відповідач не довів правомірність бездіяльності щодо розгляду заяви позивача від 05.06.2025 про оформлення відстрочки від призову на військову службу та надання відповіді в порядку, визначеному пунктом 60 Порядку №560. Суд вважає, що спосіб, у який відповідач розглянув заяву від 05.06.2025, не відповідає Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Враховуючи викладене, позов слід задовольнити частково.

У зв'язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно до частини задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність сьомого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 05.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" з дотриманням положень Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 968,96 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань сьомого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_10 )

Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_11 )

Головуючий суддя О.К. Ковальчук