Головуючий у 1 інстанції - Чучко В.М.
Суддя-доповідач - Карпушова О.В.
21 грудня 2010 року справа №2а-14457/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Карпушової О.В.,
суддів: Василенко Л.А., Гімона М.М.
при секретарі: Барбаш Л.О.,
за участю: представника позивача: Крамаренко Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2010 року у адміністративній справі за позовом Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції до Благодійної організації благодійного Фонду «Товариство по правам людини в Донецькій області» про припинення юридичної особи,
Макіївська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до суду першої інстанції з позовною заявою до Благодійної організації благодійного Фонду «Товариство по правам людини в Донецькій області» про припинення юридичної особи, на підставі того, що відповідачем не надається до органів державної податкової служби податкової звітності більше року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2010 року в задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що податковий орган не є легалізуючим органом, то Державна податкова інспекція не має повноважень щодо припинення громадської організації. Отже, оскільки Макіївською об'єднаною державною податковою інспекцією ставиться вимога саме про припинення юридичної особи Благодійної організації благодійного Фонду «Товариства по правам людини в Донецькій області», а не накладення такого стягнення, як ліквідація, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Позивачем подано апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, в якій він просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2010 року та ухвалити нове рішення.
Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що в порушення вимог чинного законодавства, відповідачем з 01.01.2005 року по теперішній час обов'язкова звітність не надається, що підтверджується актом про ненадання податкової звітності № 1510/15 від 25.05.2010 року заборгованість перед бюджетом відсутня. Відповідно до ч. 1 ст. 3, абз. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних-осіб підприємців. Відповідно до абз. 5 п. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до Закону, є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи. Контроль за джерелами та розмірами надходжень, сплатою податків об'єднаннями громадян здійснюють відповідно фінансові органи та органи державної податкової служби. Позивач зазначив, що предметом даного спору є припинення юридичної особи, а ні підприємницької діяльності, що є різними правовим явищами, які регламентовані різним законодавством. Відповідно, положення Закону України «Про об'єднання громадян» не можуть прийматися к спірним правовідносинам, оскільки вони регулюють примусовий розпуск об'єднання громадян, а не припинення юридичної особи.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги. Представник відповідача в судове засідання за викликом не з'явився.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, вислухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до рішення управління юстиції в Донецькій області від 03.03.2003 року зареєстрована Благодійна організація благодійного Фонду «Товариство по правам людини в Донецькій області», що також підтверджується довідкою з ЄДРПОУ, та перебуває на обліку у Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції.
Згідно з ч. 8 ст. 19 Господарського Кодексу України, усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Пунктом 4.1.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачене подання суб'єктами господарювання податкових декларацій за базовий податковий (звітний період).
Відповідно до п.3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу» Макіївська об'єднана державна податкова інспекція уповноважена здійснювати контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Відповідно до акту про неподання платником податку податкової звітності № 1510/15 від 25.05.2010 року Благодійна організація благодійного Фонду «Товариство по правам людини в Донецькій області» не подає звітності до податкового органу з 01.01.2005 року по теперішній час.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію благодійної організації, Благодійна організація благодійного Фонду «Товариство по правам людини в Донецькій області» є місцевою благодійною організацією, тому відносини щодо реєстрації, дії та припинення відповідача регулюються Законом України «Про об'єднання громадян».
Згідно із статтею 14 Закону України «Про об'єднання громадян» об'єднання громадян набувають статусу юридичної особи лише у разі реєстрації (офіційного визнання), так легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які нелегалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною.
У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи.
Легалізація благодійної організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Згідно до ч. 4 цього Закону, не підлягають легалізації, а діяльність легалізованих об'єднань громадян забороняється у судовому порядку, коли їх метою є: зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 19 Закону, припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Згідно до ст. 25 цього закону, державний контроль за діяльністю об'єднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України.
Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.
Нагляд за виконанням та додержанням законності об'єднаннями громадян здійснюють органи прокуратури.
Контроль за джерелами та розмірами надходжень, сплатою податків об'єднаннями громадян здійснюють відповідно фінансові органи та органи державної податкової інспекції.
Здійснюючи контрольну функцію, легалізуючі органи вживають відповідні заходи, передбачені законодавством.
Статтею 28 Закону України «Про об'єднання громадян» передбачено, що за порушення законодавства легалізуючим органом до громадських організацій самостійно може бути застосований такий вид стягнення, як письмове попередження, в разі грубого або систематичного вчинення правопорушень, легалізуючий орган звертається до суду з поданням про накладення штрафу. Крім того, з метою припинення протиправної діяльності громадської організації легалізуючий орган може направляти до суду подання про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів діяльності, тимчасову заборону діяльності об'єднання на строк до трьох місяців, або про примусовий розпуск (ліквідацію).
Колегія суддів погоджується з зазначенням суду першої інстанції, оскільки відповідачем не здійснювались порушення законодавства, передбачені вищевказаною статтею Закону України «Про об'єднання громадян», а також, оскільки Макіївською об'єднаною державною податковою інспекцією ставиться вимога саме про припинення юридичної особи Благодійної організації благодійного Фонду «Товариство по правам людини в Донецькій області», а не накладення такого стягнення як ліквідація, така вимога позивача є безпідставною та передбачається чинним законодавством.
На підстав вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має.
Повний текст ухвали виготовлено 24 грудня 2010 року.
Керуючись статтями 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2010 року залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2010 року в адміністративній справі за позовом Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції до Благодійної організації благодійного Фонду «Товариство по правам людини в Донецькій області» про припинення юридичної особи залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова Л.А. Василенко М.М. Гімон