Категорія №2.19.8
Іменем України
25 листопада 2010 року Справа № 2а-7366/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Кравцової Н.В.,
при секретарі: Бражник В.І.,
за участю сторін:
представника позивача Весельської К.О.,
представника відповідача Скрилової І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства трест “Луганськвуглеавтоматика” до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Луганська про визнання дій протиправними, скасування листів, -
23 вересня 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до УПФУ в Ленінському районі м. Луганська, в якому зазначив, що відповідач своїми листами за період з 01.10.2008 по 01.10.2009 направляв на адресу ВАТ трест “Луганськвуглеавтоматика”розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”№ 1058-IV в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів “б” - “з”ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”№ 1788-ХІІ.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки відповідно до п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року № 64/8663, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного Фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Також позивач зазначає, що відповідачем направлялись позивачу розрахунки, які були адресовані іншим підприємствам, а саме філіям ВАТ трест “Луганськвуглеавтоматика”, що ліквідовані.
Тому позивач просив визнати дії відповідача по пред'явленню зазначених розрахунків, які були надіслані за період з 01.10.2008 по 01.10.2009, протиправними та скасувати листи відповідача, якими надсилались розрахунки.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позов повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяві та просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ВАТ трест “Луганськвуглеавтоматика” зареєстроване платником обов'язкових платежів та зборів в УПФУ в Ленінському районі м. Луганська.
У розумінні ч. 1 ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які піддягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р, № 1058 позивач є страхувальником, та відповідно до ст. 15 Закону № 1058 платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду.
Згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до п. 6 ст. 20 вказаного Закону страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із заробітної плати повинні бути перераховані не пізніше 20 календ^них днів після закінчення звітного періоду.
Згідно з п. 1 ст. 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” від 26.06.1997 року № 400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-ІV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок надіслання підприємствам повідомлень про розрахунок сум фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій встановлений п. 6 Інструкції про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року № 64/8663. Згідно п. 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 “Прикінцевих положень”Закону № 1058 (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п. 6.9 Інструкції № 21-1 у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації. У разі ліквідації підприємства без правонаступників повідомлення для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням ліквідованого підприємства не направляється.
За період з 01.10.2008 по 01.10.2009 позивач отримував розрахунки, які були оформлені згідно з додатками 6, 7 до Інструкції № 21-1.
Як вбачається з розрахунків сум фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, зазначеним пенсіонерам пенсії призначені не лише за місцезнаходженням позивача. Строки надсилання розрахунків в такому випадку Інструкцією № 21-1 не передбачені.
Що стосується посилань позивача на направлення йому розрахунків, адресованих філіям ВАТ трест “Луганськвуглеавтоматика”, що ліквідовані, суд приходить до наступного.
Актами передачі від 30.07.2004 року Управлінням ПФУ в Артемівському районі м. Луганська передано до Управління ПФУ в Ленінському районі м. Луганська Луганське шахтоспецналагоджувальне управління ВАТ треста “Луганськвуглеавтоматика” та Луганське шахтоспецмонтажне управління ВАТ треста “Луганськвуглеавтоматика”. Передача була здійснена згідно заяв підприємств у зв'язку з ліквідацією та приєднанням до правонаступника ВАТ треста “Луганськвуглеавтоматика”.
Газета “Луганская правда” від 01.05.2004 № 48 (22406) містить оголошення про ліквідацію філій ВАТ треста “Луганськвуглеавтоматика”, де зазначено, що правонаступником прав та обов'язків філій є ВАТ трест “Луганськвуглеавтоматика”.
Для призначення пенсіонерам пільгових пенсій необхідні довідки, які уточнюють характер роботи або умов праці. Такі довідки були видані філіями ВАТ треста “Луганськвуглеавтоматика”, тому в розрахунках зазначені саме ці підприємства. Розрахунки надсилаються до Управління ПФУ, в якому зареєстроване підприємство, а зазначене управління пересилає розрахунки правонаступнику.
Згідно п. 6.3 Інструкції № 21-1 у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
У судовому засіданні було встановлено, що ВАТ трест “Луганськвуглеавтоматика” є правонаступником Луганського шахтоспецналагоджувального управління та Краснодонського шахтоспецналагоджувального управління.
Відповідно до абзацу третього пункту 12 розділу 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України , яке затверджує Президент Україна. Згідно з пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 (із наступними змінами), Пенсійній фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач при направленні розрахунків - повідомлень діяв відповідно до компетенції та у спосіб, передбачений законодавством про соціальне страхування, а тому вимоги позивача щодо визнання дій протиправними є необґрунтованими та недоведеними.
Щодо вимоги про скасування листів відповідача про направлення розрахунків суд вважає її безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню, оскільки листи ПФУ носять інформаційний характер та не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, що тягнуть які - небудь правові наслідки для позивача.
Питання щодо судових витрат вирішується згідно вимог ст.ст. 89 - 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства трест “Луганськвуглеавтоматика” до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Луганська про визнання дій протиправними, скасування листів відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 30 листопада 2010 року.
Суддя Н.В. Кравцова