Рішення від 23.12.2025 по справі 908/3421/25

номер провадження справи 24/158/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.12.2025 Справа № 908/3421/25

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Азізбекян Тетяни Анатоліївни, за участю секретаря судового засідання Коваль А.К., розглянувши в судовому засіданні матеріали справи №908/3421/25

за позовом Відділу освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради (Міськво) (19702, Черкаська обл., м. Золотоноша, вул. Шевченка, 70, ЄДРПОУ 21367348)

до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС» (69019, м. Запоріжжя, вул. Пивоварова Олександра, 4, ЄДРПОУ 44129497)

про стягнення 37896,96 грн

за участю представників:

від позивача: не прибув

від відповідача: не прибув

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Відділу освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради (Міськво) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС» про стягнення з відповідача 37896,96 грн за договором про постачання електричної енергії споживачу від 23.12.2022 № 457.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 12.11.2025 здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/3421/25 та визначено до розгляду судді Азізбекян Т.А.

Позов мотивовано тим, що Відділом освіти оплачено ТОВ «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС» за Договором про постачання електричної енергії споживачу від 23.12.2022 № 457 вартість товару по ціні більшій, ніж передбачено тендерними документами, протягом серпня - грудня 2023 року за рахунок загального фонду на суму 37 896,96 грн, чим порушено пункт 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та частину 2 статті 632 Цивільного кодексу України та чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Відділу освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради на відповідну суму.

Також позивачем подано клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 13.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/3521/25 за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням (викликом) сторін. Присвоєно справі номер провадження 24/158/25. Судове засідання для розгляду справи призначено на 08.12.2025.

Розгляд справи було відкладено на 17.12.2025 та перенесено на 23.12.2025, про що сторони повідомлені належним чином відповідними ухвалами суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи неявку представників сторін, судовий процес 23.12.2025 ведеться без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.

Правова позиція позивача викладена у позовній заяві.

Відповідач у судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив. Клопотань про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника відповідача або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило. Про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином. Своїм правом бути присутніми у судовому засіданні відповідач не скористався. Письмового відзиву не надав.

Ухвала суду від 13.11.2025 про відкриття провадження у справі № 908/3421/25 направлялась судом відповідачу в його електронний кабінет та доставлено 18.11.2025, про що свідчить довідка Господарського суду Запорізької області про доставку електронного листа.

Крім того, про хід розгляду справи відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України «Єдиний державний реєстр судових рішень»://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

Отже, суд вважає, що ним вжито достатньо заходів для повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі № 908/3421/25.

Судом також враховано, що відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі «Пономарьов проти України» від 03.04.2008, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Таким чином, не лише на суд покладається обов'язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Згідно ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У відповідності до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Оскільки судом належним чином виконано обов'язок та вжито заходи щодо повідомлення відповідача про розгляд справи, неявка в судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами.

У судовому засіданні 23.12.2025 справу розглянуто, ухвалено рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд

УСТАНОВИВ:

23.12.2022 між Відділом освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради (Споживачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС» (Постачальником) укладений Договір про постачання електричної енергії споживачу № 457, відповідно до умов якого:

- п. 2.1: За цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору;

- п.2.3: Найменування товару: код ДК 021:2015-09310000-5 Електрична енергія.

- п.3.3: Постачальник за цим Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього договору та умовами цього договору;

- п.5.1: Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, що визначається відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем Комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору.

Ціна 1кВт/год електричної енергії з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії становить 5,52 грн. з урахуванням ПДВ, у тому числі:

- ціна електричної енергії - 4,60 грн;

- ПДВ у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,92 грн.

п.5.2: Загальна вартість всього обсягу поставки електричної енергії складає 4 002 000,00 грн. з урахуванням ПДВ 667 000,00 грн;

Загальна сума цього Договору становить 1 753 572,80 грн;

- п.5.2: Спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника;

п. 9.1: За невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством;

- п.13.1: Договір набирає чинності з дати його підписання і діє в частині постачання електричної енергії з 01.01.2023 до 31.12.2023 (включно), а в частині розрахунків - до повного виконання Сторонами своїх обов'язків за цим Договором.

