Категорія №6.19
Іменем України
14 грудня 2010 року Справа № 2а-9139/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Борзаниці С.В.
при секретарі: Жиленку Д.В.
за участю:
представник прокурора: не з'явився,
представника позивача: Селезньової О.О.,
представник відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська адміністративну справу за позовом Прокуратури Кам'янобрідського району м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Міусинська» про стягнення суми штрафних санкцій,-
Прокуратура Кам'янобрідського району м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому посилався на наступне. При проведенні Краснолуцьким відділенням інспекції Держенергонагляду у Луганській області перевірки щодо виконання Відокремленим підрозділом «Шахта «Міусинська» вимог припису № 02/26-0434 від 04.12.2009 (акт перевірки від 23.04.2010) встановлено, що Відокремленим підрозділом «Шахта «Міусинська» Державного підприємства «Донбасантрацит» не виконані вимоги припису від 04.12.2010 щодо усунення порушень, виявлених у процесі обстеження відповідача у встановлений термін до 07.03.2010, що є правопорушенням в електроенергетиці. У зв'язку з цим, керуючись ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», начальником інспекції Держенергонагляду в Луганській області у відношенні Державного підприємства «Донбасантрацит» була винесена постанова № 02/26-0097 від 28.04.10 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1700 грн. Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України на поточний рахунок казначейства у м. Красний Луч протягом 30 днів з дня отримання постанови.
Також позивач зазначив, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11.10.2010 у задоволенні позовних вимог Державного підприємства “Донбасантрацит”до Державного підприємства “Національна енергетична компаня “Укренерго”в особі Державної інспекції з енергитичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” про скасування постанови № 02/26-0097 від 28.04.10 про накладення штрафу відмовлено за необґрунтованістю.
Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови, до інспекції Держенергонагляду в Луганській області не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.
У зв'язку з зазначеним позивач просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України суму штрафу 1700 грн.
Представник прокуратури у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до положень ст. 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади»від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Судом встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області було обстежено Державне підприємство «Донбасантрацит», за результатами якого відносно відповідача було винесено припис № 02/26-0097 від 28.04.2010 про зобов'язання вжити заходів щодо усунення порушень чинного законодавства. Термін виконання припису до 07.03.2010 (а.с. 9).
У серпні 2010 року інспектором Державної інспекції з енергонагляду проведено перевірку виконання Відокремленим підрозділом «Шахта «Міусинська» Державного підприємства «Донбасантрацит» вимог вищевказаного припису. Актом перевірки від 26.08.2010 № 02/26-0138 встановлено невиконання відповідачем вимог припису № 02/26-0617 від 23.04.2010 (а.с. 8).
На підставі зазначеного акту перевірки постановою начальника інспекції Держенергонагляду в Луганській області - старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Вайнера Володимира Юхимовича № 02/26-0097 від 28.04.2010 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 1700 грн. (а.с. 6). Копію постанови відповідач отримав 07.05.2010 (а.с. 7). Дана сума штрафу мала бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.
В судовому засіданні встановлено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11.10.2010 у задоволенні позовних вимог Державного підприємства “Донбасантрацит”до Державного підприємства “Національна енергетична компаня “Укренерго”в особі Державної інспекції з енергитичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” про скасування постанови № 02/26-0097 від 28.04.10 про накладення штрафу відмовлено за необґрунтованістю.
Станом на теперішній час постанова Луганського окружного адміністративного суду від 11.10.2010 набрала законної сили.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Оскільки судом першої інстанції визнано дійсною постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області № 02/26-0097 від 28.04.2010 про накладення штрафу у розмірі 1700,00 грн., позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивача звільнено від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви не сплачували судовий збір.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, Законом України «Про електроенергетику», суд,-
Позовні вимоги Прокуратури Кам'янобрідського району м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Міусинська» про стягнення суми штрафних санкцій задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Міусинська» (94632, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, 10, код ЄДРПОУ 32446546) в дохід Державного бюджету України (п/р 31115106700039, одержувач - Держбюджет м. Красний Луч Луганської області, банк одержувача - ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, ід. код 24046797, код бюджетної класифікації - 21081100) заборгованість зі сплати штрафних санкцій в сумі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень).
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 17 грудня 2010 року.
СуддяС.В. Борзаниця