Категорія №6.6.4
Іменем України
06 грудня 2010 року Справа № 2а-8385/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чиркіна С.М.
при секретарі: Лисенко Є.М.
за участю:
представника позивача: Меркулової М.В.(довіреність від 11.01.2010 № 000214/10)
представника відповідача: Батюшину Т.С. (довіреність №03/5-1101 від 25.12.2009)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу Шахта «Фащівська» про стягнення податкового боргу у розмірі 33747,62 грн., звернувши стягнення на активи, -
08 листопада 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надано адміністративний позов Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу Шахта «Фащівська» про стягнення податкового боргу у розмірі 33747,62 грн., звернувши стягнення на активи.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Державне підприємство «Луганськвугілля» є юридичною особою і зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003, реєстраційний номер - 1 3821200000000520. До складу ДП «Луганськвугілля» входить відособлений підрозділ Шахта «Фащівська» без права юридичної особи.Постановлено на податковий облік у Перевалському відділенні Алчевської ОДПІ з 09.02.2004. ВП Шахта «Фащівська» ДП «Луганськвугілля» станом на 19.10.2010 має податковий борг у розмірі 33747,62 грн. по платі за користування надрами загальнодержавного значення, який утворився з лютого 2010 року. Податковий борг утворився з податкових зобов'язань , які визначені платником податків самостійно у податкових розрахунках по платі за користування надрами загальнодержавного значення від 05.08.2010 № 10492, від 05.08.2010 № 10491.
Алчевською ОДПІ вживалися передбачені чинним законодавством заходи, які не дали позитивного результату.
У зв'язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 33747,62 грн., звернувши стягнення на активи.
До початку судового засідання від відповідача надійшло заперечення на позов, в якому зазначено, що згідно витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень нерухомого майна № 26767458 всі активи платника податків ВП Шахта «Фащівська» ДП «Луганськвугілля» знаходяться в податковій заставі відповідача, при цьому вказано, що згідно бухгалтерського обліку сума заборгованості з лютого 2010 станом на 19.10.2010 складає 33747,62 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному у позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги визнав.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на органи державної податкової служби покладено обов'язки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).
Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).
Відповідач - Державне підприємство «Луганськвугялля» зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003 за номером 1 382 120 0000 000520, і.к.32473323 (а.с.7).
Відокремлений підрозділ Шахта «Фащівська» ДП «Луганськвугілля» , і.к. 26478408 , без права юридичної особи, перебуває на обліку як платник податків в Перевальському відділенні Алчевської ОДПІ від 09.02.2004 ( а.с.13).
Відповідно до ст.96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобов'язань як на Головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.
Згідно преамбули ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181 (далі - ЗУ №2181) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п.1.12 ст.1 ЗУ №2181 контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону
Підпункт 2.1.4 пункту 2.1. ст.2 ЗУ № 2181 визначає, що податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п. 3 ч.1 ст. 9 Закону України " Про систему оподаткування" платники податків та зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами термін.
У відповідності зі ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181- III (зі змінами та доповненнями) передбачено: п.1.3 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно п.5.1 ст. 5 Закону, податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. п 5.4.1 .п. 5.4 ст.5 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач станом на 19.10.2010 має податковий борг у розмірі 33747,62 грн. по платі за користування надрами загальнодержавного значення, який утворився з лютого 2010 року. Податковий борг утворився з податкових зобов'язань , які визначені платником податків самостійно у податкових розрахунках по платі за користування надрами загальнодержавного значення від 05.08.2010 № 10492( а.с.25), від 05.08.2010 № 10491(а.с.26), а отже узгоджені.
Узгоджене та не сплачене податкове зобов'язання у розмірі 33747,62 грн. підтверджується зворотним боком облікової картки платника ( а.с.23-25).
Враховуючи вищевикладене, податкова заборгованість відповідача підтверджена матеріалами справи та на час розгляду справи не погашена
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509 і змінами та доповненнями органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно п. п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону № 2181 джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Активами платника податку визнаються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, які належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання (п. 1.7 Закону №2181).
Відповідно п. п.3.1.1 п.3.1 ст. З Закону 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
З урахуванням вимог п.6 ст. 71 КАС України, суд розглянув справу на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Враховуючи вищевикладене та відсутність даних які-б спростовували доводи позивача, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення податкового боргу обґрунтованими та підлягаючими задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового засідання, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Дії відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї - небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.
Порядок звернення стягнення визначається в ході його виконання (в тому числі примусового), та враховуючи, що позивач не навів поважних причин про необхідність звернення стягнення на активи відповідача, суд вважає, що зазначення в судовому рішенні про необхідність стягнення шляхом звернення на активи є зайвим.
Крім цього звернення стягнення на активи Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу Шахта «Фащівська» може призвести до незворотних наслідків, оскільки загальновідомим фактом є небезпечність шахт, в тому числі підприємства відповідача.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року .
Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу Шахта «Фащівська» про стягнення податкового боргу у розмірі 33747,62 грн. задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля» і.к. 32473323( в особі Відокремленого підрозділу Шахта «Фащівська») податковий борг по платі за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 33747,62 грн.( тридцять три тисячі сімсот сорок сім гривень шістдесят дві копійки), перерахувавши на р/р 3118021700241, одержувач: управління Держказначейства в Перевальському р-ні , банк одержувача: Головне управління держказначейства України в Луганській області(ГУДКУ) МФО 804013, і.к. 240046917.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
СуддяС.М. Чиркін