26 січня 2026 року Справа 160/37341/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Ількова В.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали виконувача обов'язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури Мірошниченка Вадима Сергійовича в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) до Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної Державної адміністрації, Криворізької міської ради, третя особа : Виконавчий комітет Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
30.12.2025 року через підсистему Електронний суд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява виконувача обов'язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури Мірошниченка Вадима Сергійовича в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) до Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної Державної адміністрації, Криворізької міської ради, третя особа : Виконавчий комітет Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, у якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Криворізької міської ради та Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, яка полягає в нездійсненні заходів щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду - ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Балка Північна Червона» і закріплення їх в натурі (на місцевості);
зобов'язати Криворізьку міську раду (код ЄДРПОУ 33874388), юридична адреса: пл. Молодіжна, 1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50101, та Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38752461), юридична адреса: вулиця Лабораторна, 69, Дніпро, Дніпропетровська область, 49000, забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Балка Північна Червона», площею 28 га, що знаходиться в адміністративних межах Тернівського району міста Кривого Рогу, та закріплення їх в натурі (на місцевості) відповідно до вимог чинного законодавства України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.12.2025р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
16.01.2026 року прокуратурою до суду подано заяву про зміну предмета позову та виключення відповідача, у якій прокуратура просить суд:
виключити Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації (адреса: вулиця Лабораторна, 69, Дніпро, Дніпропетровська область, 49000) з числа сторін судової справи №160/37341/25.
Змінити предмет позову виконувача обов'язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) до Криворізької міської ради, третя особа: Виконавчий комітет Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає в нездійсненні заходів щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду - ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Балка Північна Червона» і закріплення їх в натурі (на місцевості) та зобов'язання забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Балка Північна Червона», площею 28 га, що знаходиться в адміністративних межах Тернівського району міста Кривого Рогу, та закріплення їх в натурі (на місцевості) відповідно до вимог чинного законодавства України, виклавши позовні вимоги в наступній редакції:
«1. Визнати протиправною бездіяльність Криворізької міської ради, яка полягає в нездійсненні заходів щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду - ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Балка Північна Червона» і закріплення їх в натурі (на місцевості) та зобов'язати Криворізьку міську раду (код ЄДРПОУ 33874388), юридична адреса: пл. Молодіжна, 1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50101 забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Балка Північна Червона», площею 28 га, що знаходиться в адміністративних межах Тернівського району міста Кривого Рогу, та закріплення їх в натурі (на місцевості) відповідно до вимог чинного законодавства України».
В обґрунтування вказаної заяви вказують про те, що при подачі позовної заяви у справі №160/37341/25 прокурором було визначено наступних учасників у справі, зокрема: позивач - Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), відповідач 1 - Криворізька міська рада, відповідач 2 - Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача 1 - Виконавчий комітет Тернівської районної в місті Кривому Розі ради. Водночас, у зв'язку зі зміною судової практики щодо розгляду справ у подібних правовідносинах, враховуючи правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 10.10.2024 у справі №340/4709/23, виникла необхідність у виключенні зі складу сторін Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації та, як наслідок, у зміні предмету позову. Вказують, що Департамент екології та природних ресурсів, як структурний підрозділ Дніпропетровської обласної державної адміністрації жодними повноваженнями вчиняти дії та забезпечувати проведення робіт з винесення в натурі (на місцевості) меж ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Балка Північна Червона», площею 28 га, що знаходиться в адміністративних межах Тернівського району міста Кривого Рогу - не наділений взагалі.
Вирішуючи заявлене клопотання прокуратору слід зазначити про таке.
Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації діє відповідно до Положення про департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації в новій редакції, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 08.09.2025 № Р-415/0/3-25 (далі - Положення).
Відповідно до розділу 1 Положення, Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації утворюється головою облдержадміністрації, входить до її складу і в межах Дніпропетровської області забезпечує виконання покладених на нього завдань.
Департамент екології та природних ресурсів є структурним підрозділом Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Відповідно до приписів ст.ст. 7, 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», ст.ст. 2, 19, 20, 22, 25, 47 Закону України «Про землеустрій», ст.ст. 25, 26, 33, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 12 Земельного кодексу України, - повноваження на винесення в натурі (на місцевості) меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду покладені на органи місцевого самоврядування (сільську, селищну, міську ради).
Натомість місцеві державні адміністрації (військово-цивільні адміністрації) щодо територій і об'єктів природно-заповідного фонду, відповідно до законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про військово-цивільні адміністрації», наділені такими повноваженнями:- місцева державна адміністрація - вносить пропозиції відповідним органам місцевого самоврядування щодо організації територій та об'єктів природно заповідного фонду місцевого значення (п. 5 ч. 1 ст.21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»);- обласні військово-цивільні адміністрації - крім здійснення повноважень місцевих державних адміністрацій на відповідній території також здійснюють повноваження із прийняття рішень про організацію територій й об'єктів природно заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів про оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками історії або культури, які охороняються законом (п. 9 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації»).
Згідно з п. «в» ч. 1 ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин, зокрема, належить координація здійснення землеустрою й державного контролю за використанням, охороною земель.
Інших повноважень місцевих державних адміністрацій (військово цивільних адміністрацій) на винесення меж об'єктів і територій природно заповідного фонду в натурі законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про військово-цивільні адміністрації», «Про природно-заповідний фонд України», «Про землеустрій», Земельним кодексом України, - не передбачено.
Обов'язки щодо встановлення в натурі меж територій та об'єктів природно заповідного фонду національним законодавством (законами України «Про природно заповідний фонд України», «Про землеустрій», «Про місцеве самоврядування в Україні», Земельним кодексом України) покладаються на сільські, селищні, міські ради, тому у обласної державної адміністрації відсутній обов'язок безпосередньо проводити роботи з винесення в натурі (на місцевості) меж ландшафтного заказника загальнодержавного значення в силу змісту закону.
Подібні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 10.10.2024 у справі № 340/4709/23.
Таким чином, Департамент екології та природних ресурсів, як структурний підрозділ Дніпропетровської обласної державної адміністрації повноваженнями вчиняти дії та забезпечувати проведення робіт з винесення в натурі (на місцевості) меж ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Балка Північна Червона», площею 28 га, що знаходиться в адміністративних межах Тернівського району міста Кривого Рогу - не наділений.
Частиною першою статті 47 КАС України визначено, що позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 7 ст. 48 КАС України, заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до частин першої-третьої статті 262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Отже, у випадку здійснення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін розгляд справи по суті починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, а тому письмові заяви, право на подання яких встановлено частиною першою статті 47 КАС України, у даній справі можуть подаватися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
З огляду на наведене, розгляд даної справи по суті ще не розпочався, оскільки тридцять днів з дня відкриття провадження у справі ще не минули. З заявою про зміну предмета позову заявник звернувся 16.01.2026 до розгляду справи по суті у письмовому провадженні.
Беручи до уваги вищевикладені положення, суд приходить до висновку, що заява про зміну предмета позову подана представником позивача в межах строків, встановлених статтею 47 та частиною третьою статті 262 КАС України.
Отже, беручи до уваги наведене вище заява позивача про зміну предмету позову є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 47, 243, 248, 256 КАС України, суд,-
Клопотання виконувача обов'язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури Мірошниченка Вадима Сергійовича в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) - задовольнити.
Виключити Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації (адреса: вулиця Лабораторна, 69, Дніпро, Дніпропетровська область, 49000) з числа сторін, зокрема відповідача у справі №160/37341/25.
Змінити предмет позову виконувача обов'язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) до Криворізької міської ради, третя особа: Виконавчий комітет Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, та здійснювати подальший розгляд справи з наступними позовними вимогами:
«1. Визнати протиправною бездіяльність Криворізької міської ради, яка полягає в нездійсненні заходів щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду - ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Балка Північна Червона» і закріплення їх в натурі (на місцевості) та зобов'язати Криворізьку міську раду (код ЄДРПОУ 33874388), юридична адреса: пл. Молодіжна, 1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50101 забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Балка Північна Червона», площею 28 га, що знаходиться в адміністративних межах Тернівського району міста Кривого Рогу, та закріплення їх в натурі (на місцевості) відповідно до вимог чинного законодавства України».
Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
Позивач: виконувач обов'язків керівника Криворізької північної окружної прокуратури Мірошниченко Вадим Сергійович (50029, м. Кривий Ріг, вул. Захисників Азовсталі, 3, код ЄДРПОУ 02909938).
В особі Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (50103, м. Кривий Ріг, вул. Героїв Ато, 92, код ЄДРПОУ 43877118).
Відповідач: Криворізька міська рада (50101, м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1, код ЄДРПОУ 33874388).
Третя особа: Виконавчий комітет Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради (50079, м.Кривий Ріг, вул. Антона Ігнатченка, 1а, код ЄДРПОУ 04052554).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.
Суддя В.В. Ільков