Категорія №6.6.4
Іменем України
29 листопада 2010 року Справа № 2а-8437/10/1270
< Текст >
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Петросян К.Є.,
за участю секретаря: Ковіної І.В.,
за участю представників:
позивача: Анохіної Г.О. (довіреність № 5865/10 від 13.08.2010 року),
відповідача: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Степове» про стягнення податкового боргу , -
09 листопада 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Степове» про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 424219,63 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб, який утворився в результаті несплати до бюджету нарахованого податку з доходів фізичних осіб, що зафіксовано довідкою про результати планової виїзної перевірки правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб від 25.10.2010 року №69-17-35-30744757. Заборгованість підприємства по сплаті податку з доходів фізичних осіб станом на 08.11.2010 року становить 424219,63 грн. Просив стягнути з відповідача на користь держави заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб у розмірі 424219,63 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні зазначеним у позові. Не заперечував проти надання відповідачу розстрочки виконання судового рішення згідно графіку погашення податкового боргу.
Відповідач до початку розгляду справи надав суду заяву, відповідно до якої вимоги позову визнав, просив надати розстрочку виконання рішення суду строком на 10 років з щомісячною сплатою у сумі 3535,00 грн., згідно графіку погашення податкового боргу та розглянути справу за відсутності його представника.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Судом встановлено, що Сільськогосподарське ТОВ «Степове» зареєстроване Слов'яносербською районною державною адміністрацією Луганської області 15.02.2000 року, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО №335047 за №13751200000000027 (а.с.5) та є юридичною особою, згідно довідки обласного управління статистики №4769 від 23.02.2000 року (а.с.7).
Підприємство як платник податків перебуває на обліку в ДПІ в Слов'яносербському районі з 14.03.2000 року, номер реєстрації 168 (а.с.6).
ДПІ в Слов'яносербському районі була проведена перевірка Сільськогосподарського ТОВ «Степове» за період з 01.07.2008 року по 30.06.2010 року,за результатами якої складена довідка від 25.10.2010 року №69-17-35-30744757 «Про результати планової виїзної перевірки правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб згідно вимог закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-IV від 22.05.2003 року» (а.с.17-23).
За результатами перевірки повноти і своєчасності перерахування до бюджету сум податку встановлені порушення вимог п.п. «а» п.19.2 ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року №889-IV (Далі Закон №889), яким передбачено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати, та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Заборгованість відповідача по сплаті податку з доходів фізичних осіб станом на 08.11.2010 року становить 424219,63 грн.
Статтею 2 Закону №889 встановлено, що платниками податку є резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи.
Відповідно до п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону №889, податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Згідно п.8.1.2 ст.8 зазначеного Закону податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є, для оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України - податковий агент (п.17.2 ст.17 Закону №889).
Згідно п.1.15 ст.1 зазначеного Закону, податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
У разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента (п.20.3.2 ст.20 Закону №889).
На теперішній час відповідач суму заборгованості не оскаржив та не сплатив у добровільному порядку.
Пунктом 16.1 ст. 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» встановлено, що податок, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України.
Згідно зі ст. 64 Бюджетного кодексу України до доходів, що закріплюються за бюджетами місцевого самоврядування належить податок з доходів фізичних осіб. При цьому податок з доходів фізичних осіб,ь який сплачується юридичною особою (працедавцем), зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням та місцезнаходженням її підрозділів, уповноважених підрозділів в обсягах податку, нарахованого працівникам цих підрозділів.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума заборгованості відповідачем не сплачена у добровільному порядку, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягаючими задоволенню.
Суд вважає за можливе задовольнити клопотання відповідача та розстрочити податковий борг з податку з доходів фізичних осіб строком на 10 років шляхом сплати щомісячно суми боргу починаючи з січня 2011 року згідно графіку погашення рівними частинами в розмірі 3535,00 грн.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17, 18, 94, 158-163, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі Луганської області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Степове» про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Степове» (93724, Луганська область, Слов'яносербський район, с.Степове, вул.Центральна, 26, код ЄДРПОУ 30744757) на користь місцевого бюджету Степнянінської сільської ради (р/р 33210800700410, код казначейства 24046691, одержувач УДК в Слов'яносербському районі, МФО 804013, банк ГУДКУ в Луганській області) заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 424219 (чотириста двадцять чотири тисячі двісті дев'ятнадцять) гривень 63 копійки.
Розстрочити Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю «Степове» податковий борг по податку з доходів фізичних осіб строком на 10 років шляхом сплати щомісячно суми боргу починаючи з січня 2011 року згідно графіку погашення рівними частинами в розмірі 3535,00 грн. та внести відповідні зміни до облікової картки платника податку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 02 грудня 2010 року.
< Текст >
СуддяК.Є. Петросян