Договір про постачання електричної енергії споживачу № 457 від 23.12.2022 підписаний обома Сторонами та скріплений печатками.

В подальшому Відділом освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради була підписана Заява-приєднання до договору про постачання електричної енергії, яка є Додатком 1 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 457 від 23.12.2022.

Також була складена і підписана Комерційна пропозиція про постачання електричної енергії споживачу, відповідно до п.1 якої зафіксована ціна (тариф) електричної енергії з урахуванням актуального тарифу передачі, встановленого НКРЕКП на момент підписання договору на рівні 5,52 грн в т.ч ПДВ 20%, а саме:

- ціна електричної енергії - 4,60 грн;

- ПДВ у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,92 грн.

27.01.2023 між Відділом освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради (Споживачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС» (Постачальником) укладена Додаткова угода № 1 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 457 від 23.12.2022, відповідно до п. 5.1 якої ціна на електроенергію була деталізована з розрахунку за 1 кВт/год електричної енергії з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії - 5,52 грн з урахуванням ПДВ, у тому числі:

- ціна електричної енергії - 4,21972 грн;

- тариф на передачу електричної енергії - 0,38028 грн;

- ПДВ у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,92 грн.

23.03.2023 між Відділом освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради (Споживачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС» (Постачальником) укладена Додаткова угода № 3 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 457 від 23.12.2022, відповідно до п.1 якої збільшена ціна на електроенергію з 01.04.2023 з розрахунку за 1 кВт/год електричної енергії з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії - 5,568 грн з урахуванням ПДВ, у тому числі:

- ціна електричної енергії - 4,20975 грн;

- тариф на передачу електричної енергії - 0,43025 грн;

- ПДВ у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,928 грн.

18.08.2023 сторонами укладена Додаткова угода № 6 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 457 від 23.12.2022, відповідно до п.1 якої збільшена ціна на електроенергію з 01.08.2023 з розрахунку за 1 кВт/год електричної енергії з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії - 6,21 грн з урахуванням ПДВ, у тому числі:

- ціна електричної енергії - 4,6899 грн;

- тариф на передачу електричної енергії - 0,4851 грн;

- ПДВ у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 1,035 грн.

З наведених обставин вбачається, ТОВ «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС» підписало основний Договір № 457 від 23.12.2022, чим засвідчило, що має можливість та погоджується виконати домовленість, вказану у Договорі та додатках до нього, тобто добровільно взяло на себе зобов'язання поставити замовнику електричну енергію обсягом 725 000 кВт/год, загальною вартістю 4 002 000,00 грн з ПДВ.

Однак, при укладенні Додаткової угоди № 6 не дотримано вимоги пункту 19 Особливостей (у відповідній редакції), безпідставно змінено істотні умови Договору, при укладенні додаткової угоди сторонами Договору належним чином не обґрунтовано та документально не підтверджено коливання ціни електричної енергії на ринку після укладення Договору та попередньої угоди.

Підставою для збільшення ціни на електричну енергію згідно з умовами додаткової угоди № 6 є експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-262/03 від 31.07.2023, який не підтверджує коливання ціни на електричну енергію на ринку, а відображає інформацію електронних торгів станом на певні місяці в цілому.

Відділом освіти оплачено ТОВ «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС» за Договором про постачання електричної енергії споживачу від 23.12.2022 № 457, вартість товару по ціні більшій, ніж передбачено тендерними документами, протягом серпня-грудня 2023 року за рахунок загального фонду на суму 37 896,96 грн, стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом про стягнення з відповідача 37896,96 грн за договором про постачання електричної енергії споживачу від 23.12.2022 № 457.

Проаналізувавши фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, є, зокрема, договори та інші правочини (пункт 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України).

Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства (частина 3 статті 11 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 ст.207 ЦК України встановлено, що правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони, або надсилалися ними до інформаційно-телекомунікаційної системи, що використовується сторонами.

Відділом освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради була підписана Заява-приєднання до договору про постачання електричної енергії, яка є Додатком 1 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 457 від 23.12.2022.

Також була складена і підписана Комерційна пропозиція про постачання електричної енергії споживачу.

Поняття зобов'язання та підстави його виникнення унормовано ст. 509 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), за приписами якої зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку; зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу; зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

За змістом статей 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну поговору.

Отже, ТОВ «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС» відповідно до Договору № 457 та норм законодавства, зобов'язано поставити саме той обсяг електричної енергії і за тією ціною, що передбачено Договором.

Дану закупівлю за процедурою «відкриті торги з особливостями» проведено на підставі Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі - Особливості).

Відповідно до пункту 17 Особливостей (у відповідній редакції), договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», крім частин 2-5, 7-9 статті 41 цього Закону та цих Особливостей.

Згідно з пунктом 18 Особливостей умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків:

- визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті;

- перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі;

- перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки.

Пунктом 19 Особливостей (у відповідній редакції) визначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю - частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;

3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть по збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку з зміною ставок податків і зборів та/ або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв'язку з зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Рlatts АRGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону.

Тобто, неухильним аспектом при застосуванні пункту 19 Особливостей при збільшенні ціни за одиницю товару є підтвердження (наявність) факту коливання ціни товару на ринку.

Отже, сторони у випадку коливання цін на ринку наділені правом вносити зміни до договору щодо ціни товару декілька разів, але кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.

Так, статтею 652 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за. наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.

Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну. Інше тлумачення відповідної норми Закону України «Про публічні закупівлі» нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі» одним з принципів публічних закупівель є максимальна економія та ефективність.

З цього випливає, що ініціативу щодо збільшення ціни за одиницю товару та надання документального підтвердження коливання ціни товару на ринку має виявляти саме контрагент за договором про закупівлю, а не замовник.

Як вбачається зі змісту норми пункту 19 Особливостей документ, який передає постачальник на підтвердження коливання ціни на ринку товару ініціюючи зміну істотних умов договору про закупівлю товару, має підтвердити саме зміну (коливання) ціни на ринку, тобто містити інформацію про попередню ціну і про ціну станом на певну дату.

Резюмуючи викладене, підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.

Такі висновки відповідають подібним правовим позиціям, викладеним в постановах Верховного Суду від 16.04.2019 у справі № 915/346/18, від 23.01.2020 у справі № 907/788/18, від 21.03.2019 у справі № 912/898/18, від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18, від 25.06.2019 у справі № 913/308/18.

Таким чином, сторони у випадку коливання цін на ринку (як в бік зменшення, так і в бік збільшення ціни) наділені правом вносити зміни до ціни товару декілька разів, і такі зміни сторони вносять з урахуванням вже внесених попередніх змін. Для внесення змін до умов договору щодо ціни товару визначальним є не просто коливання ціни, а й те, що таке коливання сторонами не було враховано попередніми змінами. Існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, повинно бути доведеним, документально підтвердженим. Тобто відповідні документи, що підтверджують коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін.

Поряд із цим, відповідно до Положення про Державну службу статистики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2014 № 481, Держстат України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики, одним з основних завдань якого є реалізація державної політики у сфері статистики. Держстат України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема організовує і проводить статистичні спостереження за соціально-економічними та демографічними явищами і процесами, екологічною ситуацією в Україні та її регіонах шляхом збирання форм державної статистичної звітності та проведення спеціально організованих статистичних спостережень.

Утім, перелік органів, установ та організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку не є вичерпним.

Отже, у кожному випадку це буде той документ, який підтверджує факт коливання ціни конкретного предмета закупівлі, зокрема, інформація (довідка) або експертний висновок відповідного органу, який має повноваження моніторити ціни на конкретний товар, визначати зміни в цінах на такий товар.

На підтвердження факту коливання ціни на товар у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання).

Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору.

Тобто не будь-яка довідка уповноваженого органу про ціну товару на ринку, а тим паче лист, є належним підтвердженням та підставою для зміни ціни в договорі після його підписання, а лише яка містить інформацію про коливання ціни такого товару на ринку.

