Постанова від 16.11.2010 по справі 2а-6649/10/1270

Категорія №6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 листопада 2010 року Справа № 2а-6649/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Пляшкової К.О.,

при секретарі: Зацепіній Ю.В.,

за участю представників

позивача: Шуст Ю.В. (довіреність № 20646/10 від 05.10.2010),

Ярмиш І.С. (довіреність № 19887/24 від 04.11.2010),

відповідача: Семашко О.В. (довіреність № 1608 від 01.09.2010),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську до міського комунального підприємства «Благоустрій» Жовтневого району про стягнення суми податкової заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

06 вересня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську до міського комунального підприємства «Благоустрій» Жовтневого району, у якому позивач просив суд стягнути з відповідача на користь Державного бюджету суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 1292917,94 грн. шляхом звернення стягнення на його активи.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідач - міське комунальне підприємство «Благоустрій» Жовтневого району утворене за рішенням Луганської міської ради від 02.09.1999 № 9/4 та зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Луганської міської ради від 01.11.1999 за № 2604. відповідно до рішення Луганської міської ради від 14.09.2005 № 23/4 МКП «Городок» та МКП «Жилремонт» реорганізовані шляхом їх приєднання до МКП «Благоустрій» Жовтневого району, яке є правонаступником прав та обов'язків МКП «Городок» та МКП «Жилремонт». Відповідач перебуває на обліку як платник податків у ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську з 11.11.1999 за № 03732.

Станом на 19.08.2010 заборгованість відповідача перед бюджетом з податку на додану вартість складає 1292917,94 грн., а саме: за основним платежем - 1211159,75 грн., що виникла на підставі поданих відповідачем податкових декларацій з податку на додану вартість (№ 29000 від 19.05.2009, № 35014 від 19.06.2009, № 46268 від 17.07.2009, № 57646 від 19.08.2009, № 61142 від 17.09.2009, № 72665 від 16.10.2009, № 84958 від 20.11.2009, № 88587 від 18.12.2009, № 97595 від 19.11.2010, № 6576 від 19.02.2010, № 10770 від 19.03.2010, № 21412 від 19.04.2010, № 31236 від 19.05.2010, № 35007 від 18.06.2010, № 45517 від 20.07.2010); пеня - 81758,19 грн.

З метою погашення податкового боргу відповідача податковою 03.04.2007 відповідачу вручено першу податкову вимогу від 02.04.2007 за № 1/398; 15.05.2007 направлено другу податкову вимогу від 14.05.2007 за № 2/514, яку вручено 21.05.2007. 21.06.2007 позивачем прийнято рішення № 13 про стягнення коштів та продаж інших активів відповідача в рахунок погашення його податкового боргу.

Вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.

15.11.2010 позивачем надано заяву про збільшення розміру позовних вимог, у якій зазначено, що станом на 12.11.2010 податкова заборгованість відповідача перед бюджетом складає 1768124,74 грн., з яких: за основним платежем - 1460921,59 грн., що виникли на підставі поданих відповідачем податкових декларацій (№ 29000 від 19.05.2009, № 35014 від 19.06.2009, № 46268 від 17.07.2009, № 57646 від 19.08.2009, № 61142 від 17.09.2009, № 72665 від 16.10.2009, № 84958 від 20.11.2009, № 88587 від 18.12.2009, № 97595 від 19.11.2010, № 6576 від 19.02.2010, № 10770 від 19.03.2010, № 21412 від 19.04.2010, № 31236 від 19.05.2010, № 35007 від 18.06.2010, № 45517 від 20.07.2010, № 56713 від 19.08.2010, № 61252 від 20.09.2010, № 72484 від 20.10.2010); штрафні санкції - 224061,88 грн., що виникли на підставі прийнятих податкових повідомлень-рішень (№ 0033701510/0, № 0033711510/0, № 0033721510/0 від 09.06.2010, винесених на підставі акта перевірки від 18.03.2010 № 389/160-30597150); пеня - 83141,27 грн.

Представники позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримали в повному обсязі, надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві та заяві про збільшення позовних вимог.

