8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"19" лютого 2026 р.м. ХарківСправа № 922/4569/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Буракової А.М.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Харківського обласного центру зайнятості, м. Харків
до Товариства з обмеженою відповідальністю "СМАЙЛ ФУДС", м. Харків
про стягнення 135873,00 грн.
без виклику учасників справи
Харківський обласний центр зайнятості (позивач) звернувся до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "СМАЙЛ ФУДС" (відповідач) про стягнення з відповідача на рахунок уповноваженого банку, з якого здійснювалося перерахування мікрогранту, за наступними реквізитами: отримувач: АТ "Ощадбанк", код отримувача: 00032129, надавач платіжних послуг отримувача: АТ "Ощадбанк", рахунок отримувача: НОМЕР_1 , призначення платежу: "Повернення гранту (мікрогранту) ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" (код ЄДРПОУ 35859885)» коштів мікрогранту в сумі 135873,00 грн. Також, позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь 2422,40 грн. судового збору.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 24.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання).
Ухвалу суду про відкриття провадження у справі від 24.12.2025 отримано позивачем, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в електронний кабінет позивача.
Ухвалу суду про відкриття провадження у справі від 24.12.2025 отримано відповідачем, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в електронний кабінет відповідача.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Матеріали справи свідчать про те, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій, надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог та заперечень. Окрім того, судом було вжито всіх заходів, в межах визначених чинним законодавством повноважень, щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Оскільки відповідач відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк без поважних причин не надав, заяв та клопотань від нього не надходило, суд вважає можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Будь-яких заяв або клопотань, про можливість подання яких було роз'яснено ухвалою Господарського суду Харківської області від 24.12.2025 на адресу суду від учасників справи не надходило, як і не надходило клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідно до ст. 252 ГПК України.
Частиною 4 статті 240 ГПК України передбачено, що у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Пунктом 1 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738 (в редакції, чинній на момент подання заяви на отримання гранту, яка застосовується у даній справі) (надалі - Порядок №738) передбачено, що цей порядок визначає умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант); механізм використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу та коштів, передбачених Мінекономіки за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу» для надання безповоротної державної допомоги отримувачу у формі мікрогранту.
21.06.2024 директор ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" (відповідач) звернувся через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» із заявою № ASR862 на отримання гранту на власну справу.
За наданою відповідачем у заяві інформацією, сума запиту гранту становить 500 000,00 грн.
Згідно з долученим відповідачем до заяви на отримання гранту на власну справу бізнес-плану, який є невід'ємним додатком до зазначеної заяви, метою отримання гранту від держави на розвиток власного бізнесу у розмірі 500 000,00 грн. зі строком реалізації 36 місяці.
Згідно з умовами бізнес - плану ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" планувало використати кошти мікрогранту в сумі 500 000,00 грн. на закупівлю обладнання загальною вартістю 135873,00 грн., закупівлю товару вартістю 250000,00 грн., оренду виробничих та складських приміщень вартістю 114127,00 грн. Зазначено про обов'язкову умову договору щодо створення 2 (двох) робочих місць та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 36 місяці, з щоквартальною оплатою праці 54000,00 грн. з першого кварталу періоду реалізації бізнес-плану.
Відповідно до інформації, зазначеної в заяві на отримання гранту на власну справу, кількість працівників, яких відповідач планував найняти - 2.
Наказом Державного центру зайнятості «Про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу» № 128 від 19.07.2024 вирішено надати мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу 446 отримувачам на загальну суму 112 647 459,00 грн.
Додатком №1 до наказу Державного центру зайнятості № 128 від 19.07.2024 визначено список заявників які отримали позитивне рішення комісії Державного центру зайнятості та набрали найбільшу сукупну кількість балів, у період з 17.06.2024 по 30.06.2024, серед яких під номером 251 заява відповідача № ASR862, підсумковий скоринговий бал 183, із сумою виплати гранту 500 000, 00 грн. (Харківська обл.).
Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 №1969 (в редакції наказу Міністерства економіки України від 28.11.2024 №26810) затверджено форму договору про надання мікрогранту, який є договором приєднання у розумінні ст.634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ «Ощадбанк» заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором, який укладається між Державним центром зайнятості та суб'єктом господарювання, щодо якого прийнято рішення про надання мікрогранту.
