Рішення від 26.01.2026 по справі 420/29380/25

Справа № 420/29380/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлово комунальний сервіс» (Ж/М "Ульянівка", масив "Радужний", буд. 7-А, с. Лиманка, Одеський р-н., Одеська обл., 65037, код ЄДРПОУ 35999605) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправним та скасування податкового-повідомлення рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлово-комунальний сервіс» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.08.2025 р. №43167/15-32-07-06 на суму штрафних санкцій 44 880 грн.

Адміністративний позов поданий за допомогою системи «Електронний суд».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем на підставі наказу від 26.06.2025 р. №6942-п було проведено фактичну перевірку ТОВ «Жилкомсервіс», за результатами якої складено акт камеральної перевірки №37596/Ж5/15-32-07-06/35999605 від 11.07.2025 р. Відповідно до висновків акту, перевіркою було виявлено порушення п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України, а саме встановлено 44 об'єкти оподаткування не зареєстрованих ТОВ «Жилкомсервіс» у контролюючому органі за місцем здійснення господарської діяльності, а саме: не зареєстровано житлові будинки у кількості 17 штук, котельні (теплові пункти) у кількості 15 штук, насосні станції у кількості 12 штук. На підставі акту Головним управлінням ДПС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення від 25.08.2025 р. №43167/15-32-07-06 на суму штрафних санкцій 44 880 грн. Відповідачем було складено розрахунок штрафних (фінансових) санкцій, відповідно до якого контролюючий орган застосував штрафну санкцію по 1020 грн. за 44 об'єкти відповідно до п. 117.1 ст. 117 Податкового кодексу України.

Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням №43167/15-32-07-06 від 25.08.2025 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Доводи позову мотивовані наступним.

Рішенням Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області за результатами проведеного конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків на території Таїровської територіальної громади № 501 від 31.12.2021 року ТОВ «Житлово-комунальний сервіс» (код за ЄДРПОУ 35999605, юридична адреса: 65125 Одеська область, Одеський район, с. Лиманка, ж/ м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. 7-а) призначено управителем багатоквартирних будинків на території Таїровської територіальної громади. Згідно додатку 1 до рішення Виконавчого комітету Таїровської селищної ради № 501 від 31.12.2021 року, ТОВ «Жилкомсервіс» призначено управителем багатоквартирних будинків, що знаходяться за адресою: Одеська область, Одеський район, с. Лиманка, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», багатоквартирні будинки за №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7А, 7Б, 7В, 9/1, 10А, 10Б, 10В, 11, 11/1, 11/2. З кожним багатоквартирним будинком окремо укладено договори про надання послуги з управління багатоквартирним будинком між ТОВ «Житлово-комунальний сервіс», як управителем, та Таїровською селищною радою Одеського району Одеської області, як уповноваженим органом місцевої ради. Поряд з цим, між ТОВ «Житлово-комунальний сервіс», як управителем, та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Радужний 8», як об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, було укладено договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01.11.2022 року, відповідно до умов якого управитель зобов'язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: 65121, Одеська область, Овідіопольський район, село Лиманка, «Радужний» масив ж/ масиву «Ульянівка», будинок 8.

Позивач вказує, що, відповідно до умов окреслених вище договорів та положень Закону «Про житлово-комунальні послуги», ТОВ «Житлово-комунальний сервіс» надає співвласникам багатоквартирних будинків житлово-комунальні послуги: забезпечує належне утримання спiльного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території та вiд власного імені укладає з пiдрядниками необхiднi договори про виконання окремих робiт та надання послуг.

Що стосується обов'язку повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП, позивач зазначив, що відповідно до Порядку №1588 у заяві за формою № 20-ОПП надається інформація про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду. Натомість, житлові будинки у кількості 17 штук, котельні (теплові пункти) у кількості 15 штук, насосні станції у кількості 12 штук належать саме співласникам багатоквартирних будинків. Зазначені будинки та майно не належать ТОВ «Жилкомсервіс» ані на праві власності, ані на праві користування, а тому у позивача не виникає обов'язку повідомляти контролюючий орган за формою 20-ОПП про ці об'єкти, що не було враховано контролюючим органом.

