490/6293/25 від19.02.2026
нп 3-в/490/11/2026
19 лютого 2026 року суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Лященко В.Л., при секретарі Ведмеденко А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні подання Заводського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Миколаївській, Донецькій, Луганській та Херсонській областях, про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови суду відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , визнаного винним за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП, з накладенням адміністративного стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт,
До Центрального районного суду м. Миколаєва звернувся начальник Заводського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Миколаївській, Донецькій, Луганській та Херсонській областях, з поданням про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови суду, в якому просив визнати постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 17.10.2025, згідно якої до ОСОБА_1 застосовано покарання у виді 120 годин громадських робіт, такою, що не підлягає виконанню.
Згідно подання, ОСОБА_1 проходить військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 та постійно перебуває в зоні її дислокації, тому неможливо виконати постанову відносно нього про суспільно корисні роботи.
У зв'язку з цим орган пробації просив вирішити питання про визнання постанови Центрального районного суду м. Миколаєва від 17.10.2025 такої, що не підлягає виконанню.
В судове засідання представник органу пробації не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі. Зазначив, що відомості, викладенні в поданні підтримує в повному обсязі.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату та час судового засідання повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали подання, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно ст. 304 КУпАП, всі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення вирішуються судом, який виніс постанову.
Згідно ст. 31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Судом встановлено, що постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 07.10.2025, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та накладено стягнення у виді виконання 120 (ста двадцяти) годин суспільно корисних робіт.
З матеріалів справи не встановлено будь-яких відомостей, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 є особою, якій не можуть бути призначені суспільно корисні роботи.
Згідно з вимогами ч.ч. 1-2 ст. 300 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 325-1 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили.
Виконання стягнення у виді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт регламентований наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» (далі - Порядок).
Так, згідно з розділом XI Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.
Відповідно до п.12.1 розділу XII Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
Пунктом 13.13 розділу XIIІ Порядку передбачено, що якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місце перебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Вимогами п. 15.1 розділу XV Порядку визначено, що виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт припиняється, а порушник знімається з обліку у зв'язку із:
- відбуттям призначеної судом кількості годин суспільно корисних робіт - за наявності табеля про відпрацьований час, завіреного підписом та печаткою власника підприємства;
- скасуванням постанови - за наявності постанови суду;
- наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду,- після отримання відповідного судового рішення;
- смертю порушника - за наявності довідки органу державної реєстрації актів цивільного стану.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 проходить військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 та постійно перебуває в зоні її дислокації, тому постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 17.10.2025, якою призначено покарання у виді 120 годин суспільно корисних робіт, виконати не є можливим.
Зважаючи на вище викладені обставини, суддя приходить до висновку, що подання начальника Заводського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Миколаївській, Донецькій, Луганській та Херсонській областях щодо вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови стосовно ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 300-304, 325-1 КУпАП,
Подання Заводського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Миколаївській, Донецькій, Луганській та Херсонській областях в порядку ст. 304 КУпАП щодо вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Центрального районного суду м. Миколаєва від 17.10.2025 року стосовно ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 17.10.2025 року згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт такою, що не підлягає виконанню.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.Л.Лященко