ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ 02892528
490/9394/25
нп 1-кс/490/5102/2025
29 грудня 2025 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши клопотання слідчого СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025230000000328 від 09.07.2025 року щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Червоний Маяк, Бериславського району, Херсонської області, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , -
09.07.2025 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстроване кримінальне провадження №22025230000000328 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
16.12.2025 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно вказаного повідомлення, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше липня 2022 року, у громадянина України ОСОБА_6 , який перебував на тимчасово окупованій території села Миколаївка Бериславського району Херсонської області, виник умисел, спрямований на добровільне зайняття посади пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в окупаційній адміністрації держави-агресора, створеній російською федерацією на тимчасово окупованій території Херсонської області.
З цією метою ОСОБА_6 , будучи громадянином України та фактично проживаючи на території села Миколаївка Бериславського району Херсонської області, достеменно знаючи про факт захоплення цієї території збройними силами російської федерації, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, що Україна є унітарною державою, а її територія в межах існуючого державного кордону є цілісною і недоторканною, розуміючи, що Херсонська область є невід'ємною складовою частиною України, а порядок утворення та діяльності органів виконавчої влади визначається виключно Конституцією України та законами України, діючи умисно та добровільно, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше липня 2022 року, зайняв посаду у незаконному органі влади, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а саме т.зв. «Главы Николаевского сельского совета Бериславской Военно-гражданской администрации Херсонской области» (мовою оригіналу - російською).
Зайнявши вищевказану посаду у незаконно створеному на тимчасово окупованій території органі, ОСОБА_6 діючи умисно, розуміючи та усвідомлюючи протиправність своїх дій, з корисливих, політичних та ідеологічних мотивів, здійснював організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції щодо формування та функціонування системи органів влади на території села Миколаївка Бериславського району Херсонської області, підконтрольної окупаційним військам російської федерації.
Слідчий звернувся до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва з погодженим із прокурором Бериславської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025230000000328 від 09.07.2025 року стосовно оголошеного у розшук підозрюваного ОСОБА_6 .
У зв'язку із не встановленням місця перебування ОСОБА_6 повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваного на 19 грудня 2025 року, 22 грудня 2025 року та 23 грудня 2025 року опубліковані в газеті КМУ «Урядовий кур'єр» випуск від 16 грудня 2025 року та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, за посиланням: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-ginko-yu-v.
24 грудня 2025 року, на підставі ст. 281 КПК України, ОСОБА_6 оголошено у розшук.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити.
Захисник заперечував проти задоволення клопотання.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та додані до нього матеріали, вважаю необхідним клопотання задовольнити, виходячи з наступного.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,яке відносяться до категорії тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження:
1. Допитами свідків:
- ОСОБА_7 , пояснив, що у 2022 році, під час тимчасової окупації Херсонської області державою-агресором рф, громадянин України ОСОБА_6 зайняв посаду старости села в окупаційній адміністрації с. Миколаївка, Херсонської області, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, зокрема організацією та проведенням зборів місцевих мешканців, а також надавав довідки для оформлення російських паспортів та пенсій;
- ОСОБА_8 , пояснив, що у 2022 році, громадянин України ОСОБА_6 зайняв посаду старости села Миколаївка на тимчасово окупованій території Херсонської області, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, зокрема організацією та проведенням зборів місцевих мешканців, а також надавав довідки по місцю проживання. Посаду обіймав останній до звільнення с. Миколаївка з-під окупації держави-агресора рф. На даний час ОСОБА_6 , за словами свідка, перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області;
- ОСОБА_9 , пояснила, що влітку 2022 року, під час тимчасової окупації Херсонської області державою-агресором рф, громадянин України ОСОБА_6 зайняв посаду старости села в окупаційній адміністрації с. Миколаївка, Херсонської області, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, зокрема організацією та проведенням зборів місцевих мешканців;
- ОСОБА_10 , пояснила, що у 2022 році, під час тимчасової окупації Херсонської області державою-агресором рф, громадянин України ОСОБА_6 зайняв посаду старости села в окупаційній адміністрації с. Миколаївка, Херсонської області, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, зокрема організацією та проведенням зборів місцевих мешканців;
- ОСОБА_11 , пояснила, що не пізніше квітня 2022 року, під час тимчасової окупації Херсонської області державою-агресором рф, громадянин України ОСОБА_6 зайняв посаду старости села в окупаційній адміністрації с. Миколаївка, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, зокрема організацією та проведенням зборів місцевих мешканців, здійснював керівництво підлеглими;
- ОСОБА_12 , пояснила, що не пізніше червня 2022 року, під час тимчасової окупації Херсонської області державою-агресором рф, громадянин України ОСОБА_6 зайняв посаду старости села в окупаційній адміністрації с. Миколаївка, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, зокрема організацією та проведенням зборів місцевих мешканців, здійснював керівництво підлеглими;
- ОСОБА_13 , пояснила, що у 2022 році, під час тимчасової окупації Херсонської області державою-агресором рф, громадянин України ОСОБА_6 зайняв посаду старости села в окупаційній адміністрації с. Миколаївка, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, зокрема організацією та проведенням зборів місцевих мешканців, а також здійснення керівництва підлеглими;
- ОСОБА_14 , пояснила, що не пізніше липня 2022 року, під час тимчасової окупації Херсонської області державою-агресором рф, громадянин України ОСОБА_6 , маючи проросійські настрої, добровільно зайняв посаду старости села в окупаційній адміністрації с. Миколаївка, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, зокрема організацією та проведенням зборів місцевих мешканців, здійснював керівництво підлеглими, організував у селі заходи спрямовані на підтримку держави-агресора рф.
2. Протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, проведеними за участі свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , під час проведення слідчих (розшукових) дій останні впізнали ОСОБА_6 як особу, про яку надавали покази.
3. Протоколами оглядів:
- протоколом огляду документу від 21.11.2025, встановлено, що документ, який надав за заявою свідок ОСОБА_8 , під назвою «Заявление о подтверждении места проживания ОСОБА_8 » (мовою оригіналу - російською), яка адресована «Начальнику пенсионного фонда Бериславского района Херсонской области ОСОБА_15 » (мовою оригіналу - російською), вказаний документ виконаний від імені особи « ОСОБА_16 , с. Николаевка, ул. Шевченко, 32, тел. НОМЕР_1 » (мовою оригіналу - російською) та містить підпис особи, вищевказаний документ має наступний зміст: «Я, ОСОБА_16 , староста с. Николаевка, подтверждаю, что ОСОБА_8 , 1966 года рождения, на данное время действительно проживает в АДРЕСА_2 » (мовою оригіналу - російською), відомості зазначені у вказаному документі підтверджують зайняття ОСОБА_6 посади старости (голови) села Миколаївка окупаційної адміністрації, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
- протоколом огляду документів від 10.12.2025, встановлено, що відомості у документах, які надані Тягинською сільською військовою адміністрацією Бериславського району Херсонської області у відповідь на запит в порядку ст. 93 КПК України, вказують на зайняття ОСОБА_6 посади старости (голови) села Миколаївка окупаційної адміністрації держави-агресора рф, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
4. Повідомленням оперативного підрозділу, що ОСОБА_6 перебуває на території держави-агресора рф, м. Краснодар, де переховується від органу досудового розслідування.
5. Іншими матеріалами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що 24.12.2025 року у зв'язку з невстановленим місцезнаходженням підозрюваного ОСОБА_6 його оголошено в розшук.
19.12.2025, 22.12.2025, 23.12.2025 року ОСОБА_6 викликався шляхом розміщення повідомлення про виклик на сайті видання «Урядовий кур'єр» та офісу Генерального прокурора України, але за викликами останній не з'явився.
Зібрані у кримінальному провадженні докази беззаперечно вказують на те, що підозрюваний ОСОБА_6 належним чином повідомлений про проведення стосовно нього досудового розслідування, набуття ним статусу підозрюваного у цьому кримінальному провадженні відповідно до повідомлення про підозру від 16.12.2025 року про необхідність його явки до слідчого для проведення процесуальних дій, а також на те, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, існують достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), перебуває на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ч. 5 ст. 139, п. 20-1 розділу ХІ КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваними, та оголошення їх у міждержавний та/або міжнародний розшук, або які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Згідно з ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченим цим Кодексом, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».
Ч. 2 ст. 297-1, п. 20-1 розділу ХІ КПК України, передбачають, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого зокрема статтею 258 - 3 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, або який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у ч. 2 ст. 297 - 1 КПК України, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Вимогами ст. 5 «Здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження стосовно осіб, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції» Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» № 1632-VІІ від 12.08.2014р., передбачено, що ухилення від явки на виклик до слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш ніж два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває в районі проведення антитерористичної операції, та оголошення його в розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження, передбаченому КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, на виклики слідчого не з'являється, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, вважаю необхідним клопотання задовольнити.
Керуючись ст.ст. 297-1, 297-2, 297-4, п. 20-1 розділу ХІ "Перехідні положення", 309 КПК України, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні №22025230000000328 від 09.07.2025 року спеціального досудового розслідування стосовно оголошеного у розшук ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні внести відомості про здійснення спеціального досудового розслідування до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 02 січня 2026 року о 11 год. 00 хв.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_17