29.07.2024 відповідачем подано заяву про приєднання до договору про надання мікрогранту, згідно з якою відповідач приєднався до умов договору про надання мікрогранту, що оприлюднений на офіційному сайті Державного центру зайнятості (www.dcz.gov.ua).
Відповідно до змісту заяви про приєднання від 29.07.2024, укладення договору внаслідок приєднання отримувача до його умов передбачає надання мікрогранту в розмірі 500 000,00 грн. Надання отримувачу мікрогранту у зазначеному розмірі здійснюється відповідно до наданих отримувачем заяви на отримання мікрогранту та бізнес-плану на підставі рішення Державного центру зайнятості про надання мікрогранту.
У вказаній заяві про приєднання від 29.07.2024 зазначено, що обов'язковою умовою, виконання якої повинен забезпечити отримувач протягом строку дії договору, є створення робочих місць у кількості - 2 одиниць. Вказано, що мікрогрант перераховується на рахунок отримувача визначений у вказаній заяві.
Вказана заява підписана директором ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" Ступак Олександром Миколайовичем, а також містить відмітку Уповноваженого банку про перевірку та прийняття цієї заяви 29.07.2024.
Отже, 29.07.2024 між Державним центром зайнятості (далі - ДЦЗ) та директором ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" Ступак Олександром Миколайовичем (далі - отримувач, відповідач) укладено договір про надання мікрогранту (далі - договір) шляхом приєднання відповідача до всіх його умов в цілому шляхом надання Уповноваженому банку заяви про приєднання до умов цього договору.
За змістом умов договору, під час укладання цього договору ДЦЗ діє на виконання договору про взаємодію між Міністерством економіки України, ДЦЗ та АТ «Ощадбанк», та Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738.
Розділом ІІ договору визначено, що на виконання цього договору на підставі рішення ДЦЗ про надання мікрогранту, прийнятого до його укладання, отримувачу відповідно до Порядку та договорів про взаємодію надається мікрогрант у розмірі та порядку визначених умовами цього договору.
Відповідно до п.п.1, 2 розділу III договору про надання мікрогранту вказано, що розмір мікрогранту, який надається отримувачу відповідно до цього договору обумовлений бізнес-планом, визначається відповідно до прийнятого ДЦЗ рішення про надання мікрогранту та зазначається у Заяві про приєднання. При цьому загальна вартість реалізації бізнес-плану може перевищувати суму мікрогранту та передбачати також фінансування за рахунок власних коштів отримувача.
Мікрогрант надається у безготівковій формі у національній валюті України шляхом зарахування коштів на рахунок отримувача через Уповноважений банк у строки та порядку, визначені договорами про взаємодію та Порядком.
Уповноважений банк забезпечує оплату витрат отримувача на цілі, визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору та передбачені бізнес-планом.
За умовами п.4 розділу IV договору про надання мікрогранту визначено, що для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідають цільовому призначенню мікрогранту, визначеному у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору та передбаченому бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) або договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. На підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану.
Відповідно до п.1 розділу V договору про надання мікрогранту визначено, що обов'язковою умовою договору, крім надання мікрогранту отримувачам, визначеним абзацами другим та п'ятим пункту 4 Порядку, є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць у значенні, наведеному в абзаці третьому пункту 20 Порядку, залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менше як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. У разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації або укладання контракту на проходження військової служби, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім'я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов'язкової умови договору тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача.
У разі звільнення працівників, працевлаштованих відповідно до абзацу першого цього пункту, до закінчення 24-місячного строку з дня працевлаштування на їх робочі місця в межах зазначеного строку працевлаштовуються інші особи.
Пунктом 3 розділу V договору передбачено, що конкретні цілі використання коштів мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 5 Порядку, зазначаються отримувачем в бізнес-плані. Використання коштів мікрогранту на покриття інших витрат забороняється.