Аналогічної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України у справі № 904/6290/17 від 13.12.2017, Верховний Суд у справі № 913/368/19 від 02.12.2020, у справі № 912/1580/18 від 13.10.2020, у справі № 907/788/18 від 23.01.2020.

Однак, ТОВ «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС» належними документами коливання ціни на ринку на електричну енергію не підтверджено, оскільки в якості підстави для збільшення ціни на електричну енергію надано експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати, який не підтверджує коливання ціни електричної енергії на ринку після укладення Договору.

Крім того, Постачальник зобов'язаний був не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для Замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в первинну ціну товару).

Такої правової позиції щодо імперативної поведінки постачальника дійшов Верховний Суд в своїй постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/19.

Укладення між сторонами додаткових угод про збільшення ціни за товар за відсутності підстав для цього та зменшення його кількості жодним чином не відповідає принципу максимальної економії та ефективності, спотворює результати закупівлі та нівелює економію, яку було досягнуто під час підписання договору.

Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результати закупівлі невизначеними та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням процедури закупівлі, визначених преамбулою та статті 3 Закону України № 922 (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18).

Крім того, під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договорів і до внесення відповідних змін до нього,

Тобто збільшення ціни такого товару на ринку повинно відбутись після укладання договору.

Таким чином, якщо постачальник документально підтвердить замовнику факт коливання ціни на товар на ринку від ціни в договорі і до ціни на момент підписання додаткової угоди, то можна говорити про наявність підстав для внесення змін до договору.

Таким чином, при укладенні Додаткової угоди № 6 не дотримано вимоги пункту 19 Особливостей (у відповідній редакції), безпідставно змінено істотні умови Договору, при укладенні додаткової угоди сторонами Договору належним чином не обґрунтовано та документально не підтверджено коливання ціни електричної енергії на ринку після укладення Договору та попередньої угоди.

Зазначене в свою чергу порушує основні принципи, що передбачені статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до частини першої статті 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Закон України «Про публічні закупівлі» не містить виключень з цього правила (Постанови Верховного Суду від. 18.06.2021 у справі № 927/491/19 від 18.01.2022 у справі № 910/15786/21).

Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду у справі № 927/491/19 від 18.06.2021 у своїй постанові також зазначає, що будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик.

Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.

При цьому, закон пов'язує можливість внесення змін до договору безпосередньо не з наявністю істотної зміни обставин, а з наявністю чотирьох умов, визначених частиною 2 статті 652 Цивільного кодексу України, при істотній зміні обставин (відповідна позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема у Постановах у справах № 911/537/19, № 916/1921/18, № 926/708/18, № 910/5573/19, від 21.07.2021 у справі № 912/3323/20).

Таким чином, будь-яке внесення змін до істотних умов договору розуміється законодавцем не як правило, а як виняткова, виключна ситуація, зумовлена непередбачуваними для сторін під час укладення договору обставинами.

На підтвердження підстав для збільшення ціни за одиницю товару, відповідно до Додаткової угоди № 6, ТОВ «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС» 31.07.2023 звернулось з листом № 310723-02 до Відділу освіти з пропозицією зміни ціни за одиницю товару, у зв'язку з коливанням ціни на ринку та надала експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-262/03 від 31.07.2023.

Відповідно до зазначеного експертного висновку експертом надано інформацію про рівень середньозважених цін на електричну енергію на ринку РДН у торговій зоні ОЕС за грудень 2022 року та липень 2023 року, та порівняння між ними.

Так, середньозважена ціна за грудень 2022 року становила 3 347,46 грн/МВт.год., а за липень 2023 року - 3 669,87 грн/Мвт.год., збільшення ціни складає 12,51%.

Однак, експертом для порівняння взято ціну на електроенергію за весь грудень 2022 року, тобто охоплено період до дати укладання Договору (договір укладено 23.12.2022, початок строку його дії з 01.01.2023), а також включено показники, які вже було взято до уваги при збільшені ціни Додатковою угодою № 2, а саме січень-березень 2023 року.

Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договорів і до внесення відповідних змін до нього.

Тобто в разі першого внесення змін до договору додатковими угодами, збільшення ціни такого товару на ринку повинно відбутись після його укладання, а в разі наступних змін - між черговими додатковими угодами.

Саме така позиція відображена в постанові Верховного Суду від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18.

Водночас, для внесення змін до договору Додатковою угодою № 6 від 18.08.2023 надано експертний висновок, відповідно до якого експертом взято за основу порівняння всього грудня 2022 року, при тому, що договір сторонами укладено 23.12.2022, відповідно в даному випадку за основу визначення коливання ціни на ринку за одиницю товару необхідно було брати період не раніше дати укладання договору, а саме 23.12.2023.

Поряд з цим, між ТОВ «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС» та Відділом освіти вже було укладено додаткові угоди, якою збільшено ціну за одиницю товару.

В даному випадку, надано експертний висновок, у якому відображено рівень цін на електричну енергію за період, який передував даті попереднього збільшення ціни (за додатковою угодою № 3), тобто до 23.03.2023. Оскільки збільшення ціни товару на ринку повинно відбутись між черговими додатковими угодами (постанова Верховного Суду від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18), відповідно підстави для укладення Додаткової угоди № 6 та збільшення ціни за електричну енергію були відсутні.

Крім того, слід зазначити, що підставою для збільшення ціни на електричну енергію згідно з умовами додаткової угоди № 6 є експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-262/03 від 31.07.2023, який не підтверджує коливання ціни на електричну енергію на ринку, а відображає інформацію електронних торгів станом на певні місяці в цілому.

Тобто в даному випадку констатовано ціни на електричну енергію на певні місяці в цілому без відображення будь-якого коливання.

Слід зазначити, що Закон України «Про торгово-промислову палату» не містить положень щодо наявності повноважень у торгово-промислової палати на видачу довідок (експертних висновків) щодо коливання ціни на товар на ринку. Натомість вказаним Законом визначено право торгово-промислової палати проводити на замовлення українських та іноземних підприємців експертизу, контроль якості, кількості, комплектності товарів (у тому числі експортних та імпортних) і визначати їх вартість.

З вказаного слідує, що наданий постачальником експертний висновок не встановлює наявності факту коливання ціни на електричну енергію у відповідні проміжки часу та надана інформація має лише довідковий характер (постанова Верховного Суду від 27.04.2021 у справі № 927/685/20).

У відповідності до роз'яснення Міністерства економічного розвитку торгівлі України від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 «Щодо зміни істотних умов договору», внесення змін до договору про закупівлю у залежності від коливання ціни товару на ринку повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим. Держстат України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики, однак перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, не є вичерпним.

На підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін по договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження, викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.

У пункті 18 Особливостей визначено порядок саме пропорційного збільшення ціни за одиницю товару, у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару при умові документального підтвердження постачальником коливання.

Відділом освіти оплачено ТОВ «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС» за Договором про постачання електричної енергії споживачу від 23.12.2022 № 457, вартість товару по ціні більшій, ніж передбачено тендерними документами, протягом серпня-грудня 2023 року за рахунок загального фонду на суму 37 896,96 грн

Відповідно до ч., ч. 1-4 ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ст. 74 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Позивач довів наявність всіх обставин, на які він посилається як на підставу позовних вимог та надав на підтвердження таких обставин належні, допустимі та достатні докази.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, проти позову не заперечив, належними доказами доводи позивача не спростував.

На підставі викладеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, заснованими на законі, доведеними та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, оскільки спір доведено до суду з його вини.

Керуючись ст. ст. 129, 238, 240, 241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС» (69019, м. Запоріжжя, вул. Пивоварова Олександра, 4, ЄДРПОУ 44129497) на користь Відділу освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради (Міськво) (19702, Черкаська обл., м. Золотоноша, вул. Шевченка, 70, ЄДРПОУ 21367348) суму грошових коштів в розмірі 37 896 (тридцять сім тисяч вісімсот дев'яносто шість) грн 96 коп. та 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 29.12.2025.

Суддя Т.А. Азізбекян