27 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/10672/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Березіної С.Ю.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - В'юн Т.В.,
представників третьої особи - Сотник І.Л., Рудницької Ю.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство господарства "Полтаватеплоенерго" про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство господарства "Полтаватеплоенерго" в якому просить:
визнати бездіяльність Полтавської обласної ради щодо невжиття заходів по виконанню приписів законодавства при прийнятті рішення тридцять третьої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 30.08.2024 № 854 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго", протиправною та зобов'язати вчинити дії: прийняти на заміну оскаржуваного нове рішення, яким встановити одноставкові тарифи на послуги з постачання теплової енергії для Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" для застосування їх в індивідуальному договорі про надання послуги з постачання теплової енергії відповідно до вимог Законів України "Про житлово-комунальні послуги", "Про комерційний облік теплової енергії і водопостачання", "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування";
визнати протиправним рішення тридцять третьої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 30.08.2024 № 854 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії, який регулює відносини між ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" і споживачами затверджений постановою КМУ № 830 від 21.08.2019 року в редакції Постанови КМУ № 830 від 08.09.2021, є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води індивідуальному споживачу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.
Відповідно до частини другої статті 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону.
Відповідно до закону, а саме частини п'ятої статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України .
Плата виконавцю послуги ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" складається з плати за обсяг споживання теплової енергії, розрахований згідно з методикою, та плати за абонентське обслуговування (абонплати).
Натомість, плата за двоставковим тарифом, встановленим Полтавською обласною радою в оскаржуваному рішенні - це не плата за обсяг спожитої теплової енергії, а частково фіксована плата або "умовно-постійна" частина двоставкового тарифу на послуги з постачання теплової енергії - абонентська плата за одиницю теплового навантаження об'єктів теплоспоживання на опалення (1 Гкал/год) як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат, крім тих, що віднесені до умовно-змінних витрат, що включаються до повної собівартості теплової енергії, є постійними і не змінюються прямо пропорційно зміні обсягу теплової енергії для надання послуг з постачання теплової енергії відповідно до визначень постанови КМУ № 869 від 01.06.2011 (Постанова № 869), що фактично є другою абонплатою, що суперечить нормі закону.
Згідно з пунктом 20 частини п'ятої цієї постанови, тарифи на послуги з постачання теплової енергії - вартість надання одиниці послуги з постачання теплової енергії відповідної якості, що дорівнює вартості теплової енергії для споживача.
Відповідно до пункту 13 цієї ж постанови, загальними вимогами до формування планованих витрат, що включаються до повної собівартості теплової енергії, її виробництва, транспортування та постачання є: одиницею калькулювання собівартості виробництва, транспортування, постачання теплової енергії є 1 Гкал теплової енергії, а не Гкал/год, що зазначено в одиниці виміру умовно-постійної частини двоставковоrо тарифу, встановленого оскаржуваним рішенням.
Наголошує, що в пункті 11 індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, що є публічним договором приєднання, зазначено: "Обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку. Одиницею вимірювання обсягу спожитої послуги є гігакалорія (Гкал)". Крім цього, пунктом 18 постанови КМУ від 21.08.2019 № 830 (Правила надання послуги з постачання теплової енергії) визначено: "Одиницею вимірювання обсягу (кількості) спожитої споживачем теплової енергії є гігакалорія (Гкал). Отже, ціною послуги для споживачів, є тариф на теплову енергію в грн за Гкал .
Проте, відповідач встановив виконавцю послуг тариф умовно-постійної частини двоставкового тарифу або місячну абонентську плату за одиницю теплового навантаження з одиницею виміру в гігакалорії на годину (Гкал/год) - другу абонентську плату, яка законом не передбачена.
При цьому, Методика розподілу між споживачами спожитих у будівлі комунальних послуг (наказ Мінрегіону від 22.11.2018 № 315, далі - Методика) передбачає плату за 1 Гкал теплової енергії, що є платою за одноставковим тарифом.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про теплопостачання", тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг .
Тариф на теплову енергію для споживача визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. (статті 20 Закону України "Про теплопостачання").
Також, відповідно до частини п'ятої статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" ціною послуги з постачання теплової енергії є тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як теплове навантаження для нарахування двоставкового тарифу, розраховано ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" з порушенням законодавчих норм, не погоджувався в договорі зі споживачем та є необґрунтованим.
В листі Мінрозвитку, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства, від 22.10.24 повідомляється про недоцільне і необ'єктивне визначення теплового навантаження ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" для формування тарифу на послугу з постачання теплової енергії,
В пункті 83 Постанови КМУ № 869 чітко зазначено: "Теплове навантаження об'єкта теплоспоживання визначається технічними умовами на приєднання споживача та договором між теплопостачальною організацією і споживачем про використання теплової енергії та гарячої води".
Проте, жодних погоджень зі споживачами теплового навантаження не відбувалося ані в договорі, ані в технічних умовах. Це свідчить про те, що нарахування за теплове навантаження в публічному договорі приєднання не застосовується, а встановлення тарифів з використанням цієї величини є протиправним.
Постановою КМУ № 869 передбачений і одноставковий тариф, застосування якого відповідає нормам зазначеного закону.
У свою чергу застосування в договорі зі споживачами двоставковоrо тарифу, який встановлений Полтавською обласною радою, збільшує фінансове навантаження на споживача та є несправедливою умовою договору.
Проте, відповідно до вимог пункту 1, 2 статті 18 Закону України "Про захист прав споживачів", "Продавець (виконавець, виробник) не повинен включати у договори із споживачем умови, які є несправедливими . Умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживачу".
У зв'язку з цим, позивач зазначає, що повноваження органів місцевого самоврядування щодо захисту прав споживачів відповідно до статті 28 Закону України "Про захист прав споживачів", а саме щодо аналізу договорів, що укладаються продавцями (виконавцями, виробниками) із споживачами, з метою виявлення умов, які обмежують права споживачів .
Отже, застосування двоставкового формату тарифу, який встановлений оскаржуваним рішенням, в публічному договорі приєднання суперечить положенням вищезазначених норм законів.
Частиною другою статті 633 ЦК України чітко вказано: умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Проте, тарифи, встановлені оскаржуваним рішенням Полтавської обласної ради № 854 для виконавця послуг, які мають застосовуватися виконавцем послуг в публічному договорі із позивачем, диференційовані за категоріями споживачів, що суперечать положенню вищезазначеної статті в частині однаковості тарифів, а в подальшому - однакових умов договорів.
