Категорія №6.6.5
Іменем України
13 грудня 2010 року Справа № 2а-8797/10/1270
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у м. Луганську у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3893,64 грн.,
17 листопада 2010 року державна податкова інспекція в м. Красний Луч Луганської області звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції за порушення норм Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у розмірі 218,75 грн., Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» у розмірі 8,39 грн. та Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР „Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” у розмірі 3666,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Красний Луч Луганської області як платник податків.
На підставі акта перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 25 серпня 2010 року № 0145/12/08/23/2944504019 державною податковою інспекцією в м. Красний Луч Луганської області прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31 серпня 2010 року № 00016 за порушення норм Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР „Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” у розмірі 3666,50 грн. та від 06 вересня 2010 року - № 0001472343 за порушення норм Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у розмірі 218,75 грн., № 0001482343 за порушення норм Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» у розмірі 8,39 грн.
Враховуючи, що сума застосованих штрафних (фінансових) санкцій відповідачем добровільно у визначені законом строки не сплачена, державна податкова інспекція в м. Красний Луч Луганської області просить стягнути штрафні (фінансові) санкції в судовому порядку.
Відповідач повідомлений належним чином про відкриття провадження у скороченому провадженні (арк. справи 22). У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 як платник податків знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Красний Луч Луганської області, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 27.10.2010 № 785 (арк. справи 13).
25 серпня 2010 року посадовими особами державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області проведено перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складений акт за № 0145/12/08/23/2944504019. В ході перевірки були виявлені наступні порушення, а саме: проведення розрахункових операцій при продажу товару без застосування зареєстрованого, опломбованого в установленому порядку та переведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій; не надання розрахункового документа встановленої форми особі, яка придбала товар; здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності відповідної ліцензії; здійснення роздрібної торгівлі за готівкові кошти без придбання торгового патенту.
Акт перевірки від 25 серпня 2010 року № 0145/12/08/23/2944504019 підписаний ОСОБА_1, в присутності якого проводилась перевірка, без заперечень та зауважень. Виявлені перевіркою порушення підтверджуються описом готівкових коштів на місці проведення розрахунків, переліком товарів (додаток № 1 та додаток № 2 до акта перевірки) та розпискою ОСОБА_1 від 25.08.2010 (арк. справи 6, 7, 7 зворотний бік, 8).
У відповідності зі статтею 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до абзацу 5 частини 2 статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:
- оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700,00 гривень.
На підставі акта перевірки від 25 серпня 2010 року № 0145/12/08/23/2944504019 Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську було прийнято рішення від 31 серпня 2010 року № 00016 про застосування фінансових санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 у розмірі: 3666,50 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами (арк. справи 9).
Згідно з Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790, із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2006 року № 10, рішення про застосування фінансових санкцій було складено в двох примірниках, один з яких залишився в державній податковій інспекції в м. Красний Луч Луганської області, другий - отриманий особисто відповідачем 31 серпня 2010 року (арк. справи 9).
Згідно з частиною 5 статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду (п. 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790, із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2006 року № 10).
В порушення вимог абзацу 5 частини 2 статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” та пункту 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790, із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2006 року № 10 штрафні (фінансові) санкції за рішенням від 31 серпня 2010 року № 00016 у розмірі 3666,50 грн. фізична особа-підприємець ОСОБА_1 у тридцятиденний термін не сплатив.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до статті 1 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Статтею 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» регламентовано, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зокрема зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (пункт 1 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»); 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (пункт 2 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).
Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
На підставі акта перевірки від 25 серпня 2010 року № 0145/12/08/23/2944504019 за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків та товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у відповідності із пунктом 1 статті 17 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» рішенням державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області від 06 вересня 2010 року № 0001472343 до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 218,75 грн. (арк. справи 10).
Рішення державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області від 06 вересня 2010 року № 0001472343 про застосування штрафних (фінансових) санкцій отримане відповідачем 06 вересня 2010 року, про що свідчить особистий підпис відповідача на корінці рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми „С” (арк. справи 10).
Згідно із статтею 25 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
В порушення вимог статті 25 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» фізична - особа - підприємець ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції в десятиденний термін з дня прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 06 вересня 2010 року № 0001472343 не сплатив, внаслідок чого за ним рахується заборгованість у розмірі 218,75 грн.
Порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться суб'єктами підприємницької діяльності визначає Закон України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності». Об'єктом правового регулювання згідно з цим Законом є торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті, та з кредитними картками), а також діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, а суб'єктами правовідносин, які підлягають регулюванню за цим Законом, є юридичні особи та суб'єкти підприємницької діяльності, що не мають статусу юридичної особи, - резиденти і нерезиденти, а також їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо), які займаються підприємницькою діяльністю, передбаченою частиною першою статті 1 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
Актом перевірки від 25 серпня 2010 року № 0145/12/08/23/2944504019 встановлено, що фізична - особа - підприємець ОСОБА_1 здійснював торговельну діяльність без придбання торгового патенту (арк. справи 4-5), що є порушенням вимог статті 3 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», якою регламентовано, що патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів (під торговельною діяльністю у цьому Законі розуміється роздрібна та оптова торгівля, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток, під пунктами продажу товарів - магазини та інші торгові точки, які знаходяться в окремих приміщеннях, будівлях або їх частинах і мають торговельний зал для покупців або використовують для торгівлі його частину; кіоски, палатки та інші малі архітектурні форми, які займають окремі приміщення, але не мають вбудованого торговельного залу для покупців; автомагазини, розвозки та інші види пересувної торговельної мережі; лотки, прилавки та інші види торгових точок у відведених для торговельної діяльності місцях, крім лотків, прилавків, що надаються в оренду суб'єктам підприємницької діяльності - фізичним особам та знаходяться в межах спеціалізованих підприємств сфери торгівлі - ринків усіх форм власності; стаціонарні, малогабаритні і пересувні автозаправні станції, заправні пункти, які здійснюють торгівлю нафтопродуктами та стиснутим газом; фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, їдальні, ресторани, кафе, закусочні, бари, буфети, відкриті літні майданчики, кіоски та інші пункти громадського харчування; оптові бази, склади-магазини або інші приміщення, які використовуються для здійснення оптової торгівлі за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток). У разі коли суб'єкт підприємницької діяльності має структурні (відокремлені) підрозділи, торговий патент придбавається окремо для кожного структурного (відокремленого) підрозділу (торгової точки).
Відповідальність за порушення вимог Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» передбачена в статтею 8 цього Закону.
Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 8 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
Згідно із частиною 3 статті 8 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» штрафи, передбачені цією статтею, підлягають сплаті порушником у п'ятиденний термін відповідно до законодавства.
За здійснення торговельної діяльності за готівкові кошти без одержання торгового патенту на підставі акта перевірки від 25 серпня 2010 року № 0145/12/08/23/2944504019 у відповідності із абзацом 4 частини 1 статті 8 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» рішенням державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області від 06 вересня 2010 року № 0001482343 до фізичної - особи - підприємця ОСОБА_1 застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 8,39 грн. (арк. справи 10).
Рішення державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області від 06 вересня 2010 року № 0001482343 про застосування штрафних (фінансових) санкцій отримане відповідачем 06 вересня 2010 року, про що свідчить особистий підпис відповідача на корінці рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми „С” (арк. справи 10).
В порушення вимог частини 3 статті 8 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» штрафні (фінансові) санкції за рішенням від 06 вересня 2010 року № 0001482343 у розмірі 8,39 грн. фізична особа-підприємець ОСОБА_1 у п'ятиденний термін не сплатив.
Оскільки відповідач рішення державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31 серпня 2010 року № 00016 та від 06 вересня 2010 року № 0001472343 та № 0001482343 у встановленому законом порядку не оскаржив, внаслідок чого вони на момент розгляду справи є чинними та такими, що підлягають виконанню, і час судового розгляду справи у добровільному порядку штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 3893,64 грн. не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер 2944504019, місце проживання: 94509, АДРЕСА_1) штрафні (фінансові) санкції в доход Державного бюджету України на р/р 31115106700039 в ГУ ДКУ у Луганській області, одержувач - УДК у м. Красний Луч, код одержувача 24046797, МФО 804013, код платежу 21081100 у розмірі 3666,50 грн. (три тисячі шістсот шістдесят шість гривень п'ятдесят копійок) за відсутність ліцензій, на р/р 31413541700039 в ГУ ДКУ у Луганській області, одержувач - УДК у м. Красний Луч, код одержувача 24046797, МФО 804013, код платежу 5021080905 у розмірі 8,39 грн. (вісім гривень тридцять дев'ять копійок) за порушення законодавства про патентування, на р/р 31117104700039 в ГУ ДКУ у Луганській області, одержувач - УДК у м. Красний Луч, код одержувача 24046797, МФО 804013, код платежу 3021080901 у розмірі 218,75 грн. (двісті вісімнадцять гривень сімдесят п'ять копійок) за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяТ.І. Чернявська