Представник відповідача в судовому засіданні збільшені позовні вимоги визнав. Повідомив суду, що підприємство відповідача є збитковим, знаходиться у складному фінансовому становищі, у зв'язку з чим не має можливості розрахуватися по податковим платежам у повному обсязі. Просив задовольнити позов та розстрочити виконання судового рішення на десять років.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.

Згідно ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Пунктом 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» зазначено, що органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

За змістом п.1.2 ст.1 Закону № 2181 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно п.5.1 ст.5 цього Закону, податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону № 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.

Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків (п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону № 2181). Відповідно до ст.16 Закону № 2181 на суму податкового зобов'язання нараховується пеня, яка також входить до складу податкового боргу.

У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що відповідач - міське комунальне підприємство «Благоустрій» Жовтневого району утворене за рішенням Луганської міської ради від 02.09.1999 № 9/4 та зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Луганської міської ради від 01.11.1999 за № 2604. відповідно до рішення Луганської міської ради від 14.09.2005 № 23/4 МКП «Городок» та МКП «Жилремонт» реорганізовані шляхом їх приєднання до МКП «Благоустрій» Жовтневого району, яке є правонаступником прав та обов'язків МКП «Городок» та МКП «Жилремонт». Відповідач перебуває на обліку як платник податків у ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську з 11.11.1999 за № 03732.

Станом на 12.11.2010 податкова заборгованість відповідача перед бюджетом складає 1768124,74 грн., з яких: за основним платежем - 1460921,59 грн.; штрафні санкції - 224061,88 грн.; пеня - 83141,27 грн.

Так, відповідачем самостійно визначено податкові зобов'язання по податку на додану вартість шляхом подання податкових декларацій по податку на додану вартість № 29000 від 19.05.2009, № 35014 від 19.06.2009, № 46268 від 17.07.2009, № 57646 від 19.08.2009, № 61142 від 17.09.2009, № 72665 від 16.10.2009, № 84958 від 20.11.2009, № 88587 від 18.12.2009, № 97595 від 19.11.2010, № 6576 від 19.02.2010, № 10770 від 19.03.2010, № 21412 від 19.04.2010, № 31236 від 19.05.2010, № 35007 від 18.06.2010, № 45517 від 20.07.2010, № 56713 від 19.08.2010, № 61252 від 20.09.2010, № 72484 від 20.10.2010 (а.с.20-48, 68-69, 158-167).

Отже, з викладеного вбачається, що відповідач самостійно визначивши податкові зобов'язання по податку на додану вартість, у визначений законом строк їх не сплатив, в результаті чого за відповідачем утворився податковий борг у розмірі 1460921,59 грн.

Статтею 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Зі зворотного боку облікової картки вбачається, що за несвоєчасну сплату самостійно узгодженого податкового зобов'язання позивачем відповідачу нар ахова пеня у розмірі 83141,27 грн. (а.с.183-184).

Крім того, відповідно до ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Так, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську проведено перевірку своєчасності сплати податку на додану вартість МКП «Благоустрій» Жовтневого району, за результатами якої складено акт № 389/160-30597150 від 18.03.2010 (а.с.140).

Проведеною перевіркою встановлено несвоєчасну сплату податку на додану вартість за 2007 рік, що є порушенням п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

На підставі цього акту перевірки позивачем відповідачу нараховані штрафні санкції податковими повідомленнями-рішеннями № 0033701510/0, № 0033711510/0, № 0033721510/0 від 09.06.2010 на загальну суму 224061,88 грн., які отримано відповідачем 20.07.2010 (а.с.70-71).

Отримавши податкові повідомлення-рішення та не оскарживши їх у визначеному законом порядку, відповідач їх узгодив.

Розмір нарахованих штрафних санкцій також підтверджено розрахунком штрафних санкцій (а.с.141-149).

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що між сторонами проведено звірення розрахунків станом на 12.11.2010, за результатами чого складено акт (а.с.181-182).

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що у судовому засіданні сума податкового боргу відповідача по податку на додану вартість у розмірі 1768124,74 грн. знайшла своє підтвердження.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України № 2181 законодавчо закріплено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Активами платника податків за змістом п.1.7 ст.1 Закону № 2181 є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Відповідно до ст.136 ч.1 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду.