Так умовно-постійна частина двоставкового тарифу (місячна абонентська плата за одиницю теплового навантаження) для позивача складає 162 986,29 грн., але для інших категорій споживачів відповідно до Додатку 2 до оскаржуваного рішення (без урахування витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів та без урахування витрат на утримання та ремонт індивідуальних теплових пунктів) значно менша: 156 348,05 грн., 155 562,00 грн., 148 756,94 грн.
Це підтверджується платіжками ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" за адресами позивача фактичного проживання і адресами об'єктів права власності нерухомого майна .
Нарахування за послугу відповідач здійснює на підставі різних форматів тарифів: одноставкового і двоставкового та різних розмірів тарифів для споживачів.
Ідентифікуючи позивача як індивідуального споживача відповідно до визначень Закону України "Про житлово-комунальні послуги", виконавець послуг застосовує в публічному договорі різні тарифи, що є ознакою різних умов договору для різних споживачів, що є порушенням статті 633 ЦК України.
З огляду на те, що плата за послугу з постачання теплової енергії за двоставковим тарифом, встановленим Полтавською обласною радою для ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", суперечить нормам чинного законодавства України та не може застосовуватися в індивідуальному договорі про надання послуги з постачання теплової енергії, який є публічним договором приєднання, можна стверджувати, що тариф для споживачів послуги з постачання теплової енергії Полтавська обласна рада встановила з порушенням законів України.
Виходячи з вищезазначеного, на думку позивача є всі підстави вважати встановлення Полтавською обласною радою двоставкових тарифів на послугу з постачання теплової енергії в оскаржуваному рішенні таким, що не відповідає меті встановлення тарифів - для застосування ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" зі споживачами в індивідуальному договорі про надання послуги з постачання теплової енергії; таким, що прийнято непропорційно, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів споживачів комунальної послуги; необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; упереджено, на користь виконавця послуг; з порушенням принципу добросовісності та розсудливості, рівності перед законом.
Протиправна бездіяльність Полтавської обласної ради призвела до порушення норм чинного законодавства при встановленні тарифів виконавцю комунальної послуги ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", що спричинило порушення прав у тому числі позивача, як споживача комунальної послуги, отже пунктом 7 частини першої статті 21 Закону України "Про захист прав споживачів" визначені підстави вважати права споживача порушеними, якщо ціну продукції визначено неналежним чином.
Застосувавши новий підвищений тариф на послугу, ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" порушило рішення Полтавської обласної ради від 21.10.2021 №286, яким у зв'язку з Меморандумом про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання тепла та гарячої води від 30.09.2021 було відтерміновано застосування тарифів, що передбачало залишення рівня тарифів на попередньому рівні до кінця опалювального сезону 2021-2022 рр.
Важливо те, що ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" на своєму сайті повідомило про те, що тарифи для полтавців до кінця опалювального сезону 2021-2022 рр. залишаться на рівні попередніх років:htф://te.pl.ua/publkacyi/novini-pdpriyemstva/2383-poltavateploenergo-nformuye-douvagi- spozhivachv-poslug-pdpriyemstva-kategoryi-naselennya.html.
Звертає увагу суду на те, що нормами чинного законодавства не встановлене самостійне визначення суб'єктом господарювання тарифів, встановлення тарифів здійснюється уповноваженими на це органами.
Проте, не зважаючи на рішення органу місцевого самоврядування, як повноважного органу, зобов'язання по Меморандуму та гарантії з боку уряду, 01.12.2021 виконавець послуг самовільно без рішення повноважного органу застосував до своїх споживачів (населення) підвищені тарифи вже на той час неповноважного органу - НКРЕКП (зокрема, за 1Гкал - 1526,37 грн (без ПДВ), що дорівнює 1831.64 грн з ПДВ), затверджені його Постановою № 2269 від 30.11.2020, замість тарифу (зокрема, за 1Гкал - 1596,93 грн (з урахуванням ПДВ)), який застосовувався до відповідних споживачів в кінці опалювального періоду 2020/21 рр і мав застосовуватися до кінця опалювального сезону 2021-2022рр та у відповідності з умовами Меморандуму та згідно з рішенням Полтавської обласної ради № 286.
Таким чином, рівень тарифу для населення станом на 24.02.2022 мав бути 1596,93 грн (з урахуванням ПДВ).
01.05.2022, під час дії воєнного стану в Україні ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" застосувало до своїх споживачів підвищені тарифи (рівень яких фактично збільшився) всупереч постанові Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 502 "Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану", де пунктом 1 цієї постанови рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, не підвищувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання, у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24.02.2022.
Наголошує, що відповідно статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Підвищення відбулося під час дії воєнного стану в Україні всупереч заборонам встановлених Законом України , а саме статтею 1 Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" від 29.07.2022 № 2479-ІХ, в якій зазначено: "Протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан-буде припинено або скасовано, забороняється підвищення тарифів на: теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) для населення; послуги з постачання теплової енергії для населення та постачання гарячої води для населення".
При цьому, статтею 2 Закону № 2479 було визначено гарантії, що надаються суб'єктам господарювання, зокрема встановлено, що суб'єктам господарювання, що здійснюють виробництво та/або транспортування та/або постачання теплової енергії, надають послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, щодо яких запроваджено мораторій згідно з частиною першою статті 1 цього Закону, компенсується різниця в тарифах.
Важливо зазначити, що Закон України №2479 спрямований на врегулювання суспільно важливих відносин, які виникли в умовах воєнного стану, має зворотну дію. Отже, цим законом чітко встановлений термін його дії - починаючи з дати введення воєнного стану в Україні, тобто з 24.02.2022.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
25.08.2025 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Полтавської обласної ради на позов. У відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи, що Полтавська обласна рада діяла виключно у спосіб визначений Конституцією України забезпечуючи законність, прозорість і належне виконання своїх владних повноважень.
Позивач у своїх позовних вимогах помилково зазначає, що проект рішення готувався виконавцем послуг ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", що є порушенням статті 46 Регламенту.
Отже, протоколом засідання постійної комісії від 14.08.2024 № 28 доручено ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" розробити відповідний проект рішення, у зв'язку з чим у пояснювальній записці до проекту рішення ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" зазначено розробником проекту рішення.
Частиною другою статті 22 Регламенту передбачено, що розробник (або його представник) проекту рішення подає текст проекту на паперових та електронних носіях до виконавчого апарату обласної ради і забезпечує супровід та його подальше оформлення згідно із статтею 23 цього Регламенту.
Згідно з частиною першої статті 46 Регламенту, проекти рішень обласної ради готуються депутатами, постійними комісіями, виконавчим апаратом обласної ради, Полтавською обласною державною адміністрацією, територіальними підрозділами центральних органів виконавчої влади відповідно до вимог Інструкції з діловодства в обласній раді, затвердженої головою обласної ради, а також вимог Регламенту.
