Постанова від 09.12.2010 по справі 4017/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

09 грудня 2010 р. № 2-а- 4017/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бартош Н.С.,

при секретарі судового засідання Чупіковій О.С.,

за участю представників: позивача -Костенка Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області до Відкритого акціонерного товариства «Богодухівський молокозавод»про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом в якому просить суд: стягнути з відповідача фінансову санкцію у розмірі 1266306,00 грн. за порушення вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. за №637.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказав, що фахівцями Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області була проведена перевірка дотримання вимог податкового та валютного законодавства ВАТ «Богодухівський молокозавод», за результатами якої складний акт № 315/50/231-00447404 від 22.12.2005 р. Перевіркою встановлено порушення п.2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні . затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. №637.

Згідно п.5.2. Положення про ведення касових операцій установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі. Ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси .( п.5.3 Положення).Розрахунок ліміту каси проводиться за будь-які три місяці підряд з останніх дванадцяти.

Для розрахунку ліміту каси по ВАТ «Богодухівський молокозавод» при перевірці було взято три місяці підряд з найбільшим обсягом виплат із каси підприємства за мінусом виплат пов'язаних з оплатою праці за жовтень - грудень2004 року:

Жовтень-772687.44грн.-41923.51= 730763.93

Листопад - 833369.46грн.- 49325.55=784043.91

Грудень - 968050.25грн.- 43646.17 =924404.08

Разом 2439211.92

Середньоденна видача готівки 36957.76грн.

Згідно заявки - розрахунку від 04.01.2005 р., наданої до Богодухівського АПП «Аваль» підприємством була вказана готівкова виручка в сумі 6710637.78 грн. та середньоденна виручка в сумі 101676.33грн., тому АППБ «Аваль» було встановлено ліміт каси 04.01.2005 р. в сумі 100000 грн.

Перевіркою встановлено, що згідно з даними головної книги по рахунку 301 за 2004 рік наданої для перевірки встановлено, що найбільші надходження до каси підприємства були також в жовтні - грудні 2004 року: жовтень - 813085 грн., листопад - 760651.06грн., грудень- 996000,00 грн., разом - 2569736,91грн. Середньоденна виручка-38935 грн.

Для розрахунку ліміту по надходженнях сум до каси підприємства ВАТ «Богодухівський молокозавод» не надав пояснення та чекові книжки для встановлення сум одержаних з банку на виплату зарплати та виплат до них прирівняних, тому розрахунок проводився по середньоденній видачі з каси.

При перевірці касових книг встановлено порушення п.2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637, а саме - не дотримання встановленого ліміту залишку готівки в касі підприємства в лютому - травні 2005 році ВАТ «Богодухівський молокозавод».

За дане порушення передбачена штрафна санкція в двократному розмірі перевищення ліміту залишку готівки в касі підприємства абз.2 п.1 Указу Президента України від 12.06.1995р. №436 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Посадовими особами ВАТ «Богодухівський молокозавод» не надано письмових пояснень, щодо встановлених порушень.

За результатами перевірки було винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 0000042310/0 від 12.01.2006 р. на суму 1266306,00 гривень.

ВАТ «Богодухівський молокозавод» не погодившись з вказаним рішенням оскаржив його в судовому порядку.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2009 р. по справі № 2а-37445/09/2070 за позовом ВАТ «Богодухівський молокозавод» визнано не чинним рішення про застосування фінансових санкцій № 0000042310/0 від 12.01.2006 року.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.01.2010 р. по справі № 2-а-37445/09/2070 апеляційну скаргу ДПІ у Богодухівському районі задоволено, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2009р. скасовано, прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено.

В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи і вимоги поданого позову, просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав заперечення проти позову, у якому просив справу розглянути без участі представника та зазначив, що постановою Господарського суду Харківської області від 17.11.2010 р. ВАТ «Богодухівський молокозавод» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Оголошення про ліквідацію опубліковано в газеті «Голос України» №223 від 26.11.2010 р., згідно якого кредиторам було надано місячний строк з дня публікації на пред'явлення вимог.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши долучені до матеріалів справи документи суд встановив наступні обставини.

Фахівцями Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області з 04.11.2005 р. по 15.12.2005 проведена перевірка дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ВАТ «Богодухівський молокозавод».

За результатами перевірки був складений акт №315/50/231-00447404 від 22.12.2005 р., яким встановлені порушення, зокрема, вимог п.2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. за №637.

Такого висновку податковий орган дійшов з наступного.

ВАТ «Богодухівський молокозавод» укладено договір на здійснення розрахунково-касового обслуговування від 03.02.2005 р. № 03-12/38-185 з Богодухівським відділенням Акціонерного поштово-пенсійного банку «Аваль».

Для розрахунку ліміту каси по ВАТ «Богодухівський молокозавод» при перевірці було взято три місяці підряд з найбільшим обсягом виплат із каси підприємства за мінусом виплат пов'язаних з оплатою праці за жовтень - грудень2004 року:

· жовтень-772687.44грн.-41923.51= 730763.93

· листопад - 833369.46грн.- 49325.55=784043.91

· грудень - 968050.25грн.- 43646.17 =924404.08

· разом 2439211.92 грн.

Середньоденна видача готівки 36957.76 грн.

Згідно заявки - розрахунку від 04.01.2005 р., наданої до Богодухівського АПП «Аваль» підприємством була вказана готівкова виручка в сумі 6710637.78 грн. та середньоденна виручка в сумі 101676.33грн., тому АППБ «Аваль» було встановлено ліміт каси 04.01.2005 р. в сумі 100000 грн.

Відповідно до п.2.4.3. вказаного договору відповідальність за правильність розрахунку встановлення залишку готівки в касі підприємства несе клієнт - ВАТ «Богодухівський молокозавод».

Перевіркою встановлено, що згідно з даними головної книги по рахунку 301 за 2004 рік наданої для перевірки встановлено, що найбільші надходження до каси підприємства були також в жовтні - грудні 2004 року: жовтень - 813085 грн., листопад - 760651.06грн., грудень - 996000,00 грн., разом - 2569736,91грн. Середньоденна виручка-38935 грн.

Для розрахунку ліміту по надходженнях сум до каси підприємства ВАТ «Богодухівський молокозавод» не надав пояснення та чекові книжки для встановлення сум одержаних з банку на виплату зарплати та виплат до них прирівняних, тому розрахунок проводився по середньоденній видачі з каси. На підставі вказаного встановлено порушення п.2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637, а саме - не дотримання встановленого ліміту залишку готівки в касі підприємства в лютому - травні 2005 році ВАТ «Богодухівський молокозавод».

Від підписання вказаного акту відповідач відмовився, про що був складений відповідний акт відмови від підпису матеріалів перевірки.

На підставі акту Державною податковою інспекцією у Богодухівському районі Харківської області прийняте податкове повідомлення-рішення від 12.01.2006 р. №0000042310/0 про застосування штрафних санкцій за порушення патентування, регулювання обігу готівки, РРО на суму 1266306,00 гривень.

ВАТ «Богодухівський молокозавод» не погодившись з вказаним рішенням оскаржив його в судовому порядку.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2009 р. по справі № 2а-37445/09/2070 за позовом ВАТ «Богодухівський молокозавод» визнано не чинним рішення про застосування фінансових санкцій № 0000042310/0 від 12.01.2006 року.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.01.2010 р. по справі № 2-а-37445/09/2070 апеляційну скаргу ДПІ у Богодухівському районі задоволено, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2009р. скасовано, прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову ВАТ «Богодухівський молокозавод» відмовлено.

Преамбулою Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320 (далі - Положення №637), визначено, що це Положення розроблено відповідно до статті 33 Закону України «Про Національний банк України», визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.

Пунктом 2.7. Положення №637 передбачено, що виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення.

Згідно з п. 5.2., 5.3 цього Положення установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 8), що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи.

Відповідно до п. 2.8. Положення №637 підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.

Готівкова виручка (готівка) підприємств (підприємців), у тому числі готівка, одержана з банку, використовуються ними для забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонування, а також для проведення розрахунків з бюджетами та державними цільовими фондами за податками і зборами (обов'язковими платежами). Підприємства не повинні накопичувати готівкову виручку (готівку) у своїх касах понад установлений ліміт каси для здійснення потрібних витрат до настання строків цих виплат.(п.2.9 цього Положення)

Згідно з п. 5.1. Положення №637 строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти) відповідно до таких вимог, зокрема, для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де є банки, - щодня (у день надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас).

Відповідно до ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» №436/95 від 12.06.1995 р. установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Також, відповідно до застосування частини 1 ст. 72 КАС України, відповідно до якої для суду, який розглядає адміністративну справу, преюдиційне значення мають обставини, які встановлені судовими рішеннями в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрали законної сили, з участю тих самих осіб або особи, щодо якої встановлені ці обставини, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

При цьому юридична оцінка цих обставин не є обов'язковою для суду, що розглядає іншу справу з участю тих же осіб.

Суд приймає до уваги посилання відповідача на постанову Господарського суду Харківської області від 17.11.2010 р., якою ВАТ «Богодухівський молокозавод» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру та на опубліковання оголошення про ліквідацію в газеті «Голос України» №223 від 26.11.2010 р., згідно якого кредиторам було надано місячний строк з дня публікації на пред'явлення вимог, проте вказаний позов про стягнення коштів поданий позивачем до відкриття ліквідаційної процедури, податкове зобов'язання є узгодженим, а тому підлягає стягненню.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позову у повному обсязі.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області до Відкритого акціонерного товариства «Богодухівський молокозавод» про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Богодухівський молокозавод»(62103, Харківська область, м. Богодухів, пров. Харківський,6, код ЄДРПОУ 00447404) на користь держави фінансову санкцію у розмірі 1266306.00 грн. (один мільйон двісті шістдесят шість тисяч триста шість гривень 00 копійок).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову в повному обсязі виготовлено 14 грудня 2010 року.

Суддя Бартош Н.С.