Постанова від 15.01.2026 по справі 400/410/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 р.м. ОдесаСправа № 400/410/24

Головуючий в 1 інстанції: Величко А.В. Дата і місце ухвалення: 03.11.2025р., м. Миколаїв

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Березнегуватського приватного підприємства «Нафтопродукти» на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року по справі за позовом Березнегуватського приватного підприємства «Нафтопродукти» до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

В січні 2024 року Березнегуватське приватне підприємство «Нафтопродукти» звернулося до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.10.2023р. №960114290902.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято Головним управлінням ДПС у Миколаївській області за наслідками перевірки господарської одиниці - автозаправної станції за адресою: вул. Букача В. (Піонерська), буд. 72, смт. Березнегувате, Миколаївська область, суб'єкт господарювання - Березнегуватське ПП «Нафтопродукти». За висновками контролюючого органу, в порушення п.п. 230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, платник податків здійснював діяльність із зберігання, реалізації пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1005627 у період з 01.11.2020р. по 24.11.2020р. включно без реєстрації рівнемірів-лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального, не обладнав витратомірами-лічильниками три місця відпуску пального наливом з акцизного складу у період з 01.11.2020р. по 24.08.2023р. За вказані порушення відповідачем застосовано до позивача штраф в сумі 160 000,00 грн. Висновки акту перевірки Березнегуватське ПП «Нафтопродукти» вважає необґрунтованими та зазначало, що протягом всього часу з 17.03.2020р. по 01.07.2023р. діяли карантині обмеження, а тому у контролюючого органу відсутні підстави для визначення дій платника податків як порушення п.п.230.1.2. п.230.1 ст.230 ПК України у зв'язку із здійсненням діяльності із зберігання, реалізації пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1005627 у період з 01.11.2020р. по 24.11.2020р. включно без реєстрації рівнемірів-лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального, а також в подальшому відсутні підстави для застосування запроваджених з 01.04.2020р. до платника податків, як розпорядника акцизного складу, штрафних санкцій у відповідності до п.128-1 ст.128-1 Кодексу. Карантин, встановлений постановою КМУ в Україні, став для Березнегуватського ПП «Нафтопродукти» та його контрагента форс-мажором, тобто надзвичайною і не підвладною волі сторін договору щодо поставки обладнання акцизного складу. Вказана обставина була непередбачуваною та перешкоджала здійснити обладнання акцизного складу витратомірами-лічильниками та рівнемірами лічильниками. Щодо висновків акту перевірки про наявність у платника податків на три колонки паливороздавальні DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U з зав. №298081/298082, №297434/297435, №298935/298936 формулярів, в яких відображено позитивний результат повірки або оцінку відповідності 25.08.2023р., чинних до 25.08.2024р., та про ненадання інших документів про те, що колонки відповідають вимогам законодавства та/або мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності у період з 01.11.2020р. по 24.08.2023р., то Березнегуватське ПП «Нафтопродукти» посилалося на наявність форс-мажорних обставин, пов'язаних із введенням на території України воєнного стану.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням Березнегуватське ПП «Нафтопродукти» подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення від 03.11.2025р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення позову у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що пунктом 18 підрозділу 5 розділу XX ПК України із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування акцизного податку» №391-ІХ від 18.12.2019р., законодавець надав розпорядникам акцизних складів додатковий термін (до 01.04.2020р.) для обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами лічильниками. Проте, протягом всього часу з 17.03.2020р. по 01.07.2023р. діяли карантині обмеження, які частиною 2 статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» віднесено до форс-мажорних обставин. У зв'язку зі введеними карантинними обмеженнями, що були зумовлені розповсюдженням короновірусної хвороби (COVID-19), між постачальником ТОВ «ІНСТАЛ-РЕСУРС» та Березнегуватським ПП «Нафтопродукти» було укладено Додаткову угоду №1 від 16.03.2020р. до договору №02/03-2020 від 02.03.2020р., якою з моменту встановлення карантину, введеного Постановою КМУ від 11.03.2020р. №211, і до його завершення в установленому законом порядку, але не пізніше 31.12.2020р., сторони звільняються від відповідальності за невиконання своїх зобов'язань за договором, та строк дії виконання зобов'язань продовжено було до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань, якщо таке виконання сталося раніше, ніж скасування карантинних заходів. 25.11.2020р. ФОП Воронкіним О.О. було здійснено монтаж та пусконаладка рівнемірів на акцизному складі Березнегуватське ПП «Нафтопродукти», що підтверджується актом надання послуг №335 від 25.11.2020р. А відтак, у контролюючого органу відсутні підстави для визначення дій платника податків як порушення п.п.230.1.2. п.230.1 ст.230 ПК України у зв'язку із здійсненням діяльності із зберігання, реалізації пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1005627 у період з 01.11.2020р. по 24.11.2020р. включно без реєстрації рівнемірів-лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального.

Апелянт просить суд апеляційної інстанції врахувати, що Податковим кодексом України не визначається порядок реєстрації акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, а також не врегульовані на законодавчому рівні питання можливості призупинити реєстрацію акцизного складу при виникненні форс-мажорних обставин. Карантин, встановлений постановою КМУ в Україні, став для Березнегуватського ПП «Нафтопродукти» та його контрагента форс-мажором, тобто надзвичайною і не підвладною волі сторін договору щодо поставки обладнання акцизного складу рівнемірами. Вказана обставина була непередбачуваною та перешкоджала здійснити обладнання акцизного складу витратомірами-лічильниками та рівнемірами лічильниками.

Посилається апелянт і на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки доводам позивача щодо запровадження на території України Указом Президента України №64 від 24.02.2022р. воєнного стану, що також визнано ТПП форс-мажорною обставиною, яка унеможливила своєчасне виконання платником податків покладених на нього ПК України обов'язків.

Головне управління ДПС у Миколаївській області подало письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу Березнегуватського ПП «Нафтопродукти» залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Відповідач зазначає, що позивач відповідно до вимог ПК України, був зобов'язаний обладнати акцизний склад з уніфікованим номером 1005627 засобами вимірювальної техніки та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, не пізніше 1 січня 2020 року, проте ним цього виконано не було. Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022р. №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Березнегуватська селищна територіальна громада у період з 21.03.2022р. по 11.11.2022р. входила до території активних бойових дій, а з 11.11.2022р. входить території можливих бойових дій. В свою чергу у наданих до перевірки документах єдині відомості щодо проведення повірки 3 (трьох) паливороздавальних колонок моделі DRESSER WAYNE 587 DPBA050GE20-U з зав. №298081/298082, №297434/297435, №298935/298936 були датовані 24.08.2023р. Документи, які б містили записи (відомості), відповідно до яких строк дії повірок 3 (трьох) паливороздавальних колонок моделі DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U з зав. №298081/298082, №297434/297435, №298935/298936 закінчився у період воєнного і надзвичайного стану, до перевірки не надано, тому у спірних правовідносинах відсутні підстави для застосування Постанов КМУ №412 та №440. Березнегуватське ПП «Нафтопродукти» було обізнане про виникнення з 01.04.2020р. у нього обов'язку обладнати акцизний склад засобами вимірювальної техніки та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, та мав достатньо часу для того, щоб придбати, встановити та зареєструвати витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники на своєму акцизному складі. Введення карантинних заходів не звільняє платників податків від обов'язку дотримуватися вимог податкового законодавства. ПК України не містить виключень щодо недотримання вимог п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230, з урахуванням п. 18 підр. 5 роз. ХХ ПК України, а його норми мають пріоритетне застосування у відносинах нарахування та сплати податків і зборів, відповідно до п.5.2 ст.5 ПК України.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів доходить наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Березнегуватське ПП «Нафтопродукти» є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному реєстрі про державну реєстрацію юридичних осіб 04.02.2004р.

Основним видом діяльності підприємства за КВЕД є 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

Позивач здійснює діяльність з роздрібної торгівлі пальним на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №14130314201900295 від 15.11.2019р. (термін дії з 15.11.2019р. до 15.11.2024р.), а також діяльність з оптової торгівлі пальним на підставі ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі №990514201900488 від 27.12.2019р. (термін дії з 27.12.2019р. до 27.12.2024р.).

