10 лютого 2026 рокум. Ужгород№ 260/9714/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Гаврилка С.Є.,
з участю секретаря судового засідання - Біров Н.Е.
учасники справи:
позивач - Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району - представник - Петрецький Сергій Іванович;
відповідач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - представник - Карапетян Арман Суренович,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -
26 листопада 2025 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернувся Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району (89425, Закарпатська область, Ужгородський район, с. Баранинці, вул. Центральна, 42, код ЄДРПОУ 41911214) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, місто Київ, вул. Бродських Сім'ї, будинок 19, код ЄДРПОУ 39369133), яким просить суд: "1. Визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо 1.1. непроведення позапланової перевірки додержання ТОВ “Газорозподільні мережі України в особі Закарпатської філії Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених Постановою від 16.02.2017 № 201 (далі - Ліцензійні умови, Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494 (далі - Кодекс ГРМ), за фактами: безпідставного припинення 02.07.2024 розподілу природного газу на об'єкті газопостачання у с. Нижнє Солотвино, буд. 26, який належить Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області; не повідомлення Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області у актах про порушення №ZK000112 та №ZK00011 від 02.07.2024 чи у інший спосіб про дату їх розгляду та орієнтованого часу проведення засідання комісії, на якому будуть розглядатися складені акти, здійснення безпідставного донарахування обсягів природного газу за нормами споживання за актами - розрахунками від 13.08.2024 на суму 324 345,50 грн. по об'єкту газопостачання с. Руські Комарівці, вул. Шкільна, 15, та на суму на суму 77 992,03 грн. по об'єкту газопостачання с. Нижнє Солотвино, буд. 26, що належать Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області; 1.2. не прийняття рішення про припинення порушення ТОВ “Газорозподільні мережі України» в особі Закарпатської філії ТОВ “Газорозподільні мережі України» положень підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, пунктів 2.1., 2.2. Ліцензійних умов; природного газу, 1.3. відмови надати офіційне роз'яснення щодо застосування положень підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме з наступного питання: “чи правомірне та відповідає положенням підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ здійснення донарахування вартості природного газу за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання з такої підстави, як пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, у разі документально підтвердженої відсутності в період донарахування факту розподілу (споживання) природного газу». 2. Зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг: 2.1. Прийняти рішення, яким зобов'язати ТОВ “Газорозподільні мережі України» в особі Закарпатської філії ТОВ “Газорозподільні мережі України» припинити порушення положень підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, пунктів 2.1., 2.2. Ліцензійних умов; а саме: зобов'язати скасувати донарахування обсягів природного газу за актами - розрахунками від 13.08.2024 на суму 324 345,50 грн. по об'єкту газопостачання с. Руські Комарівці, вул. Шкільна, 15, та на суму на суму 77992,03 грн. по об'єкту газопостачання с. Нижнє Солотвино, буд. 26, що належать належить Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району 2.2.надати офіційне роз'яснення щодо застосування положень підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме з наступного питання: “чи правомірне та відповідає положенням підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ здійснення донарахування вартості природного газу за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання з такої підстави, як пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, у разі документально підтвердженої відсутності в період донарахування розподілу (споживання), приймання (передачі) об'ємів (обсягів) природного газу на об'єкт споживача?». 3. Вирішити питання розподілу судових витрат.".
01 грудня 2025 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було прийнято вищевказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2025 року було призначено судове засідання у даній справі в режимі відеоконференції.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2025 року у задоволенні клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції було відмовлено.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 13 січня 2026 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25 березня 2025 року Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області (далі по тексту також й - Позивач, Відділ освіти), подав до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі по тексту також й - НКРЕКП, Регулятор, Відповідач) скаргу (далі по тексту - Скарга від 25 березня 2025 року) на дії Закарпатської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» (далі по тексту - Закарпатська філія). У скарзі були зазначені обставини, які неспростовно свідчать про порушення Закарпатською філією, яка є суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, суб'єктом природної монополії, Кодексу ГРМ, та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, що призвело до порушення законних прав та інтересів Позивача. Скаргою позивач просив провести відповідну перевірку дотримання Закарпатською філією Кодексу ГРМ, вжити заходів по усуненню порушень, про що повідомити позивача. Відповідно до відповіді від 08 травня 2025 року, Регулятор не знайшов підстав для реагування відповідно до наданих повноважень на порушення ліцензійних умов, Кодексу ГРМ, викладених у скарзі, проявивши тим самим протиправну бездіяльність, наслідком якої стало порушення прав та законних інтересів Позивача. Зміст відповіді НКРЕКП на скаргу, яка викладена на трьох сторінках, зводився лише до наведення положень Кодексу ГРМ, і не відображає взагалі розгляду доводів скаржника. Надаючи відповідь на скаргу, відповідач залишив поза уваги доводи позивача щодо доведеного факту відсутності споживання природного газу на об'єктах газоспоживання у період донарахувань, а відтак, відсутності підстав для застосування відносно споживача положень підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ. Без жодного обґрунтування відповідач дійшов до необґрунтованого висновку щодо правомірності здійсненого донарахування, не зваживши на те, що таке донарахування суперечить нормам, запровадженим самим же Регулятором у Кодексі ГРМ. Такий розгляд скарги не відповідає основним завданням та функціям Регулятора у частині захисту прав споживачів ринку природного газу, а тому не може бути прийнятним. 