Постанова від 15.01.2026 по справі 274/3463/25

УКРАЇНА

Житомирський апеляційний суд

Справа №274/3463/25 Головуючий у 1-й інст. Яковлєв О. С.

Номер провадження №33/4805/236/26

Категорія ч.1 ст.172-6 КУпАП Доповідач Галацевич О. М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 року м.Житомир

Суддя судової палати з розгляду цивільних справ Житомирського апеляційного суду Галацевич О.М., за участі за участі захисника особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , - адвоката Слюсарчука Євгена Андрійовича, прокурора Зозулі Лариси Костянтинівни, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Житомирі апеляційну скаргу адвоката Слюсарчука Євгена Андрійовича, подану в інтересах ОСОБА_1 , на постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 12 серпня 2025 року, якою останню визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Постановою судді Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 12 серпня 2025 року, з урахуванням постанови цього ж суду від 13 серпня 2025 року, ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та застосовано до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн, в дохід держави. Стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.

З постанови судді місцевого суду вбачається, що капітан внутрішньої служби ОСОБА_1 , будучи у період з 02.02.2022 по теперішній час інспектором Бердичівського РВ філії ДУ "Центр пробації" у Житомирській області, та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції" несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік поза межами встановлених строків (не пізніше 31.01.2024), а саме здійснила подачу такої декларації лише 31.03.2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Не погоджуючись із вказаною постановою судді місцевого суду, адвокат Слюсарчук Є.А., в інтересах ОСОБА_1 , подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати та закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення в діях його підзахисної, посилаючись на незаконність постанови, неповне з'ясування судом обставин справи та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права.

Захисник зазначає, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП. Також вказує, що з огляду на дію воєнного стану та перебування чоловіка ОСОБА_1 на військовій службі у складі Національної гвардії України, у неї не виник обов'язок подання декларації відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції». Крім того, посилається на відсутність доказів належного повідомлення її роботодавцем про зміну законодавства, відсутність умислу в її діях та малозначність правопорушення.

Дослідивши матеріали справи, перевіриши доводи апеляційної скарги, заслухавши захисника та прокурора, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Притягуючи ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність у її діях складу адміністративного правопорушення, виходячи із того, що вона, будучи суб'єктом декларування, не подала декларацію у строк, встановлений законом, а саме до 31 січня 2024 року.

Разом з тим, 12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20 вересня 2023 року №3384-ІХ, яким відновлено декларування та визначено спеціальний порядок і строки подання декларацій окремими категоріями субєктів декларування.

Пунктом 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону передбачено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Законому України від 20 вересня 2023 року №3384-ІХ, внесено зміни, зокрема, до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», якою встановлено спеціальний порядок та строки подання декларацій для окремих категорій суб'єктів декларування, а також передбачено поширення такого порядку на членів їхніх сімей.

Згідно з ч.7 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" (крім суб'єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов'язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).

Відповідно до ч.14 ст.45 цього Закону суб'єкти декларування, які серед членів сім'ї у відповідному звітному періоді мають осіб, щодо яких наявні зазначені у частинах сьомій (крім осіб, зазначених у пунктах 1-4 ч.7 цієї статті), 8-13 цієї статті обставини (у тому числі якщо такі члени сім'ї не належать до суб'єктів декларування), зобов'язані подати визначені цією статтею декларації у строки, визначені частинами сьомою - тринадцятою цієї статті відповідно.

Отже, зазначені положення Закону надають членам сімей військовослужбовців право на відтермінування подання декларації на строк не пізніше 90 календарних днів після зміни умов, які надають право на відтермінування, зокрема припинення або скасування воєнного стану, звільнення з військової служби.

Під час апеляційного розгляду встановлено, що чоловік ОСОБА_1 - ОСОБА_2 з 14 серпня 2013 року і по теперішній час є військовослужбовцем Національної гвардії України (а.с.66-69).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Національну гвардію України» Національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, військовослужбовці якого належать до інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, у розумінні частини сьомої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції».

З наданої стороною захисту та дослідженої судом апеляційної інстанції довідки №8626 від 21 грудня 2023 року вбачається, що чоловік ОСОБА_1 - ОСОБА_2 у період, який охоплює дату набрання чинності Законом України від 20 вересня 2023 року №3384-ІХ, зокрема з 07 вересня 2023 року по 19 жовтня 2023 року, брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у звязку з військовою агресією російської федерації проти України.

За таких обставин апеляційний суд дійшов висновку, що на чоловіка ОСОБА_1 поширювався спеціальний порядок та строки подання декларації, встановлені статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», а відповідно до частини чотирнадцятої цієї статті такі самі строки підлягали застосуванню і до ОСОБА_1 , як члена його сім'ї.

Доводи сторони обвинувачення про те, що чоловік ОСОБА_1 подав декларацію у загальному порядку, апеляційний суд вважає безпідставними, оскільки сам по собі факт подання декларації раніше граничного строку не свідчить про відсутність у нього права на застосування спеціальних строків та не позбавляє членів його сім'ї права на користування передбаченими законом гарантіями.

Такий висновок узгоджується з офіційними роз'ясненнями Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування положень статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» в умовах воєнного стану, відповідно до яких спеціальні строки подання декларацій поширюються також на членів сімей осіб, визначених частиною сьомою цієї статті.

За наведених обставин апеляційний суд вважає, що у ОСОБА_1 не виник обов'язок подання декларації у строк до 31 січня 2024 року, а відтак у її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

У звязку з цим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а провадження у справі - закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.294 КУпАП, суд -

постановив:

Апеляційну скаргу адвоката Слюсарчука Євгена Андрійовича, подану в інтересах ОСОБА_1 , задовольнити.

Постанову судді Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 12 серпня 2025 року скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Галацевич