Ухвала від 15.09.2010 по справі 2-18/2889-2008А

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2-18/2889-2008А

15.09.10 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Єланської О.Е.,

суддів Дадінської Т.В. , Санакоєвої М.А.

секретар судового засідання Нікіщенко М.І.

за участю сторін:

представник позивача - Фонду комунального майна Ялтинської міської ради у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;

представник відповідача - Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;

розглянувши апеляційну скаргу Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища на постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Осоченко І.К.) від 26.10.09 року у справі № 2-18/2889-2008А

за позовом Фонду комунального майна Ялтинської міської ради (пл. Радянська, 1, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)

до Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища (вул. Кечкеметська, 198, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95022)

про визнання незаконним і скасування висновку та зобов'язання узгодити проект.

ВСТАНОВИВ:

Фонд комунального майна Ялтинської міської ради звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління екологічної інспекції Південно-Кримського регіону Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища м. Ялта та просить визнати незаконним та скасувати висновок відповідача № 2109-50/3 від 19.12.2007 року та зобов'язати відповідача узгодити проект землеустрою з відводу земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0,02га., для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку розташованого за адресою: м. Ялта, вул. Річна (у районі ГБК №9).

У ході розгляду справи у суді першої інстанції позивач змінив позовні вимоги та просив визнати незаконним та скасувати висновок Управління екологічної інспекції Південно-Кримського регіону Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища м. Ялта № 2109-50/3 від 19.12.2007 року та зобов'язати Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища м. Сімферополь у особі Управління екологічної інспекції Південно-Кримського регіону Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища. м. Ялта узгодити проект землеустрою з відводу земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0.20га., для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, розташованого за адресою: м. Ялта, вул. Річна (у районі ГБК №9).

Ухвалою суду першої інстанції від 26.10.2009 року було закрито провадження у дійсній справі щодо позовних вимог до Управління екологічної інспекції Південно-Кримського регіону Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України.

Постановою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 26.10.2009 року у справі № 2-18/2889-2008А (суддя Осоченко І.К.) був задоволений адміністративний позов Фонду комунального майна Ялтинської міської ради до Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища про визнання незаконним і скасування висновку від 19.12.2007 року та зобов'язання узгодити проект. Визнано незаконним та відмінено Висновок Управління екологічної інспекції Південно-Кримського регіону Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища № 2109-50/3 від 19.12.2007 року. Зобов'язано Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища в особі Управління екологічної інспекції Південно-Кримського регіону Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища погодити проект землеустрою по відводу земельної ділянки несільськогосподарського призначення орієнтовною площею 0,20 га., для будівництва і обслуговування багатоквартирного жилого будинку, яка розташована на вул. Річній (в районі ГБК № 9) у м. Ялта. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «ЮГ-ЕКСПЕРТ»3450,00 грн., за проведення судової експертизи.

Не погодившись з постановою суду, представник Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища надав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

У судове засідання 15.09.2010 року представник відповідача не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням № 16 від 27.02.2007 року 7 сесії 5 скликання Ялтинської міської ради земельна ділянка несільськогосподарського призначення орієнтовною площею 0,20га., для будівництва і обслуговування багатоквартирного жилого будинку, яка розташована на вул. Річній (в районі ГБК № 9) у м. Ялта, була включена у перелік ділянок, право оренди яких підлягає продажу на конкурсній основі.

Відповідно до пункту 1.1 Положення «Про Фонд комунального майна Ялтинської міської ради», затвердженого Рішенням 1 сесії 5 скликання Ялтинської міської ради від 21.04.2006 року № 21, Фонд комунального майна є виконавчим органом Ялтинської міської ради по реалізації права володіння, користування і розпорядження комунальною власністю Ялтинської міської ради. Пункт 3.18 даного Положення передбачає повноваження Фонду виступати організатором земельних торгів.

29.03.2007 року між Фондом комунального майна Ялтинської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кримський регіональний центр з продажу земель»було укладено договір на підготовку і проведення земельних торгів. Відповідно до даного договору ТОВ «Кримський регіональний центр з продажу земель»зобов'язується здійснювати за рахунок власних коштів підготовку і проведення земельних торгів з продажу земельних ділянок (продажу права оренди) комунальної власності.

Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини.