21 липня 2025 року позивач звернувся до НКРЕКП з повторною скаргою на порушення Закарпатською філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, вимагаючи відповідно до повноважень, визначених Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі по тексту Закон України «Про НКРКП»), відреагувати на порушення Кодексу ГРМ, ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, які вимагають дотримуватись та виконувати положення цього Кодексу, а саме: 1. Безпідставного припинення розподілу природного газу на об'єкті газопостачання у с. Нижнє Солотвино, буд. 26; 2. Не повідомлення споживача у актах про порушення № ZK 000112 та № ZK 00011 чи у інший спосіб про дату їх розгляду та орієнтованого часу проведення засідання комісії, на якому будуть розглядатися складені акти, внаслідок чого споживача необґрунтовано позбавлено встановленого Регулятором права взяти участь у засіданні комісії; 3. Здійснення безпідставного донарахування обсягів природного газу за нормами споживання за актами - розрахунками від 13 серпня 2024 року на суму 324345,50 грн по об'єкту газопостачання с. Руські Комарівці, вул. Шкільна, 15, та на суму на суму 77992,03 грн по об'єкту газопостачання с. Нижнє Солотвино, буд. 26. Відповідь відповідача від 21 серпня 2025 року звелася до чергової відписки, безпідставних та маніпулятивних виправдовувань очевидних неправомірних дій та свідчить про продовжувану неправомірну бездіяльність Відповідача на очевидні порушення ліцензійних умов, яка завдала істотної шкоди законним правам та інтересів позивача. 10 вересня 2025 року позивач втретє звернувся до НКРЕКП, із заявою, якою просив: 1. Провести перевірку та належно, відповідно до повноважень, визначених Законом України «Про НКРЕКП», відреагувати на наступні очевидні порушення Кодексу ГРМ, ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, які вимагають дотримуватись та виконувати положення цього Кодексу, та безумовне виконання якого вимагає Регулятор, а саме: 1.1. Безпідставного припинення розподілу природного газу на об'єкті газопостачання у с. Нижнє Солотвино, буд. 26; 1.2. Не повідомлення споживача у актах про порушення № ZK 000112 та № ZK 00011 чи у інший спосіб про дату їх розгляду та орієнтованого часу проведення засідання комісії, на якому будуть розглядатися складені акти, внаслідок чого споживача необґрунтовано позбавлено встановленого Регулятором права взяти участь у засіданні комісії; 1.3. Здійснення незаконного, у порушення положень підпункту 4 пункту 2 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, донарахування обсягів природного газу за нормами споживання за актами - розрахунками від 13.08.2024 на суму 324345,50 грн по об'єкту газопостачання с. Руські Комарівці, вул. Шкільна, 15, та на суму на суму 77992,03 грн по об'єкту газопостачання с. Нижнє Солотвино, буд. 26. 2. Надати офіційне роз'яснення щодо застосування положень підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме з наступного питання: чи правомірне та відповідає положенням підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ здійснення донарахування вартості природного газу за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання з такої підстави, як пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, у разі документально підтвердженої відсутності в період донарахування факту розподілу (споживання) природного газу. У відповіді від 15 жовтня 2025 року НКРЕКП відмовила розпочати перевірку Закарпатської філії за фактами порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, положень Кодексу ГРМ, вжити заходів щодо усунення порушень та захисту законних прав та інтересів споживача, а також у надані роз'яснення щодо застосування нормативних актів Регулятора. Відповідь обґрунтовано тим, що Регулятор вже надавав роз'яснення з питань, викладених у зверненнях Відділу освіти, листами від 08 травня 2025 року №5170/16.3.2/7-25 та від 21 серпня 2025 року №9737/56.2/7-25. Позивач вважає поведінку відповідача протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду із цим позовом.
Відповідач проти задоволення даного позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначив, що відповідач діяв правомірно, у зв'язку із чим відсутні підстави для задоволення позову. Просить у задоволенні позову відмовити. Вказує, що у його поведінці відсутні ознаки бездіяльності.
Під час розгляду справи по суті позивач в особі свого представника вимоги позову підтримав та просив суд повністю задовольнити позов.
Під час розгляду справи по суті відповідач в особі його представника позов заперечив та просив суд відмовити в його задоволенні.
Розгляд даної справи відкладався (оголошувалась перерва) у зв'язку з існуванням на те законодавчо встановлених підстав.
Розглянувши подані сторонами докази, заслухавши сторони та їх представників, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 02 липня 2024 року представниками Закарпатської філії на об'єктах Позивача, що відносяться до комунальної власності Баранинскої сільської ради, за адресою с. Руські Комарівці, вул. Шкільна, 15 (котельня), та с. Нижнє Солотвино, буд. 26 (котельня), виявлено порушення, а саме пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим (пп. 4 п. 2 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ). За результатами перевірки 02 липня 2024 року складено відповідні Акти про порушення за №№ ZK 000112 ZK 000114 (далі по тексту - акти про порушення). При цьому по об'єкту у с. Нижнє Солотвино, буд. 26 було припинено розподіл природного газу (а.с.а.с. 23, 24). оскільки пропущення строку періодичної повірки лічильника не є підставою для припинення розподілу природного газу, передбаченою у главі 7 розділу VІ Кодексу ГРМ. Згоди на таке «усунення порушення», яке зазначено у акті, споживач не давав.
Відповідно до актів про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу від 30 червня 2024 року за № 23041 та від 31липня 2024 року у період розрахунку червень - липень 2024 року на об'єктах (котельнях) за адресою с. Руські Комарівці, вул. Шкільна, 15 та с. Нижнє Солотвино, буд. 26 розподіл (споживання) природного газу не здійснювався (а.с.а.с. 27, 28).
13 серпня 2024 року Акти про порушення комісією Закарпатської філії з розгляду актів про порушення задоволено. Складено акт-розрахунок від 13 серпня 2024 року необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим на суму 324345,50 грн з періодом розрахунку з 15 червня 2024 року по 02 липня 2024 року (с. Руські Комарівці, вул. Шкільна, 15), а також акт-розрахунок від 13 серпня 2024 року необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим на суму на суму 77992,03 грн з періодом розрахунку з 15 червня 2024 року по 02 липня 2024 року (с. Нижнє Солотвино, буд. 26) (а.с.а.с. 25, 25).
25 березня 2025 року позивач звернувся до відповідача із скаргою за № 01-10/133, у якій вказав наступне. Зокрема, зазначив, що між позивачем та Закарпатською філією укладено договір розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) (далі по тексту - Договір) (Заява - приєднання від №42Уж-2576-Б-24 до умов договору). Пунктом 2.3. Договору передбачено, що окрім договору сторони зобов'язуються керуватись Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом ГРМ. Пунктами 5.2., 5.4 Договору сторони погодили, що «визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в Заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРМ та цим Договором. Порядок визначення об'єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу ГРМ та з урахуванням вимог цього Договору. Відповідно до пп. 8 п. 7.1. Договору, Оператор ГРМ зобов'язується, зокрема здійснювати перерахунок об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об'єкту споживача відповідно до вимог Кодексу ГРМ. Пунктом 8 Глави 7 Розділу Х Кодексу ГРМ встановлено відповідальність за пропущення терміну повірки ЗВТ, зокрема, «у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу XI цього Кодексу. 02 липня 2024 року представниками Закарпатської філії на об'єктах комунальної власності Баранинскої сільської ради, що знаходяться за адресою: с. Руські Комарівці, вул. Шкільна, 15 (котельня) та с. Нижнє Солотвино, буд. 26 (котельня), виявлено порушення - пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим (пп. 4 п. 2 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ). За результатами перевірки ВОГ складено відповідно Акти про порушення №ZK000112 та №ZK000114, які 13 серпня 2024 року розглянуто та задоволено комісією Закарпатської філії з розгляду актів про порушення. 13 серпня 2024 року складено-акти-розрахунки від 13 серпня 2024 року вартості необлікованого обсягу природного газу на суму 324345,50 грн з періодом розрахунку з 15 червня 2024 року по 02 липня 2024 року (с. Руські Комарівці, вул. Шкільна, 15) та на суму на суму 77992,03 грн з періодом розрахунку з 15 червня 2024 року по 02 липня 2024 року (с. Нижнє Солотвино, буд. 26). При цьому по об'єкту у с. Нижнє Солотвино, буд. 26 представники Закарпатської філії припинили розподіл природного газу - хоча, оскільки пропущення строку періодичної повірки лічильника не є підставою для припинення розподілу природного газу, передбаченою у главі 7 розділу VІ Кодексу ГРМ. Згоди на таке «усунення порушення», яке зазначено у акті, споживач не давав. У вказаних актах про порушення №ZK000112 та №ZK00011 не зазначено дату його розгляду та орієнтованого часу проведення засідання комісії, на якому будуть розглядатися складені акти про порушення. Інших повідомлень про дачу та час розгляду актів про порушення Позивач не отримував, хоча регулярно та систематично моніторив надходження поштової кореспонденції. Про засідання комісії, де розглядалися акти про порушення, позивачеві стало відомо з інших джерел. За таких обставин Позивач не із своєї вини був позбавлений права взяти участь у засіданні комісії, довести свої зауваження та міркування з приводу застосування до нього положень глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ. З огляду на такі очевидні процедурні порушення положень Кодексу ГРМ, згідно пункту 1 глави 1 розділу ХІ Кодексу ГРМ відсутні підстави для перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу. Згідно Актів від 30 червня 2024 року № 23041, від 31 липня 2024 року №27445 про фактичний обсяг спожитого (про транспортованого) газу, підписаних Позивачем та Закарпатською філією, у період розрахунку червень - липень 2024 року на об'єктах (котельнях) за адресою с. Руські Комарівці, вул. Шкільна, 15 та с. Нижнє Солотвино, буд. 26 розподіл (споживання) природного газу не здійснювались. Оскільки у період, який охоплюється актами розрахунками від 13 серпня 2024 року, Позивач не споживав природного газу, на його об'єкти розподіл природного газу не здійснювався, що визнано Закарпатською філією шляхом підписання вказаних вище актів про фактичний обсяг спожитого (про транспортованого) газу, відтак підстави для застосування до споживача підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ відсутні. Тобто, нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу здійснюється у тих випадках, коли неможливо достовірно встановити об'єм (обсяг) відібраного із ГРМ природного газу через відсутність комерційного обліку (ЗВТ непридатний до експлуатації), і ці випадки визначені пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ. У випадку достовірно встановленого факту відсутності розподілу об'єму (обсягу) природного газу на об'єкт, облаштований комерційним лічильником, відсутні взагалі підстави та потреби обліковувати природний газ, який не відібраний, незалежно від того, пропущений строк його періодичної повірки чи ні. Зазначеною скаргою позивач просив провести відповідну перевірку додержання Закарпатською філією Кодексу ГРМ та вжити вичерпних заходів по усуненню порушень та повідомити скаржника (а.с.а.с 14-16).
