Постанова від 17.12.2010 по справі 2а-8225/10/1270

Категорія №2.11.12

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 грудня 2010 року Справа № 2а-8225/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Ципко О.В.,

при секретарі - Бородіній І.Ю.,

за участю:

представників позивача: Єрохіна А.О. (протокол зборів від 19.01.2009 р.),

Бушуєвої Л.О. (довіреність б/н від 08.12.2010 р.),

представників відповідача: Шуст Ю.В. (довіреність № 24126/10 від 23.11.2010 р.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фалбі-Луганськ» до державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

01.11.2010 року позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Фалбі-Луганськ» (далі - ТОВ «Фалбі-Луганськ») звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська (далі - ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська) про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.10.2010 р. № 0002542340 на суму 74 133,00 грн. та від 28.10.2010 р. № 0002632340 на сум 5 816,55 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, на думку позивача, безпідставно дійшов до висновку про порушення касової дисципліни, а саме: не забезпечення зберігання фінансових звітних чеків від 01.10.10 р. № 0524, від 02.10.10 р. № 0525, від 03.10.10 р. № 0526 від 04.10.10 р. № 0527 та не оприбуткування готівкових коштів в повному обсязі їх фактичного надходження в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО на загальну суму 14 826,60 грн., у зв'язку з чим, відповідачем було видано рішення про застосування до підприємства штрафних (фінансових) санкцій № 0002542340 в сумі 74 133,00 грн. З такими висновками відповідача позивач не згоден, оскільки готівкові кошти були оприбутковані в день їх надходження відповідно до вимог п. 2.6 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні. Іншим рішенням від 28.10.2010 р. № 0002632340 до позивача були застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 5 816,55 грн. за порушення вимог п. 2.6 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме за складання фіскального звіту за 11.07.2010 р. на суму 1 163,31 грн. у наступний день, оскільки в цей день було відключення електропостачання, але готівкові кошти були інкасовані в день її надходження. З цих підстав представники позивача просили визнати недійсними рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.10.2010 р. № 0002542340 на суму 74 133,00 грн. та від 28.10.2010 р. № 0002632340 на сум 5 816,55 грн.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, дав пояснення по суті позовних вимог посилаючись на наступне.

05.10.10 в ході проведення перевірки TOB «Фалбі-Луганськ» фахівцями ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську встановлені наступні порушення:

- п.9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в частині не зберігання в книгах обліку розрахункових операцій фіскальних звітних чеків за 01.10.10 №0524, 02.10.10 №0525, 03.10.10 №0526, 04.10.10 №0527;

- порушення п.2.6 розділу 3 Положення Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління Національного банку України від 15.12.04 №637 (зі змінами та доповненнями) в частині не здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на суму 14826 грн.60 коп.

За результатами проведеної перевірки складено акт № 0217/12/34/23/33352480 від 05.10.10, з яким ознайомлена завідувач аптекою Бондаренко A.M. - 05.10.10, та позивачу направлено поштою з повідомленням про вручення листом від 06.10.10 за №20682/234/23 та вручено згідно поштового повідомлення про вручення -08.10.10.

На підставі вказаного акту перевірки ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську винесені рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій): №0002542340 від 21.10.10, відповідно до якого до позивача застосовано штрафні (фінансові) згідно абз. З ч.І Указу Президента України - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми: 14826,60 х 5 =74133 грн. 00 коп.; №0002632340 від 28.10.10, відповідно до якого до позивача застосовано штрафні (фінансові) згідно абз. З ч.І Указу Президента України - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми: 1163,31х5= 5816,55 грн.

22.10.10 вищевказані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій були надіслані рекомендованим листом на адресу позивача та отримано згідно почтового повідомлення про вручення -25.10.10.

Таким чином, ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська вважає, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.10.2010 р. № 0002542340 на суму 74 133,00 грн. та від 28.10.2010 р. № 0002632340 на сум 5 816,55 грн. є законними, обґрунтованими та такими, що прийняті відповідно до чинного законодавства України.

На підставі викладеного представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.

Частиною 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом встановлено, що ТОВ «Фалбі-Луганськ» 10.03.2005 року взято на облік як платник податків в державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська - реєстраційний № 5596, має розрахункові рахунки та здійснює господарську діяльність згідно Статуту ( а.с. 30-32).

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до п. 1 ст. 8 Закону України “Про державну податкову службу в Україні» на Державну податкову адміністрацію України покладено функцію безпосереднього виконання, а також організації роботи державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану з проведенням роботи по контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.

Крім того, ст. 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. N 265/95 (далі - Закон України № 265) контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Згідно ст. 16 Закону України № 265 контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5-9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку. Будь-яке податкове або адміністративне нарахування, здійснене з порушенням цього правила, вважається незаконним та не підлягає виконанню. Статтею 17 Закону України № 265 передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції

Судом встановлено, що згідно доповнення до плану проведення перевірок СГД, які здійснюють діяльність в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на жовтень 2010 року, затвердженого в.о. начальника ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська, податковим органом було заплановано перевірку ТОВ «Фалбі-Луганськ» (а.с 63).

ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська 05.10.2010 року було проведено планову перевірку, про що було складені акти перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій № 0265/12/33/23/33352480 та № 0217/12/34/23/33352480 (а.с. 55-56, 67-69).

За результатами вказаної перевірки було встановлені наступні порушення:

- відповідно висновку до акту перевірки № 0265/12/33/23/33352480, порушення п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та порушення п. 2.6 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 р. № 637;

- відповідно до акту перевірки № 0217/12/34/23/33352480, порушення Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні (а.с. 62, 72).

За результатами перевірок ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська та на підставі вищезазначених актів були винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.10.2010 р. № 0002542340 на суму 74 133,00 грн. та від 28.10.2010 р. № 0002632340 на сум 5 816,55 грн. (а.с. 60, 71).

Що стосується порушення з боку позивача щодо не забезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків на РРО за 11.07.2010 р., що призвело до несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів у сумі 1 163 грн., суд дійшов наступного.

Відповідно до абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 р. № 436/95, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, але не більше 72 годин (7 робочих днів), відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного реєстратора розрахункових операцій.

Як вбачається з матеріалів справи, що підтверджується письмовими поясненнями і показаннями свідка ОСОБА_1 та довідкою міського комунального підприємства «Жилсервіс» від 09.12.2010 р. № 1436, 11.07.2010 року, у зв'язку з проведенням робіт щодо розподілу навантаження, відбулось короткочасне відключення електропостачання (а.с. 59, 82). Тому, позивачем не було здійснено щоденний друк фіскального звітного чеку на РРО за 11.07.2010 р., однак було здійснено запис в розділі 2 книзі обліку розрахункових операцій № 1234004867 р/1 (а.с. 65).

В розумінні ст. 70 КАС України, в даному випадку, належними та допустимими доказами не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій, повинні бути данні в книзі обліку, а також протокол про адміністративні правопорушення.

Однак, враховуючи те, що друкування фіскального звітного чеку за № 0106 на суму 1 163,31 грн. не було здійснено позивачем 11.07.2010 р. через перебої у постачанні електричного струму, тобто не з вини позивача, та був роздрукований 12.07.2010 р. о 9:19, тому суд дійшов висновку, що застосування фінансових санкцій до позивача є безпідставним.

Що стосується порушення з боку позивача, яке полягає у не забезпеченні зберігання фінансових звітних чеків від 01.10.10 р. № 0524, від 02.10.10 р. № 0525, від 03.10.10 р. № 0526 від 04.10.10 р. № 0527 та не оприбуткування готівкових коштів в повному обсязі їх фактичного надходження в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО на загальну суму 14 826,60 грн., суд дійшов наступного.

Відповідно до п. 2.6 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

В судовому засіданні було оглянуто касову книгу, прибуткові та видаткові касові ордери, квитанції до прибуткових касових ордерів, супровідні відомості до сумці з грошовою виручкою за 01.10.2010 р. на суму 3 900 грн., за 02.10.2010 р. на суму 4 400 грн., за 03.10.2010 р. на суму 2 500 грн. та за 04.10.2010 р. на суму 4 000 грн. (а.с. 83-87, 93-100).

Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини справи, дослідженні докази, пояснення сторін, суд вважає, що у відповідача не було підстав для застосовування до позивача штрафних санкцій на суму 14 826,60 грн., оскільки позивачем було здійснено облік готівки відповідно до вимог п. 2.6 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 р. № 637.

Разом з цим, слід зазначити, що на момент перевірки книга обліку розрахункових операцій не була надана, оскільки 30.09.2010 року була здана до бухгалтерії підприємства для отримання нової у зв'язку з тим, що попередня книга закінчилась. Однак враховуючи, що у податковому органі прийомні дні вівторок та четвер, тому у позивача не було змоги отримати її раніше.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не довів правомірність своїх дій щодо винесення відносно ТОВ «Фалбі-Луганськ» рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.10.2010 р. № 0002542340 на суму 74 133,00 грн. та від 28.10.2010 р. № 0002632340 на сум 5 816,55 грн. відповідно до пункту 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

У зв'язку з тим, що суд дійшов висновку про визнання рішень ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська про застосування до ТОВ «Фалбі-Луганськ» штрафних (фінансових) санкцій від 21.10.2010 р. № 0002542340 на суму 74 133,00 грн. та від 28.10.2010 р. № 0002632340 на сум 5 816,55 грн. недійсними, тому суд вважає за необхідне скасувати їх. Зазначені вимоги розглядаються і вирішуються судом в межах одного й того самого способу захисту, а тому зміна формування не є виходом за межі позовних вимог. Таким чином, належним формулюванням способу захисту прав позивача є визнання недійсними та скасування оскаржуваних рішень.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 17.12.2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 22.12.2010 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Фалбі-Луганськ» до державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій задовольнити повністю.

Визнати недійсними та скасувати рішення державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Луганська про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.10.2010 р. № 0002542340 на суму 74 133,00 грн. та від 28.10.2010 р. № 0002632340 на сум 5 816,55 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 22 грудня 2010 року.

< Текст >

СуддяО.В. Ципко