Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
25 грудня 2025 року Справа № 520/14503/23
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Заічко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт щодо виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 у справі № 520/14503/23 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000,00 грн (сто тисяч гривень) пропорційно в розрахунку на місяць у зв'язку з перебуванням на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я.
Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 Міністерства оборони (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000,00 грн (сто тисяч гривень) пропорційно в розрахунку на місяць у зв'язку з перебуванням на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
10 вересня 2025 року представник позивача звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 у справі № 520/14503/23.
Ухвалою ХОАС від 16.09.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено.
Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 року по справі № 520/14503/23.
Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 протягом 90 днів з дня постановляння цієї ухвали подати до Харківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 року по справі № 520/14503/23.
Від представника Військової частини НОМЕР_2 17.12.2025 надійшов звіт про виконання рішення суду, в обґрунтування якого вказано, що згідно довідки розрахунок від 05 серпня 2025 року №4434/ФЕС премії за безпосередню участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів відповідно до ПКМУ №168 від 28.02.2022 року ОСОБА_1 зазначено загальну суму виплат за рішенням суду на суму 99 508,45 грн (дев'яносто дев'ять тисяч п'ятсот вісім гривень). Військова частина НОМЕР_2 (командир військової частини НОМЕР_2 ) подала відповідний розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення до начальника забезпечувального органу за вересень 2025 року наявне прізвище позивача ОСОБА_1 . Військова частина НОМЕР_2 (командир військової частини НОМЕР_2 ) подала відповідний розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення до начальника забезпечувального органу за жовтень 2025 року наявне прізвище позивача ОСОБА_1 . Військова частина НОМЕР_2 (командир військової частини НОМЕР_2 ) подала відповідний розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення до начальника забезпечувального органу за листопад 2025 року наявне прізвище позивача ОСОБА_1 . Військова частина НОМЕР_2 (командир військової частини НОМЕР_2 ) подала відповідний розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення до начальника забезпечувального органу за грудень 2025 року наявне прізвище позивача ОСОБА_1 .
Позивачем надано додаткові пояснення, в яких зазначено, що 1. Військова частина НОМЕР_2 (посадові особи) сама винна в тому, що своєчасно не нарахувала та не сплатила грошове забезпечення ОСОБА_1 ; 2. Рішення суду не виконується більш ніж 2 роки; 3. Це питання вирішується шляхом видання відповідного наказу командиру і включається у фонд грошового забезпечення військовослужбовців військової частини за наступний календарний місць, як це роблять інші військові частини. Отже, на думку позивача, не бажання виконувати рішення суду військовою частиною НОМЕР_2 призводить до порушення конституційних прав ОСОБА_1 , який є учасником бойових дій, має інвалідність в наслідок цієї війни. На підставі викладеного, просить не приймати звіт військової частини НОМЕР_2 щодо виконання рішення суду від 14.08.2023 у справі № 520/14503/23, встановити додатковий строк на подання повторного звіту до кінця січня 2026 року, накласти на командира військової частини НОМЕР_2 максимальний штраф за невиконання рішення суду.
Дослідивши поданий звіт, суд зазначає таке.
Суд вирішує питання про затвердження звіту про виконання рішення суду у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.
Згідно зі ст.129 Конституції України однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Крім того, обов'язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України також передбачена також нормами Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Згідно з ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.2 ст.382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідачем надано до суду довідку розрахунок від 05 серпня 2025 року №4434/ФЕС премії за безпосередню участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів відповідно до ПКМУ №168 від 28.02.2022 року ОСОБА_1 зазначено загальну суму виплат за рішенням суду на суму 99 508,45 грн (дев'яносто дев'ять тисяч п'ятсот вісім гривень).
Отже рішення в частині зобов'язання нарахувати додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000,00 грн (сто тисяч гривень) пропорційно в розрахунку на місяць у зв'язку з перебуванням на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я відповідачем виконано в повному обсязі.
Щодо зобов'язання виплати нараховану додаткову винагороду суд зазначає таке.
Відповідно до Інструкції з організації претензійної та позовної роботи, само представництва, представництва інтересів Міністерства оборони України, Збройних Сил України у судах та інших державних органах, затвердженої наказом Міністерства Оборони України від 30.12.2016 №744, Положення про фінансове господарство розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня (другого ступеня) за кошторисом Міністерства оборони України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 05.11.2009р. № 550, Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, доведених наказом Міністерства оборони України від 22.05.2017р. № 280, якщо рішення суду набрало законної сили після вжиття заходів щодо його оскарження, відповідно до якого фінансово-економічна служба військової частини НОМЕР_2 зобов'язана здійснити відповідні видатки за КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки», начальником фінансово-економічної служби - головним бухгалтером складається розрахунок коштів, необхідних для виконання рішення суду відповідно до чинного законодавства, який разом з копією рішення суду, та заявкою (додатковою заявкою), в якій враховані відповідні кошти надсилається до фінансово-економічного підрозділу вищого органу для його перевірки стосовно відповідності нормам чинного законодавства та рішенню суду. У разі надходження асигнувань за КЕКВ 2800 “Інші видатки» для виконання рішення суду, кошти невідкладно перераховуються на карткові рахунки військовослужбовців відповідно до складених розрахунків.
