Рішення від 04.02.2026 по справі 320/31026/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2026 року Київ № 320/31026/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Штрайф Баулогістик Україна» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Штрайф Баулогістик Україна» (ТОВ «Штрайф Баулогістик Україна», товариство, платник податків) звернулось до суду із позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (ГУ ДПС у м. Києві, податковий орган, контролюючий орган).

Просили визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 07.03.2024 № 172080415 та № 172130415.

Ухвалою суду від 22.07.2024 (суддя Балаклицький А.І.) відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Згідно із частиною першою статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, справа, розгляд якої розпочато одним суддею, повинна бути розглянута цим самим суддею, за винятком випадків, які унеможливлюють участь судді у розгляді справи.

У силу вимог частини дев'ятої статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України, невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.

На підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим визначено суддю Скрипку І.М.

Відповідно до ухвали Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 справу прийнято до провадження судді Скрипки І.М., призначено справу до розгляду одноособово суддею Скрипкою І.М. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваними рішеннями до позивача застосовані штрафні санкції за порушення строків сплати податку на прибуток за 2021 рік. Позивач зауважив, що відповідно до чинних станом на дату подання податкових декларацій норм податкового законодавства, граничний строк сплати податку на прибуток за 2021 рік становив до 11.03.2022. Зазначали, що саме тому товариство керувалося нормами, які були чинними станом на 11.03.2022 та відповідно до яких платника податків було звільнено від відповідальності у разі неможливості виконання своїх обов'язків з кількох підстав, а саме:

- відповідно до пункту 52 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (ПК України), за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкцій не застосовуються; при цьому, карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, було відмінено 30.06.2023, відповідно до Постанови КМУ від 27.06.2023 № 651;

- відповідно до пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконаним таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Вказали і те, що у ТОВ «Штрайф Баулогістик Україна» була відсутня можливість своєчасно виконати свій обов'язок щодо дотримання термінів сплати податку на прибуток, який настав 11.03.2022, через об'єктивні причини (відсутність обігових коштів, призупинення господарської діяльності через військову агресію російської федерації проти України), позивач звільнений від відповідальності за таке прострочення у вигляді штрафних санкцій з двох вищевказаних підстав та граничний строк виконання цього обов'язку становить шість місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

До суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого у задоволенні позову просили відмовити. Повідомили, що у ході перевірки встановлено та не заперечується позивачем, що ТОВ «Штрайф Баулогістик Україна» подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2021 рік (реєстраційний №9432553778 від 28.02.2022), згідно якої податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду (рядок 19 декларації) складає 3 882 099,00 грн, по строку сплати 02.08.2022, фактично сплачено в період з 19.08.2022 по 27.12.2023, тобто із затримкою до та більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати грошового зобов'язання. З огляду на те, що позивач не підтвердив неможливість виконання податкових обов'язків, вказали про відсутність підстав для застосування норм підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, на які посилається позивач як на підстави звільнення від відповідальності за вказані порушення.

Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ГУ ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства у частині своєчасної сплати податкового зобов'язання із податку на прибуток, задекларованого в податкових деклараціях по податку на прибуток ТОВ «Штрайф Баулогістик Україна».

За результатами перевірки складено акт від 16.02.2024 №12992/5/26-15-04-15-03, у якому зафіксовано порушення ТОВ «Штрайф Баулогістик Україна» вимог пункту 57.1 статті 57 ПК України шляхом порушення термінів сплати податкових зобов'язань з податку на прибуток, самостійно визначених ТОВ «Штрайф Баулогістик Україна» у податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2021 рік (реєстраційний №9432553778 від 28.02.2022).

07.03.2024 на підставі вказаного висновку перевірки відповідачем прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:

- № 172080415, яким за затримку сплати грошового зобов'язання з податку на прибуток до 30 календарних днів включно, до ТОВ «Штрайф Баулогістик Україна» застосовано штраф в загальній сумі 10 041,15 грн на підставі пункту 124.1 статті 124 ПК України у розмірі 5 % відповідних сум, сплачених із затримкою;

- № 172130415, яким за затримку сплати грошового зобов'язання з податку на прибуток понад 30 календарних днів включно, до ТОВ «Штрайф Баулогістик Україна» застосовано штраф в загальній сумі 350 993,73 грн на підставі пункту 124.1 статті 124 ПК України у розмірі 10 % відповідних сум, сплачених із затримкою.

Вказані податкові повідомлення-рішення позивач оскаржив в адміністративному порядку, шляхом подання скарги до ДПС України.

Рішенням ДПС України від 24.05.2024 № 15498/6/99-00-06-03-01-06 скаргу позивача залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 07.03.2024 № 172080415 та № 172130415 - без змін.

Не погоджуючись із результатом адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень від 07.03.2024 № 172080415 і № 172130415, вважаючи такі рішення протиправними, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить із такого.

За положеннями підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За правилами пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 124.1 статті 124 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Суд зауважує, що позивач не заперечує зазначені у акті перевірки факти допущення протермінування строків погашення податкових зобов'язань, визначених у податковій декларацій з податку на прибуток підприємства за 2021 рік, а також не вказує на помилковість чи необґрунтованість проведених відповідачем розрахунків штрафних санкцій.

Спірним питанням у цій справі є можливість застосування до позивача штрафних санкцій на підставі статті 124 ПК України з огляду на чинні станом на граничну дату сплати податкових зобов'язань (11.03.2022) положення пункту 52 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.

Встановлено, що граничний строк сплати ТОВ «Штрайф Баулогістик Україна» податкового зобов'язання з податку на прибуток (11 березня 2022 року - це не є спірним між сторонами) припав на період, коли в Україні було введено воєнний стан Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року і який триває і досі.

Так, з метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України від 03.03.2022 № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» (Закон № 2118-IX), який набрав чинності 07.03.2022.

Цим Законом підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України було доповнено пунктом 69, відповідно до якого установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Підпункт 69.1 пункту 69 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України також установлював, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Законом України від 24.03.2022 № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», який набрав чинності 05.04.2022, у підпункті 69.1 пункту 69 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

У подальшому Законом України від 12.05.2022 № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (Закон № 2260-IX), який набрав чинності 27.05.2022, підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України було викладено в іншій редакції.

Зокрема, установлено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (абзац перший підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України).

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року (абзац третій підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України).

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абзац восьмий підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України).

Законом № 2260-IX також був викладений у новій редакції підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України. Зокрема, відповідно до останнього абзацу вказаного підпункту установлено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за № 967/38303, затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення Податкового кодексу України (Порядок № 225). Цей Порядок набрав чинності 06.09.2022.

Отже, вносячи до Податкового кодексу України зміни в частині особливостей справляння податків і зборів на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, законодавець виходив з того, що внаслідок настання указаних обставин з'явились дві категорії платників податків: ті, що мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, і ті, у яких така можливість відсутня. Про існування такого поділу свідчить і зміст пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України в редакції Закону № 2118-IX, водночас, Законом № 2260-IX ці положення були уточнені.

Для тих платників податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, законодавець передбачив можливість звільнення від відповідальності, зокрема, за несвоєчасну сплату податків і зборів, за умови, що така сплата буде здійснена у строк до 31.07.2022. Впровадження такого правового регулювання відбулось 27.05.2022, з огляду на що суд вважає такий строк (більше двох місяців) розумним та достатнім для виконання названого податкового обов'язку та використання права на незастосування відповідальності.

Для тих же платників, у яких відсутня можливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема, щодо сплати податків і зборів, законодавець передбачив звільнення від відповідальності за умови виконання такого обов'язку протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. При цьому, встановлене абзацом першим підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України звільнення від відповідальності є залежним від отримання рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку відповідно до вимог Порядку № 225.

Аналізуючи наведені норми права, що врегульовують питання виконання платниками податків податкового обов'язку із сплати податків та зборів до бюджету під час дії в Україні воєнного стану, Верховний Суд у постанові від 16.07.2024 у справі №440/2936/23 дійшов таких же висновків.

Верховний Суд також зауважив, що та обставина, що Порядок № 225 набрав чинності лише 06 вересня 2022 року, у будь-якому випадку не позбавляє платників податків права довести у визначений спосіб факту неможливості своєчасно виконати свій обов'язок і після указаної дати, вказавши у заяві про відповідний період, що прямо передбачено указаним Порядком. Аналогічна позиція щодо порядку реалізації платником податків права на підтвердження неможливості виконання ним податкового обов'язку була викладена Верховним Судом у постанові від 02.04.2024 (справа № 520/18349/23).

Узагальнюючи викладені вище висновки щодо застосування норм статті 124 ПК України та підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та реалізуючи мету, Верховний Суд сформулював такий висновок:

«У період з 24 лютого 2022 року по 31 липня 2022 року платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату податків і зборів у разі здійснення такої сплати до 31 липня 2022 року. Несвоєчасне виконання означеного податкового обов'язку після указаної дати має наслідком притягнення платника до відповідальності відповідно до вимог статті 124 ПК України, але з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України. Застосування підвищеного розміру штрафних санкцій згідно з пунктами 124.2 та 124.3 статті 124 ПК України залежить від обставин доведення контролюючим органом винної поведінки платника податків у формі умислу.

Ті платники податків, у яких відсутня можливість своєчасно виконати податковий обов'язок із сплати податків і зборів, з 24 лютого 2022 року звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання такого обов'язку за умови обов'язкової сплати таких податків і зборів протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. З набранням чинності Законом № 2260-ІХ передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків податкового обов'язку. Отже, той платник податків, у якого відсутня можливість своєчасно виконати податковий обов'язок із сплати податків і зборів, з 27 травня 2022 року повинен довести обставини неможливості виконання податкового обов'язку шляхом подання відповідної заяви та документів до контролюючого органу відповідно до вимог Порядку № 225. За умови отримання відповідного рішення контролюючого органу щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку відповідальність, передбачена статтею 124 ПК України, до цього платника податків не застосовується».

У досліджуваному випадку відповідач правильно виходив з того, що у спірних правовідносинах граничним строком сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток за 2021 рік було 31 липня 2022 року.

Сплата вказаного податку відбулась в період з 19.08.2022 по 27.12.2023, тобто із затримкою до та більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати грошового зобов'язання, що не є спірним між сторонами. Відповідно, позивач мав бути притягнутий до фінансової відповідальності за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання після 31 липня 2022 року, але за умови, що він належить до тих платників податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки.

ТОВ «Штрайф Баулогістик Україна» зазначає, що у нього була відсутня можливість сплатити самостійно задекларовані суми податку на прибуток через об'єктивні причини, а саме: відсутність обігових коштів, призупинення господарської діяльності через військову агресію російської федерації проти України.

У розрізі таких доводів позивача суд враховує, що законодавець визначив чіткий алгоритм дій для платників податків, у яких була відсутня можливість виконати податковий обов'язок, а саме - шляхом звернення до податкового органу із заявою відповідно до вимог Порядку № 225.

Однак, ні матеріали справи, ні доводи позивача, не дають суду підстав вважати, що такі дії були вчинені ТОВ «Штрайф Баулогістик Україна».

При цьому, камеральна перевірка проведена у лютому 2024 року, тому у позивача було достатньо часу з 06.09.2022 для підготовки відповідних документів та звернення у встановленому законодавством порядку до податкового органу, якщо дійсно обставини неможливості виконання податкового обов'язку мали місце.

Невчинення указаних дій має наслідком віднесення ТОВ «Штрайф Баулогістик Україна» до категорії платників податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, і, відповідно, притягнення до фінансової відповідальності на підставі статті 124 ПК України.

З урахуванням наведеного у сукупності, суд констатує правомірність нарахування позивачу штрафних санкцій на підставі податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС у м. Києві від 07.03.2024 № 172080415 та № 172130415, а тому не знаходить підстав для визнання протиправними та скасування таких рішень.

За викладеного, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Оскільки у суду відсутні підстави для задоволення позову, то і судові витрати позивача по сплаті судового збору не підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Скрипка І.М.