Березнегуватське ПП «Нафтопродукти» є розпорядником акцизного складу за адресою: вул. Піонерська, 72, смт. Березнегувате, Березнегуватський район, Миколаївська область.

Наказом Головного управління ДПС у Миколаївській області від 25.08.2023р. №962-Г «Про проведення фактичної перевірки», на виконання підпункту 80.2.2, 80.2.5 пункту 80.2, статі 80 Податкового кодексу України, а саме: здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, призначено провести з 29.08.2023р. фактичну перевірку Березнегуватського ПП «Нафтопродукти» за місцем здійснення діяльності: вул. Піонерська, 72, смт. Березнегувате, Березнегуватський район, Миколаївська область, тривалістю 10 діб.

Перевірку наказано провести за період діяльності з 31.10.2020р. по дату закінчення перевірки, з метою здійснення контролю за дотриманням платниками податків законодавства в частині виробництва, обліку, обігу, зберігання та транспортування підакцизних товарів.

За результатами фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Миколаївській області складено акт перевірки №8046/1/07/32548215 від 08.09.2023р., яким зафіксовано порушення Березнегуватським ПП «Нафтопродукти» п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України. Перевіркою встановлено:

факт не обладнання витратомірами-лічильниками трьох місць відпуску пального наливом з акцизного складу з уніфікованим номером 1005627 період з 01.11.2020р. по 24.08.2023р.;

факт відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі п'яти рівнемірів-лічильників на введених в експлуатацію резервуарах.

Зокрема, згідно акту перевірки 25.06.2019р. позивачем було зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером 1005627, розташований за адресою: вул. Піонерська, буд. 72, смт. Березнегувате, Березнегуватський район, Миколаївська область. На акцизному складі (уніфікований номер акцизного складу 1005627) здійснювалась діяльність з роздрібної та оптової торгівлі пальним.

Станом на 29.08.2023р. позивачем зареєстровано в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (далі Реєстр): Резервуар РГС-50, ємністю 10 м куб., з уніфікованим номером 7, серійний номер 688; Резервуар РГС-25, ємністю 25 м куб., з уніфікованим номером 6, серійний номер відсутній; Резервуар РГС-25, ємністю 25 м куб., з уніфікованим номером 5, серійний номер відсутній; Резервуар РГС-10, ємністю 10 м куб., з уніфікованим номером 2, серійний номер 623; Резервуар РГС-10, ємністю 10 м куб., з уніфікованим номером 1, серійний номер 18132; Рівнеміри моделі ПМП-201 з серійними номерами 26945, 26943, 26944, 25982, 25976; Витратоміри моделі ПРК 587 з серійними номерами 298082, 297434, 298081, 297435, 298935, 298936.

На акцизному складі з уніфікованим номером 1005627 розташовано:

- 5 введених в експлуатацію наземних резервуарів для зберігання ПММ: резервуар РГС-10 інв. №1, зав. №18132, ємністю 10 куб. м.; резервуар РГС-10 інв. №2, зав. №623 ємністю 10 куб. м.; резервуар РГС-25 інв. №5, зав. №б/н ємністю 25 куб. м.; резервуар РГС-25 інв. №6, зав. №б/н ємністю 25 куб. м.; резервуар РГС-50 інв. №7, зав. №688 ємністю 50 куб. м.;

- 3 паливороздавальні колонки моделі DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U з зав. №298081/298082, №297434/297435, №298935/298936, які Березнегуватське ПП «Нафтопродукти» використовує у своїй діяльності.

На три колонки паливороздавальні DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U із зав. №298081/298082, №297434/297435, №298935/298936 підприємство надало копію формулярів, в яких відображено позитивний результат повірки або оцінку відповідності 25.08.2023р., чинні до 25.08.2024р., проте не надало інші документи про те, що колонки відповідають вимогам законодавства та/або мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності у період з 01.11.2020р. по 24.08.2023р.

Згідно інформації Реєстру, резервуари, які підприємство використовує на акцизному складі з уніфікованим номером 1005627, обладнано рівнемірами-лічильниками моделі ПМП-201 з серійними (ідентифікаційними) номерами 26945, 26943, 26944, 25982, 25976.

До перевірки надано копію Декларації про відповідність перетворювачів магнітних поплавкових ПМП-201 №014/0620, згідно якої рівнеміри моделі ПМП-201 з серійними (ідентифікаційними) номерами 26945, 26943, 26944, 25982, 25976 відповідають вимогам законодавства та/або мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності або калібрування, у період з 15.06.2020р. по 15.06.2022р.

Також, до перевірки надано копії свідоцтв про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, а саме:

свідоцтво від 25.08.2023р. №086/М на рівнемір сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. №26945, чинний до 25.08.2024;

свідоцтво від 25.08.2023р. №085/М на рівнемір - сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. №26944, чинний до 25.08.2024;

свідоцтво від 25.08.2023р. №084/М на рівнемір сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. №25976, чинний до 25.08.2024;

свідоцтво від 25.08.2023р. №083/М на рівнемір - сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. №25982, чинний до 25.08.2024;

свідоцтво від 25.08.2023р. №087/М на рівнемір сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. №26943, чинний до 25.08.2024.

Дата реєстрації рівнемірів-лічильників моделі ПМП-201 з серійними (ідентифікаційними) номерами 26945, 26943, 26944, 25982, 25976 в Реєстрі 25.11.2020р.

Таким чином, перевіркою встановлено, що підприємство здійснювало діяльність із зберігання, реалізації пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1005627 у період з 01.11.2020р. по 24.11.2020р. включно без реєстрації рівнемірів-лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального.

Здійснення діяльності із зберігання та реалізація пального у період з 01.11.2020р. по 24.11.2020р. підтверджується довідкою про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за цей період та касових чеків (фіскальний номер РРО 3000731204).

На підставі акту перевірки від 08.09.2023р. №8046/14/29/07/32548215 Головним управлінням ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення №960114290902, яким за порушення п.п.230.1.2. п.230.1 ст.230 ПК України, до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 160 000,00 грн.

Не погоджуючись з правомірністю вказаного податкового повідомлення-рішення Березнегуватське ПП «Нафтопродукти» звернулося з даним позовом до суду про його скасування. При цьому, позивач не заперечує зафіксовані в акті перевірки порушення, проте зазначає, що їх допущення зумовлено форс-мажорними обставинами: карантинними обмеженнями та введенням на території України воєнного стану.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог Березнегуватського ПП «Нафтопродукти» та відмову в їх задоволенні з огляду на наступне.

Відповідно до п.п.14.1.6 п.14.1 ст.14 ПК України акцизний склад - спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів; приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.

За визначенням, неведеним у п.п.14.1.224 п.14.1 ст.14 ПК України, розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.

Пунктом 230.1 статті 230 ПК України визначено, що акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

Згідно абз.1 п.п.230.1. п.230.1 ст.230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Відповідно до абз.4 п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами лічильниками.

Згідно абз.5 п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Абз.6 п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України передбачено, що платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального; усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Відповідальність за необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, передбачена п.128-1.1 ст.128-1 ПК України.

Зокрема, вказаною нормою передбачено, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/ або незареєстрований витратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового, та/або масовий витратомір.

Повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі будь-якого з порушень, передбачених абзацом першим цього пункту, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник / витратомір лічильник спирту етилового.

Пунктом 18 підрозділу 5 розділу ХХ ПК України було встановлено, що норми п.128-1.1 ст.128-1 цього Кодексу застосовуються до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб.метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до п.212.1 ст.212 цього Кодексу) з 1 січня 2020 року.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування акцизного податку» від 18.12.2019р. №391-ІХ до пункту 18 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України внесені зміни, а саме: в абзаці четвертому слово «січня» замінено словом «квітня».

Таким чином, з 01.04.2020р. відповідно до ст.128-1 ПК України за вказані вище порушення передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 20 000,00 грн. за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, та за кожне необладнане витратоміром-лічильником місце відпуску пального.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017р. №891 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку (далі - Порядок № 891).

Резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці (підпункт 3 пункту 2 Порядку №891).

Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку №891 обіг пального - будь-які операції, що передбачають: фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з виробництва, придбання, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції); фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з реалізації, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції).

Згідно п.12 підрозділу 5 розділу ХХ ПК України розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:

- акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року;

- акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року;

- акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.

