Ухвала від 02.12.2010 по справі 2-а-217/10/2570

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-217/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Соломко І.І.;

Суддя-доповідач: Костюк Л.О.

УХВАЛА

Іменем України

"02" грудня 2010 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого -судді Костюк Л.О.;

суддів: Шостака О.О., Троян Н.М.;

розглянувши відповідно до ст. ст. 41, 128, 197 КАС України в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2010 року у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності та стягнення суми заподіяної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

В січні 2010 року позивач -Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулася до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності та стягнення суми заподіяної шкоди, в якому просило:

- визнати неправомірними дії Чернігівського обласного військового комісаріату в частині видачі довідки від 24.03.2008 р. з недостовірними даними про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2;

- стягнути з Чернігівського обласного військового комісаріату на розрахунковий рахунок головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області № 25602303071154 в філії - Чернігівське обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України», код 21390940, МФО 353553, суму заподіяної шкоди в розмірі 706,07 грн. (а.с. 3-5).

В подальшому, позивач подав до суду першої інстанції доповнення до адміністративного позову (а.с. 19-20) та заяву про зміну позовних вимог (а.с. 21-22).

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2010 року в задоволенні позову Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області до Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльність та стягнення суми заподіяної шкоди повністю відмовлено (а.с. 54-56).

Не погоджуючись з прийнятим по справі судовим рішенням, позивач по справі - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подало заяву про апеляційне оскарження постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2010 року у справі № 2а-217/10/2570 (а.с. 61) та апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2010 року у справі № 2а-217/10/2570 та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повністю задовольнити, мотивуючи тим, що при прийнятті постанови судом першої інстанції були порушені норми процесуального та матеріального права, при розгляді справи не повністю досліджені всі обставини, що призвело, на думку апелянта, до неправильного вирішення справи (а.с. 64-67).

До суду апеляційної інстанції всі особи, які беруть участь в справі не прибули, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду.

Статтею 128 КАС України встановлено наслідки неприбуття в судове засідання особи, яка бере участь в справі.

Згідно до ч. 6 зазначеної вище статті, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь в справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Підстави для проведення апеляційного розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами визначено ст. 197 КАС України.

За змістом ч. 1 вищезазначеної статті, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь в справі, про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

З огляду на викладене та враховуючи те, що справу можливо вирішити на основі наявних у ній доказів, а також те, що до суду апеляційної інстанції всі особи, які беруть участь в справі не прибули, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду, відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, колегія суддів ухвалила про апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача про обставини справи, зміст судового рішення і апеляційної скарги, та, перевіривши доводи апеляції наявними у матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи повністю в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Порядок подання та оформлення документів для перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393», постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402 та п. 3.17 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 19.08.2008 року № 407, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2008 року за № 1079/15770.

Згідно з цим Порядком саме до повноважень Міністерства оборони України належить обов'язок повідомляти Пенсійний фонд України в разі зміни розміру грошового забезпечення.

Таким чином, чинним законодавством на військовий комісаріат не покладений обов'язок щодо повідомлення та вирішення питання про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовцям. Цей обов'язок покладається на Міністерство оборони України та Пенсійний фонд України, тобто вирішується на централізованому рівні.

Крім того, позовні вимоги про відшкодування шкоди є похідними від першої вимоги, тому судом першої інстанції не встановлено підстав для стягнення з відповідача суми заподіяної шкоди.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає за доцільне відмітити наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 24.03.2008 року Чернігівським обласним військовим комісаріатом на підставі поданих позивачем списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, оформлена та видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за № 42749, згідно якої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області гр. ОСОБА_2 була обчислена пенсія за вислугу років з урахуванням надбавки за особливі умови служби в розмірі 35%, в сумі 1 255,80 грн.

09.04.2008 року відповідачем подана довідка за вих. № 241 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, де розмір надбавки за особливі умови служби зазначений 25% - 190,00 грн. З урахуванням вищевказаної довідки ОСОБА_2 здійснено перерахунок пенсії, розмір якої склав 1 210,20 грн.

За період з січня 2008 року по травень 2009 року переплата пенсії гр. ОСОБА_2 склала в сумі 706,07 грн.

Колегія суддів відмічає, що відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначенням і виплати пенсій деяким категоріям громадян»та ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»№ 489-V від 19.12.2006 року, з 01.01.2007 року головному управлінню Пенсійного фонду в Чернігівській області надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким громадян, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»від 09.04.1992 року № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»з 01.01.2008 року встановлений новий порядок обчислення та розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових помісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження інформації про перерахунок раніше призначеної пенсії списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3.17 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 19.08.2008 року № 407, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2008 року за № 1079/15770, передбачено, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України, зазначеного у пункті 3.16 цього Положення, Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та членам їх сімей.

В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України головним управлінням Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно з Додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій та подають їх до обласних військових комісаріатів.

Таким чином, відповідач відповідно до п. 6 Положення про відділ соціального забезпечення Чернігівського обласного військового комісаріату здійснює перерахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно постанов КМУ та інших законодавчих актів України (в разі зміни грошового забезпечення військовослужбовців) (а.с. 36-37).

Отже, підставою для оформлення та видачі довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців є списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, які подаються до обласних військових комісаріатів у десятиденних строк з моменту надходження інформації про зміну розміру грошового забезпечення за формою з Додатком 1.

Враховуючи те, що ГУ ПФУ в Чернігівській області на момент набрання чинності наказу № 260, списки за формою згідно з Додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій Чернігівському обласному військовому комісаріату не подав, у відповідача не було підстав для оформлення та видачі довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Крім того, Порядок подання та оформлення документів для перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393», постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402 та п. 3.17 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 19.08.2008 року № 407, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2008 року за № 1079/15770.

Згідно з цим Порядком саме до повноважень Міністерства оборони України належить обов'язок повідомляти Пенсійний фонд України в разі зміни розміру грошового забезпечення.

Як вбачається з матеріалів справи, Міністерство оборони України, в свою чергу, повідомило Пенсійний Фонд України про необхідність проведення перерахунку пенсій та підготовки головними управліннями Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набрання чинності наказу Міністра оборони України № 260 від 11.06.2008 року, однак, Пенсійний Фонд України повідомив Міністерство оборони, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій у зв'язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів, про що свідчить лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28.08.2008 року за вих. № 248/6/С/1078-Д (а.с. 41).

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, який вважає, що чинним законодавством на військовий комісаріат не покладений обов'язок щодо повідомлення та вирішення питання про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовцям. Цей обов'язок покладається на Міністерство оборони України та Пенсійний фонд України, тобто вирішується на централізованому рівні.

Що стосується відшкодування майнової шкоди в сумі 706,07 грн., то з доказів по справі не вбачається, що внаслідок бездіяльності відповідача позивачу заподіяно майнової шкоди.

Оскільки позовні вимоги про відшкодування шкоди є похідними від першої вимоги, то суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що підстав для стягнення з відповідача суми заподіяної шкоди не встановлено.

Таким чином, Чернігівський окружний адміністративний суд, встановивши всі обставини по даній справі, дійшов вірного висновку про відмову в задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності та стягнення суми заподіяної шкоди.

З огляду на таке, колегія суддів апеляційної інстанції, вивчивши матеріали, що містяться в справі, дійшла висновку, що судом першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно встановлені обставини справи, досліджені та оцінені всі докази, які містяться в матеріалах справи, а тому наведені в апеляційній скарзі доводи не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.

Отже, судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Зважаючи на те, що Чернігівський окружний адміністративний суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

На підставі викладеного та, керуючись ст. ст. 41, 128, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області залишити без задоволення, постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2010 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.О. Костюк

Судді: О.О. Шостак

Н.М. Троян