Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Справа № 723/66/26
Провадження № 3/723/1187/26
12 лютого 2026 року м.Сторожинець
Суддя Сторожинецького районного суду Чернівецької області Дедик Н.П., розглянувши матеріали, що надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання АДРЕСА_1 , керівника, РНОКПП невідомий, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЗхРУ № 345449 ОСОБА_2 13.12.2025 року о 10-05 год. був зупинений прикордонним нарядом «Контрольний пост», на напрямку 772 прикордонного знаку, на відстані 35000 м від лінії державного кордону України, на території Кам'янської ОТГ Чернівецького району Чернівецької області, що на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Румунію поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим своїми діями порушив вимоги ст. 9, 12 Закону України «Про Державний кордон України», тобто вчинив адміністративне правопорушення, за яке передбачена відповідальність ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
ОСОБА_2 до суду не з'явився, надав заперечення на протокол, в якому просив закрити провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення, посилаючись на наступне. Зазначав, що вину не визнає, оскільки жодних дій, спрямованих на незаконний перетин кордону не вчиняв. Також зазначав, що 13.12.2025 року він разом зі своєю дружиною рухався на власному автомобілі з міста Чернівці до н.п. Мигово, де орендували будинок для ночівлі у зв'язку з подальшим переїздом в м. Івано-Франківськ та був зупинений прикордонним нарядом за нібито порушення правил перебування у прикордонній зоні у зв'язку з відсутністю у нього спеціальної довідки. Він надав працівникам ДПСУ усі необхідні документи, у тому числі довідку про наявну відстрочку від призову. Також зазначив, що він має законне право виїжджати за кордон протягом 2025 року та тричі перетинав кордон на пункті пропуску України з Молдовою «Маяки-Паланка», тому наміру вчинити спробу перетину державного кордону в незаконний спосіб він не мав.
Вважає, що протокол про адміністративне правопорушення незаконним, інших доказів на підтвердження його наміру перетнути державний кордон в незаконний спосіб матеріали справи не містять, а протокол за відсутності інших доказів є недостатніми для доведення його вини у вчиненні правопорушення. На підтвердження викладеного додав копію довідки про відстрочку від призову копію військово-облікового документу та копію паспорту для виїзду за кордон з відмітками про виїзд з України 21.09.2025 року, 06.10.2025 року та 17.10.2025 року.
Відповідно до статей 9, 12 Закону України «Про державний кордон України» перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України.
Частиною 1 статті 204-1 КУпАП передбачена відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Для підтвердження винуватості ОСОБА_2 до суду надано протокол про адміністративне правопорушення, де зазначено про відмову особи від надання пояснень, а також схему місцевості з прив'язкою до місця вчинення правопорушення.
Вказані докази є недостатніми для доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення, так як схемою лише підтверджується місце виявлення особи, зазначене в протоколі, а інших доказів на підтвердження наміру особи перетнути державний кордон в незаконний спосіб матеріали справи не містять.
За таких обставин суд вважає, що в діях ОСОБА_2 відсутній склад адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Керуючись ст. 9, 204-1, 245, 247, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП
Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Постанова суду може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя