номер провадження справи 24/93/25
22.12.2025 Справа № 908/2020/25
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Азізбекян Тетяни Анатоліївни, за участю секретаря судового засідання Коваль А.К., розглянувши матеріали справи № 908/2020/25
за позовом: Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 206, код ЄДРПОУ 04053915)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Твердиня» (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд 53, код ЄДРПОУ 4700443,24)
про стягнення 4700443,24 грн.
за участю представників:
від позивача: Крат А.С., посвідчення № 1439 від 04.12.2023
від відповідача: Мартиненко К.І., адвокат, ордер АР № 1255160 від 06.10.2021
До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Твердиня » про стягнення з відповідача 4700443,24 грн доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за землю за період з 03.04.2017 по 05.12.2024.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 01.07.2025 здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/2020/25 та визначено до розгляду судді Азізбекян Т.А.
Позов заявлено на підставі ст. ст. 11, 16, 526, 632, 1212, 1214 Цивільного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та мотивовано тим, що ТОВ «ТВЕРДИНЯ», не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою площею 4470 кв.м., що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (Грязнова), 53, за рахунок якої сформована земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:01:011:0232, за відсутності укладеного договору, збільшило вартість власного майна. Використання спірної земельної ділянки ТОВ «ТВЕРДИНЯ» без належного правового оформлення, позбавило Запорізьку міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї ділянки дохід у розмірі орендної плати. З дати набуття права власності на нерухоме майно, розташоване за земельній ділянці комунальної форми власності, ТОВ «ТВЕРДИНЯ» мало укласти із Запорізькою міською радою відповідний договір оренди землі та зареєструвати його відповідно до чинного законодавства але, цього даним товариством не було зроблено, тому ТОВ «ТВЕРДИНЯ», є набувачем права користування земельною ділянкою, без сплати відповідної орендної плати, за відсутності укладеного договору. Отже, беручи до уваги, що за період з 03.04.2.017 по 05.12.2024 ТОВ «ТВЕРДИНЯ» користувалося вказаною земельною ділянкою без достатньої правової підстави, відповідно до положень статей 1212-1214 Цивільного кодексу України, повинен відшкодувати Запорізькій міській раді доходи,, які він одержав у вигляді несплаченої орендної плати. За розрахунком позивача загальний розмір недоотриманого доходу за фактичне використання відповідачем зазначеної земельної ділянки, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди за період з 03.04.2017 по 05.12.2024 склав 4700443,24 грн.
Ухвалою суду від 04.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №908/2020/25 за правилами загального позовного провадження. Присвоєно справі номер провадження 24/93/25. Підготовче судове засідання призначено на 28.07.2025.
Ухвалою суду від 21.07.2025 перенесено підготовче засідання на 30.07.2025.
28.07.2025 через систему «Електронний суд» відповідачем поданий відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позову та зокрема вказує на те, що земельній ділянці площею 4470 кв.м., що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (Грязнова), 53, тільки з 06.12.2024 присвоєно кадастровий номер 2310100000:01:011:0232, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-7300604792024 від 06.12.2024. Однак на неї не оформлено право власності за позивачем, тоді як період стягнення є з 03.04.2017 по 05.12.2024, тобто період до її формування як об'єкту цивільного права. Також відповідач стверджує, що позовна заява подана Запорізькою міською радою з порушенням приписів абз.1 ч. 1 ст.117 Земельного кодексу України, без рішення Запорізької міської ради про передачу (про прийняття) земельної ділянки площею 4470 кв.м., яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (колишня Грязнова), 53, з державної власності у комунальну власність. Крім того відповідач вважає, що позовна заява подана із порушенням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423-ІХ, без врахування приписів абзаців 2,3 пункту 24 Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України. До того ж відповідач не погоджується з розрахунком суми стягнення, вважає її арифметично незаконно збільшену на суму 10220,99 грн.
29.07.2025 відповідачем подано суду клопотання про витребування у Запорізької міської ради докази, які підтверджують обставини позовних вимог, а також, які підтверджують заперечення ТОВ «Твердиня» на позовні вимоги Запорізької міської ради.
Клопотання судом залишено без задоволення.
Ухвалою суду від 30.07.2025 відкладено підготовче засідання на 03.09.2025.
12.08.2025 позивачем подана суду відповідь на відзив, в якій зокрема зауважує, що у даній справі відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦК України підлягають застосуванню правові висновки, які були висловлені у постанові Верховного Суду України від 17.02.2016 у справі № 3-1160г15 та норми ст. 79-1 ЗК України, згідно якої власники несформованої земельної ділянки до внесення відомостей про них до Державного земельного кадастру та присвоєння кадастрового номеру вправі ними володіти та користуватися без будь-яких обмежень, крім права передачі в оренду або відчуження, тому у контексті обставин цієї справи спірна земельна ділянка є об'єктом цивільних прав лише з обмеженою обігоздатністю. Крім того відповідно до правового висновку, який був висловлений Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, якщо фактичний користувач земельної ділянки без достатньої правової підстави за рахунок власника (позивача) цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України. Щодо періоду стягнення зазначає, що 03.09.2013 ТОВ «ТВЕРДИНЯ» здійснило державну реєстрацію нерухомого майна, що розташовано на спірній земельній ділянці, власником якої є територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради без укладення договору оренди землі. В позовній заяві міститься нормативно-правове обґрунтування щодо стягнення доходу, отриманого від безпідставно набутого майна саме починаючи з 03.04.2017. Строки визначені ст. 257 ЦК України були продовжені на час карантину та на період військового стану. Також позивач посилаючись на положення Конституції України, ЗК України і пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 5245-УІ, стверджує, що Міськрада є власником спірної земельної ділянки, оскільки ця ділянка розташована в межах населеного пункту - м. Запоріжжя, а відсутність державної реєстрації речового права не впливає на обставини виникнення права комунальної власності на неї.
Також 12.08.2025 позивачем подані суду заперечення на клопотання відповідача про витребування доказів.
19.08.2025 відповідачем подана суду заява, в якій просить суд відповідь Запорізької міської ради на відзив ТОВ «Твердиня» на позовну заяву Запорізької міської ради по справі № 908/2020/25 залишити без розгляду як таку, що подана із пропуском строку наданого судом на 3 дні, без відповідного клопотання про продовження або поновлення процесуального строку.
28.08.2025 відповідачем подана суду відповідь на заперечення позивача на клопотання відповідача про витребування доказів, в якій частково відмовляється від задоволення клопотання в частині витребування доказів, зазначених у пунктах № 4,5 Клопотання; підтверджує свої вимоги про витребування від позивача доказів, які зазначені у пунктах № 1,2,3,5,6,7,8,9 клопотання.
02.09.2025 відповідачем подані суду письмові пояснення про різні правові позиції позивача в цій справі та у справах № 908/3067/24, № 908/44/25 щодо періоду стягнення, в цій справі - з моменту права власності на об'єкт нерухомості, у інших справах - з моменту реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі та зробив висновки, що клопотання із вимогою № 1 про витребування від позивача документального підтвердження, підстав та законодавче обґрунтування стягнення доходу, отриманого від безпідставно набутого майна саме починаючи з 03.04.2017, а не з іншої дати - підлягає задоволенню, для з'ясування обставин та доказів стягнення саме за період з 03.04.2017 по 05.12.2024 суми в розмірі 4 700 443,24 грн; правова позиція позивача щодо стягнення 4 700 443,24 грн за період з 03.04.2017 по 05.12.2024, тобто до державної реєстрації Земельної ділянки в ДЗК 06.12.2024 - є такою, що не ґрунтується на законі, на доказах, на обставинах.
Ухвалою суду від 03.09.2025 відкладено підготовче засідання на 22.09.2025 та направлено запит до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області для отримання витягу нормативно грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:01:011:0232 з урахуванням коефіцієнтів індексації за 2017-2024 р.р. Судове засідання було перенесено на 06.10.2025.
22.09.2025 Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області на запит суду надало відповідь за № 9-8-0.6-3678/2-25.
29.09.2025 відповідачем подані суду письмові пояснення з урахуванням відповіді Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Ухвалою суду від 06.10.2025 закрито підготовче провадження, розгляд справи по суті призначено на 27.10.2025.
В судовому засіданні 27.10.2025 оголошено протокольну перерву до 27.11.2025.
24.11.2025 відповідачем подані суду письмові пояснення про листування ТОВ «Твердиня» із Запорізькою міською радою з приводу відведення земельної ділянки по вул. Фортечна, 53.
26.11.2025 позивачем подані суду додаткові пояснення щодо листування ТОВ «Твердиня» із Запорізькою міською радою, в яких зокрема зазначає, що виконавчими органами Запорізької міської ради на період зазначеної переписки був наданий порядок дій, які необхідно було вчинити ТОВ «ТВЕРДИНЯ» для належного оформлення права користування земельною ділянкою по вул. Фортечна (Грязнова), 53 у м. Запоріжжі. Проте, з боку ТОВ «ТВЕРДИНЯ» не було вжито усіх необхідних дій для належного оформлення спірної земельної ділянки та останній продовжує і на далі користуватися даною земельною ділянкою без правовстановлюючих документів. Доказів оскарження дій чи бездіяльності Запорізької міської ради або її виконавчих органів, посадових і службових осіб при розгляді питання щодо оформлення спірної земельної ділянки з боку ТОВ «ТВЕРДИНЯ» не надано. Запорізька міська рада, як власник спірної земельної ділянки, мала обґрунтовані сподівання на отримання орендної плати за використання спірної земельної ділянки, однак не змогла їх реалізувати внаслідок не оформлення між сторонами відносин щодо її використання в порядку, встановленому законом. У період з 03.04.2017 по 05.12.2024 ТОВ «ТВЕРДИНЯ», як власник нерухомого майна, що розташовано на земельній ділянці площею 4470 кв. м., розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (Грязнова), 53, за рахунок якої сформовано земельку ділянку з кадастровим номером 2310100000:01:011:0232, не оформлено належним чином речове право (право оренди) на дану земельну ділянки, а отже, наявний факт безпідставного збереження грошових коштів з боку ТОВ «ТВЕРДИНЯ» у сумі 4 700 443,24 грн.
В судовому засіданні 27.11.2025 оголошено протокольну перерву до 22.12.2025.
Відповідно до ст. 222 ГПК України здійснювалося фіксування судового засідання 22.12.2025 за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, відповіді на відзив та письмових поясненнях.
Відповідач проти позову заперечує, свою правову позицію виклав у відзиві на позовну заяву, запереченнях на відповідь на відзив та додаткових поясненнях.
В засіданні 22.12.2025 судом, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз'яснив порядок і строк його оскарження.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд
Згідно із інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухомо майно № 430135709 від 05.06.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю «ТВЕРДИНЯ» (ЄДРГІОУ 32505365) має на праві власності нерухоме майно, а саме: будівлю літ. А-2, склад літ. Б, склад літ. БІ, тіньовик літ. В, тіньовик літ. Г, тіньовий літ. Д, тіньовик літ. Е, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (Грязнова), 53.
Відомості про реєстрацію нерухомого майна було внесено 03.09.2013 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна державним реєстратором Білай Оленою Павлівною на підставі рішення Господарського суду Запорізької області від 13.06.2007 № 10/282/07-24/401/07, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1683884 від 14.12.2007.
Зазначені об'єкти нерухомого майна розташовані на земельній ділянці площею 4470 кв.м., що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (Грязнова), 53, за рахунок якої сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:01:011:0232, власником якої є територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.
Згідно із відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, інше речове право (право оренди) не зареєстровано.
30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/sessions/45/resolution/4153). Відповідно дододатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за № 7 було оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.
28.11.2018 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564), яким було затверджено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності в межах міста Запоріжжя.
Вищевказані рішення Запорізької міської ради не скасовувались і на сьогодні є чинними.
Згідно інформації Головного управління ДПС у Запорізькій області №2742/5/08-01-04-08 від 13.03.2025, ТОВ «ТВЕРДИНЯ» (ЄДРПОУ 32505365) не звітує та не сплачує земельний податок, орендну плату за землю з юридичних осіб за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:01:011:0232.
