Справа № 308/12182/25
3/308/5809/25
06 січня 2026 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Деметрадзе Т.Р., за участю представника Закарпатської митниці Селеша О.Я., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли із Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 31.01.2019 року, орган, що видав 2122, за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
Управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Закарпатської митниці проводяться перевірочні заходи щодо переміщення на митну територію України вантажів гуманітарної допомоги, які були ввезені в зоні діяльності Закарпатської митниці.
За результатами опрацювання баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що 07.06.2022 року громадянкою України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було ввезено на митну територію України через митний пост «Солотвино» Закарпатської митниці в якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «MITSUBISHI», моделі «L200», VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак Румунії НОМЕР_3 . Отримувачем зазначеного транспортного засобу заявлено в/ч НОМЕР_4 .
З метою підтвердження або спростування факту очікування та отримання транспортного засобу марки «MITSUBISHI», моделі «L200», VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак Румунії НОМЕР_3 , Закарпатською митницею направлено лист військовій частині НОМЕР_4 від 17.03.2025 №7.7-20-02/20-10/8.2/1032.
Листом від 25.03.2025 №740/390/197 військова частина НОМЕР_4 повідомила Закарпатську митницю, що транспортний засіб марки «MITSUBISHI», моделі «L200», VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак Румунії НОМЕР_3 , військова частина не очікувала, не отримувала і відповідно, він не рахується на балансовому обліку військової частини.
З метою отримання копій документів, які було подані громадянкою України ОСОБА_1 посадовим особам митного поста «Солотвино» Закарпатської митниці, управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил направлено лист від 07.04.2025 №20/20-10/6774. Листом від 09.04.2025 №28-10/28-10/6936 митним постом надано копії документів, які ОСОБА_3 надала під час перетину нею митного кордону України.
Так, до митного контролю громадянкою ОСОБА_3 було подано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, лист ГО спортивний клуб «Люфа» без дати та номера та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, в якій вищевказаний транспортний засіб заявлений нею як гуманітарна допомога.
Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою відправником гуманітарного вантажу виступає - FILIP IOAN ADRIAN A, а отримувачем вказано - військову частину НОМЕР_4 .
У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Слід зазначити, що з 01.12.2023 переміщення гуманітарної допомоги, врегульовано іншим порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 №953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану (ПКМУ від 01.03.2022 №174 з 01.12.2023 втратила чинність).
При цьому, Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 №544, та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 №241, не застосовуються.
З метою всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин недоставляння гуманітарного вантажу до військової частини НОМЕР_5 , Закарпатською митницею направлено ОСОБА_4 лист від 08.04.2025 року №7.7-20/20-10/10/1355.
Станом на 07.08.2025 року громадянка ОСОБА_3 до Закарпатської митниці не прибула, про причини не прибуття не повідомила.
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№1192-XIV від 22.10.199) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями,внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року N 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані.
Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет - сайт (https://www.autoscout24.com.) вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «MITSUBISHI» моделі «L200» 1998 року виготовлення становить 2 500 Євро, що за курсом НБУ складало 78 472.50 грн.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_1 перемістила через митний кордон України гуманітарний вантаж - транспортний засіб марки «MITSUBISHI», моделі «L200», VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак Румунії НОМЕР_3 , 1998 року виготовлення, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення товарів документів (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою), що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.
ОСОБА_1 не скористалася правом на участь у судовому засіданні та її представник ОСОБА_5 подав письмові пояснення до протоколу.
Вказує, що ОСОБА_1 займалась волонтерською діяльністю, а саме переміщенням гуманітарної допомоги у вигляді транспортних засобів для потреб Збройних Сил України. Зазначає, що внаслідок конкретних обставин, а саме те, що т/з переданий військовій частині без оформлення необхідних документів, та не перебуває на обліку у військовій частині, не відповідає тій суспільній небезпеці, яка є типовою для цього виду правопорушення.
У період з 13.05.2022 року по 09.07.2022 року ОСОБА_1 ввезла на територію України чотири автомобілі для потреб Збройних Сил України та передала їх у відповідні військові частини. Транспортними засобами, переданими до ЗСУ у особистих цілях не користувалася. Після передачі вищезазначеного ТЗ військовій частині, подальший стан авто ОСОБА_1 не відомий.