ТОВ «Кримський регіональний центр з продажу земель»у процесі підготовки проекту землеустрою по відводу земельної ділянки несільськогосподарського призначення орієнтовною площею 0,20га., для будівництва і обслуговування багатоквартирного жилого будинку, яка розташована на вул. Річній (в районі ГБК № 9) у м. Ялта звернулося до Управління екологічної інспекції по Південно-Кримському регіону Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища.

Оскаржуваним висновком Управління екологічної інспекції по Південно кримському регіону Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища № 2109-50/3 від 19.12.2007 року було відмовлено в узгодженні проекту відводу земельної ділянки з тих підстав, що узгодження суперечить статтям 60, 61 Земельного кодексу України і статтям 88, 89 Водного кодексу України.

Отже, відповідно до статті 60 Земельного кодексу України, яка кореспондується зі статтею 88 Водного кодексу України, вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж у різу води (у меженний період) шириною: для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів.

Відповідно до статті 61 Земельного кодексу України, яка кореспондується зі статтею 89 Водного кодексу України, прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.

Режим господарської діяльності на земельних ділянках прибережних захисних смуг уздовж річок, навколо водойм та на островах встановлюється законом.

Таким чином, прибережна захисна смуга -це частина водоохоронної зони відповідної ширини вздовж річки, моря, навколо водойм, на якій встановлено більш суворий режим господарської діяльності, ніж на решті території водоохоронної зони.

Стаття 9 Водного кодексу України визначає, що до компетенції районних рад у галузі регулювання водних відносин відноситься організація роботи по винесенню в натуру та влаштуванню прибережних захисних смуг вздовж річок, морів та навколо водойм.

Відповідно до статті 87 Водного кодексу України, виконавчі комітети місцевих рад зобов'язані доводити до відома населення, всіх заінтересованих організацій рішення щодо прибережних захисних смуг, а також водоохоронного режиму, який діє на цих територіях.

Отже, судом першої інстанції правильно встановлено, що на дійсний час захисна смуга уздовж урізу води річки Водопадна (м. Ялта) у натуру не виносилася. Існує лише Проект створення водоохоронних зон прибережних захисних смуг упродовж малих рік і водойм на території м. Ялта, який розроблений Інститутом «Кримгіпроводгосп».

ТОВ «Кримський регіональний центр з продажу земель»звернулося до Кримського басейнового управління водних ресурсів Державного комітету України по водному господарству зі зверненням щодо того, чи знаходиться спірна земельна ділянка у межах прибережної захисної смуги.

Листом за вих. № 1544-07 від 19.12.2007 року Кримське басейнове управління водних ресурсів Державного комітету України по водному господарству повідомило ТОВ «Кримський регіональний центр з продажу земель», що Кримське басейнове управління водних ресурсів вважає можливим відвід земельної ділянки площею 0,2 га., для будівництва багатоповерхового будинку. Також вказує, що спірна земельна ділянка розташована за межами прибережної захисної смуги р. Учан-Су, яка є водним об'єктом місцевого значення.

Крім того, ухвалою господарського суду АР Крим від 09.02.2009 року у дійсній справі була призначена судова експертиза, на вирішення якої поставлене наступне питання: чи знаходиться спірна земельна ділянка орієнтовною площею 0,20 га., яка виділена для будівництва і обслуговування багатоквартирного жилого будинку по вул. Річній (в районі ГБК № 9) у м. Ялта, у прибережній захисній смузі р. Водопадна (Учан-Су)?

Відповідно до Висновку експерта № 57 від 30.07.2009 року, з урахуванням довідки Кримського басейнового управління водних ресурсів № 1554-07, спірна земельна ділянка орієнтовною площею 0,20 га., яка виділена для будівництва і обслуговування багатоквартирного жилого будинку по вул. Річній (в районі ГБК № 9) у м. Ялта, не знаходиться у прибережній захисній смузі р. Водопадна (Учан-Су).

Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Порушуючи вказані вимоги, відповідач не довів суду правомірність своїх дій при відмови у узгодженні проекту відмову земельної ділянки та при винесенні спірного Висновку.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища на постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Осоченко І.К.) від 26.10.09 року у справі № 2-18/2889-2008А, залишити без задоволення.

Постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Осоченко І.К.) від 26.10.09 року у справі № 2-18/2889-2008А, залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 20 вересня 2010 р.

Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська

Судді підпис Т.В. Дадінська підпис М.А.Санакоєва

З оригіналом згідно

Суддя О.Е.Єланська