Військова частина НОМЕР_2 (командир військової частини НОМЕР_2 ) подала відповідний розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення до начальника забезпечувального органу за вересень 2025 року наявне прізвище позивача ОСОБА_1 .
Військова частина НОМЕР_2 (командир військової частини НОМЕР_2 ) подала відповідний розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення до начальника забезпечувального органу за жовтень 2025 року наявне прізвище позивача ОСОБА_1 .
Військова частина НОМЕР_2 (командир військової частини НОМЕР_2 ) подала відповідний розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення до начальника забезпечувального органу за листопад 2025 року наявне прізвище позивача ОСОБА_1 .
Військова частина НОМЕР_2 (командир військової частини НОМЕР_2 ) подала відповідний розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення до начальника забезпечувального органу за грудень 2025 року наявне прізвище позивача ОСОБА_1 .
У зв'язку з відсутністю фінансування у Військовій частині НОМЕР_2 кошти ОСОБА_1 ще не надходили, тому виплати йому ще не здійснені. У зв'язку із тим, що Військова частина НОМЕР_2 перебуває на фінансовому забезпеченні у ІНФОРМАЦІЯ_2 і не є розпорядником коштів, то у неї не має можливості самостійно здійснювати такі виплати. Станом на 08 грудня 2025 року інформації щодо виділення додаткових асигнувань з цього приводу на адресу Військової частини НОМЕР_2 не надходило.
Військова частина НОМЕР_2 не включена до Єдиного реєстру підприємств та організацій України, а є структурним підрозділом у Збройних Силах України.
Згідно реєстраційної картки розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) в п.3 зазначено найменування розпорядника бюджетних коштів вищого рівня - військова частина НОМЕР_4 (Командування Сухопутних військ)
Крім того, суд зазначає, що право особи, тобто стягувача, на здійснення виплати заборгованості належних йому сум грошового забезпечення не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Разом з тим, стягнення з суб'єкта владних повноважень коштів, які знаходяться на його рахунках але призначені для іншої мети, можуть поставити під загрозу функціонування такого суб'єкта владних повноважень, виконання покладених на нього функцій та, відповідно, нанести шкоду необмеженій кількості осіб.
Суд звертає увагу на те, що згідно зі статтею 95 Конституції України бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства; виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків; держава прагне до збалансованості бюджету України.
Що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 24 липня 2023 року у справі № 420/6671/18.
Відсутність додаткового фінансування бюджету є об'єктивними обставинами, що перешкоджають швидкому виконанню рішення суду. Такі обставини не залежать від конкретних посадових осіб Військової частини.
Переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи (Постанова Верховного Суду від 4 жовтня 2022 року у справі № 200/3958/19-а).
При цьому, суд приймає до уваги відповідні розрахунки потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення до начальника забезпечувального органу за вересень - грудень 2025 року, в яких наявне прізвище позивача ОСОБА_1 .
Вказані розрахунки потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби свідчать про вчинення відповідачем активних дій для виконання рішення суду, при цьому від незалежних від Військової частини НОМЕР_2 є дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення.
Суд зазначає, що повне виконання рішення суду в частині виплати нарахованої додаткової винагороди в цій справі залежить не тільки від Військової частини НОМЕР_2 , а в першу чергу від виділення коштів з Державного бюджету України та їх подальшого перерахування до розпорядника коштів.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, суд приходить висновку про відсутність підстав для застосування процесуального інституту частини 3 статті 382-3 КАС України та накладення штрафу на відповідача.
Враховуючи факт наявності в матеріалах справи доказів повного виконання відповідачем рішення суду, суд приходить до висновку про наявність підстав для затвердження звіту про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 у справі № 520/14503/23.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 252, 255, 256, 294, 297, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Затвердити звіт Військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) від 09.12.2025 про виконання рішення суду від 14.08.2023 у справі № 520/14503/23, поданий на виконання ухвали від 16.09.2025.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвалу у повному обсязі виготовлено 25 грудня 2025 року.
Суддя Заічко О.В.