Отже, на виконання норм Регламенту, розробник розробив проект рішення, а підготували виконавчий апарат обласної ради та постійна комісія з питань житлово-комунального господарства, енергозбереження, будівництва, транспорту та зв'язку.
Статтею 23 Регламенту визначені структурні елементи пояснювальної записки до проекту рішення, зокрема громадське обговорення.
При розгляді Полтавською обласною радою питання встановлення тарифів на теплову енергію, проведення громадського обговорення на законодавчому рівні не передбачено.
Проте, відповідно до порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 № 130 (далі - Порядок 130), врегульовано механізм інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги. Згідно з яким, зауваження і пропозиції приймаються виконавцем послуг від фізичних та юридичних осіб.
Розділом ІV Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 № 239 (далі - Порядок № 239), про відсутність обговорень та розгляду відповідного комплекту документів на підставі яких проведено розрахунки тарифів на засіданні постійної комісії є хибним та безпідставним.
Матеріали з питань, рекомендованих для розгляду на сесії, в міжсесійний період подаються до виконавчого апарату обласної ради та доводяться до відома депутатів як правило, в електронному виді. Полтавською обласною радою завчасно доведено до відома депутатів постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, енергозбереження, будівництва, транспорту та зв'язку та надано матеріали щодо розрахунків тарифів в електронному виді. На засіданні постійної комісії було представлено комплект документів в паперових носіях.
Пропозицій та зауважень щодо розрахунків тарифів та поданих документів ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" від членів постійної комісії під час обговорення питання про встановлення тарифів на теплову енергію не надходило.
У той же час, абзацом 2 пункту 1 розділу ІV Порядку № 239, визначено, розгляд заяви про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, комунальні послуги на новий строк без зміни їх розміру здійснюється органами місцевого самоврядування протягом одного календарного місяця з дня отримання відповідної заяви (з дня її реєстрації) з обов'язковим проведенням аналізу фактичних витрат суб'єкта господарювання, понесених за відповідний період застосування тарифів до споживачів, та витрат, що увійшли до планованої повної собівартості теплової енергії, її виробництва, транспортування та постачання, комунальних послуг, на основі яких було установлено тарифи на відповідний планований період.
Разом з тим, розмір тарифів відповідно до заяви про встановлення тарифів на період 2024 - 2025 є відмінним від розміру тарифів, що подавались на період 2023-2024 роки.
Враховуючи норми законів України "Про теплопостачання", "Про житлово - комунальні послуги" та Порядку № 869, ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" було здійснено розрахунок тарифів на новий планований період (12 місяців) з 01.10.2024 по 30.09.2025.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про теплопостачання" тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Так, ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" були сформовані двоставкові тарифи залежно від типу підключення будівель до системи теплопостачання за категоріями споживачів "населення", "бюджетні установи", "інші споживачі (крім населення)", "релігійні організації".
Полтавською обласною радою 19.10.2018 за № 917 було прийнято рішення "Про надання дозволу на встановлення двоставкових тарифів на теплову енергію та підтвердження приєднаного теплового навантаження для всіх категорій споживачів ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" в якому вирішено надати дозвіл на встановлення двоставкового тарифу на теплову енергію для всіх категорій споживачів.
У зв'язку з настанням нового планованого періоду 2024-2025 років з метою встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, ПОКВПТГ Полтаватеплоенерго 28.06.2024 звернулося до Полтавської обласної ради з заявою про встановлення тарифів на період з 01.10.2024 по 30.09.2025.
На підставі поданої ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" заяви та документів про розрахунки економічно-обґрунтованих тарифів з відповідними матеріалами, постійною профільною комісією обласної ради розглянуто питання щодо встановлення тарифів на новий опалювальний період.
Проект рішення обласної ради "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" оприлюднено на офіційному сайті Полтавської обласної ради 15.08.2024 (https://oblrada-pl.gov.ua/doc/doc/3386).
Відповідно до Регламенту та згідно з протоколом пленарного засідання шістнадцятої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 30.08.2024 проект рішення "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" було включено до порядку денного пленарного засідання та прийнято як рішення Полтавської обласної ради № 854. Протокол пленарного засідання шістнадцятої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 30.08.2024 оприлюднено на сайті обласної ради (https://oblrada-pl.gov.ua/doc/doc/3496).
Так, рішенням обласної ради від 30.08.2024 № 854 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" Полтавська обласна рада, у відповідності до наданих повноважень та у визначений спосіб, встановила тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій на новий опалювальний період 2024-2025 роки, які введено в дію з 01.10.2024. Рішення № 854 оприлюднено на офіційному сайті Полтавської обласної ради 02.09.2024 (https://oblrada-pl.gov.ua/doc/doc/3458). ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" повністю та у відповідності до вимог Порядку № 130 було доведено інформацію до відома споживачів про розмір розрахованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води на новий планований період, зокрема, таку інформацію було оприлюднено 04.07.2024 на офіційному веб-сайті Полтавської обласної ради (https://oblrada-pl.gov.ua/news/douvagy-spozhyvachiv-pokvptg-poltavateploenergo-1) протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, як передбачено цим Порядком.
Крім того, ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" забезпечено інформування споживачів шляхом розміщення інформації на офіційному сайті підприємства, інформаційних стендах тощо.
Статтею 1 Закону України № 2479-IX "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", який набрав чинності 19.08.2022, було встановлено мораторій на підвищення цін (тарифів) на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. Цією нормою заборонялося підвищувати тарифи для усіх категорій споживачів протягом дії воєнного стану та шести місяців після припинення або скасування воєнного стану.
26.08.2025 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли пояснення ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", в яких третя особа зазначила, що у зв'язку із настанням нового планованого періоду ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" 28.06.2024 звернулось до Полтавської обласної ради із заявою про встановлення тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, розрахунками та підтвердними матеріалами у 25 томах на 9472 аркушах.
Місцем для розміщення всього масиву інформації стосовно перегляду тарифу підприємством обрано власний веб-сайт, на якому 04.07.2024 розміщено повідомлення про наміри зміни тарифів з необхідними додатками (http://te.pl.ua/tarifi/dinamka-zmni-tarifv/).
Крім того, інформацію стосовно перегляду тарифу 04.07.2024 було розміщено на офіційному веб-сайті Полтавської обласної ради, опубліковано оголошення в газеті "Зоря Полтавщини" від 05.07.2024, розміщено на інформаційних стендах в приміщені абонентської служби ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" за адресою: м. Полтава, вул. Духова, 1. Зауваження і пропозиції щодо зміни тарифів приймались підприємством протягом 7 календарних днів з дня повідомлення, за адресою 36008, м. Полтава, вул. Польська, 2-А або на електронну адресу підприємства info@pte.poltava.ua/. Також інформація про намір зміни тарифів зазначена у рахунках на оплату послуг за червень 2024 року.
Після завершення процедури доведення до відома споживачів інформації про намір зміни тарифів (на наступний робочий день після останнього дня приймання пропозицій/зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань) ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" письмово повідомило відповідача про її результати (пункт 2 розділу VІ Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Мінрегіону від 12.09.2018 № 239).
13.07.2024, вже після закінчення строку для надання зауважень та пропозицій, позивач дійсно направляла на адресу ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" для ознайомлення колективне звернення адресоване Голові Верховної ради України, Прем'єр Міністру України, в копії: Державній регуляторній службі, Антимонопольному комітету України, Держпродспоживслужбі України, щодо вжиття заходів по скасуванню двоставкових тарифів на теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води та врегулювання положень нормативно-правових актів. За наслідками ознайомлення ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" із зазначеним колективним зверненням, було надано вмотивовану та обґрунтовану відповідь з посиланням на відповідні норми чинного законодавства, що спростовували хибні доводи заявників щодо незаконності двоставкових тарифів.
Оспорюваним рішенням № 854 від 30.08.2024 Полтавська обласна рада у відповідності до наданих повноважень та у визначений спосіб встановила тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій на період з 01.10.2024 по 30.09.2025.
29.09.2025 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли додаткові пояснення Полтавської обласної ради по справі. В додаткових пояснень відповідач наполягав на правомірності прийнятого рішення та дотримання процедури його прийняття.
29.09.2025 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли додаткові пояснення ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" по справі. В додаткових пояснень третя особа наполягав на правомірності прийнятого Полтавською обласною радою рішення та дотримання процедури його прийняття.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду 23.12.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представники відповідача та третьої особи у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, оцінивши доводи учасників справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Як встановлено в ході розгляду справи ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" є підприємством комунальної форми власності, яке засновано на майні спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області. Засновником підприємства є Полтавська обласна рада. Власник підприємства - територіальні громади сіл, селищ і міст Полтавської області.
Відповідно до Статуту ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" основними напрямками діяльності підприємства є, зокрема, забезпечення тепловою енергією для потреб опалення та приготування гарячої води житлового фонду, комунально-побутових та інших об'єктів.
28.06.2024 ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" направило до Полтавської обласної ради заяву №04-25/3791 про встановлення тарифів на новий плановий опалювальний період 2024-2025 роки.
14.08.2024 постійною комісією обласної ради з питань житлово-комунального господарства, енергозбереження, будівництва, транспорту та зв'язку було розглянуто питання "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго". Постійною комісією з питань житлово-комунального господарства, енергозбереження, будівництва, транспорту та зв'язку було вирішено інформацію виконувача обов'язків генерального директора ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" Мізіка О.В. та начальника Управління майном обласної ради Коморної Л.Ф. взяти до відома; доручено ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" розробити відповідний проект рішення; постійній комісії обласної ради з питань житлово-комунального господарства, енергозбереження, будівництва, транспорту та зв'язку внести на розгляд обласної ради проєкт рішення з цього питання у встановленому порядку.
15.08.2024 постійною комісією обласної ради з питань житлово-комунального господарства, енергозбереження, будівництва, транспорту та зв'язку, за результатами засідання постійної комісії обласної ради з питань житлово-комунального господарства, енергозбереження, будівництва, транспорту та зв'язку від 14.08.2024, відповідно до частини першої статті 21 Регламенту Полтавської обласної ради восьмого скликання, супровідним листом №130 направлено голові Полтавської обласної ради О.Біленькому проект рішення "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго".
30.08.2024 Полтавська обласна рада восьмого скликання на пленарному засіданні тридцять третьої сесії, керуючись пунктом 37 частини першої статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", частинами першою та п'ятою статті 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", абзацом 7 статті 13, статтею 20 Закону України "Про теплопостачання", статтею 1 Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869, Порядком розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 12.09.2018 №239, враховуючи заяву Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" від 28.06.2024 №04-25/3791, з метою забезпечення надання послуг з постачання теплової енергії і постачання гарячої води Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" на період з 01.10.2024 по 30.09.2025, встановила ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води.
Позивач вважаючи, що при прийнятті вищевказаного рішення Полтавською обласною радою допущено протиправну бездіяльність, а також не погоджуючись із рішенням тридцять третьої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 30.08.2024 № 854 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго", звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг визначає Закон України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до житлово-комунальних послуг належать житлова послуга та комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно частини першої статті 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Згідно з пунктом 1.6 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.03.2017 № 308 (у редакції постанови від 07.07.2021 № 1085), обласні та Київська міська державні адміністрації здійснюють ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії суб'єктів господарювання у разі, якщо суб'єкт господарювання: провадить (має намір провадити) діяльність з виробництва теплової енергії (крім виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях, когенераційних установках та установках з використанням альтернативних джерел енергії) на виробничих об'єктах, що розташовані на території відповідної області України (території міста Київ).
Тобто, з 08.07.2021 (з дня набрання чинності постанови від 07.07.2021 № 1085) регулятором передані повноваження щодо ліцензування відповідної господарської діяльності з виробництва теплової енергії з державного на місцевий рівень.
Відповідно, встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках (крім тарифів на виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних станціях, когенераційних установках та установках з використанням альтернативних джерел енергії) здійснюють органи місцевого самоврядування.
Згідно абзацу 7 статті 13 Закону України "Про теплопостачання" до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать: встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.
Частиною третьою статті 20 Закону України "Про теплопостачання" передбачено, що тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.
Пунктом 37 частини першої статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб'єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.
ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" є ліцензіатом Полтавської обласної державної адміністрації та внесено до ліцензійного реєстру суб'єктів господарювання (ліцензіатів), які здійснюють господарську діяльність з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії (в тому числі з використанням альтернативних видів палива) у Полтавській області.
Враховуючи, що ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" є підприємством комунальної форми власності, яке засновано на майні спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області, засновником якого є Полтавська обласна рада, відповідно вирішення питання щодо встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги згідно заяви ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" від 28.06.2024 належало до повноважень Полтавської обласної ради.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги" затверджений Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води (надалі за текстом - Порядок № 869).
Згідно з пунктами 1, 2 Порядку № 869 цей Порядок визначає механізм формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами (далі - транспортування) та постачання, надання послуг з постачання теплової енергії і постачання гарячої води та застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку зазначених тарифів.