Додатково позивач зазначив, що відповідачем не було враховано, що котельні та насосні станції є невід'ємною частиною житлових будинків, отже у такому випадку застосовується принцип укрупнення інформації, тобто ці об'єкти не рахуються окремо.

Ухвалою суду від 01.09.2025 року позовну заяву прийнято до провадження та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, згідно ч. 5 ст. 262 КАС України.

16.09.2025 року відповідачем за допомогою системи “Електронний суд» подано відзив на позовну заяву.

Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з таких підстав.

Щодо підстав призначення перевірки відповідач зазначив, що у наказі № 6942-п від 26.06.2025 «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «Жилкомсервіс» (код ЄДРПОУ 35999605) міститься посилання на підстави проведення перевірки, а саме: пп.80.2.2 п.80.2 ст.80 ПК України. Посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області здійснено виїзд на фактичну перевірку, пред'явлені службові посвідчення, відповідні направлення на перевірку та вручено копію наказу посадовій особі підприємства. Після ознайомлення з наказом та направленнями, посадова особа розписалась у направленнях та було розпочато фактичну перевірку. За результатом перевірки складено Акт про результати фактичної перевірки від 11.07.2025 року № 37596/Ж5/15-32-07-06/35999605.

Щодо підстав прийняття оскарженого податкового повідомлення-рішення відповідач зазначив, що перевіркою встановлено порушення п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим за результатами розгляду матеріалів перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 08.08.2025 № 43167/15-32-07-06 про застосування штрафу в сумі 44 880 грн., відповідно до п. 117.1 ст. 117 Податкового кодексу України.

Щодо виявленого порушення відповідач зазначив, що повідомлення за формою № 20-ОПП подається платниками податків за умови наявності об'єктів оподаткування або об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням. В ході перевірки, встановлено неподання позивачем до контролюючого органу повідомлення про об'єкти оподаткування і об'єкти пов'язаних з оподаткуванням за формою № 20-ОПП у встановлені законодавством строки, а саме: житлові будинки у кількості 17 штук, котельні (теплові пункти) у кількості 15 штук, насосні станції у кількості 12 штук, чим порушено п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України, відповідальність за що передбачена п. 117.1 ст. 117 Податкового кодексу України.

Враховуючи викладене, відповідач вважає, що податкове повідомлення-рішення № 43167/15-32-07-06 від 08.08.2025 року на суму штрафних санкцій 44 880 грн. є повністю обґрунтованим та такими, що не підлягає скасуванню.

Інші заяви по суті справи сторонами не надавались, клопотання та додаткові докази не надходили.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Житлово-комунальний сервіс» (ТОВ «Житлово-комунальний сервіс»), ЄДРПОУ 35999605, зареєстровано юридичною особою 01.07.2008, номер запису: 15431020000002337. Основний вид діяльності: 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів.

Наказом Головного управління ДПС в Одеській області від 26.06.2025 року №6942-п на підставі пп. 19-1.1.4, 19-1.1.8 п. 19-1.1 ст. 19-1, ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.2 п. 80.2 ст. 80, п.п. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розд. ХХ Податкового кодексу України призначено фактичну перевірку ТОВ «Житлово-комунальний сервіс», код ЄДРПОУ 35999605, за адресою господарського об'єкта: Одеська область. Одеський район, село Лиманка, Ж/М «Ульянівка», масив «Радужний», будинок 7-А, з 02 липня 2025 року тривалістю 10 діб. Перевірку визначено провести за період діяльності з 03.07.2022 по дату закінчення фактичної перевірки з метою здійснення контролю щодо дотримання норм законодавства з регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками питань податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

У період з 04.07.2025 по 11.07.2025 рр. на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 26.06.2025 року №6942-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «Жилкомсервіс» та направлень на перевірку №№ 13369/15-32-07-06, №13370/15-32-07-06 від 01.07.2025 року, посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області проведена фактична перевірка ТОВ «Житлово-комунальний сервіс» за адресою господарської одиниці: Одеська область. Одеський район, село Лиманка, Ж/М «Ульянівка», масив «Радужний», будинок 7-А.

Перевірка проведена у присутності директора - Бугаєвський Едуард Сергійович.

У направленнях на перевірку №№ 13369/15-32-07-06, №13370/15-32-07-06 від 01.07.2025 року позивач своїм підписом засвідчив отримання копії наказу та пред'явлення йому службових посвідчень на направлень на проведення перевірки.

За результатами проведення фактичної перевірки посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області складено Акт фактичної перевірки від 11.07.2025 року, який зареєстрований в органі ДПС 14.07.2025 року за № 37596/Ж5/15-32-07-06/35999605.

В Акті фактичної перевірки зафіксовано порушення п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України.

Суть вказаного порушення полягає у неподанні до контролюючого органу повідомлення про об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткування, за формою № 20-ОПП у встановлені законодавством строки, а саме: житлові будинки у кількості 17 штук, котельні (теплові пункти) у кількості 15 штук, насосні станції у кількості 12 штук.

Додатки до акту перевірки: Договір 01Т від 01.01.2025 року, укладений між ТОВ «Прайм-Інстал» та ТОВ «Житлово-комунальний сервіс» (Замовник), на виконання робіт із сервісного обслуговування тепломеханічної частини дахових котелень, теплових пунктів і топкових в будинках, що знаходяться в управлінні (на балансі) Замовника в житловому масиві «Радужний» з 01 січня 2025 року, та Акт здачі-приймання робіт №27 від 30.06.2025 року; Договір 02Т від 01.01.2025 року, укладений між ТОВ «Прайм-Інстал» та ТОВ «Житлово-комунальний сервіс» (Замовник), на виконання робіт із сервісного обслуговування насосних станцій в будинках, що знаходяться в управлінні (на балансі) Замовника в житловому масиві «Радужний» з 01 січня 2025 року та Акт здачі-приймання робіт №28 від 30.06.2025 року; Договір № 4070 від 02.01.2019 року на технічне обслуговування обладнання по індивідуальній калькуляції, укладений між ТОВ «Житлово-комунальний сервіс» (Замовник) та ТОВ «РЕАЛ ЛІФТ», на виконання робіт з організації безпечної експлуатації та технічного обслуговування сімдесяти ліфтів та Акт виконаних робіт №4070 від 30.06.2025.

Представник позивача відмовився від підписання Акту про результати фактичної перевірки від 11.07.2025 року № 37596/Ж5/15-32-07-06/35999605, у зв'язку з чим, посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області складено Акт про відмову від підписання акту (довідки) фактичної перевірки від 14.07.2025 № 5841/жб/15-32-07-06/35999605.

На підставі Акту фактичної перевірки від 11.07.2025 року (зареєстрованого 14.07.2025 року) № 37596/Ж5/15-32-07-06/35999605 та підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54, пункту 117.1 статті 117 Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 43167/15-32-07-06 від 08.08.2025 року, яким до ТОВ «Житлово-комунальний сервіс» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 44 880,00 грн. за порушення п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України.

Згідно з розрахунком фінансових санкцій до позивача застосований штраф, передбачений п. 117.1 ст. 117 Податкового кодексу України, за 44 об'єкти оподаткування не зареєстрованих ТОВ «Жилкомсервіс» у контролюючому органі за місцем здійснення господарської діяльності (1020 грн. х 44).

Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням № 43167/15-32-07-06 від 08.08.2025 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Податковий кодекс України).

Відповідно до п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, зокрема, мають право: 20.1.4. проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Як передбачено ст. 62 Податкового кодексу України, податковий контроль здійснюється шляхом:

62.1.1. ведення обліку платників податків;

62.1.2. інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів;

62.1.3. перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин;

62.1.4. моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу;

62.1.5. обліку та моніторингу діяльності фінансових агентів відповідно до статті 39-3 цього Кодексу.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України).

Статтею 80 Податкового кодексу України визначений порядок проведення фактичної перевірки.

Згідно з п. 80.1 ст. 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

За приписами п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема: 80.2.2. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;

Відповідно до ст. 19-1 ст. 19 Податкового кодексу України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу:

19-1.1.4. здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для виконання платіжних операцій (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів;

19-1.1.8. забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням;

Згідно підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім:

а) камеральних перевірок;

б) документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.2 (в частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.14-78.1.16, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, та/або документальних позапланових перевірок з питань оподаткування юридичними особами або іншими нерезидентами, які здійснюють господарську діяльність через постійне представництво на території України, доходів, отриманих нерезидентами із джерелом їх походження з України, та/або документальних позапланових перевірок нерезидентів (представництв нерезидентів);

в) фактичних перевірок.

Відповідно до п. 80.4, п. 80.5, п. 80.7 ст. 80 Податкового кодексу України, перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.

Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.

Згідно з п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Як встановлено судом з матеріалів справи, посадові особи Головного управління ДПС в Одеській області були допущені до проведення фактичної перевірки ТОВ «Житлово-комунальний сервіс» за адресою господарської одиниці: Одеська область. Одеський район, село Лиманка, Ж/М «Ульянівка», масив «Радужний», будинок 7-А.

Перевірка проведена у присутності директора - Бугаєвський Едуард Сергійович.

У направленнях на перевірку №№ 13369/15-32-07-06, №13370/15-32-07-06 від 01.07.2025 року позивач своїм підписом засвідчив отримання копії наказу та пред'явлення йому службових посвідчень на направлень на проведення перевірки.

Відповідно до п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

У разі незгоди платника податків з висновками акта (довідки) такий платник зобов'язаний підписати такий акт (довідку) перевірки із запереченнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта (довідки) або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.

Матеріали перевірки - це:

акт (довідка) перевірки з інформативними додатками, які є його невід'ємною частиною;

заперечення, надані платником податків до акта (довідки) перевірки (у разі їх наявності на час розгляду);

пояснення та їх документальне підтвердження, які надані платником податків відповідно до підпункту 16.1.15 пункту 16.1 статті 16 та відповідно до абзацу другого підпункту 17.1.6 пункту 17.1 статті 17 розділу I цього Кодексу.

Згідно з п. 86.5 ст. 86 Податкового кодексу України, акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).

Підписання акта (довідки) таких перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та/або його представниками та посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу.

У разі відмови платника податків, його законних представників або особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта (довідки), посадовими особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати перевірки не пізніше наступного робочого дня після його складення реєструється в журналі реєстрації актів контролюючого органу і не пізніше наступного дня після його реєстрації вручається або надсилається платнику податків, його законному представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції.

У разі відмови платника податків або його законних представників від отримання примірника акта (довідки) перевірки чи неможливості його вручення платнику податків або його законним представникам чи особі, яка здійснювала розрахункові операції з будь-яких причин, такий акт або довідка надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. У зазначених в цьому абзаці випадках контролюючим органом складається відповідний акт або робиться позначка в акті або довідці про результати перевірки.

Згідно з п. 86.6 ст. 86 Податкового кодексу України, відмова платника податків або його законних представників чи особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта перевірки або отримання його примірника не звільняє платника податків від обов'язку сплатити визначені контролюючим органом за результатами перевірки грошові зобов'язання.

Як встановлено судом, за результатами проведення фактичної перевірки посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області складено Акт фактичної перевірки від 11.07.2025 року, який зареєстрований в органі ДПС 14.07.2025 року за № 37596/Ж5/15-32-07-06/35999605. В Акті фактичної перевірки зафіксовано порушення п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України.

Представник позивача відмовився від підписання Акту про результати фактичної перевірки від 11.07.2025 року № 37596/Ж5/15-32-07-06/35999605, у зв'язку з чим, посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області складено Акт про відмову від підписання акту (довідки) фактичної перевірки від 14.07.2025 № 5841/жб/15-32-07-06/35999605.

Згідно з п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України, у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).

Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.

Позивачем не надано доказів подання заперечень на Акт фактичної перевірки від 11.07.2025 року № 37596/Ж5/15-32-07-06/35999605.

Позивач порядок призначення та проведення фактичної перевірки не оскаржує, а встановлені судом обставини свідчать про його дотримання.

Отже, суд надає оцінку правомірності оскарженого податкового повідомлення-рішення № 43167/15-32-07-06 від 08.08.2025 року форми «ПС», яким до ТОВ «Житлово-комунальний сервіс» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 44 880,00 грн. за порушення п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України.

Щодо порушення п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України.

Згідно обставин справи, суть вказаного порушення полягає у неподанні до контролюючого органу повідомлення про об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткування, за формою № 20-ОПП у встановлені законодавством строки, а саме: житлові будинки у кількості 17 штук, котельні (теплові пункти) у кількості 15 штук, насосні станції у кількості 12 штук.

За визначенням статті 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.

Стаття 16 Податкового кодексу України визначає обов'язки платника податків.

Зокрема, згідно п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний:

16.1.1. стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України;

16.1.2. вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;

16.1.3. подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;

16.1.4. сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України, з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу.

Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.

За визначенням п. 22.1 ст. 22 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.

Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462) затверджений Порядок обліку платників податків і зборів (далі - Порядок №1588).

Відповідно до пункту 1.2 розділу I Порядку №1588, ведення обліку платників податків є одним із способів податкового контролю. Облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пункту 1.3 розділу I Порядку №1588, взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають усі платники податків.

Пунктом 1.5 розділу I Порядку №1588 передбачено, що дія цього Порядку поширюється на платників податків - юридичних осіб (резидентів та нерезидентів), їх відокремлені підрозділи, а також самозайнятих осіб. Інформація про таких платників податків, отримана для їх обліку згідно з цим Порядком, вноситься до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб (далі - Єдиний банк даних юридичних осіб) та складових частин такого банку даних (реєстру платників податків - нерезидентів, реєстру договорів про спільну діяльність, договорів управління майном та угод про розподіл продукції), а також до Реєстру самозайнятих осіб, який є складовою частиною Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (далі - ДРФО).

Розділ VIII Порядку №1588 визначає порядок обліку об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням.

Згідно з пунктом 8.1 розділу VIII Порядку №1588, платник податків зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку у порядку, встановленому цим розділом.

Згідно з пунктом 8.2 розділу VIII Порядку №1588, об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі - об'єкти оподаткування), є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами Податкового кодексу України.

Відокремлені підрозділи юридичної особи подають інформацію про об'єкти оподаткування, що знаходяться на їх балансі.

Юридична особа інформує про всі об'єкти оподаткування крім тих, відомості щодо яких надані до відповідних контролюючих органів відокремленими підрозділами такої юридичної особи.

У відповідності з пунктом 8.2 розділу VIII Порядку №1588, заява про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

У заяві за формою № 20-ОПП надається інформація про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Під час надання заяв за формою № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об'єкт оподаткування (наприклад, якщо подається інформація про об'єкти оподаткування - офіс, склад, склад-магазин, розташовані в одному офісному центрі за одною адресою, достатньо надати інформацію за одним із типів об'єктів оподаткування, зазначивши у найменуванні: офіс, склад, склад-магазин).

Принцип укрупнення інформації не застосовується під час надання інформації про об'єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера (наприклад, у заяві за формою № 20-ОПП надається інформація і про земельну ділянку, і про об'єкт нежитлової нерухомості, що розташований на такій земельній ділянці).

Інформація про однотипні (за видом, використанням, станом та видом права власності) автомобільні транспортні засоби, які не є пунктами пересувної роздрібної торгівлі, громадського харчування або послуг, інших ніж пасажирські та вантажні перевезення, може бути подана в заяві за формою № 20-ОПП як узагальнена з типом об'єкта оподаткування «автомобільні транспортні засоби» та зазначенням кількості таких транспортних засобів в графі «Реєстраційний номер об'єкта оподаткування.

У відповідності з пунктами 8.6, 8.8 розділу VIII Порядку №1588, при надходженні до контролюючого органу від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування інформації про об'єкти оподаткування, що надається та/або реєструється такими органами, така інформація не пізніше наступного дня після її отримання вноситься до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.

Платники податків можуть переглянути інформацію про об'єкти оподаткування та контролюючі органи, у яких платник податків перебуває на обліку за неосновним місцем обліку, в приватній частині Електронного кабінету.

З наведеного слідує, що платники податків зобов'язані повідомляти контролюючі органи про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів.

У свою чергу, об'єктами оподаткування є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів, а у заяві за формою № 20-ОПП надається інформація про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Тобто, це об'єкти з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.

Згідно обставин цієї справи, за результатами проведеного конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків на території Таїровської територіальної громади, рішенням Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області № 501 від 31 грудня 2021 року «Про призначення управителя багатоквартирних будинків на території Таїровської територіальної громади» призначено управителем багатоквартирних будинків на території Таїровської територіальної громади Товариство з обмеженою відповідальністю «Житлово-комунальний сервіс» (код за ЄДРПОУ 35999605, юридична адреса: 65125 Одеська область, Одеський район, с. Лиманка, ж/ м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. 7-а), згідно з додатком 1 до цього рішення. Уповноваженій особі (або особі, яка виконує її обов'язки) від імені співвласників багатоквартирного будинку протягом п'яти календарних днів з дня прийняття цього рішення, укласти договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком з управителями призначеними відповідно до пункту 1 цього рішення за кожним багатоквартирним будинком окремо. Призначеним управителям довести до відома співвласників багатоквартирних будинків інформацію про управителів, з якими укладено договори, шляхом розміщення в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під'їздах будинків та біля них, відповідного оголошення, що має містити інформацію про повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) управителя його контактні телефони, номер та дату укладення договору, ціну послуги.

Згідно додатку 1 до рішення Виконавчого комітету Таїровської селищної ради № 501 від 31 грудня 2021 року, ТОВ «Жилкомсервіс» призначено управителем багатоквартирних будинків, що знаходяться за адресою: Одеська область, Одеський район, с. Лиманка, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», багатоквартирні будинки за №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7А, 7Б, 7В, 9/1, 10А, 10Б, 10В, 11, 11/1, 11/2.

Рішення Виконавчого комітету Таїровської селищної ради № 501 від 31 грудня 2021 року розміщене на офіційному веб-сайті Таїровської селищної ради за посиланням - https://tairovska-gromada.gov.ua/news/1641454815/.

Так, між ТОВ «Житлово-комунальний сервіс», як управителем, та Таїровською селищною радою Одеського району Одеської області, як уповноваженим органом місцевої ради, було укладено низку договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 05.01.2022 р., відповідно до умов яких управитель зобов'язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташовані за адресою:

1. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №1;

2. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №2;

3. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №3;

4. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №4;

5. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №5;

6. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №6;

7. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №7А;

8. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №7Б;

9. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №7В;

10. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №9/1;

11. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №10А;

12. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №10Б;

13. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №10В;

14. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №11;

15. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №11/1;

16. c. Лиманка, Одеський район, Одеська область, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», буд. №11/2;

Також між ТОВ «Житлово-комунальний сервіс», як управителем, та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Радужний 8», як об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, було укладено Договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01 листопада 2022 року, відповідно до умов якого управитель зобов'язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до умов зазначених вище договорів, ТОВ «Житлово-комунальний сервіс» надає послуги з управління багатоквартирним будинком, яка (послуга) полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території.

Послуга з управління включає:

забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, на якій розташований багатоквартирний будинок, а також належні до нього будівлі, споруди та прибудинкова територія, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно- технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для, надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких

обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку,

поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками.

Оскаржуючи податкове повідомлення-рішення № 43167/15-32-07-06 від 08.08.2025 року позивач посилається на те, що у нього не виникає обов'язку повідомляти контролюючий орган за формою 20-ОПП про об'єкти управління (будинки у кількості 17 штук, котельні (теплові пункти) у кількості 15 штук, насосні станції у кількості 12 штук), оскільки вони належать співласникам багатоквартирних будинків, а не йому.