З урахуванням рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», рішення Запорізької міської ради від 28.11.2018 № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.04.2025 № НВ-2300330932025, листа ГУ ДПС у Запорізькій області №2742/5/08-01-04-08 від 13.03.2025 та листа від 11.04.2025 №08/0203 голови ліквідаційної комісії управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, Запорізькою міською радою складено розрахунок щодо розміру недоотриманих доходів за фактичне користування ТОВ «ТВЕРДИНЯ», земельною ділянкою площею 4470 кв.м., за рахунок якої сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:01:011:0232, розташовану за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (Грязнова), буд. 53, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за період з 03.04.2017 по 05.12.2024, позивачем зроблено розрахунок недоотриманого доходу за фактичне використання ТОВ «ТВЕРДИНЯ» зазначеної земельної ділянки, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди за період з 03.04.2017 по 05.12.2024, відповідно до якого загальний розмір склав 4 700 443,24 грн.
Невиконання ТОВ «ТВЕРДИНЯ» своїх зобов'язань щодо плати за фактичне користування земельною ділянкою до укладення відповідного Договору оренди на земельну ділянку, стало підставою для звернення Запорізької міської ради до суду з даним позовом про стягнення 4 700 443, 24 грн доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 03.04.2017 по 05.12.2024.
Проаналізувавши фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України (далі ЗК України), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 13 Конституції України унормовано, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
За статтею 80 ЗК України, суб'єктами права власності на землю є громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади - на землі державної власності.
Приписами статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно із ст. 79 ЗК України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, із визначеними щодо неї правами.
Відповідно до частин 1, 3, 4, 9 ст. 79-1 ЗК України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру; сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера; земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Згідно ч. 1 ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Законом України «Про Державний земельний кадастр» визначено правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру.
За змістом ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр», Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону).
Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 12.03.2019 у справі № 916/2948/17, від 09.04.2019 у справі № 922/652/18, від 07.07.2020 у справі № 922/3208/19.
З наведеного слідує висновок, що земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Основою будь-якої держави є нормативно правові акти, які є обов'язковими до виконання.
Відтак, земельна ділянка площею 4470 кв.м, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (Грязнова), 53, із кадастровим номером 2310100000:01:011:0232 може бути сформована як об'єкт цивільних прав виключно за наявності одночасно двох поєднаних умов:
1) з моменту її формування, тобто з моменту присвоєння земельній ділянці по вул. Фортечна (Грязнова), 53, м. Запоріжжя, кадастрового номеру 2310100000:01:011:0232;
2) з моменту державної реєстрації права власності на земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:01:011:0232 за позивачем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Як свідчать матеріали справи, земельній ділянці площею 4470 кв.м, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (Грязнова), 53, тільки з 06.12.2024 присвоєно кадастровий номер 2310100000:01:011:0232, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-7300604792024 від 06.12.2024.
Однак право власності на земельну ділянку площею 4470 кв.м., що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (Грязнова), 53, із кадастровим номером 2310100000:01:011:0232 не зареєстровано за позивачем в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 24.06.2025 та інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 23.06.2025.
Враховуючи наведене, земельна ділянка площею 4470 кв.м., що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (Грязнова), 53, із кадастровим номером 2310100000:01:011:0232 не сформована, як об'єкт цивільних прав.
Міська ради звернулась до суду з даним позовом про стягнення 4 700 443, 24 грн доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 03.04.2017 по 05.12.2024.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у п.52 постанови від 13.02.2019 по справі № 922/392/18 дійшов до висновку, що земельна ділянка під нерухомим майном не сформована як об'єкт цивільних прав в розумінні статті 79-1 ЗК України, що виключає можливість обчислення розміру безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за землю, оскільки об'єктом оренди може бути тільки земельна ділянка як сформований у встановленому законодавством порядку об'єкт цивільних прав.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у п.52 постанови від 11.09.2019 р. по справі № 922/393/18 дійшов до висновку, що згідно з частинами 1-4 статті 79-1 ЗК України Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, межі та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Враховуючи те, що спірна земельна ділянка із кадастровим номером 2310100000:01:011:0232 не сформована, як об'єкт цивільних прав в розумінні ст.79-1 Земельного кодексу України, який є спеціальним законом, що регулює земельні відносини в Україні, то відповідно позивач безпідставно обчислив розмір доходу у розмірі 4 700 443 грн. 24 коп. за період, протягом якого земельна ділянка площею 4470 кв.м., що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (Грязнова), 53, не була сформована, як об'єкт цивільних прав.
Слід зауважити, що 25.07.2021 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423-ІХ (далі - Закон).
Законом Розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, згідно абзаців 2, 3 якого земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
З огляду на приписи абзацу 2 пункту 24 Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, Запорізька міська рада може вважатись власником земельної ділянки площею 4470 кв.м., яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (колишня Грязнова) або з кадастровим номером 2310100000:01:011:0232 - з моменту державної реєстрації права комунальної власності на цю земельну ділянку.
З огляду на приписи абзацу 3 пункту 24 Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, Запорізька міська рада може вважатись власником земельної ділянки площею 4470 кв. м., яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (колишня Грязнова) або з кадастровим номером 2310100000:01:011:0232 - не раніше набрання Законом чинності, тобто, не раніше з 25.07.2021.
Разом з тим, період стягнення доходу на користь позивача зазначений з 03.04.2017.
Слід звернути увагу, що 22.09.2025 Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області на запит суду надало відповідь за № 9-8-0.6-3678/2-25, якою повідомило суд, що у 2024 році витяг технічної документації з нормативної грошової оцінки земель на земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:01:011:0232 не формувався. У 2025 році витяг технічної документації з нормативної грошової оцінки земель на земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:01:011:0232 формувався з урахуванням коефіцієнту індексації за 2024 рік.
В свою чергу, позивач у позовній заяві посилається зокрема на наступні обставини:
- Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя була розроблена у 2013 році відповідно та затверджена рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя». Станом на теперішній час інша технічна документації не була-затверджена, а рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 не змінювалось та не скасовувалось.
- Пунктом 3 Рішення було затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Запоріжжя станом на 01.01.2013 в розмірі 239,50 грн та з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 299,14 грн.
- Нормативно грошова оцінка земель міста Запоріжжя введена в дію з 01.01.2016.
- Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов'язання на наступний рік.
- Згідно з інформацією Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель (для земель несільськогосподарського призначення) у розрізі років становить: 2015 рік - 1,4 33; 2016 рік - 1,06; 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік -1,1; 2022 рік - 1,15, 2023 рік - 1,051, 2024 - 1,12.
- Ґрунтуючись на вищезазначеній інформації, кумулятивний розмір коефіцієнта індексації (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель при визначенні її розміру, становить: станом на 01.01.2016 рік - 1,433; станом на 01.01.2017, 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020, 01.01.2021 - 1,519; станом на 01.01.2022 - 1,671; станом на 01.01.2023 - 1,922; станом на 01.01.2024 - 2,020; станом на 01.01.2025 - 2,262.
- Повна грошова оцінка 1 м2 території земельної ділянки становитиме: Цн (станом на рік затвердження - на 2015 рік) - 897,42 х 1,40 х 2,50 = 3140,97 грн. Цн (станом на 2016) з урахуванням Кі (1,433) складає - 3140,97 х 1,433 = 4501,01 грн. Цн (станом на 2017-2021) з урахуванням Кі (1,519) складає - 3140,|97 х 1,519 = 4771,13 грн. Цн (станом на 2022) з урахуванням Кі (1,671) складає - 3140,97 х 1,671 = 5248,56 грн. Цн (станом на 2023) з урахуванням Кі (1,922) складає - 3140,97 х 1,922 = 6036,94 грн. Цн (станом на 2024) з урахуванням Кі (2,020) складає 3140,97 х 2,020 = 6344,76 грн. Цн (станом на 2025) з урахуванням Кі (2,262) складає - 3140,97 х 2,262 = 7104,87 грн.
- Грошова оцінка всієї земельної ділянки площею 4470 м2 за рахунок якої сформована земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:01:011:0232 в розрізі років складатиме (станом на): 01.01.2016 рік - 4501,0.1 грн./м2 х 4470 м2 = 20 119 514,70 грн., 01.01.2017 рік - 4771,13 грн/м2 х 4470 м2 = 21 326 951,10 грн, 01.01.2018 рік - 4771,13 грн/м2 х 4470 м2 = 21 326951,10 грн., 01.01.2019 рік - 4771,13 грн/м2 х 4470 м2 = 21 326 951,10 грн., 01.01,2020 рік - 4771,13 грн/м2 х 4470 м2 = 21 326 951,10 грн., 01.01.2021 рік - 4771,13 грн/м2 х 4470 м2 = 21 326 951,10 грн., 01.01.2022 рік - 5248,56 грн/м2 х 4470 м2 = 23 461 063,20 грн., 01.01.2023 рік -6036,94 грн/м2 х 4470 м2 = 26 985 121,80 грн., 01.01.2024 рік - 6344,76 грн/м2 х 4470 м2 = 28 361 077,20 грн, 01.01.2025 рік - 7104,87 грн/м2 х 4470 м2 = 31 758 768,90 грн.
Між тим, Верховний Суд у постанові від 18.12.2019 по справі № 804/937/16 дійшов до наступних висновків:
1. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
2. Для визначення суми податкових зобов'язань з земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земель. Відповідно до законодавства, вона проводиться раз у 5-7 років, а для визначення поточних зобов'язань необхідно проіндексувати її на коефіцієнт індексації, який щороку розраховує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік. При цьому, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно (тобто накопичувально) залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, а не від дати набрання чинності рішенням ради про затвердження нормативної грошової оцінки. Тобто, якщо нормативна грошова оцінка проведена у 2013 році, а введена в дію у 2016 році, індексуючи нормативну грошову оцінку земельної ділянки у 2016 році, необхідно застосовувати поточний розмір нормативної грошової оцінки (тобто введений в дію у 2016 році) та кумулятивно проіндексувати його на коефіцієнти індексації за попередні роки, починаючи з дати проведення нормативної грошової оцінки (2013 рік).
3. Сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком.
З урахуванням висновків наведених у Постанові ВС вбачається, що позивач повинен був розраховувати суму доходу в розмірі 4 700 443 грн. 24 коп., застосовуючи поточний розмір грошової оцінки чинної станом на 2024 рік, з урахуванням коефіцієнту індексації за 2023 рік та попередні роки, оскільки сума стягнення розрахована позивачем за період з 03.04.2017 по 05.12.2024.
Разом з тим, позивач розрахував суму доходу в розмірі 4 700 443 грн. 24 коп., за період з 04.04.2017 по 05.12.2024 застосовуючи поточний розмір грошової оцінки земель, чинної станом на 2024 рік з урахуванням коефіцієнту індексації за 2024 рік у розмірі 1,12, що підтверджено відповіддю ДЗК.
При таких обставинах позивач безпідставно розрахував суму доходу за період з 04.04.2017 по 05.12.2024 в розмірі 4 700 443 грн. 24 коп. з урахуванням коефіцієнту індексації тільки за 2024 рік у розмірі 1,12.
Суд вважає за необхідне зазначити, навіть за умови існування сформованої земельної ділянки, у період дії карантину COVID - 19 та воєнного стану законодавець прямо виключив обов'язок сплати плати за землю. Застосування статті 1212 Цивільного кодексу України з метою стягнення коштів за ці періоди суперечить Податковому кодексу України та усталеній практиці Верховного суду.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що у спірний період земельна ділянка із кадастровим номером 2310100000:01:011:0232 не сформована, як об'єкт цивільних прав в розумінні ст.79-1 Земельного кодексу України, відомості про неї внесено до ДЗК лише 06.12.2024, відсутні правові підстави для застосування статей 1212-1214 Цивільного кодексу України, розмір заявлених вимог не доведений, а тому позовні вимог не підлягають задоволенню.
Частинами 3, 4 статті 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до статей 76, 77, 78, 79, 80 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З урахуванням усіх фактичних обставин справи, встановлених судом, інші доводи сторін не беруться до уваги, оскільки не впливають на вирішення спору у даній справі.
За результатами аналізу всіх наявних у справі доказів в їх сукупності, суд відмовляє у задоволенні позову.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст., ст. 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 29.12.2025.
Суддя Т.А. Азізбекян