Пунктом 4 Порядку № 869 передбачено, що під час формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води суб'єктами господарювання, що перебувають у спільній власності територіальних громад, вимоги цього Порядку в частині формування тарифів для кожної окремої територіальної громади (у разі провадження ліцензованої діяльності та надання комунальних послуг у декількох територіальних громадах) на таких суб'єктів господарювання не поширюються
Відповідно, формування тарифів суб'єктом господарювання, що перебуває у спільній власності територіальних громад, здійснюється в єдиному розмірі для усіх споживачів.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 869 двоставковий тариф на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - грошовий вираз двох окремих частин тарифу (умовно-змінної та умовно-постійної); зміна тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - перегляд уповноваженим органом тарифів та їх структури або коригування тарифів; коригування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - перерахунок тарифів у зв'язку із зміною протягом строку їх дії обсягу окремих складових, вартість яких змінилася з причин, які не залежать від ліцензіата (суб'єкта господарювання); строк дії тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - період часу, на який уповноваженим органом встановлено тарифи та протягом якого такі тарифи застосовуються до споживачів; тарифи на послуги з постачання гарячої води - вартість надання одиниці послуги з постачання гарячої води визначеної кількості та відповідної якості, розрахована на основі планованих економічно обґрунтованих витрат, з урахуванням планованого прибутку; тарифи на послуги з постачання теплової енергії - вартість надання одиниці послуги з постачання теплової енергії відповідної якості, що дорівнює вартості теплової енергії для споживача; тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання - вартість виробництва, транспортування та постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) відповідної якості як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат, витрат на відшкодування втрат, планованого прибутку;
умовно-змінна частина двоставкового тарифу на послуги з постачання теплової енергії - вартість одиниці теплової енергії, визначена з розрахунку на 1 Гкал теплової енергії або відповідно до норми споживання, встановленої органом місцевого самоврядування, як грошовий вираз змінної частини планованих економічно обґрунтованих прямих витрат на її виробництво та транспортування, що змінюються прямо (майже прямо) пропорційно зміні обсягу теплової енергії для надання послуги з постачання теплової енергії; умовно-змінна частина двоставкового тарифу на теплову енергію - вартість одиниці теплової енергії (1 Гкал) як грошовий вираз змінної частини планованих економічно обґрунтованих прямих витрат на її виробництво та транспортування, що змінюються прямо (майже прямо) пропорційно зміні обсягу постачання теплової енергії; умовно-змінна частина двоставкового тарифу на послуги з постачання гарячої води - вартість одиниці послуги (1 куб. метр) як грошовий вираз відповідної умовно-змінної частини вартості планованого обсягу теплової енергії, необхідної для надання послуги з постачання гарячої води, витрат на електроенергію та холодну воду для потреб гарячого водопостачання;
умовно-постійна частина двоставкового тарифу на послуги з постачання теплової енергії - абонентська плата за одиницю теплового навантаження об'єктів теплоспоживання на опалення (1 Гкал/год.) як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат, крім тих, що віднесені до умовно-змінних витрат, що включаються до повної собівартості теплової енергії, є постійними і не змінюються прямо (майже прямо) пропорційно зміні обсягу теплової енергії для надання послуг з постачання теплової енергії; умовно-постійна частина двоставкового тарифу на теплову енергію - абонентська плата за одиницю (1 Гкал/год.) теплового навантаження об'єктів теплоспоживання як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат, крім тих, що віднесені до умовно-змінних витрат, що включаються до повної собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, є постійними і не змінюються прямо (майже прямо) пропорційно зміні обсягу постачання теплової енергії з урахуванням планованого прибутку; умовно-постійна частина двоставкового тарифу на послуги з постачання гарячої води - абонентська плата за одиницю (1 Гкал/год.) теплового навантаження системи постачання гарячої води як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат, крім тих, що віднесені до умовно-змінних витрат, що включаються до повної собівартості послуг з постачання гарячої води, є постійними і не змінюються прямо (майже прямо) пропорційно зміні обсягу надання послуг з постачання гарячої води, з урахуванням планованого прибутку.
Відповідно пункту 11 Порядку №869 з метою забезпечення відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, та відповідно наданням послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, перегляд тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води та їх структури здійснюється уповноваженим органом кожного року (до початку опалювального періоду) за заявою ліцензіата (суб'єкта господарювання).
Згідно з пунктами 47-56 Порядку №869 Ліцензіатам, що одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, можуть в установленому порядку встановлюватися двоставкові тарифи на теплову енергію для всіх категорій споживачів. При цьому окремо визначаються умовно-змінна та умовно-постійна частини такого тарифу.
Формування двоставкового тарифу на теплову енергію здійснюється шляхом визначення грошового виразу умовно-змінної (вартість 1 Гкал спожитої теплової енергії) та умовно-постійної (абонентська плата за 1 Гкал/год. теплового навантаження) частин тарифу, застосування яких забезпечує планований річний дохід, що дорівнює сумі планованої річної повної собівартості, витрат на відшкодування втрат та відповідного річного планованого прибутку, які отримуються за умови застосування одноставкового тарифу, розрахованого відповідно до вимог цього Порядку.
Під час формування двоставкових тарифів на теплову енергію визначаються планована повна собівартість, витрати на відшкодування втрат і планований прибуток від ліцензованої діяльності відповідно до вимог цього Порядку та здійснюється їх розподіл на умовно-змінну та умовно-постійну частини.
До умовно-змінної частини двоставкового тарифу на теплову енергію включаються плановані прямі витрати на придбання палива і електроенергії для виробництва теплової енергії власними котельнями та установками з використанням альтернативних джерел енергії та її транспортування, витрати на транспортування природного газу, покупну теплову енергію, а також витрати що включаються до повної планованої собівартості виробництва теплової енергії власними теплоелектроцентралями, теплоелектростанціями, атомними електростанціями, когенераційними установками (крім витрат на власні господарські потреби).
До умовно-постійної частини двоставкового тарифу на теплову енергію належать витрати, що включені до планованої повної собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, крім зазначених у пункті 50 цього Порядку і відповідно віднесених до умовно-змінних витрат, а також витрати на відшкодування втрат та планований прибуток, визначений відповідно до пункту 27 цього Порядку.
Розрахунок умовно-змінної частини двоставкових тарифів на теплову енергію проводиться шляхом ділення суми умовно-змінної частини витрат, що включаються до планованої повної собівартості, зазначених у пункті 50 цього Порядку, на планований обсяг реалізації теплової енергії споживачам згідно з річними планами виробництва, транспортування та постачання теплової енергії.
Розрахунок умовно-постійної частини двоставкових тарифів на теплову енергію проводиться шляхом ділення суми умовно-постійної частини витрат, що включаються до планованої повної собівартості, витрат на відшкодування втрат та планованого прибутку, зазначених у пункті 51 цього Порядку, на сумарне теплове навантаження об'єктів теплопостачання споживачів згідно з річними планами виробництва, транспортування та постачання теплової енергії.
Застосування двоставкових тарифів на теплову енергію не звільняє ліцензіата від зобов'язань щодо ведення окремого обліку доходів і витрат за видами ліцензованої діяльності.
Для формування двоставкових тарифів на теплову енергію теплове навантаження об'єктів теплоспоживання в розрізі категорій споживачів (із зазначенням величини теплового навантаження на систему опалення споживачів, які користуються централізованим опаленням, споживачів, які відмовилися від централізованого опалення та постачання гарячої води, систему опалення місць загального користування та теплового навантаження на постачання гарячої води) визначається за показниками типових та/або індивідуальних проектів, за якими збудовані такі об'єкти (у разі зміни вихідних даних проектів, зокрема під час переходу частини споживачів на автономне опалення, зміни призначення приміщень навантаження повинні бути підтверджені уповноваженою установою).
У разі неможливості визначення теплового навантаження об'єктів теплоспоживання згідно з вимогами абзацу першого цього пункту теплове навантаження підтверджується результатами незалежного енергетичного аудиту або органом місцевого самоврядування за умови надання інформації щодо достовірності вихідних даних для встановлення двоставкових тарифів та пооб'єктного переліку теплового навантаження за категоріями споживачів.
Витрати на проведення незалежного енергетичного аудиту не включаються до структури тарифів на теплову енергію.
Примірна форма розрахунку умовно-постійної та умовно-змінної частин витрати ліцензіата на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії затверджується Мінінфраструктури.
За приписами пунктів 57 та 58 Порядку №869 для встановлення одноставкових тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання ліцензіат подає щороку до 1 липня (крім ліцензіатів, що вперше встановлюють тарифи) уповноваженому органові відповідної територіальної громади, на території якої ліцензіат провадить (має намір провадити) ліцензовану діяльність, у паперовій та електронній формі заяву і розрахунки тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами. Порядок розгляду уповноваженими органами розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, поданих ліцензіатом, встановлюється Мінінфраструктури.
Для встановлення двоставкових тарифів на теплову енергію ліцензіат подає уповноваженому органові відповідної територіальної громади, на території якої ліцензіат провадить (має намір провадити) ліцензовану діяльність та планує застосовувати двоставкові тарифи на теплову енергію, додатково, крім зазначених у пункті 57 цього Порядку документів, розрахунки тарифів на планований період за встановленою такими органами формою з відповідними розрахунками і підтвердними матеріалами і документами.
Відповідно до пунктів 59-62 Порядку №869 вартістю послуги з постачання теплової енергії є тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. У вартість послуг з постачання теплової енергії не включаються витрати, пов'язані з абонентським обслуговуванням, обслуговуванням внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, встановленням, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку теплової енергії. Такі витрати відшкодовуються споживачами комунальних послуг відповідно до вимог Законів України "Про житлово-комунальні послуги", "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання".
Одиниця виміру обсягу спожитої споживачем послуги з постачання теплової енергії визначається правилами надання відповідної комунальної послуги, що затверджуються уповноваженим законом органом. У разі відсутності вузлів обліку вартість послуги з постачання теплової енергії визначається шляхом проведення розрахунків згідно із встановленими органами місцевого самоврядування нормами.
Суб'єкти господарювання можуть застосовувати двоставкові тарифи на послуги з постачання теплової енергії, затверджені в установленому порядку. Встановлення двоставкових тарифів на послуги з постачання теплової енергії здійснюється за умови встановлення двоставкових тарифів на теплову енергію.
Зміна тарифів на послуги з постачання теплової енергії та їх встановлення уповноваженим органом здійснюється одночасно із зміною та встановленням тарифів на теплову енергію.
Формування тарифів на послуги з постачання гарячої води передбачені пунктами 63-69 Порядку №869.
Так, за вищевказаними пунктами формування тарифів на послуги з постачання гарячої води суб'єктами господарювання здійснюється відповідно до річних планів надання таких послуг, що складаються у розрізі територіальних громад, у межах яких суб'єкт господарювання надає послуги з постачання гарячої води (є виконавцем такої послуги), економічно обґрунтованих планових витрат, визначених на підставі державних нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, а також витрат і втрат, визначених відповідно до інших встановлених уповноваженим органом методик (порядків), з урахуванням ставок податків і зборів (обов'язкових платежів) та чинних або прогнозованих цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді.
Тарифи на послуги з постачання гарячої води формуються виходячи з вартості теплової енергії, розрахованої відповідно до вимог цього Порядку або вартості покупної теплової енергії згідно із затвердженими тарифами, вартості послуги з централізованого водопостачання згідно із затвердженими тарифами, що використовуються для надання послуг з постачання гарячої води, з урахуванням втрат теплової енергії та води в мережах постачання гарячої води, визначених в установленому законодавством порядку відповідно до міжгалузевих, галузевих та регіональних методик, інших документів щодо нормування витрат та втрат ресурсів, якими передбачені особливості технологічних процесів конкретного виробництва, а також частини витрат на утримання (обслуговування) та ремонт систем автономного опалення та/або індивідуальних теплових пунктів (за їх наявності).
У разі коли гаряча вода виробляється за допомогою систем автономного опалення та/або індивідуального теплового пункту, тарифи на послуги з постачання гарячої води формуються та встановлюються окремо для кожного багатоквартирного будинку з урахуванням:
вартості теплової енергії для відповідного будинку;
вартості послуг з централізованого водопостачання;
частини витрат на утримання (обслуговування) та ремонт систем автономного опалення та/або індивідуальних теплових пунктів (витрат, які пов'язані із забезпеченням надання послуги з централізованого постачання гарячої води та які не включено до тарифів на постачання теплової енергії);
рентабельності суб'єкта господарювання, що надає послуги з постачання гарячої води (виконавця послуг).
Розподіл витрат на утримання (обслуговування) систем автономного опалення, індивідуальних теплових пунктів між послугами з постачання теплової енергії та послугами з постачання гарячої води у конкретному будинку, обладнаному системою автономного опалення та/або індивідуальним тепловим пунктом, здійснюється відповідно до обсягу реалізації відповідних послуг у будинку.
