про відмову у задоволенні клопотання
23 лютого 2026 рокум. Ужгород№ 260/7269/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гебеш С.А., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.01.2026 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, а саме:
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» № 4059-IX на 1 січня 2025 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14 до Постанови №704;
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) станом на 18.06.2025 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» № 4059-IX на 1 січня 2025 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії), розрахованих із розмірів посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2025 року;
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) судові витрати у сумі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).
Додатковим рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 року:
у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) визначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) у довідці станом на 18.06.2025 року розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за червень 2025 року (за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії) - відмовлено;
у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) визначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) у довідці станом на 18.06.2025 року дату з якої слід застосувати довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 18.06.2025 року для здійснення обчислення та перерахунку пенсії - відмовлено;
у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) довідки станом на 18.06.2025 року - відмовлено.
17.02.2025 року до суду надійшла заява позивача в порядку статті 382 КАС України, в якій просить:
Встановити судовий контроль шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень - ІНФОРМАЦІЯ_1 подати звіт про виконання судового рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.01.2026 у справі №260/7269/25 з наданням доказів про виконання рішення суду, встановити відповідний строк для цього - не більше десяти днів;
Постановити відповідну ухвалу про встановлення судового контролю у справі від 14.01.2026 №260/7269/25 та направити її для виконання суб'єкту владних повноважень - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заява обґрунтована тим, що відповідач у добровільному порядку не виконав рішення суду і не вчинив дії на виконання рішення, не підготував і не направив до Головного управління ПФУ в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 року.
Розглянувши заяву позивача, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
У відповідності до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В той же час, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 26.03.2020 по справі № 823/175/17, від 23.06.2020 по справі № 802/357/17-а.
У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 04.03.2020 по справі № 539/3406/17, від 11.06.2020 по справі № 640/13988/19.
Відтак, при вирішенні питання щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд враховує те, що Кодексом адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення та, що наслідком неподання звіту суб'єктом владних повноважень чи його неврахування є застосування до керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, суд зазначає, що у відповідності до приписів частини першої статті 1 Закону України від 02.06.2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» завершальною стадією судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) є виконавче провадження.
Отже, у разі відсутності добровільного виконання судових рішень, приписами Закону України «Про виконавче провадження» врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону №1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Судом встановлено, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.01.2026 року у справі №260/7269/25 не набрало законної сили, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 11.02.2026 року подано апеляційну скаргу на нього.
Разом з тим, на момент подання позивачем заяви про встановлення судового контролю виконавчі листи йому не видані.
Суд зазначає, що виконання рішення суду у справі № 260/7269/25 має здійснюватися в примусовому порядку після набрання ним законної сили; державний виконавець володіє достатнім обсягом повноважень впливу на боржника з метою забезпечення його виконання. Так, статтею 63 Закону № 1404-VIII передбачено накладення штрафу за невиконання рішення суду без поважних причин; у випадку, якщо накладення штрафів не призводить до виконання рішення суду зобов'язального характеру, державний виконавець скеровує матеріали для порушення кримінального провадження щодо боржника. Якщо стягувач вважає, що державний виконавець не здійснює належних дій щодо примусового виконання рішення суду, він вправі оскаржити дії/бездіяльність посадових осіб ДВС до суду в порядку статті 287 КАС України.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви позивача, поданої в порядку статті 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній справі.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 295,382, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.А. Гебеш