За змістом п.2 розділу VІ договору, отримувач зобов'язується, зокрема: 1) використати кошти мікрогранту для реалізації бізнес-плану на умовах, визначених Порядком та цим договором; 2) виконати обов'язкову умову визначену Порядком; 3) не використовувати кошти мікрогранту на цілі, відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору; 4) з метою здійснення моніторингу та контролю виконання умов цього договору надавати ДЦЗ (відповідному регіональному, міському, районному, міськрайонному центру зайнятості або відповідній філії регіональних центрів зайнятості, центральним та/або місцевим органам влади (у разі їх залучення)), доступ до місця провадження господарської діяльності отримувача, а також необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створення робочих місць, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку; 5) повернути до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі в разі невиконання обов'язкової умови; 6) повернути кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця до Уповноваженого банку у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору; 7) самостійно врегульовувати правовідносини з третіми особами, в тому числі в судовому порядку, які виникатимуть в процесі використання коштів мікрогранту та реалізації бізнес-плану; 8) відповідати за виконання будь-яких інших обов'язків, покладених на нього цим договором та Порядком; 9) до виконання умов цього договору не відчужувати обладнання, придбане за кошти мікрогранту (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього Уповноваженим банком відповідно до договору застави); 10) повідомити ДЦЗ щодо повернення суми мікрогранту у разі невиконання обов'язкових умов; 11) попередити в письмовій формі центр зайнятості за місцем укладення договору про зміну місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності; 12) повідомити відповідному центру зайнятості про наявність або відсутність наміру комплектування суб'єктом господарювання робочого місця особами із числа зареєстрованих безробітних у разі звільнення працівників, працевлаштованих відповідно до абзацу третього пункту 20 Порядку, до закінчення 24-місячного строку з дня їх працевлаштування; 13) попередити центр зайнятості за місцем укладення договору про намір здійснити реорганізацію, ліквідацію.
За змістом п.4 розділу VІ договору, ДЦЗ має право: 1) через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору (зокрема, шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача) протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в Уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку відповідно до Порядку; 2) вимагати від отримувача необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створених робочих місць тощо; 3) вимагати повернення коштів мікрогранту та розірвати цей договір у випадках, передбачених його умовами та Порядком.
Пунктом 6 розділу VІІ договору визначено, що у разі невиконання отримувачем обов'язкової умови, він повертає до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі.
Відповідно до п.1 розділу ХІV договору, цей Договір набирає чинності з дня його укладання у порядку визначеному розділом ХІІІ цього договору та діє до повного виконання зобов'язань сторін, передбачених цим договором.
15.08.2024 на рахунок ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" була перерахована сума мікрогранту у розмірі 500 00,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи банківською випискою АТ «Ощадбанк» по рахунку за період з 30.07.2024 по 09.09.2024.
У своїй заяві № ASR862 на отримання гранту на власну справу від 21.06.2024 відповідач зазначив фактичне місце провадження діяльності: м. Харків, вул. Алчевських, буд. 42.
Відповідно до заяви № ASR862 від 21.06.2024 та бізнес-плану передбачені витрати коштів мікрогранту на закупівлю обладнання в сумі 135873,00 грн., товару в асортименті в сумі 250000,00 грн., оренда виробничих та складських приміщень в сумі 114127,00 грн.
Згідно з пунктом 21 Порядку № 738 та пункту 8 розділу IV «Строки та порядок використання мікрогранту» 28.02.2025 Харківською філією Харківського обласного центру зайнятості проведено перевірку дотримання умов договору мікрогранту, про що складено акт № 150 перевірки додержання умов договору мікрогранту від 28.02.2025 року. В акті встановлено, що за кошти мікрогранту придбане: обладнання на загальну суму 139497,03 грн. (135873,00 грн. кошти гранту, решта 3624,03 грн. власні кошти); товар (товар в асортименті - це продукти харчування (колбасні вироби, сир, хліб, борошно, цукор, крупи, сіль, соки, морозиво, цукерки) на загальну суму 250 00,00 грн.; витрачено на оренду на загальну суму 114 127,00 грн. Отже кошти гранту в сумі 500 000,00 використані в повному обсязі. На виконання обов'язкової умови договору мікрогранту щодо створення 2 робочих місць та працевлаштування на них 2 працівників. Відповідачем працевлаштовано 12.11.2024 Малишеву Г.М. та 26.12.2024 Хороших В.В.
01.07.2025 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено зміни щодо засновника та керівника відповідача, де замість ОСОБА_1 зазначено засновником та керівником Пуха Владислава Михайловича, та змінено місцезнаходження ТОВ «СМАЙЛ ФУДС»: попередня адреса: 61003, м. Харків, пров. Соляниківський, буд. 3, кв. 12, на нову адресу: 61166, м. Харків, проспект Науки, 40.
Проте відповідач про зміну адреси місцезнаходження ТОВ «СМАЙЛ ФУДС» та його керівника позивача не повідомив.
29.08.2025 Харківською філією Харківського обласного центру зайнятості було здійснено черговий моніторинговий візит з метою здійснення перевірки виконання умов договору мікрогранту, про що складено акт перевірки додержання умов договору мікрогранту від 29.08.2025 № 748. За результатами перевірки виявлено, що за фактичним місцем провадження діяльності ТОВ «СМАЙЛ ФУДС» (м. Харків, вул. Алчевських, 42) знаходиться інше підприємство, а за зареєстрованим місцезнаходженням в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (м. Харків, просп. Науки, 40) грантоотримувача знайти не вдалося. Наявність обладнання, яке придбано за кошти мікрогранту, встановити не має можливості.
Порядком № 738 передбачено, що у разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту (абзац третій пункту 21 Порядку № 738).
Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості (абзац 5 пункту 21 Порядку № 738).
Відповідно до п. 6 п. 2 розділу VІ «Права та обов'язки сторін» отримувач зобов'язується повернути кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця до Уповноваженого банку у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору.
Пунктом 7 розділу VІI «Відповідальність сторін» Договору про надання мікрогранту передбачено, що у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку.
На виконання вимог пункту 21 Порядку № 738 та пункту 7 розділу VІI «Відповідальність сторін» Договору про надання мікрогранту ТОВ «СМАЙЛ ФУДС» був зобов'язаний в термін з 30.08.2025 по 29.09.2025 повернути суму мікрогранту використаного ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" на закупiвлю обладнання, у cyмi 135 873,00 грн., уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснювалося перерахування мікрогранту, про що на засіданні постійно діючої Комісії Харківського обласного центру зайнятості з питань перевірки виконання умов договорів про надання мікрогрантів/грантів на створення або розвиток власного бізнесу складено протокол №9/п від 08.09.2025.
Проте, відповідач у термін до 29.09.2025 суму мікрогранту уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснювалося перерахування мікрогранту не повернув.
Наказом Харківського обласного центру зайнятості «Про повернення коштів мікрогранту» вирішено вжити заходів щодо повернення відповідачем коштів використаних ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" на закупiвлю обладнання, у cyмi 135 873,00 грн., на спеціалiзований рахунок у АТ "ОЩАДБАНК".
З метою досудового врегулювання спору 02.10.2025 ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" пред'явлено претензію вих. №6.2-2969/25 з вимогою перерахувати кошти використані на закупiвлю обладнання в сумі 135873,00 грн. на рахунок АТ «Ощадбанк» в місячний строк.
Проте відповідач вказану вище претензію не отримав та 21.10.2025 її повернуто поштовим відділенням на адресу позивача.
Станом на день звернення до суду відповідач кошти мікрогранту використані ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" на закупiвлю обладнання добровільно не повернув.
З урахуванням зазначеного вище, позивач звернувся до суду із даним позовом про стягнення з відповідача 135873,00 грн. мікрогранту, що використані ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" на закупiвлю обладнання.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Статтею 11 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити кошти тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника належного виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
За приписами ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог закону, а за їх відсутності - згідно зі звичаями ділового обороту чи іншими вимогами, що звичайно ставляться. Виконання, зміна чи припинення договірних зобов'язань можуть бути обумовлені вчиненням або утриманням від вчинення певних дій однією зі сторін чи настанням обставин, визначених договором, у тому числі таких, що залежать від волі сторони.
Згідно зі статтею 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За приписами ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно зі ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Правовідносини між сторонами врегульовані Законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738.
Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" передбачено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» державна підтримка суб'єктів малого і середнього підприємництва та об'єктів інфраструктури підтримки малого і середнього підприємництва включає фінансову, інформаційну, консультаційну підтримку, у тому числі підтримку у сфері інновацій, науки і промислового виробництва, підтримку суб'єктів малого і середнього підприємництва, що провадять експортну діяльність, підтримку у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації управлінських кадрів та кадрів ведення бізнесу.
Частинами 1 - 3 ст. 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» визначено, що надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.
Згідно зі статтями 12 і 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 21.06.2022 №738 «Деякі питання надання грантів бізнесу», якою затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.
Відповідно до Положення про Харківський обласний центр зайнятості, позивач регіональний центр зайнятості є неприбутковою державною установою централізованій системі державних установ Державної служби зайнятості підпорядкованою та підзвітною Державному центру зайнятості; предметом діяльності крім іншого є виконання програм та заходів, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 17 Порядку рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості, та документальне підтвердження отримувачем відсутності даних щодо наявності судових справ, відкритих виконавчих проваджень, арешту/конфіскації майна (активів) у разі отримання таких даних з автоматизованих систем та відсутності податкового боргу станом на 1 число місяця, в якому подається заява. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
Відповідно до абз. 10 п. 20 Порядку у разі розірвання договору мікрогранту до завершення трирічного строку реалізації проекту отримувач зобов'язаний протягом одного місяця з дня подання заяви про розірвання договору мікрогранту повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими на дату розірвання договору мікрогранту податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сплаченим за працевлаштованих згідно з цим Порядком працівників або за себе для отримувачів, визначених абзацом другим пункту 4 цього Порядку.
Згідно з п. 8 розділу VII "Відповідальність сторін" договору у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДЦЗ та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку.
Як уже зазначалось вище, постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738 затверджений Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.
Пунктом 1 Порядку №738 (у редакції, чинній на момент подання відповідачем заявки на отримання гранту) визначено, що джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу», відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті.
За змістом п.4 Порядку №738 визначено, що розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує: 75000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача зареєструватися фізичною особою - підприємцем; 150000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком; 250000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком.
Максимальний розмір мікрогранту, передбачений абзацами третім та четвертим цього пункту, для отримувачів, які зареєстровані та провадять/планують провадити підприємницьку діяльність у м. Харкові та Харківській області, збільшується на 100 відсотків.
Згідно з п.6 Порядку №738 передбачено, що Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ “Ощадбанк» (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 1).
Пунктом 17 Порядку №738 передбачено, що Рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості, та документальне підтвердження отримувачем відсутності даних щодо наявності судових справ, відкритих виконавчих проваджень, арешту/конфіскації майна (активів) у разі отримання таких даних з автоматизованих систем та відсутності податкового боргу станом на 1 число місяця, в якому подається заява. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
29.07.2024 між Державним центром зайнятості (далі - ДЦЗ) та ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" (далі - отримувач, відповідач) укладено договір про надання мікрогранту (далі - договір) шляхом приєднання відповідача до всіх його умов в цілому шляхом надання Уповноваженому банку заяви про приєднання до умов цього договору.
15.08.2024 на рахунок відповідача була перерахована сума мікрогранту у розмірі 500 000,00 грн. та цього ж дня зарахована на його рахунок, що підтверджується наявною в матеріалах справи банківською випискою АТ «Ощадбанк» по рахунку за період з 30.07.2024 по 09.09.2022.
Відповідач на дату перевірки 29.08.2025 за місцем фактичного провадження діяльності ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" - м. Харків, вул. Алчевських, 42 не знаходився. В Акті перевірки дотримання умов договору мікрогранту від 29.08.2025 № 748 вказано, що згідно бази даних ЄІАС у ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" змінено керівництво та юридична адреса, наймані працівники, прийняті на умовах грантового проекту звільнені. Також встановлено, що ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" не знаходиться за адресою фактичного провадження діяльності. За юридичною адресою провадження діяльності: м. Харків, проспект Науки, 40 («Будинок проектів», без зазначення офісу) знайти підприємство не вдалося.
Отже, суд констатує, що відповідач станом на момент проведення перевірки не виконав умови договору про надання мікрогранту від 29.07.2024.
Абзацами 1-5 п. 21 Порядку №738 передбачено, що Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку. Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади. У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту. У разі встановлення під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту факту відсутності меблів, обладнання, транспортних засобів, придбаних отримувачем за кошти мікрогранту, які не підлягають відчуженню відповідно до абзацу другого пункту 5 цього Порядку, отримувач повертає вартість таких меблів, обладнання, транспортних засобів. Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості.
Наказом Харківського обласного центру зайнятості від 16.09.2025 № 445 «Про повернення коштів мікрогранту» вирішено вжити заходів щодо повернення Відповідачем коштів мікрогранту в сумі 135873,00 грн., що використані ТОВ "СМАЙЛ ФУДС" на закупiвлю обладнання.
З метою досудового врегулювання спору 02.10.2025 відповідачу пред'явлено претензію з вимогою перерахувати кошти в сумі 135873,00 грн., які використані на придбання обладнання на рахунок АТ «Ощадбанк» в місячний строк, яку відповідачем не отримано та у подальшому не виконано.
Абзацом 3 пункту 8 розділу IV договору визначено, що у разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
У статтях 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно статей 78, 79 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що відповідачем у порушення умов договору про надання мікрогранту від 29.07.2024 не виконано обов'язкової умови договору про надання мікрогранту, а саме неможливість встановлення на час моніторінгу позивачем наявності обладнання, яке було придбано за грантові кошти, на загальну суму 135873,00 грн., що є підставою для повернення уповноваженому банку наданих коштів мікрогранту.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для повернення відповідачем отриманої частини суми мікрогранту в розмірі 135873,00 грн., які були витрачені на придбання обладнання, та необхідність задоволення позовних вимог.
Суд також зазначає, що Верховний Суд в ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово звертався загалом до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17). Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц (провадження № 14-400цс19).
Зазначений підхід узгоджується з судовою практикою ЄСПЛ, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) (пункт 1 статті 32 Конвенції). Так, зокрема, у рішенні 23.08.2016 у справі "Дж. К. та Інші проти Швеції" ("J.K. AND OTHERS v. SWEDEN") ЄСПЛ наголошує, що "у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування "поза розумним сумнівом ("beyondreasonabledoubt"). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням "балансу вірогідностей". … Суд повинен вирішити, чи являється вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри".
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 18.01.2021 по справі № 915/646/18.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі шляхом стягнення з відповідача на користь позивача отриманої частини суми мікрогранту в розмірі 135873,00 грн., які були витрачені на придбання обладнання.
Надаючи оцінку доводам сторін, судом враховано, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно з п. 3 ч. 4 ст. 238 ГПК України мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.
ЄСПЛ у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04) зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
У справі "Трофимчук проти України" (№ 4241/03, § 54, ЄСПЛ, 28 жовтня 2010 року) ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
З огляду на викладене суд вважає, що при розгляді даної справи судом надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з положень ст.129 ГПК України, відповідно до яких, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача, з вини якого виник спір.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-80, 86, 123, 124, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 247 -252 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СМАЙЛ ФУДС" (61166, м. Харків, проспект Науки, 40, код ЄДРПОУ 35859885) на рахунок уповноваженого банку, з якого здійснювалося перерахування мікрогранту, за наступними реквізитами: отримувач: АТ "Ощадбанк", код отримувача: 00032129, надавач платіжних послуг отримувача: АТ "Ощадбанк", рахунок отримувача: НОМЕР_1 , призначення платежу: "Повернення гранту (мікрогранту) ТОВ «СМАЙЛ ФУДС» (код ЄДРПОУ 35859885)» коштів мікрогранту в сумі 135873,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СМАЙЛ ФУДС" (61166, м. Харків, проспект Науки, 40, код ЄДРПОУ 35859885) на користь Харківського обласного центру зайнятості ( 61068, м. Харків, вул. Громадського Олега, 1-А, код ЄДРПОУ 03491277, рахунок UA648201720355489001017099650, Держказначейська служба України, м. Київ) судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення.
Позивач: Харківський обласний центр зайнятості (61068, м. Харків, вул. Громадського Олега, 1-А, код ЄДРПОУ 03491277).
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "СМАЙЛ ФУДС" (61166, м. Харків, проспект Науки, 40, код ЄДРПОУ 35859885).
Повне рішення складено "19" лютого 2026 р.
СуддяА.М. Буракова