Ухвала від 02.12.2010 по справі 2а-12474/09/2570

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-12474/09/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Тихоненко О.М.

Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.

УХВАЛА

Іменем України

"02" грудня 2010 р. м. Київ

колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Кузьменко В. В.,

суддів Василенко Я. М., Умнова О.В.,

при секретарі Волковій Я.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго»до Державної податкової інспекції у м. Чернігові про визнання дій незаконними та скасування наказу, за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Чернігові на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.01.2010 року, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернігові про визнання дій незаконними та скасування наказу.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.01.2010 року позов задоволено в повному обсязі.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального права та винести нове рішення, яким відмовити в задоволені позову повністю.

В судове засідання з'явилися представник апелянта та представник позивача.

Представник апелянта підтримав скаргу, наполягав на її задоволенні, вказує, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини справи, зроблено висновки, які не відповідають обставинам справи, порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Представник позивача просила залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши матеріали справи, доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини, яким та наданим доказам дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.

З матеріалів справи вбачається, що ВАТ «Облтеплокомуненерго»зареєстроване виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 25.07.1995 року. Згідно статуту ВАТ «Облтеплокомуненерго»основним видом діяльності позивача є виробництво та розподілення тепла.

25.11.2009 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 1241 «Про заходи щодо забезпечення надходжень до державного бюджету та розрахунків за природний газ».

ДПІ у м. Чернігові видано наказ від 02.12.2009 за № 3418 «Про проведення комісійної перевірки ВАТ «Облтеплокомуненерго», створення робочої групи для проведення комісійної перевірки ВАТ «Облтеплокомуненерго»ефективності використання коштів, які надходили на рахунки підприємства за 2007-2009 роки, затвердження програми комісійної перевірки ВАТ «Облтеплокомуненерго»та проведення робочою групою з 02.12.2009 по 29.12.2009 (20 робочих днів) перевірки згідно із затвердженою Програмою.

Пунктом 4 Постанови «Про заходи щодо забезпечення надходжень до державного бюджету та розрахунків за природній газ»передбачено, що Державній податковій адміністрації разом з Головним контрольно-ревізійним управлінням, Державним комітетом фінансового моніторингу провести відповідно до законодавства перевірку відповідності використання у 2007 - 2009 роках коштів, що надходили на рахунки підприємств комунальної теплоенергетики як плата за надання послуг населенню з централізованого опалення і постачання гарячої води та відкритих акціонерних товариств з газопостачання і газифікації за використаний природний газ, вимогам законодавства. За результатами перевірки скласти таблиці із зазначенням обсягу і дати платежів, їх спрямування, зокрема в офшорні зони (у разі придбання матеріально-технічних ресурсів зазначається факт їх поставки, відповідність цін на такі ресурси цінам, що діяли на час їх придбання, випадки передоплати товарів і послуг, їх неодержання і неповернення сум такої передоплати; наявність позовів до суду у разі, коли не були поставлені товари, надані послуги, повернені суми передоплати, а також обсяги боргів, визнаних безнадійними).

Тобто склад робочої групи по проведенню перевірок проводиться у складі трьох органів державної влади: Державної податкової адміністрації України, Головного контрольно-ревізійного управління та Державного комітету фінансового моніторингу.

Однак, як вбачається перевірку зобов'язано провести у складі працівників ДПІ у м. Чернігові та працівників контрольно-ревізійного управління в Чернігівській області, що в свою чергу є порушенням п. 4 Постанови № 1241, оскільки до робочої групи не включені представники Державного комітету фінансового моніторингу.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Таким чином, відповідачу надано право проводити лише планові та позапланові перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи. Законом не передбачено такого виду перевірки як комісійна.

Відповідно до Порядку проведення перевірки робочими групами центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.2006 за № 886 визначено процедуру проведення за рішенням Кабінету Міністрів України, дорученням Прем'єр-міністра України, перевірки робочими групами центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів фінансово-господарської діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади, а також суб'єктів господарювання державного сектору економіки.

Згідно з ч. 2 ст. 22 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання державного сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб'єкти, державна частка у статутному фонді яких перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів.

З довідки від 12.01.2010 року за № 45\01-10 Національного депозитарію України, вбачається, що станом на 21.12.2009 цінні папери ВАТ «Облтеплокомуненерго»не обліковуються на рахунку Фонду державного майна України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ВАТ «Облтеплокомуненерго»не є суб'єктом господарювання державного сектора економіки, а тому не може бути об'єктом контролю.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність дій ДПІ у м. Чернігові щодо прийняття оскаржуваного наказу та проведення комісійної перевірки ефективності використання коштів, які надходили на рахунки ВАТ «Облтеплокомуненерго»за 2007-2009 роки до прийняття відповідних нормативних правових актів, які б визначали спосіб та порядок проведення таких перевірок відповідно до законодавства, як це вказано в п. 4 Постанови № 1241.

Враховуючи викладене вище, доводи апеляційної скарги та апелянта спростовуються висновками суду першої інстанції, матеріалами справи та відповідають вимогами чинного законодавства.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Чернігові на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.01.2010 року у справі за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго»до Державної податкової інспекції у м. Чернігові про визнання дій незаконними та скасування наказу -залишити задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, тобто з 06 грудня 2010 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: В. В. Кузьменко

Судді: Я. М. Василенко

О.В. Умнова