Ухвала від 28.01.2026 по справі 320/64814/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

28 січня 2026 року м. Київ справа № 320/64814/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Сас Є.В., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшла вказана позовна заява, в якій позивач просить суд:

- Визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка оформлена довідкою № 28/1/165 від 11 листопада 2024 р., про придатність ОСОБА_2 до військової служби.

- Визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо неналежного розгляду скарги ОСОБА_3 від 08.05.2025 р. на постанову Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 яка оформлена довідкою № 28/1/165 від 11 листопада 2024 р.

- Зобов?язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України повторно розглянути скаргу ОСОБА_3 від 08.05.2025 р. на постанову Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 яка оформлена довідкою № 28/1/165 від 11 листопада 2024 р., з урахуванням висновків суду у цій справі..

Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) Суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Подана позовна заява вимогам зазначених статей не відповідає.

Пунктами 4, 5 та 9 частини п'ятої статті 160 КАС передбачено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Як убачається з прохальної частини позову, позивач просить:

Визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка оформлена довідкою № 28/1/165 від 11 листопада 2024 р., про придатність ОСОБА_2 до військової служби.

Водночас у позовній заяві Військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 не зазначено як учасника справи, а також не наведено відомостей про неї, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України.

За таких обставин позовна заява не відповідає вимогам КАС щодо зазначення сторін та інших учасників справи, оскільки рішення (постанова), яке оскаржується, прийняте суб'єктом владних повноважень, не залученим до участі у справі. Відсутність належного визначення відповідача (або іншого учасника справи) та необхідних ідентифікаційних даних унеможливлює належний розгляд справи по суті.

Водночас, позивач у позовній заяві просить суд звільнити його від сплати судового збору, оскільки він має пільгу, передбачену п.9 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

З цього приводу суд зазначає таке.

Відповідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.

Вивчивши матеріали позовної заяви, судом встановлено, що відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи № 250/25/470/В, дата рішення - 30.04.2025, номер рішення - 250/25/470/Р, позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності з 30.04.2025.

Вказане рішення на даний момент є чинним та не скасованим.

Таким чином, на момент звернення до суду із даним адміністративним позовом позивач не є особою з інвалідністю I або II групи інвалідності, оскільки, відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір» особи з інвалідністю ІІІ групи не звільняються від плати судового збору, від так пільги щодо звільнення від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» на позивача не розповсюджуються.

Оскільки, частиною 3 статті 161 КАС передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у сумі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 01.01.2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3028,00 грн.

Згідно з ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Як вбачається з позовних вимог, предметом позову у даній справі є дві вимоги немайнового характеру, а отже ставка судового збору за подання даного позову становить 2 422,40 грн.

У матеріалах справи докази сплати судового збору відсутні.

Таким чином, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, позивачу слід було сплатити судовий збір у розмірі 2 422,40 грн, або надати до суду документи, які підтверджують інші підстави звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону № 3674-VI судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за інтернет-адресою http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070//tax, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.

Відповідно до статті 169 КАС, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Вказані недоліки можуть бути усунені, у десятиденний строк, з дня вручення даної ухвали, шляхом подання

- примірників позовної заяви (відповідно до кількості учасників справи) приведеної до вимог процесуального законодавства: уточнити склад відповідачів з урахуванням змісту позовних вимог із зазначенням у позовній заяві відомостей, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС;

- документа про сплату судового збору у сумі 2 422,40 грн або документів, які підтверджують інші підстави звільнення від сплати судового збору.

Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовну заяву - залишити без руху.

2. Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.

Матеріали відносно усунення недоліків позовної заяви у цій справі необхідно подати безпосередньо до канцелярії Київського окружного адміністративного суду чи засобами підсистеми Електронний суд.

3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС.

4. Копію ухвали надіслати (надати) позивачу (його представнику).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.

Суддя Сас Є.В.