Суд погоджується з доводами позивача, оскільки як слідує з положень п. 22.1 ст. 22, п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України та розділу VIII Порядку №1588, платники податків зобов'язані повідомляти контролюючі органи про ті об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів.

Тобто, це об'єкти з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.

У свою чергу, у заяві за формою № 20-ОПП надається інформація про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Натомість, як вбачається з матеріалів справи, об'єкти управління (багатоквартирні будинки, що знаходяться за адресою: Одеська область, Одеський район, с. Лиманка, ж/м «Ульянівка», масив «Радужний», за №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7А, 7Б, 7В, 8, 9/1, 10А, 10Б, 10В, 11, 11/1, 11/2 (будинки у кількості 17 штук, котельні (теплові пункти) у кількості 15 штук, насосні станції у кількості 12 штук) не належать ТОВ «Жилкомсервіс» ані на праві власності, ані на праві користування, а тому у позивача не виникає обов'язку повідомляти контролюючий орган за формою 20-ОПП про ці об'єкти, що не було враховано контролюючим органом під час перевірки.

При цьому, з аналізу положень розділу VIII Порядку №1588 вбачається, що повідомлення про об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за ф. №20-ОПП, подається до контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дати оформлення договору купівлі-продажу, оренди чи іншого документа на право володіння, користування або розпорядження об'єктом оподаткування. Тобто, повідомлення за формою № 20-ОПП надається на об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Отже чинним податковим законодавством не передбачено обов'язку подавати форму № 20-ОПП з інформацією про багатоквартирний будинок юридичною особою, яка на договірних підставах надає співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком.

Згідно з пунктом 117.1 статті 117 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час застосування штрафних санкцій), неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень.

Верховний Суд у постановах від 18.11.2022 у справі № 824/1298/18-а, від 28.09.2022 у справі № 160/3561/20, від 04.05.2022 у справі № 160/12341/19, від 15.02.2022 у справі № 160/2155/20, від 03.06.2021 у справі № 640/7244/19, від 20.05.2021 у справі № 560/3008/19, від 21.07.2020 у справі № 826/14197/17, виходив з того, що встановлений факт неподання платником податків повідомлення за формою 20-ОПП за кожним об'єктом оподаткування є підставою для застосування штрафних санкцій на підставі пункту 117.1 статті 117 ПК України відповідно до кількості таких об'єктів оподаткування.

Проте, вирішуючи спір судом не встановлено в діях позивача порушення п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України, а отже його притягнення до відповідальності на підставі п. 117.1 ст. 117 Податкового кодексу України є протиправним.

Також суд приймає доводи позивача стосовно того, що відповідачем при визначенні кількості об'єктів оподаткування не узято до уваги, передбачений Порядку №1588, принцип укрупнення інформації, оскільки акт перевірки не містить жодного обґрунтування щодо методики та підстав визначення кількості об'єктів оподаткування.

Отже, застосування відносно позивача штрафних санкцій за неподання повідомлення за формою 20-ОПП по 44 об'єктах оподаткування є необґрунтованим.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відтак, податкове повідомлення-рішення № 43167/15-32-07-06 від 08.08.2025 року, прийняте Головним управлінням ДПС в Одеській області про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 44880,00 грн., підлягає скасуванню.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Проте, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов слід задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2422,40 грн., з урахуванням понижуючого коефіцієнту 0,8 при поданні до суду процесуальних документів в електронній формі (а.с. 6). Таким чином, враховуючи задоволення позову, судові витрати позивача по сплаті судового збору суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Інші судові витрати не заявлені.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 293, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлово комунальний сервіс» (Ж/М "Ульянівка", масив "Радужний", буд. 7-А, с. Лиманка, Одеський р-н., Одеська обл., 65037, код ЄДРПОУ 35999605) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправним та скасування податкового-повідомлення рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 43167/15-32-07-06 від 08.08.2025 року.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлово комунальний сервіс» (Ж/М "Ульянівка", масив "Радужний", буд. 7-А, с. Лиманка, Одеський р-н., Одеська обл., 65037, код ЄДРПОУ 35999605) витрати зі сплати судового збору у сумі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп.).

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку і строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук