Постанова від 16.02.2026 по справі 280/2870/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 280/2870/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чабаненко С.В. (доповідач),

суддів: Юрко І.В., Білак С.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року в адміністративній справі №280/2870/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії від 10.02.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року позовні вимоги задоволено повністю, суд:

- визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 10.02.2025 №084850005037 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити з 15.11.2024 ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- стягнув на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржене рішення та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що необхідний страховий стаж відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" становить 35 років. Страховий стаж позивача становить 32 роки 03 місяці 28 днів. Згідно наданих до заяви документів, період проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення станом на 01.01.1993 відсутній. За період до 01.01.2004 обчислення трудового стажу здійснюється згідно зі статтями 56-63 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХI "Про пенсійне забезпечення", якими серед іншого передбачено, що до стажу роботи зараховується військова служба та навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі. Час навчання за денною формою у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання. Таким чином, до страхового стажу не враховано періоди навчання за вечірньою формою з 01.09.1988 по 29.12.1989. За доданими документами до страхового стажу не зараховано період з 26.04.1986 по 09.01.1989 згідно довідки НЗБ №2087 від 14.07.1997, оскільки з 23.12.2022 набрав чинності Закон України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22.01.1993», відповідно до якого зупинено у відносинах, зокрема, з російською федерацією дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. мінську 22.01.1993 і ратифікованої Законом України від 10.11.1994 №240/94-ВР та протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22.01.1993, вчинено від імені України у м. москві 28.03.1997 і ратифіковано Законом України від 03.03.1998 №140/98-ВР. Документи, необхідні для призначення пенсі, зокрема, про стаж роботи до 31.12.1991, уточнюючі довідки про пільговий характер роботи, про навчання, про цивільний стан особи та інші документи враховуються при призначенні пенсії у разі проставлення апостиля компетентним органом держави, в якій документ був складений, передбаченого статтею 4 Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів від 05.10.1991. Апелянт вважає, що суд першої інстанції неправильно встановив фактичні обставини справи та дав їм неналежну оцінку, у результаті чого прийняв незаконне та необґрунтоване рішення.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст. 311 КАС України.

Перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

03.02.2025 позивач звернулася до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 10.02.2025 №084850005037 позивачу відмовлено у призначенні пенсії.

В рішенні зазначено, що за доданими документами до страхового стажу не враховано періоди навчання за вечірньою формою з 01.09.1988 по 29.12.1989, оскільки згідно наданих до заяви документів, період проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення станом на 01.01.1993 відсутній.

До періодів проживання не зараховано періоди з 26.04.1986 по 09.01.1989, оскільки з 26.04.1986 по 09.01.1989, оскільки довідка НЗБ №2087 від 14.07.1997 не містить апостиля компетентного органа держави, в якій вона була складена, що передбачено статтею 4 Конвенції про правову допомогу і правові відносини в цивільних, сімейних та кримінальних справах від 05.10.1961.

Позивач, не погодившись з відмовою у призначенні пенсії, звернулася з даним адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку, що під час звернення за призначенням пенсії позивачем подано довідку НЗБ №2087 від 14.07.1997, в якій зазначено про те, що вона проживала на території безумовного (обов'язкового) відселення м.Новогибково, Брянської області у період з 26.04.1986 по 09.01.1989. Також, відповідно до довідки №8, м.Новогибково, Брянської області відноситься до зони безумовного обов'язкового відселення з рівнем забруднення 18,47 КІ/кв.км по Цегію 137. Отже, матеріалами справи підтверджується, що у період з 26.04.1986 по 09.01.1989 позивач проживала на території безумовного (обов'язкового) відселення, що надає їй право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону №796-XII. Посилання відповідача на те, що довідка НЗБ №2087 від 14.07.1997 не може бути прийнята, оскільки не містить апостиль, суд вважає безпідставними, оскільки така довідка видана ще 14.07.1997. Суд апеляційної інстанції зазначив, що на момент видачі довідки від 14.07.1997 законодавство не містило обов'язкової вимоги щодо проставляння на ній апостиль, а відповідно така довідка мала була бути прийнята відповідачем. За таких обставин, оскільки позивач досягла пенсійного віку у 54 роки та має право на зниження пенсійного віку на 6 років, відповідно до статті 55 Закону №796-XII, має необхідну кількість страхового стажу, то відповідно наявні підстави для зобов'язання призначити позивачу пенсію за віком.

Колегія суддів встановила наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону №1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення (далі Закон №796-ХІІ).

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №796-ХІІ, підставами для відселення громадян з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, є положення Концепції проживання населення на територіях України з підвищеними рівнями радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Етапи відселення визначаються Концепцією.

Населення, яке проживає у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, підлягає обов'язковому відселенню.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 9 Закону №796-ХІІ, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є: потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 11 Закону №796-ХІІ, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій.

Як правильно встановлено судом першої інстанції, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 21.01.1993 ОСОБА_1 має статус громадянки, яка постійно працювала чи працює, або проживає чи проживала у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення у 1989 році (Категорія 3).

Відповідно до п.2 ч.1 ст.55 Закону №796-ХІІ, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу:

Потерпілі від Чорнобильської катастрофи: особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років зменшення пенсійного віку становить 4 роки та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років.

Відповідно до примітки до ч.1 ст.55 Закону №796-ХІІ, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Згідно ч.3 ст.55 Закону №796-ХІІ, призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що умовами для виникнення в особи права на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до абзацу 4 пункту 2 частини першої статті 55 Закону №796-XII є:

1) наявність відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу;

2) факт проживання чи праці у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, станом на 1 січня 1993 року, проживання або відпрацювання у цій зоні не менше 2 років;

3) досягнення необхідного віку для призначення пенсії, зменшеного на відповідну кількість років відповідно до статті 55 Закону №796-XII.

Початкова величина зменшення пенсійного віку (4 роки) встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31.07.1986 незалежно від часу проживання або роботи в цей період. Додатково такі особи мають право на зменшення пенсійного віку на 1 рік за кожен рік проживання, роботи на відповідній місцевості. При цьому максимальна межа зниження пенсійного віку відповідно до положень абзацу 4 пункту 2 частини першої статті 55 Закону №796-XII становить 9 років, незалежно від того застосовувалась початкова величина зменшення пенсійного віку до таких осіб чи ні.

За змістом статті 15 Закону №796-XII підставою для визначення статусу особи як потерпілої від Чорнобильської катастрофи, яка проживає на забрудненій території, є довідка про період проживання на цій території, яка видається органом місцевого самоврядування.

Колегією суддів встановлено, що від час звернення за призначенням пенсії позивачем подано довідку НЗБ №2087 від 14.07.1997, в якій зазначено про те, що вона проживала на території безумовного (обов'язкового) відселення м.Новогибково, Брянської області у період з 26.04.1986 по 09.01.1989.

Відповідно до довідки №8, м.Новогибково, Брянської області відноситься до зони безумовного обов'язкового відселення з рівнем забруднення 18,47 КІ/кв.км по Цегію 137.

Отже, матеріалами справи підтверджується, що у період з 26.04.1986 по 09.01.1989 позивач проживала на території безумовного (обов'язкового) відселення, що надає їй право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону №796-XII.

Посилання апелянта на те, що довідка НЗБ №2087 від 14.07.1997 не може бути прийнята, оскільки не містить апостиль, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними.

Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.2023 №107 «Деякі питання прийняття на території України під час воєнного стану документів, виданих уповноваженими органами іноземних держав» Кабінет Міністрів України установив, що під час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24 лютого 2022 р. такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.

Не нівеліючи факту необхідності спеціального посвідчення документів, колегія суддів об'єктивно оцінює можливість посвідчення документів, виданих у 1997 році та вказує, що довідка НЗБ №2087 датована 14.07.1997 , та відповідала вимозі п.1 Постанови №107 в частині прийняття її на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо), оскільки станом на 24.02.2022 такий документ приймався на території України без спеціального посвідчення.

Відтак, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 10.02.2025 №084850005037 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Оскільки в рішенні від 10.02.2025 №084850005037 відповідачем встановлено, що вік позивача станом на дату звернення за призначенням пенсії становив 54 роки 02 місяці 19 днів, та здійснено обрахунок страхового стажу у розмірі 33 роки 03 місяці 28 днів, а інших підстав для відмови у призначенні пенсії оскаржуване рішення не містить, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити з 15.11.2024 ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відтак, доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки дана справа розглянута судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини 1 статті 310 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року в адміністративній справі №280/2870/25 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року в адміністративній справі №280/2870/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 328-329 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Чабаненко

суддя І.В. Юрко

суддя С.В. Білак