Відповідачем листом від 08 травня 2025 року за № 5170/16.3.2/7-25 на зазначену скаргу надано відповідь (а.с.а.с. 31,32).
Зокрема, відповідач зазначив, що згідно інформації, яка надана Закарпатською філією, міжповірочний інтервал лічильників споживача сплив 15 червня 2024 року. Акти про порушення підписані представником споживача без зауважень. Визнано відповідачем, що у вказаних актах про порушення №ZK000112 та №ZK00011 не зазначено дату його розгляду та орієнтованого часу проведення засідання комісії, на якому будуть розглядатися складені акти про порушення. Однак відповідач вказав, що згідно з поясненнями, що надані Закарпатською філією, Оператор ГРМ листами від 25 липня 2024 року за №№ 457 та 459 про розгляд зазначених актів 13 серпня 2024 року. Відповідач вказав на те, що у випадку пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, Оператор ГРМ має право здійснити перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу у відповідності до положень пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ.
Звертаючись до відповідача з повторною скаргою від 21 липня 2025 року за № 01-10/238 позивач повторно зазначив про порушення допущені Закарпатською філією, а також про незаконний перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу у відповідності до положень пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ, оскільки фактичного споживання не було. Також позивач зазначив що змість відповіді відповідача від 08 травня 2025 року за № 5170/16.3.2/7-25 на першу скаргу позивача зводиться лише до наведень положень законодавства і не відображає доводів скаржника. Правомірність перерахунку Закарпатською філією об'єму розподіленого (спожитого) природного газу - не мотивовано. Просив провести перевірку на належно, відповідно до законодавчо наданих повноважень відреагувати на очевидні порушення Кодексу ГРМ, ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, запроваджених НКРЕКП, які вимагають дотримання та виконання положення цього кодексу та безумовне виконання якого вимагає регулятор, а саме: безпідставного припинення розподілу природного газу на об'єкті газопостачання у с. Нижнє Солотвино, буд. 26; не повідомлення Споживача у актах про порушення №ZK000112 та №ZK00011 чи у інший спосіб про дату їх розгляду та орієнтованого часу проведення засідання комісії, на якому будуть розглядатися складені акти; здійснення безпідставного донарахування обсягів природного газу за нормами споживання за актами - розрахунками від 13.08.2024 на суму 324345,50 грн. по об'єкту газопостачання с. Руські Комарівці, вул. Шкільна, 15, та на суму на суму 77992,03 грн. по об'єкту газопостачання с. Нижнє Солотвино, буд. 26. За результатами перевірки позивач просив вжити щодо Закарпатської філії вичерпних заходів щодо усунення порушень та про результати розгляду скарги повідомити скаржника.
Відповідачем листом від 21 серпня 2025 року за № 9737/56.2/7-25 на повторну скаргу надано відповідь (а.с.а.с. 34,35). Зокрема, відповідач, окрім того, що було зазначено у відповіді на первинну скаргу. Додатково відповідач вказав на те, що звернення не підлягає розгляджу Регулятором, якщо у зверненні порушено питання, щодо якого станом на день подання звернення ухвалено судове рішення, яке набрало законної сили.
Звертаючись 10 вересня 2025 року втретє із заявою № 01-10/276 до відповідача позивач просив: провести перевірку та, відповідно до законодавчо наданих повноважень відреагувати на очевидні порушення Кодексу ГРМ, ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, які вимагають дотримання та виконання положення цього кодексу та безумовне виконання якого вимагає регулятор, а саме: безпідставного припинення розподілу природного газу на об'єкті газопостачання у с. Нижнє Солотвино, буд. 26; не повідомлення Споживача у актах про порушення №ZK000112 та №ZK00011 чи у інший спосіб про дату їх розгляду та орієнтованого часу проведення засідання комісії, на якому будуть розглядатися складені акти; здійснення безпідставного донарахування обсягів природного газу за нормами споживання за актами - розрахунками від 13.08.2024 на суму 324345,50 грн. по об'єкту газопостачання с. Руські Комарівці, вул. Шкільна, 15, та на суму на суму 77992,03 грн. по об'єкту газопостачання с. Нижнє Солотвино, буд. 26. Надати офіційне роз'яснення щодо застосування положень підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме з питання: «чи правомірне та відповідає положенням підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ здійснення донарахування вартості природного газу за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання з такої підстави, як пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, у разі документально підтвердженої відсутності в період донарахування факту розподілу (споживання) природного газу?» За результатами розгляду скарги позивач просив повідомити його по кожному факту порушення Кодексу ГРМ (а.с.а.с. 21, 22).
Відповідачем листом від 15 жовтня 2025 року за № 12198/56.2/7-25 на втретє подану скаргу надано відповідь (а.с. 33). Зокрема, відповідач вказав, що за наявною у нього інформацією спірні питання між позивачем та Закарпатською філією щодо питань, викладених у листі споживача розглядаються у судовому порядку. Спірні питання між сторонами мають вирішуватися з урахуванням судових рішень, які наберуть законної сили.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 частиною 2 Конституції України визначено обов'язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про ринок природного газу» № 329-VIII, Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» № 1540-VIII, Кодекс Газорозподільних систем - регулюють питання, зокрема, що виникають у сфері функціонування ринку природного газу; правового статусу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення, а також питання щодо визначення взаємовідносин оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також щодо визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до статті 1 частини 1 пункту 32 Закону України «Про ринок природного газу» № 329-VIII (далі по тексту - Закон України № 329-VIII), Регулятор - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до статті 41 частини 1 Закону України № 329-VIII, Регулятор затверджує кодекс газорозподільних систем за результатами консультацій із суб'єктами ринку природного газу.
Постановою від 30 вересня 2015 року за № 2494 Регулятором затверджено Кодекс газорозподільних систем (далі по тексту - Кодекс), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Пункт 1 глави 1 розділу VI Кодексу визначає, що суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог Кодексу та укладення договору розподілу природного газу».
За приписами статті 40 Закону України № 329-VIII, розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Господарського суду Закарпатської області від 03 березня 2025 року (набрало законної сили 04 червня 2025 року) (наявне в Єдиному державному реєстрі судових рішень), що ухвалене у справі за № 907/1045/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», м. Київ в особі Закарпатської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» до Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, с. Бараниці Ужгородського району Закарпатської області про стягнення 324345,50 грн, про наявність якого вказує відповідач у своєму відзиві на позовну заяву, окрім іншого, встановлено, що Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, с. Бараниці Ужгородського району Закарпатської області надіслав на адресу Закарпатської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» Заяву - приєднання від № 42Уж-2576-Б-24 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим). Відтак, за цим Договором відповідач зобов'язаний виконувати його умови, та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи не належне виконання своїх обов'язків (Розділ VIII Договору). Пунктом 2.3. Договору передбачено, що окрім договору сторони зобов'язуються керуватись Законом України № 329-VIII та Кодексом. Пунктами 5.2., 5.4 Договору сторони погодили, що визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в Заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом та цим Договором. Порядок визначення об'єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу та з урахуванням вимог цього Договору. Умовами Договору передбачено обов'язки споживача: здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором; своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); не перешкоджати Оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у тому числі встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок Оператора ГРМ; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу та акта розмежування балансової експлуатаційної відповідальності сторін (пункт 7.4 Договору). Відповідно до пп. 8 п. 7.1. Договору, Оператор ГРМ зобов'язується, зокрема здійснювати перерахунок об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об'єкту споживача відповідно до вимог Кодексу. Відповідно до пункту 8.1 Договору, сторони несуть відповідальність згідно з Договором і чинним законодавством України.
Пунктом 8 Глави 7 Розділу Х Кодексу встановлено відповідальність за пропущення терміну повірки ЗВТ, зокрема, у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу XI цього Кодексу.
Розділом XI Кодексу визначено Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу.
Згідно пункту 1 глави 1 розділу ХІ Кодексу норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.
Абзацом 2 пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу встановлено наступні вимоги щодо складання акту про порушення: «При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Суд зазначає, що у зазначених вище актах про порушення - Закарпатською філією не було зазначено дату його розгляду та орієнтованого часу проведення засідання комісії, на якому будуть розглядатись складені акти.
Про наявність інших повідомлень про дачу та час розгляду актів про порушення суду не відомо та сторони таких інших повідомлень не надали, хоча про наявність інших повідомлень зазначалося відповідачем. За таких обставин Позивач був позбавлений права прийняти участь у засіданні комісії, довести до такої комісії свої зауваження та міркування з приводу застосування до нього положень глави 4 розділу ХІ Кодексу.
Згідно з підпунктом 4 пункту 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу, до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать, зокрема, пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.
Підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу передбачено, що у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ».
Ця норма щодо перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу застосовується лише у випадку фактичного розподілу (споживання) обсягів (об'ємів) природного газу. Тобто для застосування такої норми необхідним є наявність реального розподілення (споживання) природного газу, який за час порушення строків повірки лічильника газу підлягає перерахунку.
Як судом зазначалося вище, згідно актів від 30 червня 2024 року № 23041, від 31 липня 2024 року №27445 про фактичний обсяг спожитого (про транспортованого) газу, підписаних позивачем та Закарпатською філією, у період розрахунку червень - липень 2024 року на об'єктах (котельнях) за адресою с. Руські Комарівці, вул. Шкільна, 15 та с. Нижнє Солотвино, буд. 26 розподіл (споживання) природного газу не здійснювались. Оскільки у період, який охоплюється актами розрахунками від 13 серпня 2024 року, позивач не споживав природного газу, на його об'єкти розподіл природного газу не здійснювався, що визнано Закарпатською філією шляхом підписання вказаних вище актів про фактичний обсяг спожитого (про транспортованого) газу, підстави для застосування до споживача підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ відсутні. В умовах, коли відсутнє споживання (відбір) природного газу, факт якого підтверджено підписами споживача та Оператора ГРМ, відсутній предмет обліку природного газу як такий взагалі.
Суд вважає за необхідне також зазначити, що згідно з пунктами 1, 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу. До порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать: 1) відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив контрольне зняття показань лічильника газу (ЗВТ) за їх наявності на об'єкті споживача; 2) відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу (ЗВТ), що призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, або його монтажу після проведення періодичної повірки; 3) використання газу побутовим споживачем (за відсутності лічильника) у випадках, коли споживачем протягом місяця з дати настання відповідних змін не було письмово повідомлено Оператора ГРМ про зміни, що стосуються збільшення опалюваної площі та збільшення кількості осіб, зареєстрованих на об'єкті побутового споживача; 4) пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим; 5) відмова в доступі до об'єкта побутового споживача, який розраховується за нормами споживання, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу побутовому споживачу».
Тобто, нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу здійснюється у тих випадках, коли неможливо достовірно встановити об'єм (обсяг) відібраного із ГРМ природного газу через відсутність комерційного обліку (ЗВТ непридатний до експлуатації), і ці випадки визначені пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу.
Відповідно до статті 4 частин 1, 3, 5 Закону України № 329-VIII, державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства. До компетенції Регулятора на ринку природного газу належать, зокрема, - затвердження кодексів газотранспортних систем, кодексу газорозподільних систем, кодексів газосховищ та кодексу установки LNG (пункт 6); забезпечення дотримання операторами газотранспортних і газорозподільних систем, а також іншими суб'єктами ринку природного газу (крім споживачів) їхніх обов'язків згідно з цим Законом та іншими відповідними актами законодавства, у тому числі обов'язків щодо співпраці та взаємодії із суб'єктами ринку природного газу інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства (пункт 11). До прав Регулятора під час здійснення державного регулювання ринку природного газу, належать, зокрема, видавати рішення, обов'язкові для виконання суб'єктами ринку природного газу (крім споживачів, що не є учасниками оптового енергетичного ринку) (пункт 4); накладати санкції на суб'єктів ринку природного газу (крім споживачів, що не є учасниками оптового енергетичного ринку), які порушили свої обов'язки відповідно до цього Закону та інших актів законодавства (пункт 5); розглядати скарги і вирішувати спори відповідно до статті 58 цього Закону (пункт 8); вживати заходів до запобігання зловживанням монопольним становищем, зокрема коли таке зловживання завдає економічної шкоди споживачам, а також будь-яким діям, спрямованим на завищення цін (пункт 9); проводити відповідно до закону перевірки суб'єктів ринку природного газу (крім споживачів (пункт 10).
Відповідно до статті 58 частин 1 та 2 Закону України № 329-VIII, Регулятор забезпечує розгляд скарг на дії суб'єктів ринку природного газу (крім споживачів) і вирішення спорів між суб'єктами ринку природного газу в порядку, що затверджується Регулятором. Відповідно до порядку розгляду скарг та вирішення спорів Регулятор протягом визначеного строку приймає рішення, обов'язкові для виконання суб'єктами ринку природного газу, яких воно стосується.
Відповідно до статті 59 частин 1 та 2 пункту 1 Закону України № 329-VIII, суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: - порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності (пункт 1).
Відповідно до статті 2 частини 1 пункту 1 Закону України № 1540-VIII, Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.
Відповідно до статті 2 частини 2 Закону України № 1540-VIII, державне регулювання у сферах, визначених у частині першій цієї статті, здійснюється Регулятором відповідно до цього Закону, а також законів України, зокрема, "Про ринок природного газу", інших актів законодавства, що регулюють відносини у відповідних сферах.
Відповідно до статті 3 частин 1, 2 пунктів 1, 2, 4 Закону України № 1540-VIII, Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. 2. Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом, зокрема: - нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; державного контролю та застосування заходів впливу.
Відповідно до статті 3 частини 3 пункту 4 Закону України № 1540-VIII, одним із основних завдань Регулятора є, зокрема, забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами.
Відповідно до статті 4 частини 1 Закону України № 1540-VIII основними принципами діяльності Регулятора є: законність; самостійність і незалежність у межах, визначених законом; компетентність; ефективність; справедливість; прогнозованість та своєчасність прийняття рішень; адресність регулювання; неупередженість та об'єктивність під час прийняття рішень; відкритість і прозорість, гласність процесу державного регулювання; недопущення дискримінації; відповідальність за прийняті рішення.
Відповідно до статті 5 частини 1 Закону України № 1540-VIII, Регулятор у своїй діяльності керується Конституцією України , цим Законом та іншими законодавчими актами України.
Відповідно до статті 17 частини 1 пунктів 3, 5, 11, 12, 14 Закону України № 1540-VIII, для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, розробляє та затверджує нормативно-правові акти, зокрема, кодекси систем передачі та розподілу електричної енергії, газотранспортної та газорозподільних систем, кодекси газосховищ та установки LNG, підготовлені операторами, та ініціює внесення змін до них; контролює виконання операторами систем передачі та розподілу, операторами газотранспортної та газорозподільних систем, іншими суб'єктами ринків електричної енергії і природного газу, а у відповідних випадках власниками систем їхніх зобов'язань відповідно до закону; контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, справи про зловживання та інші порушення на оптовому енергетичному ринку, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства; забезпечує захист прав та законних інтересів споживачів товарів (послуг), які виробляються (надаються) суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, розгляд звернень таких споживачів та врегулювання спорів, надання роз'яснень з питань застосування нормативно-правових актів Регулятора.
Відповідно до статті 19 частин 1, 4 пунктів 1, 5, 6 Закону України № 1540-VIII, Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб'єктами, що належать до особливої групи споживачів у розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії», законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю». Під час здійснення державного контролю Регулятор має право, зокрема, вимагати від суб'єкта, щодо якого здійснюється перевірка, усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та/або ліцензійних умов; приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, щодо якого здійснюється перевірка, рішення про усунення виявлених порушень; накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.
Відповідно до статті 19 частини 7 пунктів 2, 3 Закону України № 1540-VIII, підставами для проведення позапланової виїзної перевірки, зокрема є, обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб'єктом, що належить до особливої групи споживачів, її законних прав; обґрунтоване звернення суб'єктів господарювання та споживачів про порушення суб'єктом природної монополії, оператором малої системи розподілу законодавства з питань доступу до електричних/ теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов.
Відповідно до статті 19 частини 8 пунктів 4, 5 Закону України № 1540-VIII, підстави для проведення позапланової невиїзної перевірки суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб'єкта, що належить до особливої групи споживачів, зокрема, є: обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики чи комунальних послуг, або суб'єктом, що належить до особливої групи споживачів, її законних прав та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення; обґрунтоване звернення суб'єкта господарювання або споживача про порушення суб'єктом природної монополії, оператором малої системи розподілу законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж, мереж централізованого водопостачання та/або водовідведення, порушення ліцензійних умов та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення ліцензійних умов.
Відповідно до статті 21 частини 1 (її пункту 2) частин 2-4 та 5 пунктів 1-3 Закону України № 1540-VIII, Регулятор розглядає скарги споживачів щодо порушення їхніх прав та інтересів суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб'єктами, що належать до особливої групи споживачів, а також вирішує спори, що виникають між суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, з питань, зокрема, дотримання суб'єктами господарювання ліцензійних умов. Регулятор розглядає скарги споживачів відповідно до Закону України "Про звернення громадян". Вирішення спорів, що виникають між суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, суб'єктами, що належать до особливої групи споживачів, а також між суб'єктами управління об'єктами державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з транспортування та/або зберігання природного газу, передачі електричної енергії оператором системи передачі електричної енергії, оператором газотранспортної системи та/або оператором газосховищ, здійснюється у порядку, затвердженому Регулятором. Під час розгляду скарг, вирішення спорів Регулятор має право вимагати від суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, копії документів, пояснення та іншу інформацію, необхідні для встановлення фактичних обставин справи та врегулювання спорів. До прийняття рішення по суті спірного питання Регулятор може проводити попередні слухання із залученням заінтересованих осіб та, за потреби, проводити позапланові перевірки. За результатами розгляду скарги, вирішення спорів Регулятор приймає рішення, зокрема, про: припинення порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб'єктом, що належить до особливої групи споживачів, законодавства у відповідній сфері; припинення порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, ліцензійних умов; накладення штрафу на суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб'єкта, що належить до особливої групи споживачів, у встановленому порядку.
Постановою від 16 лютого 2017 року за № 201 Регулятором затверджені Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.
Пунктом 2.2. Ліцензійних умов встановлено, що, зокрема, господарська діяльність з транспортування природного газу здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газотранспортної системи, Кодексу газосховищ, Кодексу газорозподільних систем, Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу.
Відповідно до пункту 2.3 підпункту 22. Ліцензійних умов, при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: дотримуватися вимог чинного Кодексу газорозподільних систем, а також виконувати умови укладених із споживачами договорів розподілу природного газу відповідно до Типового договору розподілу природного газу, затвердженого НКРЕКП.
Підсумовуючи зазначене вище судом резюмується, що по відношенню до позивача Закарпатською філією допущена протиправна поведінка, яка полягає, зокрема у безпідставному донарахуванні обсягів природного газу.
Про протиправну поведінку Закарпатської філії позивачем було повідомлено відповідача у зверненнях, про які судом зазначалося вище. Також позивачем його точка зору була підкріплена посиланням на норми законодавства.
Однак реагуючи на зазначені звернення позивача відповідачем жодним чином не проаналізовано протиправної поведінки Закарпатської філії щодо позивача.
Зокрема відповідачем не було прореаговано щодо вимоги позивача провести позапланову перевірку додержання Закарпатською філією щодо порушень ліцензійних умов, Кодексу, з питань зазначених у скаргах. Жодна з відповідей відповідача не містить висвітлення питання щодо припинення природного газу по об'єкту у с. Нижнє Солотвино, будинок 26. Не виконано обов'язку Регулятором, що встановлений пунктом 14 частини 1 статті 17 Закону України № 1540-VIII у частини забезпечення надання роз'яснень з питань застосування власних нормативно-правових актів.
Не надавши оцінки поведінці Закарпатської філії, зокрема, щодо безпідставного перерахунку позивачеві вартості не спожитого природного газу - відповідач неаргументовано, безпідставно надав перевагу стороні Закарпатської філії.
Відповідно до пункту 2.7 Правил розгляду звернень споживачів щодо дій суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, що затверджені Постановою відповідача № 1333 від 02 липня 2019 року (у редакції Постанови відповідача № 1753 від 15 жовтня 2024 року), звернення не підлягає розгляду Регулятором, зокрема, якщо: заявником подане повторне звернення, якщо попереднє звернення вирішено по суті; у зверненні порушено питання, щодо якого станом на день подання звернення ухвалено судове рішення, яке набрало законної сили.
Із врахуванням того, що відповідачем повторне звернення позивача від 21 липня 2025 року за № 01-10/238 та звернення, що було подане втретє № 01-10/276 від 10 вересня 2025 року були розглянуті відповідачем, про що стверджує й представник відповідача, то в розумінні пункту 2.7 Правил розгляду звернень споживачів щодо дій суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, що затверджені Постановою відповідача № 1333 від 02 липня 2019 року (у редакції Постанови відповідача № 1753 від 15 жовтня 2024 року) - відповідачем визнано, що попередні звернення позивача не були вирішені по суті.
Щодо позиції відповідача що у зверненні порушено питання, щодо якого станом на день подання звернення ухвалено судове рішення, яке набрало законної сили. Відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено, що Рішенням Господарського суду Закарпатської області від 03 березня 2025 року у справі № 907/1045/24 задоволено позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», м. Київ в особі Закарпатської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», м. Ужгород Закарпатської області до Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, с. Бараниці Ужгородського району Закарпатської області про стягнення 324345,50 грн. Зазначене рішення стосується стягнення коштів за Актом про порушення № ZK000112 від 02 липня 2024 року. Постановою Західного апеляційного господарського суду від 04 червня 2025 року залишено Рішення Господарського суду Закарпатської області від 03.03.2025 без змін, а апеляційну скаргу Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області - без задоволення. Переглядаючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції надав оцінку аналогічним у цій справі доводам позивача, які стосуються акту про порушення № ZK000112 від 02 липня 2024 року. Ухвалою Касаційного господарського суду Верховного Суду від 04 липня 2025 року відмовлено у відкритті касаційного провадження.
Проаналізувавши аргументи відповідача, а також зазначені рішення суду господарської юрисдикції, що ухвалені у справі№ 907/1045/24 (наявне в Єдиному державному реєстрі судових рішень) суд резюмує, що судові рішення, про наявність яких вказує відповідач спірних питань, що зазначені у зверненнях позивача не стосуються. Судом господарської юрисдикції було стягнуто з позивача, зокрема, суму 324345,50 грн вартості необлікованого об'єму природного газу за Актом про порушення № ZK000112 від 02 липня 2024 року, виходячи також з позиції, що такі акти не були оскаржені позивачем.
Як неодноразово зазначав у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини (зокрема, від 09.12.1994, справа "Руїс Торіха проти Іспанії", заява № 18390/91; від 21.01.1999, справа "Гарсія Руїз проти Іспанії") - Суд нагадав, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Ступінь суворості цієї вимоги може бути різною залежно від характеру рішення, і він має визначатися, виходячи із обставин справи. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу давати докладну відповідь на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог статті 73 частини 2 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За правилами встановленими статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до статті 77 частини 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
Позов Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району (89425, Закарпатська область, Ужгородський район, с. Баранинці, вул. Центральна, 42, код ЄДРПОУ 41911214) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, місто Київ, вул. Бродських Сім'ї, будинок 19, код ЄДРПОУ 39369133) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо неналежного розгляду звернень Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району від 25 березня 2025 року за № 01-10/133, від 21 липня 2025 року за № 01-10/238 та від 10 вересня 2025 року за № 01-10/276.
Зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг повторно розглянути звернення Відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Баранинської сільської ради Ужгородського району від 25 березня 2025 року за № 01-10/133, від 21 липня 2025 року за № 01-10/238 та від 10 вересня 2025 року за № 01-10/276 з врахуванням обставин, встановлених судом та висновків суду.
У задоволенні позову у частині інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 10 лютого 2026 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 20 лютого 2026 року.
СуддяС.Є. Гаврилко