Річні плани надання послуг з постачання гарячої води складаються у розрізі територіальних громад, у межах яких суб'єкт господарювання надає послуги з постачання гарячої води (є виконавцем таких послуг), на підставі укладених договорів з урахуванням обсягів фактично спожитої води і теплової енергії за показаннями вузлів комерційного обліку (у разі їх відсутності - за встановленими нормами) та інших техніко-економічних факторів, зокрема:
зміни обсягу надання послуг у результаті економічного розвитку територіальної громади, здійснення заходів для зменшення обсягу витрат на технологічні потреби, втрат теплової енергії та води, виконання регіональних програм оснащення вузлами комерційного обліку, зміни обсягів споживання гарячої води та вимог до якості послуг, економії паливно-енергетичних ресурсів;
підвищення технологічного рівня надання послуг шляхом здійснення заходів, спрямованих на їх автоматизацію та механізацію, застосування прогресивних енергозберігаючих технологій;
підвищення рівня організації роботи з надання послуг та поліпшення умов праці шляхом удосконалення операційно-виробничого планування, систем управління, матеріально-технічного забезпечення господарської діяльності.
У разі коли у власності та/або в користуванні суб'єкта господарювання перебувають системи автономного опалення, та/або індивідуальні теплові пункти у річному плані надання послуг з постачання гарячої води окремо зазначаються плановані обсяги надання послуг з постачання гарячої води, що виробляється за допомогою систем автономного опалення та/або індивідуального теплового пункту, які перебувають у власності та/або користуванні суб'єкта господарювання.
До повної планованої собівартості послуг з постачання гарячої води включаються витрати на амортизацію, визначені відповідно до вимог Податкового кодексу України, ремонт та інше поліпшення основних фондів.
Витрати, об'єктивне нормування яких неможливе, плануються з урахуванням фактичних витрат за попередній рік, прогнозу індексів зміни цін виробників промислової продукції та на підставі кошторисів.
Суб'єкти господарювання можуть застосовувати двоставкові тарифи на послуги з постачання гарячої води.
У разі зміни ставок податків і зборів (обов'язкових платежів), розміру мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, ставок орендної плати (за об'єктами виробничого призначення), інших обов'язкових платежів і зборів, цін (тарифів) на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси для відшкодування в повному обсязі витрат з операційної діяльності тарифи на послуги з постачання гарячої води коригуються з урахуванням вимог цього Порядку.
У свою чергу формування двоставкового тарифу на послуги з постачання теплової енергії передбачено пунктами 85-91 Порядку №869.
Примірна форма вихідних даних та техніко-економічні показники, необхідні для розрахунку двоставкових тарифів на теплову енергію та, відповідно, послуги з постачання теплової енергії, затверджуються Мінінфраструктури.
Вартість послуг з постачання теплової енергії складається з умовно-змінної та умовно-постійної частини.
Під час розрахунку двоставкових тарифів на послуги з постачання теплової енергії визначаються планована повна собівартість та планований прибуток, що відповідають величині планованої повної собівартості та планованого прибутку у тарифі на теплову енергію, а також здійснюється їх відповідний розподіл на умовно-змінну та умовно-постійну частини.
До умовно-змінної частини двоставкового тарифу на послуги з постачання теплової енергії включаються витрати, які увійшли до умовно-змінної частини двоставкового тарифу на теплову енергію.
До умовно-постійної частини двоставкового тарифу на послуги з постачання теплової енергії включаються витрати, що увійшли до умовно-постійної частини двоставкового тарифу на теплову енергію.
Розрахунок двоставкового тарифу на послуги з постачання теплової енергії проводиться окремо для кожної категорії споживачів (за їх наявності).
Формування двоставкового тарифу на послуги з постачання гарячої води передбачено пунктами 92-95 Порядку №869.
Так, формування статей витрат та їх коригування для розрахунку двоставкового тарифу на послуги з постачання гарячої води здійснюється із застосуванням механізму формування тарифів на теплову енергію.
До умовно-змінної частини двоставкового тарифу на послуги з постачання гарячої води, яка частково покриває витрати на виробництво і транспортування від місця приготування до точки споживання планованих обсягів гарячої води, визначених за показаннями вузлів комерційного обліку, а в разі їх відсутності - за встановленими нормами, включаються витрати на холодну воду в обсягах споживання, витрати теплової енергії на підігрів такої води і електроенергії для її підкачування з метою підвищення тиску (у разі потреби), в тому числі втрати води, теплової і електричної енергії.
До умовно-постійної частини двоставкового тарифу на послуги з постачання гарячої води (абонентської плати), яка покриває всі витрати (крім віднесених до умовно-змінних витрат), зокрема на виробництво, транспортування і збут гарячої води, включаються витрати води для підживлення мереж та витрати теплової і електричної енергії для її циркуляції у розподільних, внутрішньобудинкових мережах і рушникосушильниках (у разі їх підключення до системи гарячого водопостачання), та планованого прибутку.
Розрахунок двоставкового тарифу на послуги з постачання гарячої води проводиться окремо для кожної категорії споживачів (за їх наявності).
Згідно із пунктами 96 та 97 Порядку №869 для встановлення одноставкових тарифів на послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води суб'єкт господарювання щороку до 1 липня (крім суб'єктів господарювання, що вперше встановлюють тарифи) подає уповноваженому органові заяву і розрахунки таких тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення таких розрахунків.
Порядок розгляду уповноваженими органами розрахунків тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, поданих суб'єктом господарювання, встановлюється Мінінфраструктури.
Для встановлення двоставкових тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води суб'єкт господарювання подає уповноваженому органові додатково, крім зазначених у пункті 96 цього Порядку документів, розрахунки тарифів на планований період за встановленою таким органом формою з відповідними розрахунковими і підтвердними матеріалами і документами.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги", пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2017 № 817 "Про внесення змін до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води", пункту 8 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 № 239, затверджено Порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення.
Згідно пункту 1 розділу I Порядку №239 цей Порядок визначає процедуру розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих суб'єктами господарювання незалежно від форм власності, які провадять (або мають намір провадити) господарську діяльність із виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами (далі - транспортування) та постачання теплової енергії, централізованого водопостачання та водовідведення (далі - ліцензована діяльність) і в установленому законодавством порядку отримали відповідні ліцензії Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, та суб'єктами господарювання незалежно від форм власності (далі - суб'єкти господарювання), що надають (або мають намір надавати) комунальні послуги, визначені статтею 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (крім послуг із постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії), для подальшого встановлення тарифів відповідно до повноважень, наданих Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про теплопостачання", "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", "Про житлово-комунальні послуги", "Про управління відходами".
Відповідно до пункту 2 розділу I Порядку №239 цей Порядок застосовується органами місцевого самоврядування під час:
розгляду розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами, а також операції збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів) і поширюється на суб'єктів господарювання, зазначених у пункті 1 цього Порядку;
встановлення тарифів на операції із збирання та перевезення побутових відходів, запропонованих переможцем конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів у конкурсних пропозиціях.
Пунктом 4 розділу I Порядку №239 встановлено, що суб'єкт господарювання (заявник) подає до органу місцевого самоврядування у паперовій та електронній формах (у тому числі у форматі doc, docx, excel) розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів.
Приписами пункту 6 розділу I Порядку №239 передбачено, що за результатами розгляду поданих суб'єктом господарювання (заявником) згідно з вимогами цього Порядку розрахунків тарифів органом місцевого самоврядування здійснюється встановлення відповідних тарифів.
До рішення про встановлення тарифів обов'язково додається структура тарифів.
Згідно з пунктами 1-4 розділу VI Порядку №239 під час розгляду органом місцевого самоврядування заяви про встановлення тарифів на комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, послуги з управління побутовими відходами) та доданих до неї документів, зокрема розрахунків тарифів на комунальні послуги, суб'єктом господарювання (заявником) здійснюється інформування споживачів про намір зміни тарифів відповідно до вимог чинного законодавства.
Після завершення процедури доведення до відома споживачів інформації про намір зміни тарифів (на наступний робочий день після останнього дня приймання пропозицій/зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань) суб'єкт господарювання письмово повідомляє орган місцевого самоврядування про її результати (надходження/ненадходження пропозицій та зауважень, врахування їх або вмотивоване відхилення).
Якщо у процесі доведення до відома споживачів інформації про намір зміни тарифів суб'єктом господарювання враховано зауваження та/або пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань та відповідно перераховано тарифи, які доводилися до відома споживачів, розрахунки таких тарифів надсилаються органу місцевого самоврядування листом із висловленою позицією та відповідними обґрунтуваннями для розгляду та подальшого встановлення тарифів.
Рішення про встановлення тарифів оприлюднюється органом місцевого самоврядування у засобах масової інформації та/або на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування невідкладно, але не пізніше ніж п'ять робочих днів із дати його прийняття.
Суб'єкт господарювання (заявник) інформує споживачів про зміну тарифів на комунальні послуги (з посиланням на рішення органу місцевого самоврядування) відповідно до вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Про обґрунтування причин зміни тарифів інформація розміщена на офіційному веб-сайті ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" та опубліковано повідомлення про намір зміни тарифів у обласній громадсько-політичній газеті Зоря Полтавщини 05.07.2024 №27.
У зв'язку із розпочатою військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.
У подальшому, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні, який триває і на даний час.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 502 "Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану", яка набрала чинності 04.05.2022 постановлено, зокрема, протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, рекомендувати органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24.02.2022.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" від 29.07.2022 № 2479-IX протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення тарифів на:
послуги з розподілу природного газу для побутових споживачів;
теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) для населення;
послуги з постачання теплової енергії для населення та постачання гарячої води для населення.
Таким чином тарифи на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення повинні застосовуватись на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24.02.2022.
При цьому заборона щодо підвищення тарифів у сфері теплопостачання стосується всіх суб'єктів господарювання, що здійснюють відповідну діяльність у зазначеній сфері.
Під час розгляду справи судом встановлено, що фактично підвищення тарифів відбулося в період дії воєнного стану в Україні, оскільки застосовані підвищені тарифи, а саме: двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії за категорією споживачів та тарифи на послугу з постачання гарячої води за категорією споживачів на 2024-2025 роки застосовані після введення воєнного стану в Україні.
У свою чергу необхідно звернути увагу, що за приписами частини другої Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" від 29.07.2022 № 2479-IX суб'єктам господарювання, що здійснюють виробництво та/або транспортування, та/або постачання теплової енергії і надають послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, щодо яких запроваджено мораторій згідно з частиною першою статті 1 цього Закону, компенсується: заборгованість з різниці в тарифах на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що підлягає врегулюванню на умовах та в порядку, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення"; витрати та/або втрати, понесені внаслідок воєнних дій та з метою запобігання настанню гуманітарних кризових ситуацій, до яких відносяться витрати на ремонт пошкоджених виробничих потужностей, втрати від зменшення кількості абонентів та/або обсягу наданих послуг, втрати від зниження рівня розрахунків, що утворилися (утворяться) за періоди з 1 лютого 2022 року по останнє число шостого місяця після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. Перелік таких витрат та/або втрат, а також порядок та умови їх розрахунку, затвердження і компенсації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином вищевказаним Законом забезпечено отримання суб'єктами господарювання компенсації заборгованості та понесених витрат без підвищення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до частин першої та другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Так, під час розгляду справи Полтавською обласною радою не доведено, що рішення тридцять третьої сесії восьмого скликання від 30.08.2024 № 854 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" прийнято у спосіб, що визначений законами України чинними на момент прийняття такого рішення.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень.
Оцінюючи вищевикладене, суд приходить до висновку щодо визнання протиправним та нечинним рішення тридцять третьої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 30.08.2024 № 854 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго".
Стосовно вимоги позивача визнати бездіяльність Полтавської обласної ради щодо невжиття заходів по виконанню приписів законодавства при прийнятті рішення тридцять третьої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 30.08.2024 № 854 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго", протиправною та зобов'язати вчинити дії: прийняти на заміну оскаржуваного нове рішення, яким встановити одноставкові тарифи на послуги з постачання теплової енергії для Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" для застосування їх в індивідуальному договорі про надання послуги з постачання теплової енергії відповідно до вимог Законів України "Про житлово-комунальні послуги", "Про комерційний облік теплової енергії і водопостачання", "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", суд зазначає наступне.
За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Отже, позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При зверненні до суду з позовом позивачем був сплачений судовий збір за подання адміністративного позову до суду у розмірі 2422,40 грн.
З огляду на часткове задоволення позовних вимог немайнового характеру, суд вважає за необхідне стягнути пропорційно на користь позивача з відповідача судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 132, 139, 243-246, 250, 255, 264, 265, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Полтавської обласної ради (код ЄДРПОУ 22530614, вул. Соборності, 45, м. Полтава), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство господарства "Полтаватеплоенерго" (код ЄДРПОУ 03338030, вул. Польська, 2а, м.Полтава) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та нечинним рішення тридцять третьої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 30.08.2024 № 854 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго".
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавської обласної ради на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 04.02.2026.
Суддя С.О. Удовіченко