Сума податкового боргу до цього часу відповідачем не сплачена, відповідач визнав позовні вимоги, таким чином, судом позовні вимоги визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Разом з тим, представником відповідача у судовому засіданні надано заяву про встановлення порядку та способу виконання рішення шляхом розстрочення виплати боргу згідно графіку у зв'язку з тим, що підприємство знаходиться в тяжкому фінансово-економічному становищі і тому не має достатніх коштів для своєчасної сплати податку.

В обґрунтування зазначено, що рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради від 12.05.2003 № 112/13 «Про передачу майна» з 01.08.2010 об'єкти житлового фонду передані з балансу МКП «Благоустрій» Жовтневого району на баланс МКП «Луганськ-житло», з балансу МКП «Стандарт-Луганськ» на баланс МКП «Благоустрій» Жовтневого району передані гуртожитки. В результаті реорганізації на даний час на балансі МКП «Благоустрій» Жовтневого району перебуває 15 гуртожитків, що перебувають у комунальній власності громади м. Луганська.

На балансі МКП «Благоустрій» Жовтневого району після передачі житлового фонду залишилася вся дебіторська та кредиторська заборгованість. На час реорганізації підприємства заборгованість підприємства по заробітній платі становила 751,4 тис.грн., по загальнообов'язковим платежам до ПФУ - 2246,4 тис.грн., до фонду соціального страхування - 29,6 тис.грн. та по безробіттю - 12,9 тис.грн., активи підприємства знаходяться у податковій заставі, на грошові кошти на рахунках підприємства та автотранспорт накладений арешт виконавчою службою. Станом на 01.01.2010 кредиторська заборгованість МКП «Благоустрій» Жовтневого району становить 17589000 грн.

Таким чином, на даний час підприємство знаходиться у критичному фінансовому становищі та не має можливості сплатити податковий борг з ПДВ одночасно.

На підтвердження вищевикладеного, представником відповідача надано до суду баланс підприємства станом на 30.09.2010.

Представники позивача проти заявленого клопотання не заперечували.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

З урахуванням клопотання представника відповідача та відсутністю заперечень представників позивача, суд вважає за необхідне, відповідно до ч.1 ст.257 КАС України встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення МКП «Благоустрій» Жовтневого району сплати в доход Державного бюджету України податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 1768124,74 грн. строком на десять років з 01 грудня 2010 року, та зобов'язання ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську провести розстрочення у картках особового рахунку МКП «Благоустрій» Жовтневого району з податку на додану вартість.

Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.

Керуючись ст.ст.9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163, 257 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Збільшений адміністративний позов державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську до міського комунального підприємства «Благоустрій» Жовтневого району про стягнення суми податкової заборгованості, - задовольнити повністю.

Стягнути з міського комунального підприємства «Благоустрій» Жовтневого району (код ЄДРПОУ 30597150, юридична адреса: 91042, м. Луганськ, кв. Норінського, 4а, фактична адреса: 91057, м. Луганськ, кв. Волкова, 1а) суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 1768124,74 грн. (один мільйон сімсот шістдесят вісім тисяч сто двадцять чотири гривні сімдесят чотири копійки) на р/р 31119029700004, одержувач ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 14010100, одержувач: Державний бюджет Жовтневого району, код 24046538.

Розстрочити міському комунальному підприємству «Благоустрій» Жовтневого району сплату в доход Державного бюджету Жовтневого району податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 1768124,74 грн. строком на 10 років згідно графіку, починаючи з грудня 2010 року по жовтень 2010 року включно, шляхом сплати щомісячно за основним платежем - 12174,37 грн., за штрафними санкціями - 1867,18 грн., пеня - 692,84 грн., та у грудні 2020 року за основним платежем - 12174,30 грн., за штрафними санкціями - 1867,22 грн., пеня - 693,31 грн.

Державній податковій інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську провести у картці особового рахунку міського комунального підприємства «Благоустрій» Жовтневого району з податку на додану вартість розстрочення суми податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 1768124,74 грн. (один мільйон сімсот шістдесят вісім тисяч сто двадцять чотири гривні сімдесят чотири копійки), згідно затвердженого графіку.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 22 листопада 2010 року.

СуддяК.О. Пляшкова