Справа № 560/11227/25
іменем України
24 лютого 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо не нарахування та невиплати позивачу ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення (перерахунку виплат на оздоровлення, одноразової допомоги при звільненні, грошового забезпечення) за період з 07 листопада 2015 по 01 вересня 2020 року включно;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області нарахувати та виплатити позивачу ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення (здійснити перерахунок виплат на оздоровлення, одноразової допомоги при звільненні, грошового забезпечення) за період з 07 листопада 2015 по 01 вересня 2020 року включно з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач в період з 07.11.2015 по 01.09.2020 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Хмельницькій області. При цьому, під час проходження служби в зазначений період позивачу протиправно не виплачувалася індексація грошового забезпечення. Не проведено такий розрахунок з позивачем і в день його звільнення.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078), в редакції, чинній до 24.10.2017, серед переліку грошових доходів громадян, що підлягають індексації, було відсутнім грошове забезпечення поліцейських. Лише з 24.10.2017 за змістом пункту 2 Порядку №1078 серед переліку грошових доходів громадян, що підлягають індексації, було наявне грошове забезпечення поліцейських. Тому в Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області з'явилися правові підстави для нараховування та виплати індексації грошового забезпечення поліцейських, у тому числі й позивача, лише з листопада 2017 року. При цьому, ОСОБА_1 знаходилась у соціальній відпустці по догляду за дитиною в період з 07.11.2015 по 01.08.2017, що виключає її право на індексацію грошових доходів, оскільки за цей період грошове забезпечення не виплачувалось. Матеріальна допомога на оздоровлення, в разі виплати суми індексації за місяць, в якому відбувається виплата, додатково не індексується, оскільки розмір грошового забезпечення поліцейських за місяць перевищує розмір прожиткового мінімуму. Одноразова грошова допомога при звільненні є одноразовою виплатою, тобто має разовий характер, а, відтак, за змістом статті 2 Закону України від 03.07.1991 №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон №1282-XII) індексації не підлягає.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.07.2025 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.02.2026 у задоволенні клопотання Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про залишення позову без розгляду відмовлено.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Згідно з витягом з наказу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 01.09.2020 №280 о/с позивача звільнено зі служби в поліції з 01.09.2020 відповідно до пункту 2 частини 1 статті 77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію».
За змістом трудової книжки НОМЕР_1 та послужного списку позивач проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Хмельницькій області з 07.11.2015 по 01.09.2020.
У період з 07.11.2015 по 01.08.2017 позивач перебував в відпустці по догляду за дитиною, а з 01.08.2017 приступив до виконання службових обов'язків (витяги з наказів Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 23.11.2015 №52 о/с, від 10.05.2017 №156 о/с, від 29.08.2017 №288 о/с).
Відповідно до довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 15.07.2025 №345 позивачу нарахована та виплачена індексація з листопада 2017 року по вересень 2020 року.
Згідно з довідкою Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 15.07.2025 №346 позивачу виплачена матеріальна допомога на оздоровлення: жовтень 2017 року - в розмірі посадового окладу (2400 грн); серпень 2018 року - в розмірі посадового окладу (2400 грн); липень 2019 року - в розмірі посадового окладу (2600 грн); липень 2020 року - в розмірі посадового окладу (2600 грн). Одноразова грошова допомога при звільненні виплачена в вересні 2020 року.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VІІ) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до частини 5 статті 94 Закону №580-VІІ грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Згідно з статтею 18 Закону України від 05.10.2000 №2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі - Закон №2017-III) "Інші державні соціальні гарантії" законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема, індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Статтею 19 Закону №2017-III визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Законом №1282-XII, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Частинами 1, 5 статті 2 Закону №1282-XII встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
В силу частини 1 статті 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Приписами частини 2 статті 5 Закону №1282-XII встановлено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Згідно з частиною 6 статті 5 Закону №1282-XII проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок №1078.
Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.
Посилання на те, що лише постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 внесено зміни та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення, а тому, лише з цієї дати вказані особи мають право на індексацію, суд вважає безпідставним, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону №580-VІІ та Закону №1282-XII.
Як встановив суд, позивачу з 07.11.2015 по жовтень 2017 року включно індексація грошового забезпечення не нараховувалась і не виплачувалась.
При цьому, в період з 07.11.2015 по 31.07.2017 включно позивач перебував в відпустці по догляду за дитиною та, відповідно, не отримував грошового забезпечення. Також, згідно з наявною в матеріалах справи довідкою, позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення за період з листопада 2017 року по вересень 2020 року включно. Разом з тим, позивач не оскаржує правильність її нарахування.
Як наслідок, відсутні підстави для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за періоди з 07.11.2015 по 31.07.2017 включно та з 01.11.2017 по 01.09.2020 включно.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.08.2017 по 31.10.2017 включно. Як наслідок, слід зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.08.2017 по 31.10.2017 включно.
Щодо позовних вимог про здійснення перерахунку та виплати виплат на оздоровлення, одноразової допомоги при звільненні, грошового забезпечення, то суд вважає відсутніми підстави для їх задоволення, як передчасних, оскільки зазначена індексація ще не була виплачена позивачу.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.08.2017 по 31.10.2017 включно.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.08.2017 по 31.10.2017 включно.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька обл., 29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк