вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
"13" січня 2026 р. м. Рівне Справа № 918/1030/25
Господарський суд Рівненської області у складі судді Пашкевич І.О., за участю секретаря судового засідання Ярощук О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом Немовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області (34540, Рівненська обл., Сарненський р-н, с. Немовичі, вул. Центральна, 4, код ЄДРПОУ 04387786)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рік-2018" (вул. Романа Деменка (колишня назва Короленка), 11, м. Сарни, Сарненський р-н, Рівненська обл., 34503, код ЄДРПОУ 42635529)
про стягнення 847 305 грн 91 коп.
у судове засідання представники сторін не з'явились
Згідно з ч. 3 ст. 222 ГПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
Заяви і клопотання сторін, процесуальні рішення.
03 листопада 2025 року на поштову адресу господарського суду від Немовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області надійшов позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рік-2018" про стягнення 847 305 грн 91 коп. заборгованості по сплаті орендної плати за Договором оренди земельної ділянки з к.н. 5625485400:01:002:0494.
Ухвалою від 07.11.2025 позовну заяву залишено без руху. Встановлено Немовицькій сільській раді Сарненського району Рівненської області строк та спосіб на усунення недоліків позовної заяви.
Позивачем усунуто недоліки позовної заяви в межах процесуального строку, встановленого судом.
Ухвалою від 20.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 918/1030/25. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 16.12.2025. Запропоновано сторонам подати заяви по суті спору та встановлено процесуальні строки для подання таких заяв. Повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю "Рік-2018" про наявність у нього обов'язку зареєструвати свій електронний кабінет та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
Ухвалою від 16.12.2025 закрито підготовче провадження у справі № 918/1030/25. Призначено справу № 918/1030/25 до судового розгляду по суті на 13.01.2026.
13 січня 2026 року від позивача надійшла заява про проведення судового засідання 13.01.2026 без участі його представника.
Процесуальні дії у судовому засіданні з розгляду справи по суті.
13 січня 2026 року судом встановлено, що позивач та відповідач не забезпечили явку уповноважених представників у судове засідання.
Немовицька сільська рада Сарненського району Рівненської області про час, дату та місце проведення даного засідання повідомлена належним чином, що підтверджується довідкою про доставлення ухвали від 16.12.2025 до її електронного кабінету в підсистемі "Електронний суд" (17.12.2025 після 17:09 год).
Згідно з п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, серед іншого, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Відповідно до абз 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Отже позивач вважається таким, що отримав ухвалу від 16.12.2025 - 18.12.2025.
В той же час позивач скористався правом, передбаченим ч. 3 ст. 196 ГПК України та подав 13.01.2026 заяву про проведення судового засідання 13.01.2026 з розгляду справи по суті за відсутності його представника.
Про розгляд справи відповідача (код ЄДРПОУ 42635529) було повідомлено ухвалами суду від 20.11.2025 та від 16.12.2025, які направлялись на адресу місцезнаходження відповідача зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та позовній заяві, а саме: вул. Романа Деменка (колишня назва Короленка), 11, м. Сарни, Сарненський р-н, Рівненська обл., 34503.
Із адреси Товариства з обмеженою відповідальністю "Рік-2018" повернувся конверт із ухвалою Господарського суду Рівненської області від 20.11.2025 за трек-номером R067042372851 із зазначенням причин повернення: "Одержувач відсутній за вказаною адресою. 34503 м. Сарни Україна" та з датою відмітки поштового зв'язку - 26.11.2025.
Суд з'ясував, що також із адреси відповідача повернувся конверт із ухвалою Господарського суду Рівненської області від 16.12.2025 за трек-номером R067061984850 із зазначенням причин повернення: "Адресат відсутній за вказаною адресою. 34503 м. Сарни Україна. Невірна адреса" та з датою відмітки поштового зв'язку - 24.12.2025.
Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Оскільки судом встановлено, що причиною невручення конверту з ухвалами від 20.11.2025 та від 16.12.2025 для відповідача є відсутність вказаної особи за адресою місця знаходження, в той же час адреса Товариства з обмеженою відповідальністю "Рік-2018" - вул. Романа Деменка (колишня назва Короленка), 11, м. Сарни, Сарненський р-н, Рівненська обл., 34503 зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відтак суд дійшов висновку, що в розумінні вимог ГПК України вказані ухвали вважаються врученими відповідачу 26.11.2025 та 24.12.2025 відповідно належним чином.
При цьому за змістом ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Окрім того, інформація щодо слухання судом справ є публічною і розміщується на офіційному веб-сайті суду в мережі Інтернет, що також свідчить про наявність в учасників можливості дізнатись про слухання справи за їх участю.
Зважаючи на те, що явка представників учасників справи у судове засідання не визнавалася обов'язковою та з огляду на наявність вказаної заяви позивача, суд дійшов висновку про можливість проведення судового засідання з розгляду справи по суті без участі представників позивача та відповідача.
Разом з тим, ухвалою від 20.11.2025, серед іншого, відповідачу запропоновано у строк протягом 15-ти днів з дня отримання даної ухвали подати до суду відзив з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України; у строк протягом 5-ти днів з дня отримання відповіді на відзив подати до суду заперечення на відповідь на відзив з урахуванням вимог ст. 167 ГПК України;
Враховуючи, що відповідач вважається таким, що отримав ухвалу про відкриття провадження у справі 26.11.2025, строк на подання відзиву тривав до 11.12.2025 включно та наразі сплинув.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач не скористався процесуальним правом на подання відзиву у справі.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Частиною 9 ст. 165 ГПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Судом встановлено, що існує судове рішення у справі № 918/191/25 від 21.05.2025, за позовом керівника Сарненської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Немовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Рік-2018" про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки, - котре має преюдиційне значення для розгляду справи № 918/1030/25.
Рішення Господарського суду Рівненської області від 21.05.2025 у справі № 918/191/25 не оскаржувалось та набрало законної сили 11.06.2025.
Відтак суд приймає до уваги факти, встановлені судом у справі № 918/191/25, та які також підтверджуються матеріалами справи № 918/1030/25.
22 квітня 2019 року Рівненською товарною біржею проведено аукціон з продажу права оренди на земельну ділянку, площею 0,6063 га, з кадастровим номером 5625485400:01:002:0494, що знаходиться по вул. 1-го Травня в с. Немовичі Сарненського району, з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування будівель торгівлі, терміном на 49 років.
Переможцем торгів визначено ТОВ "Рік-2018" (код ЄДРПОУ 42635529).
В подальшому, 22.04.2019 між Немовицькою сільською радою Сарненського району Рівненської області (далі - орендодавець) та ТОВ "Рік-2018" (далі - орендар) укладено договір оренди землі (далі - Договір).
Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 22.04.2019 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі з кадастровим номером 5625485400:01:002:04894, яка розташована в Сарненському районі в с. Немовичі по вулиці 1-го Травня на території Немовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області (п. 1 договору).
Відповідно до п.п. 2-6 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6063 га. На земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 19.02.2019 становить 1 690 460,10 грн. Земельна ділянка, яка передається в оренду не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини, відсутні.
Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.7 договору).
Згідно п.8 договору орендна плата за земельну ділянку становить платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою у грошовій формі та розмірі 10,25% від визначеної нормативно грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативно грошової оцінки землі, що становить 173 272,16 грн за рік.
За перший рік користування земельною ділянкою річна орендна плата становить 173 272,16 грн без ПДВ з врахуванням сплаченого гарантійного внеску, що становить 8 452,30 грн без ПДВ (п. 9 договору).
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється щорічно з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами (п.10 договору).
В подальшому орендна плата вноситься орендарем за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно, протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.11 договору).
Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (п. 16 договору).
Пунктом 33 договору визначено, що його дія припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, а також з інших підстав, визначених законом.
Вказаний договір підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений відтисками їх печаток.
Відповідно до п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку, зокрема, для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплено у пункті 5.2 ст.5 Податкового кодексу України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін, розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України.
Вказане узгоджується з усталеною судовою практикою, викладеною у постановах Верховного Суду від 21.09.2022 у справі №200/5007/20-а, від 11.11.2021 у справі № 280/2804/19, від 24.03.2022 у справі № 440/3063/19, від 29.08.2019 у справі № 805/3967/19.
Тобто, відповідальною особою за нарахування позивачу орендної плати за землю є контролюючий орган. При визначенні розміру орендної плати у спірних правовідносинах податковий орган повинен керуватися положеннями ст. 288 Податкового кодексу України та нарахування орендної плати здійснювати виходячи із розміру орендної плати, встановленої у договорі оренди, але при цьому річна сума платежу не може бути менше 3% нормативної грошової оцінки та не більше ніж 12% нормативної грошової оцінки.
Судом у справі № 918/191/25 встановлено, що відповідно до листів Головного управління ДПС України у Рівненській області № 11540/5/17-00-13-05-03 від 27.09.2024 та № 1293/5/17-00-13-05-03 від 21.02.2025, ТОВ "Рік-2018" подані до Сарненської ДПІ Головного управління ДПС у Рівненській області податкові декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) за 2019 рік (за період з дати державної реєстрації договору - 08.05.2019 по 31.12.2019) та за 2020 рік, згідно яких податкові зобов'язання за використання вказаної земельної ділянки визначено відповідно в сумі 112 254,26 грн та 158 832,81 грн. В подальшому ТОВ "Рік-2018" не подавало до контролюючого органу податкові декларації з плати за землю, про що управління неодноразово повідомляло Немовицьку сільську раду Сарненського району Рівненської області. За неподання (несвоєчасне подання податкової звітності з плати за землю до ТОВ "Рік-2018" застосовані штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 2 210,00 грн. Згідно даних інтегрованої картки платника податків ТОВ "Рік-2018" по орендній платі з юридичних осіб станом на 21.02.2025 наявний податковий борг у сумі 56 536,86 грн. Останній платіж згідно даних інтегрованої картки обліковується 18.01.2021.
Крім того, судом встановлено, що ГУ ДПС у Рівненській області вживалися заходи з метою погашення наявного податкового боргу у відповідача, зокрема рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 18.02.2022 у справі № 460/17031/21 позов Головного управління ДПС у Рівненській області до ТОВ "Рік-2018" про стягнення податкового боргу (орендної плати юридичних осіб) у сумі 54 496,86 грн задоволено повністю. Рішення суду від 18.02.2022 у справі № 460/17031/21 не оскаржувалось та набрало законної сили 21.03.2023.
У зв'язку з відсутністю у ТОВ "Рік-2018" наявних відкритих рахунків в установах банків, контролюючим органом направлено виконавчий лист по адміністративній справі № 460/17031/21 до Сарненського відділу державної виконавчої служби у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, відкрито виконавче провадження № 72035745 від 15.06.2023.
Разом з тим, у зв'язку з неможливістю погашення податкового боргу відповідно до рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі № 460/17031/21 шляхом стягнення коштів через відсутність відкритих рахунків в установах банків, контролюючим органом проведено опис майна в податкову заставу, що знаходиться на даній земельній ділянці, яку зареєстровано в Державних реєстрах обтяжень рухомого та нерухомого майна.
Окрім цього, ГУ ДПС у Рівненській області скеровано до Рівненського окружного адміністративного суду позов до ТОВ "Рік-2018" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 у справі № 460/14966/24 відкрито провадження в адміністративній справі про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 29.09.2025 у справі №460/14966/24 позов Головного управління ДПС у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рік-2018" задоволено повністю. Надано Головному управлінню ДПС у Рівненській області дозвіл на погашення податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рік-2018" в сумі 54 496,86 грн за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Як вбачається із матеріалів справи № 918/1030/25, Немовицькою сільською радою Сарненського району Рівненської області неодноразово на адресу ТОВ "Рік-2018" скеровувалися претензії по сплаті заборгованості по орендній платі за користування земельною ділянкою, згідно укладеного договору.
У зв'язку із тим, що ТОВ "Рік-2018" систематично, а саме, з 2021 року не сплачує орендну плату за користування земельною ділянкою комунальної власності кадастровий номер 5625485400:01:002:0494, - прокуратура звернулася до суду у справі № 918/191/25 із позовом про розірвання договору оренди землі від 22.04.2019, укладений між Немовицькою сільською радою Сарненського району Рівненської області та ТОВ "Рік-2018" щодо земельної ділянки площею 0,6063 га, кадастровий номер 5625485400:01:002:0494, що знаходиться по вул. 1-го Травня в с. Немовичі Сарненського району.
За результатами з'ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, судом у справі № 918/191/25 встановлено факт систематичного порушення з боку ТОВ "Рік-2018" умов договору оренди землі від 22.04.2019 в частині своєчасної сплати орендних платежів, а відтак позовні вимоги про розірвання договору оренди землі від 22.04.2019, укладеного між Немовицькою сільською радою Сарненського району Рівненської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рік-2018", судом визнані обґрунтованими. Так, рішенням Господарського суду Рівненської області від 21.05.2025 у справі № 918/191/25 позов задоволено, розірвано договір оренди землі від 22.04.2019 (кадастровий номер з.д.5625485400:01:002:0494) та зобов'язано ТОВ "Рік-2018" повернути Немовицькій сільській раді Сарненського району Рівненської області земельну ділянку площею 0,6063 га, кадастровий номер 5625485400:01:002:0494, що знаходиться по вул. 1-го Травня в с. Немовичі Сарненського району.
Судом встановлено, що відповідно до листа фінансового відділу Немовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області від 21.10.2025 № 167/01-2-50/25 загальна заборгованість по орендній платі за земельну ділянку кадастровий номер 5625485400:01:002:0494 за період із 23.04.2020 по 21.05.2025 складає 847 305 грн 91 коп.
Оскільки ТОВ "Рік-2018" систематично, а саме з 2020 року по дату розірвання Договору не сплачувало орендну плату за користування земельною ділянкою комунальної власності кадастровий номер 5625485400:01:002:0494, - Немовицька сільська рада Сарненського району Рівненської області просить суд стягнути із ТОВ "Рік-2018" 847 305 грн 91 коп. орендної плати за період із 23.04.2020 по 21.05.2025.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
Як встановив суд, спір у даній справі стосується стягнення заборгованості з орендної плати із урахуванням нормативної грошової оцінки ділянки. До спірних правовідносин підлягають застосуванню відповідні норми права, які регулюють такі правовідносини. А тому суд вважає за потрібне зазначити таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
За змістом ч. 9 ст. 93 ЗК України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, Цивільним кодексом України (далі - ЦК України), цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
У п. 3 ч. 1 ст. 3 ЦК України передбачено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.
Частинами 1 та 3 ст. 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Статтею 627 ЦК України передбачено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною 1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства (ч.ч.1 та 2 ст. 648 ЦК України).
У постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 Велика Палата Верховного Суду, проаналізувавши зазначені вище норми права, зробила висновок, що за загальними правилами договори укладаються сторонами цивільних правовідносин, різновидами яких є правовідносини, які виникають з договорів оренди землі, на принципах рівності сторін, свободи договору, з урахуванням обов'язкових вимог щодо такого виду договорів та зазначенням його істотних умов і у відповідній формі.
Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
У ст. 13 Закону України "Про оренду землі" вказано, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно із ч.2 ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Частиною ч.3 ст. 22 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.
За змістом ч.4 ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також у разі його поновлення.
Отже, договір оренди землі є цивільно-правовим договором оренди (найму), що регулюється ЦК України, іншими нормативними актами. Особливості правового регулювання відносин з оренди землі обумовлюються, зокрема, формою власності на земельні ділянки, що орендуються.
Так, норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.
Щодо використання нормативної грошової оцінки для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності, суд зазначає, що для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України "Про оцінку земель".
Відповідно до ч.5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.
Відповідно до абз 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений ст. 23 Закону України "Про оцінку земель". Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Пунктом 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Положеннями п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абз 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель").
Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Суд зазначає, що з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.3 статті 289 ПКУ).
Інформація про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за кожен рік оприлюднюється у медіа та на офіційному сайті Держгеокадастру України.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі №914/2848/21.
Відповідно до п.п. 2, 4 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6063 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 19.02.2019 становить 1 690 460,10 грн.
Згідно п.8 Договору орендна плата за земельну ділянку становить платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою у грошовій формі та розмірі 10,25% від визначеної нормативно грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативно грошової оцінки землі, що становить 173 272,16 грн за рік.
