16 лютого 2026 року справа № 580/13491/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гайдаш В. А., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення позивача з військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку з 08.04.2022, згідно інформації наявної у тимчасовому посвідченні № ЗЛ-1199 від 07.04.2022.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що рішенням ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 08.04.2022 № 48 його було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується довідкою ВЛК та записами у тимчасовому посвідченні. Позивач встановив, що у додатку «Резерв+» відсутня інформація про виключення його з військового обліку за результатами ВЛК. У квітні 2025 року представник позивача звернувся із відповідним адвокатським запитом щодо виключення позивача з військового обліку, проте листом від 18.04.2025 відповідач фактично відмовив у задоволенні заяви. Вважаючи зазначену бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач відзив на позовну заяву до суду не подав.
Ухвалою від 15.12.2025 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Вирішив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
29.12.2025 відповідач подав до суду лист від 25.12.2025 № 2507, в якому зазначив, що за результатами проходження військово-лікарської комісії у 2022 році було прийняте рішення про непридатність громадянина ОСОБА_1 до військової служби з виключенням з військового обліку протоколом від 08.04.2022 за ст. 15а на підставі графи II розкладу хвороб від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України». З урахуванням зазначеного висновку ОСОБА_1 було видано тимчасове посвідчення про виключення з військового обліку від 08.04.2022 № ЗЛ-1199. У подальшому, згідно протоколу обшуку від 22.08.2023 в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 18.08.2023 № 42023252220000047 вилучено відомості, які стосуються визнання військово лікарською комісією осіб непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, зокрема медичну документацію ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 був позбавлений фактичної можливості використовувати вилучені документи для завершення або підтвердження облікових процедур, у тому числі для внесення відповідних відомостей до реєстрів, оскільки такі документи перебували у розпорядженні органів досудового розслідування. Оскільки рішення ВЛК, яке було підставою для виключення з військового обліку, фактично було вилучене органом досудового розслідування, а у Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних були відсутні підтверджені відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку - виникла необхідність уточнення облікових даних і, як наслідок, оголошення ОСОБА_1 у розшук.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.
Позивач ОСОБА_1 відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 08.04.2022 № 2, виданої КНП «Золотоніська багатопрофільна лікарня» Золотоніської міської ради, на підставі ст. 52а графи ІІ Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
08.04.2022 до тимчасового посвідчення ОСОБА_1 № ЗЛ-1199 внесені такий запис: військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, протокол № 48 від 08.04.2022 за ст. 52а графи ІІ Розкладу хвороб. Також у тимчасовому посвідченні ОСОБА_1 № ЗЛ-1199 05.08.2022 міститься відмітка про виключення 08.04.2022 позивача з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 , протоком № 48 від 08.04.2022.
Листом від 18.04.2025 № 6/2079 відповідач, у відповідь на адвокатський запит представника позивача, повідомив, що згідно протоколу обшуку від 22.08.2023 документи, видані в період з 24 лютого 2022 року по 21 серпня 2023 рому, які стосуються визнання військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 осіб непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, вилучені представниками відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Черкаській області для проведення слідчих дій. До закінчення слідчих дій та прийняття відповідного рішення військовозобов'язаний ОСОБА_1 не може бути знятий (виключений) з військового обліку як «непридатний до військової служби» (огляд військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 проведено 08.04.2022).
Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо внесення до Реєстру відомостей про виключення позивача з військового обліку, позивач в особі представника звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі Закон № 2232-XII).
За приписами частини дев'ятої статті 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Статтею 37 Закону № 2232-ХІІ урегульовані правовідносини щодо взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Згідно із пунктом 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції станом на 08.04.2022 дату виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 ) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Преамбулою Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі Закон №1951-VIII) визначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).
За змістом статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно із частинами п'ятою, восьмою, дев'ятою статті 5 Закону № 1951-VIII органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
За приписами частин першої, другої статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Внесена до Реєстру інформація про призовника, військовозобов'язаного або резервіста є конфіденційною. Нерозголошення конфіденційної інформації гарантується державою. Збирання, зберігання, використання та захист інформації, що міститься у Реєстрі, здійснюються відповідно до закону.
Пунктами 1, 2 частини першої статті 9 Закону № 1951-VIII визначено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Згідно із пунктами 1, 2 частини першої статті 14 Закону № 1951-VIII ведення Реєстру включає:
внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.
Підпунктом 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
Відповідно до абзацу другого пункту 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі Порядок № 1487), для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 16 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.
За приписами пункту 20 Порядку № 1487 для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Згідно із пунктом 23 Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи. Громадяни, які підлягають взяттю на військовий облік та не можуть здійснити електронну ідентифікацію в електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зобов'язані особисто прибути до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.
Пунктом 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (далі Порядок №559), передбачено, що відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).
Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:
електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Системний аналіз наведених норм чинного законодавства України дає підстави дійти висновку про те, що відомості, які зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який був виключений з військового обліку, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі невідповідності відомостей, зазначених у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін у паперовій формі повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Суд також врахував правову позицію, викладену у пунктах 37-39 постанови Верховного Суду від 21.05.2025 у справі № 280/2880/24, відповідно до якої законодавець виокремлює поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік. Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку. З аналізу положень Закону №2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.
З матеріалів справи вбачається, що позивач взятий на облік до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Водночас, у його тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 внесено такий запис: військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, протокол № 48 від 08.04.2022 за ст. 52а графи ІІ Розкладу хвороб (п. 7). Також у тимчасовому посвідченні ОСОБА_1 № ЗЛ-1199 05.08.2022 міститься відмітка про виключення 08.04.2022 позивача з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 , протоком № 48 від 08.04.2022 (п. 14).
Суд дійшов висновку, що оскільки відомості, які зазначені у військово-обліковому документі (графи 7, 13, 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 ) позивача як громадянина України, який у встановленому порядку був виключений з військового обліку, не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, тому такі недостовірні відомості підлягають виправленню, у зв'язку із чим позивач виконав покладений на нього пунктом 4 Порядку № 559 обов'язок та особисто звернувся до відповідача через свого представник із адвокатським запитом щодо внесення відомостей про виключення позивача з військового обліку.
Суд вважає, що у відповідача були відсутні правові підстави для відмови позивачу у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідних змін щодо визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Зазначена у листі 18.04.2025 № 6/2079 підстава невнесення відомостей до реєстру щодо виключення позивача з військового обліку у зв'язку із вилученням працівниками слідчого управління ГУНП в Черкаській області відповідних документів не ґрунтується на нормах чинного законодавства України, позаяк позивач уже був виключений з військового обліку та не підлягає повторному взяттю на облік.
Суд вважає, що встановлені судом фактичні обставини свідчать про порушення відповідачем вимог статті 9 Закону № 1951-VIII, пункту 4 Порядку № 559 під час розгляду заяви позивача щодо виправлення недостовірних відомостей, що містяться у зазначеному Реєстрі.
Щодо тверджень відповідача про те, що вилучення протоколу ВЛК № 48 органами досудового розслідування нібито нівелює статус позивача як особи, виключеної з військового обліку, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Рішення ВЛК від 08.04.2022 - протокол № 48, яким позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, є індивідуальним актом, який набрав чинності з моменту його прийняття.
Факт вилучення оригіналу цього протоколу або медичної документації в межах кримінального провадження не свідчить про скасування, визнання недійсним або нікчемність самого рішення ВЛК. Відповідно до принципу правової визначеності, рішення органу влади (ВЛК) є чинним, доки воно не скасоване у встановленому законом порядку (судом або ВЛК вищого рівня).
На підставі рішення ВЛК позивачу було видано тимчасове посвідчення № ЗЛ-1199 від 08.04.2022, у якому зафіксовано факт виключення з військового обліку. Цей документ є первинним доказом статусу особи. Відсутність у ТЦК доступу до своїх внутрішніх архівів через їх вилучення поліцією не анулює записи у виданому на руки документі, який є чинним.
Відсутність відомостей у Реєстрі «Оберіг» є наслідком внутрішньої бездіяльності відповідача, який не вніс дані вчасно, а саме з квітня 2022 по серпень 2023 року (тобто до моменту обшуку), адже пройшло більше року.
Таким чином, вилучення медичної документації в межах кримінального провадження не є правовою підставою для автоматичного відновлення позивача на військовому обліку. Поки рішення ВЛК від 08.04.2022 не визнано незаконним у законний спосіб, позивач вважається таким, що виключений з військового обліку.
Тому, враховуючи встановлені обставини справи та наведені норми чинного законодавства України, на підставі наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги належить задовольнити повністю.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір у сумі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з військового обліку з 08.04.2022, згідно з інформацією, яка міститься у тимчасовому посвідчення від 08.04.2022 № НОМЕР_1 .
Стягнути із ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір у сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Суддя Віталіна ГАЙДАШ