Звертає увагу на те, що єдиним мотивом, яким керувалася ОСОБА_1 , була допомога ЗСУ, у неї не було жодного корисливого мотиву щодо надання недостовірних даних при перетині кордону, як про це зазначено у протоколі. Також дії ОСОБА_1 не спричинили будь-якої шкоди суспільним та державним інтересам, правам, свободам громадян або іншим цінностям, що охороняються законом. Крім цього, ОСОБА_1 раніше не притягувалась до адміністративної відповідальності, в тому числі й за порушення митних правил.
На підставі наведеного, просить суд просить закрити провадження про притягнення його довірительки до адміністративної відповідальності та оголосити їй усне зауваження у зв'язку з малозначністю діяння (ст. 22 КУпАП).
Представник Закарпатської митниці в судовому засіданні підтримав обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил, надав пояснення аналогічні викладеним у ньому та просив притягнути громадянку ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України.
Заслухавши доводи представника Закарпатської митниці, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Судом встановлено та неоспорено сторонами, що 07.06.2022 року на митну територію України через митний пост «Солотвино» Закарпатської митниці, громадянкою України ОСОБА_1 , було ввезено транспортний засіб марки «MITSUBISHI», моделі «L200», VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак Румунії НОМЕР_3 , в якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки. Отримувачем зазначеного транспортного засобу заявлено в/ч НОМЕР_4 .
Одночасно, листом від 25.03.2025 №740/390/197 військова частина НОМЕР_4 повідомила Закарпатську митницю, що транспортний засіб марки «MITSUBISHI», моделі «L200», VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак Румунії НОМЕР_3 , військова частина не очікувала, не отримувала і відповідно, він не рахується на балансовому обліку військової частини.
За такого, матеріалами справи встановлено факт наявності спрямованих дій ОСОБА_1 на переміщення через митний кордон України автомобіля марки «MITSUBISHI», моделі «L200», VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак Румунії НОМЕР_3 , з приховуванням від митного контролю шляхом подання органу доходів і зборів як підставу для його переміщення документа, що містить неправдиві відомості щодо отримувача товару.
Вина гр. України ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил підтверджується даними протоколу про порушення митних правил №0550/305000/2025 від 07.08.2025 року, даними листа від 25.03.2025 №740/390/197 військової частини НОМЕР_4 , згідно якого військова частина не очікувала та не отримувала автомобіля марки «MITSUBISHI», моделі «L200», VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак Румунії НОМЕР_3 , і відповідно, він не рахується на балансовому обліку військової частини, іншими матеріалами справи.
Згідно ч. 3 ст. 465 МК України конфіскація товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, застосовується незалежно від того, чи є ці товари, транспортні засоби власністю особи, яка вчинила правопорушення.
Таким чином, дослідивши матеріали справи суд приходить до переконання, що ОСОБА_1 своїми діями вчинила порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України, а саме перемістилав через митний кордон України транспортний засіб марки автомобіля марки «MITSUBISHI», моделі «L200», VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак Румунії НОМЕР_3 , з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару.
При накладенні адміністративного стягнення суд у відповідності до вимог ст.ст. 23, 33 КУпАП, приходить до висновку, що на гр. України ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 483 МК України у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів (автомобіля), що був безпосереднім предметом порушення митних правил, з його конфіскацією на користь держави.
Керуючись ст.ст. 370, ст. 483, 519, 520, 527-529 МК України, ст.ст. 287-290 КУпАП, суд, -
Громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості цих товарів, що складає 39 236.25 (тридцять дев'ять тисяч двісті тридцять шість грн. двадцять п'ять коп.) гривень, з конфіскацією в дохід держави транспортного засобу марки «MITSUBISHI», моделі «L200», VIN-код НОМЕР_2 , номерний знак Румунії НОМЕР_3 , двигун дизель, 1998 року випуску.
Стягнути з громадянки України ОСОБА_1 на користь держави 665.6 гривень судового збору.
Постанова може бути звернена до виконання протягом трьох місяців.
На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Т.Р. Деметрадзе