Справа № 591/14979/25
Провадження № 2-а/591/725/25
про повернення позовної заяви
27 січня 2026 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Ніколаєнко О.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до УПП в Сумській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
29 грудня 2025 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить суд :
-визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕНА № 6324645 від 11.12.2025 про накладення адміністративного стягнення.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 07.01.2026 року позовну заяву було залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам процесуального законодавства. Судом встановлено, що у позовній заяві не зазначено відомостей про наявність або відсутність у позивача електронного кабінету та адреси його електронної пошти. Також у порушення вимог ст. 160 КАС України позивачем не вказано повних реквізитів відповідача та не наведено відомостей про вжиття заходів, передбачених пунктами 6-8, 11 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Окрім того, до матеріалів заяви не долучено доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку та розмірі, не надано копій позовної заяви з додатками для інших учасників справи, а також не заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду. Позивачу було надано десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення зазначених недоліків.
23.01.2026 на виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху позивачем подано заяву про усунення недоліків. У вказаній заяві позивач також просить поновити пропущений строк звернення до суду, посилаючись на поважність причин його пропуску. Своє клопотання обґрунтовує обставинами, пов'язаними з повномасштабною збройною агресією російської федерації проти України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом 10 днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
У поданій заяві на усунення недоліків позивачем не повідомлено обставин, які є поважними причинами пропуску строку на оскарження постанови. З наданих позивачем пояснень вбачається, що як на підставу для поновлення строку звернення до суду він посилається на обставини, спричинені повномасштабною збройною агресією російської федерації проти України.
До суду позивач звернувся 29.12.2025. Суд зауважує, що у даній категорії справ встановлено скорочені строки звернення до суду з позовом. Оцінюючи вказані доводи, суд виходить з того, що саме по собі повномасштабна збройна агресія російської федерації проти України не є безумовною та автоматичною підставою для визнання всіх причин пропуску строку звернення до суду поважними. Питання поновлення строку вирішується в кожному конкретному випадку, виходячи з доводів, наведених у заяві.
Згідно з статтею 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" (далі - Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Частинами першою та четвертою статті 26 Закону № 389-VIII встановлено, що правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.
Згідно усталеної практики Верховного Суду, введення воєнного стану може бути визнано судом поважною причиною пропуску відповідного процесуального строку або його продовження за умови, якщо пропуск строку знаходиться в прямому причинному зв'язку з такою обставиною.
Введення на території України воєнного стану не зупинило перебіг процесуальних строків звернення до суду з позовами. Питання поновлення процесуального строку у випадку його пропуску з причин, пов'язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку з урахуванням доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку. Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не є підставою для поновлення процесуального строку. Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку.
Повідомлені обставини не можуть бути підставою для поновлення строку, який є пропущеним.
Враховуючи вищевикладене, наявні підстави для повернення позовної заяви позивачу.
Керуючись ст. ст. 123, 169 КАС України, -
Матеріали позовної заяви ОСОБА_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення, повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.О. Ніколаєнко