За перший рік користування земельною ділянкою річна орендна плата становить 173 272,16 грн без ПДВ з врахуванням сплаченого гарантійного внеску, що становить 8 452,30 грн без ПДВ (п. 9 договору).
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється щорічно з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами (п.10 договору).
В подальшому орендна плата вноситься орендарем за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно, протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.11 договору).
Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки к.н. 5625485400:01:002:0494 із урахуванням коефіцієнтів індексації становила:
- у 2021 році - 1 690 460 грн 10 коп;
- у 2022 році - 1 859 506 грн 11 коп;
- у 2023 році - 1 637 119 грн 22 коп;
- у 2024 році - 1 721 239 грн 97 коп;
- у 2025 році - 1 540 991 грн 71 коп.
Судом встановлено, що орендна плата за користування відповідачем земельною ділянкою загальною площею 0,6063 га. сплачувалася наступним чимно:
- у розмірі 173 272 грн 16 коп. (повністю за перший рік користування) - у квітні 2019 року;
- у розмірі 170 грн 00 коп. - у жовтні 2019 року;
- у розмірі 43 318 грн 05 коп. - що підтверджується платіжним дорученням № 53805643 від 18.01.2021.
При цьому ТОВ "Рік-2018" більше не сплачувало орендну плату. Водночас розрахунок орендної плати є наступним:
- 2020-2021: - 14 439 грн 35 коп. за міс (173 272 грн 16 коп. за рік);
-2022 - 15 883 грн 28 коп. за міс (190 599 грн 38 коп. за рік);
- 2023 - 13 983 грн 73 коп. за міс (167 804 грн 72 коп. за рік);
- 2024: 14 702 грн 26 коп. за міс (176 427 грн 10 коп. за рік);
- 2025 : 13 162 грн 64 коп. за міс (157 951 грн 65 коп. за рік).
Отже, оскільки за користування земельною ділянкою ТОВ "Рік-2018" у період дії договору, а саме, із 22.04.2019 по 21.05.2025 сума орендних платежів склала 1 064 066 грн 12 коп, а ТОВ "Рік-2018" сплатило 216 760 грн 21 коп., - відтак заборгованість ТОВ "Рік-2018" по Договору оренди землі від 22.04.2019 перед Немовицькою сільською радою Сарненського району Рівненської області (орендодавець) становить 847 305 грн 91 коп.
Суд констатує, що заявлену до стягнення орендну плату (847 305 грн 91 коп.) позивач розрахував правомірно, виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки к.н. 5625485400:01:002:0494 з урахуванням її коефіцієнтів індексації.
Відповідачем не надано доказів оплати 847 305 грн 91 коп. орендної плати за Договором за користування земельною ділянкою з к.н. 5625485400:01:002:0494.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
Відповідно до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За результатами з'ясування обставин, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом під час розгляду справи, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з орендної плати у розмірі 847 305 грн 91 коп.
Розподіл судових витрат.
Згідно з положеннями статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Розмір судового збору за даним позовом складає 12 709 грн 59 коп.
Судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 12 709 грн 59 коп., що підтверджується платіжною інструкцією № 4 від 24.10.2025, який підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача, у зв'язку з задоволенням позову.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 130, 185, 191, 192, 196, 202, 222, 233, 238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов Немовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рік-2018" про стягнення 847 305 грн 91 коп. - задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рік-2018" (вул. Романа Деменка (колишня назва Короленка), 11, м. Сарни, Сарненський р-н, Рівненська обл., 34503, код ЄДРПОУ 42635529) на користь Немовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області (34540, Рівненська обл., Сарненський р-н, с. Немовичі, вул. Центральна, 4, код ЄДРПОУ 04387786) до місцевого бюджету 847 305 (вісімсот сорок сім тисяч триста п'ять) грн 91 коп. орендної плати та 12 709 (дванадцять тисяч сімсот дев'ять) грн 59 коп. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення у порядку визначеному ст. 257 ГПК України.
Повне рішення складене та підписане "19" січня 2026 року.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Суддя І.О. Пашкевич