Справа № 560/15988/25
іменем України
19 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом від 13.09.2025 в якому просить: 1) Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо не належного розгляду та не прийняття рішення по заяві-клопотання від 21.08.2025; 2) Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно розглянути заяву-клопотання від 21.08.2025 та направити повідомлення до Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області, про виключення з Реєстру осіб, які перебувають в розшуку та про відсутність підстав для доставляння до ТЦК та СП для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності.
У позові ОСОБА_1 пояснив, що звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою-клопотанням від 21.08.2025 в якій просив: 1) Прийняти рішення про його виключення з реєстру розшуку; 2) Повідомити про прийняте рішення повідомити на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_5 та на адресу: АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив заявника листом від 04.09.22025 за №10312 про розгляд скарги, яку позивач не подавав. Тобто, ІНФОРМАЦІЯ_4 не розглянув заяву-клопотання від 21.08.2025 чим порушив права позивача, законодавство та Конституцію України. Звертає увагу, що відповідно до повістки від 16.06.2025 року №3930865, позивач з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 26.06.2025 о 14:00 годині, однак не з'явився по причині отримання травми 26.06.2025 о 07:30 годині, що підтверджено медичними документами. Відповідно до виписки із медичної картки НОМЕР_1 від 09.08.2025 ОСОБА_1 по теперішній час перебуває на лікуванні. Вважає, що немає жодних правових підстав у відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_3 на звернення до Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області про розшук та доставляння позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності (арк. спр.1 - 6).
Після усунення недоліків позову, суд ухвалою від 14.10.2025 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, витребував докази та залучив до участі у справі як другого відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_6 (арк. спр.38-39).
На виконання ухвали суду від 14.10.2025 ІНФОРМАЦІЯ_7 листом від 27.10.2025 за №13158 повідомив суд, що надає матеріали вирішення заяви позивача на 6 арк. Також вказав, що ОСОБА_1 за порушення ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (неприбуття за повісткою) з 06.07.2025 підлягає доставленню в ІНФОРМАЦІЯ_8 , як особа, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП. Клопотання ОСОБА_1 від 21.08.2025 щодо виключення його з реєстру, як порушника, не задоволено, про що повідомлено заявника (арк. спр.44).
Відповідно до ухвали від 01.01.2026 суд відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 31.12.2025 про відвід судді Петричковичу А.І. та передав справу №560/15988/25 із заявою ОСОБА_1 від 31.12.2025 про відвід судді Петричковичу А.І. в порядку ст.31 КАС України для визначення судді, який вирішить заяву про відвід (арк. спр.80-81).
Згідно з ухвалою від 02.01.2026 суд відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Петричковича А.І. (арк. спр.83-86).
Встановивши обставини (факти), якими сторони пояснюють вимоги та заперчення, оцінивши надані учасниками справи докази, беручи до уваги норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд робить такі висновки, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 та ІНФОРМАЦІЯ_8 не оспорюють, і це підтверджено матеріалами справи, зокрема, отримання ОСОБА_1 повістки №3930865 від 16.06.2025 про явку ОСОБА_1 для уточнення даних на 26.06.2025 о 14 годині (арк. спр.12 зворот), як і не явку позивача по цій повістці 26.06.2025, тому це не потребує доказуванню в силу вимог ч.1 ст.78 КАС України.
Позивач причину неявки по повістці 26.06.2025 пояснює отримаю травмою 26.06.2025 та лікуванням з цього дня відповідно до наданих медичних документів (арк. спр.13 - 14).
Отже, позивач підтверджує факт отримання 26.06.2025 травми та лікування з 26.06.2025 по 30.06.2025 і отримання травми при падінні з висоти власного зросту згідно з Випискою із медичної карти амбулаторного (стаціонарного ) хворого (Повний діагноз: травматичний нижній вивих лівого плечового суглобу) (арк. спр.14).
Позивач надав суду лист ІНФОРМАЦІЯ_9 від 04.09.2025 за №10312, відповідно якого ОСОБА_1 повідомлено про розгляд його скарги. Також повідомлено про неявку по повістці у зв'язку з чим електронне звернення скероване до Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області про розшук та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_9 , і повідомлено про відсутність підстав для зняття з розшуку та запропоновано прибути до ІНФОРМАЦІЯ_9 (арк. спр.11).
При цьому, ІНФОРМАЦІЯ_8 суду надана копія листа від 22.08.2025 (можливе виправлення у місяці), відповідно до якого ОСОБА_1 повідомлено про розгляд його клопотання від 21.08.2025. Також про те, що ОСОБА_1 підлягає доставленню до ІНФОРМАЦІЯ_9 , як особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, передчасне ч.3 ст.210-1 КУпАП (неприбуття за повісткою) і що клопотання про виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як порушника, задоволенню не підлягає (арк. спр.46).
ІНФОРМАЦІЯ_8 не надано доказів направлення (повідомлення) ОСОБА_1 про розгляд заяви (клопотання) від 22.08.2025, зокрема на електронну адресу заявника, як від просив, тому є протиправна бездіяльність цього відповідача щодо не розгляду його заяви (клопотання) від 22.08.2025.
Відповідно до копії сторінки "Резерв+" Військово - облікового документу військовозобов'язаного ОСОБА_1 зроблені записи; Дані уточнено вчасно" та "ТЦК та СП 06.07.2025 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: Не прибули за повісткою до ТЦК та СП. Вас розшукує ТЦК. Документ оновлено" (арк. спр.16).
Згідно з ч.5 ст.33 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закону N 2232-XII) військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст.34 Закону N 2232-XII визначено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п.8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року N 154 (далі - Положення №154) завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Згідно з п.9 Положення №154 Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, зокрема із застосуванням системи електронної черги (у порядку, визначеному Міноборони), видають необхідні довідки та інші документи; звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Кабінету Міністрів України N 1487 від 30.12.2022 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок N 1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління, військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності, а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.
Пунктом 19 Порядку N 1487 визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з п.56 Порядку N 1487 Національна поліція: за повідомленнями районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів (додаток 19) здійснює досудове розслідування стосовно осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, передбачені статтями 335, 336, 337 Кримінального кодексу України; за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Отже, органи Національної поліції за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснюють адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
При цьому, доставлення військовозобов'язаного до органу ТЦК та СП в силу зазначених вище норм законодавства здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, суд робить висновок, що позивач частково довів позовні вимоги, зокрема, щодо протиправної бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_9 , а саме не вирішення по суті та наданні відповіді на заяву (клопотання) ОСОБА_1 від 21.08.2025, яка зареєстрована за вхідним №2863 від 21.08.2025, тому цю заяву потрібно розглянути з урахуванням встановлених обставин у цій справі. Цей висновок суду не спростовує надана суду відповідачем копія листа від 22.08.2025 (можливе виправлення у місяці) без жодних доказів його направлення чи повідомлення позивача (не надано). При цьому потрібно враховувати, що позивач, як і відповідачі, також не надали суду доказів явки ОСОБА_1 за повісткою №3930865 від 16.06.2025 після його лікування, а сама ж по собі наявність у застосунку "Резерв+" записів: "ТЦК та СП 06.07.2025 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: Не прибули за повісткою до ТЦК та СП. Вас розшукує ТЦК" не свідчить про вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена КУпАП. Позивач тільки підлягає примусовому приводу у випадку неявки добровільно до органу ТЦК та СП для складання протоколу про адміністративне правопорушення у випадку наявності для цього підстав, під час чого повинні бути враховані дані про хвороби ОСОБА_1 на день виклику повісткою та подальшого його лікування. Також, суд звертає увагу відповідачів на порушення ІНФОРМАЦІЯ_8 вимог ч.6 ст.18 КАС України, а саме відсутність електронного кабінету та надання суду доказів без урахуванням вимог цієї статі, і на це порушення реагує окремою ухвалою.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 968,96 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 від 13.09.2025 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не вирішення по суті та наданні відповіді на заяву (клопотання) ОСОБА_1 від 21.08.2025, яка зареєстрована за вхідним №2863 від 21.08.2025.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 розглянути заяву (клопотання) ОСОБА_1 від 21.08.2025, яка зареєстрована за вхідним №2863 від 21.08.2025 з наданням відповіді з урахуванням обставин встановлених у цій адміністративній справі.
В решті вимог позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок) гривень за рахунок асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 19 січня 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідачі:ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 )
Головуючий суддя А.І. Петричкович