Сторонами у справі не заперечується, що загальна місткість резервуарів, розташованих на акцизному складі Березнегуватського ПП «Нафтопродукти» з уніфікованим номером 1005627, становить 80 куб.м.

А відтак, після 01.01.2020р. акцизні склади позивача повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Оскільки Березнегуватське ПП «Нафтопродукти» підпадало під визначення платника податку до 01.07.2019р. та було зареєстроване платником акцизного податку з реалізації пального (29.02.2016р.), тому зобов'язане було обладнати акцизний склад з уніфікованим номером 1005627 засобами вимірювальної техніки та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, не пізніше 1 січня 2020 року.

Відповідного обов'язку позивачем виконано не було.

При зверненні з даним позовом до суду та в обґрунтування вимог апеляційної скарги невиконання такого обов'язку Березнегуватське ПП «Нафтопродукти» обґрунтовує наявністю форс-мажорних обставин: застосування карантинних обмежень та введення на території України воєнного стану.

Зокрема, як стверджує позивач, Березнегуватське ПП «Нафтопродукти», як розпорядник акцизного складу, для виконання вимог законодавства, замовило у ТОВ «ІНСТАЛ-РЕСУРС» рівнеміри ПМП-201 для обладнання акцизного складу по вул. Піонерська, 72, смт. Березнегувате, Березнегуватський район Миколаївської області, уклавши для цього договір №02/03-2020 від 02.03.2020р. та узгодивши умови поставки в специфікації до цього договору.

Специфікацією до договору №02/03-2020 від 02.03.2020р. було узгоджено найменування, кількість, ціна та вартість товару, місце поставки, умови оплати, строк поставки.

Проте, у зв'язку зі введеними карантинними обмеженнями, що були зумовлені розповсюдженням короновірусної хвороби (COVID-19), між постачальником ТОВ «ІНСТАЛ-РЕСУРС» та Березнегуватським ПП «Нафтопродукти» було укладено Додаткову угоду №1 від 16.03.2020р. до договору №02/03-2020 від 02.03.2020р., якою з моменту встановлення карантину, введеного Постановою КМУ від 11.03.2020р. №211, і до його завершення в установленому законом порядку, але не пізніше 31.12.2020р., сторони звільняються від відповідальності за невиконання своїх зобов'язань за договором, та строк дії виконання зобов'язань продовжено було до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань, якщо таке виконання сталося раніше, ніж скасування карантинних заходів.

13.10.2020р. за №309 постачальником ТОВ «ІНСТАЛ-РЕСУРС» було виставлено рахунок на оплату замовлених Березнегуватським ПП «Нафтопродукти» рівнемірів ПМП-201 (модуль F) в кількості 5 одиниць, який сплачено на підставі платіжних доручень №353 від 22.10.2020р. та №368 від 30.10.2020р., та згідно видаткової накладної №295 від 30.10.2020р. обладнання було поставлено.

25.11.2020р. ФОП ОСОБА_1 було здійснено монтаж та пусконаладка рівнемірів на акцизному складі Березнегуватське ПП «Нафтопродукти», що підтверджується актом надання послуг №335 від 25.11.2020р.

Таким чином, за твердженнями апелянта, у зв'язку із веденням державою карантинних обмежень на території України, у контролюючого органу відсутні підстави для визначення дій платника податків як порушення п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України у зв'язку із здійсненням діяльності із зберігання, реалізації пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1005627 у період з 01.11.2020р. по 24.11.2020р. включно без реєстрації рівнемірів-лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального, а також в подальшому відсутні підстави для застосування запроваджених з 01.04.2020р. до платника податків, як розпорядника акцизного складу, штрафних санкцій у відповідності до п.128-1 ст.128-1 ПКУ.

Колегія суддів вважає необґрунтованими такі доводи апелянта з огляду на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 9 грудня 2020 року №1236 установлено з 19 грудня 2020 року до 31 грудня 2021 року на території України карантин.

В подальшому строк дії карантину неодноразово продовжувався відповідними постановами Кабінету Міністрів України та завершився тільки 01 липня 2023 року.

Відповідно до п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, за порушення вимог законодавства в частині, зокрема, обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Таким чином, п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України не передбачено звільнення від відповідальності, визначеної п.128-1.1 ст.128-1 ПК України.

Більше того, при вирішенні спору колегія суддів враховує, що враховуючи неможливість поставки ТОВ «ІНСТАЛ-РЕСУРС» обладнання акцизного складу витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, Березнегуватським ПП «Нафтопродукти» не вчинялося жодних дій щодо зупинення його діяльності.

Тобто, маючи можливість після 01.04.2020р. зупинити реалізацію пального у зв'язку із відсутністю виконання вимог ПК України щодо обов'язкового встановлення витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників, підприємство продовжувало обіг пального.

Згідно статті 14-1 Закону України «Про Торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997р. №671/97-ВР форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/ імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Ознаками форс - мажорних обставин є наступні елементи: вони не залежать від волі учасників цивільних (господарських) відносин; мають надзвичайний характер; є невідворотними; унеможливлюють виконання зобов'язань за даних умов здійснення господарської діяльності.

Форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер.

При їх виникненні сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна це довести.

Сторона яка посилається на конкретні обставини повинна довести те, що вони є форс-мажорними, в тому числі, саме для конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність. Те, що форс-мажорні обставини необхідно довести, не виключає того, що наявність форс-мажорних обставин може бути засвідчено відповідним компетентним органом.

У зв'язку із запровадження на території України Указом Президента України №64 від 24.02.2022р. воєнного стану, Торгово-промисловою палатою України було оприлюднено лист №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022р., яким повідомлено, що військова агресія Російської Федерації проти України є форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили).

Це означає, що введення воєнного стану на території України є форс-мажором та є підставою для звільнення від відповідальності за порушення договору, але тільки в тому випадку, якщо саме ця обставина стала підставою для невиконання договірних зобов'язань.

Тобто, форс-мажор, як обставина непереборної сили, потребує доведення і належного правового оформлення сторонами в судовому процесі. Саме по собі існування таких надзвичайних і невідворотних обставин не звільняє сторону від відповідальності за порушення взятих на себе зобов'язань.

Слід звернути увагу на встановлену законодавством форму підтвердження форс-мажорних обставин з боку третіх осіб, якими в Україні виступають Торгово-промислова палата та її регіональні представництва. Ці органи в межах своєї компетенції видають сертифікати про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності, але лише у разі існування та належного підтвердження причинно-наслідкового зв'язку між дією форс-мажорних обставин і неможливістю виконання зобов'язання.

Колегія суддів звертає увагу, що ні під час проведення перевірки, а ні під час розгляду справи в суді першої і апеляційної інстанцій Березнегуватським ПП «Нафтопродукти» не було надано належних доказів щодо неможливості обладнання акцизного складу витратомірами - лічильниками та рівнемірами -лічильниками в зв'язку з форс-мажорними обставинами - введенням на території України воєнного стану.

Лист ТПП від 28.02.2022р., на який посилається Березнегуватське ПП «Нафтопродукти», має інформаційний характер та, з метою захисту своїх прав, позивач мав звернутись до ТПП у встановленому порядку для отримання відповідного рішення та засвідчення форс-мажорних обставин.

При цьому, як правильно звернув увагу суд першої інстанції, Податковий кодекс України не містить виключень щодо недотримання вимог п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230, з урахуванням п.18 підр. 5 роз. ХХ ПК України, а його норми мають пріоритетне застосування у відносинах нарахування та сплати податків і зборів, відповідно до п.5.2 ст.5 ПК України.

На підставі викладеного у сукупності, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта, що протягом всього часу, починаючи з 01.11.2020р. по 24.08.2023р. для платника податків Березнегуватського ПП «Нафтопродукти» діяли обставини непереборної сили, пов'язані спочатку із запровадженням обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а потім - у зв'язку із запровадженням на території України воєнного стану внаслідок військової збройної агресії проти України.

Таким чином, доводи апеляційної скарги Березнегуватського ПП «Нафтопродукти» не спростовують правильність висновків суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову, а тому підстав для задоволення скарги позивача та скасування рішення від 03.11.2025р. колегія суддів не вбачає.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Березнегуватського приватного підприємства «Нафтопродукти» залишити без задоволення, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 15 січня 2026 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук