Іменем України
24 грудня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1738/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Качанок О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Касянчука Сергія Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - ІНФОРМАЦІЯ_3 , про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Касянчука Сергія Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі також - відповідач 2, ІНФОРМАЦІЯ_5 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі також - третя особа, ІНФОРМАЦІЯ_6 ), в якому позивач, з урахуванням уточненого позову, просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 13.03.2015 з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у редакції від 08.02.2015;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію стосовно ОСОБА_1 про виключення 13.03.2015 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у редакції від 08.02.2015.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що відповідно до запису на зворотній сторінці тимчасового посвідчення позивача серії НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_8 08.06.2016 замість військового квитка, ОСОБА_1 13.03.2015 виключений з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Факт виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних підтверджується підписом військового комісара та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Позивач вказує, що виключені з військового обліку громадяни є невійськовозобов'язаними. Після набуття статусу «виключеного з військового обліку» особа не має будь-яких правових обов'язків, що стосуються військовозобов'язаних. Громадяни, яких виключили з військового обліку не підлягають загальній мобілізації, крім того, з моменту виключення з військового обліку військовозобов'язаних на них не поширюються приписи правил військового обліку.
Однак, з відомостей сформованих у мобільному застосунку «Резерв+» військово-облікового документа в електронній формі, позивач встановив, що інформація у електронному військово-обліковому документі відображається некоректно, а саме його категорія обліку - військовозобов'язаний.
Крім того, позивач виявив інформацію про перебування на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 , хоча ніколи не писав заяву про взяття на військовий облік після виключення з військового обліку 13.03.2015 ІНФОРМАЦІЯ_8 .
ІНФОРМАЦІЯ_7 , у відповідь на скаргу позивача повідомлено, що наданих ОСОБА_1 відомостей щодо захворювання, які зазначені у тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 недостатньо для прийняття рішення уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 про внесення записів про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зазначено, що для внесення даних про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_2 необхідно з оригіналом військово-облікового документа, паспорта, медичних документів особисто звернутися до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем мешкання.
Позивач не погоджується з наведеними твердженнями відповідача 1, а вимогу щодо особистої явки позивача до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для проведення процедури виключення з військового обліку вважає безпідставною та такою, що суперечить положенням чинного законодавства України.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Відповідач 1 заперечував проти задоволення позовних вимог, про що 16.06.2025 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив таке.
Відповідач 1 вказує, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Отже, на думку відповідача 1, до повноважень обласних ТЦК та СП, в тому числі ІНФОРМАЦІЯ_11 , не входить внесення відомостей (змін) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Також зазначено, що позивача шляхом автоматичної верифікації з 18.05.2025 було зараховано на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Будь-які матеріали та відомості (рішення, довідка ВЛК, облікова картка) щодо проходження позивачем військово-лікарської комісії та прийняте рішення про його непридатність до військової служби не передавались та в ІНФОРМАЦІЯ_12 відсутні.
Документація військово-лікарської комісії (книга протоколів засідань військово-лікарської комісії, довідки ВЛК), яка діяла до 24.02.2022 при ІНФОРМАЦІЯ_13 (МВК) Луганської області, а також облікова картка/особова справа ОСОБА_1 на зберіганні в ІНФОРМАЦІЯ_14 відсутні у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України та знаходяться на тимчасово окупованій території Луганської області.
Відомостей щодо захворювання та виключення з військового обліку, які зазначені у наданому позивачем тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 , недостатньо для прийняття рішення уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_14 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів записів про виключення з військового обліку.
Крім того, відповідач 1 зазначив, що Генеральний штаб Збройних Сил встановлює особливості ведення військового обліку органами військового управління, військовими частинами Збройних Сил, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Згідно з алгоритмом Генерального штабу Збройних Сил України, РТЦК та СП та їхні відділи, евакуйовані з тимчасово окупованих територій, уточнення даних громадян не здійснюють, а у разі звернення до ІНФОРМАЦІЯ_6 або їхніх відділів громадян, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях, територіях, де тривають бойові дії, або постійно проживають за кордоном, окрім осіб, яким надано статус внутрішньо переміщеної особи, ІНФОРМАЦІЯ_6 або їхні відділи зобов'язані взяти їх на військовий облік за письмовою заявою, занести необхідні відомості до Реєстру та провести уточнення даних.
У разі, якщо такі особи нададуть військово-обліковий документ з відміткою про виключення з військового обліку за станом здоров'я, але такі відомості відсутні у реєстрі, такі громадяни беруться на військовий облік та направляються для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією, за результатами якого приймається відповідне рішення про придатність до військової служби.
Відтак, позивачу необхідно особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідної адміністративно-територіальної одиниці за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи) для взяття на військовий облік, уточнення облікових даних, отримання направлення для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією та внесення відомостей до Реєстру.
У зв'язку з вищевикладеним, у посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_11 , а також ІНФОРМАЦІЯ_14 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , що є відокремленими підрозділами ІНФОРМАЦІЯ_11 , відсутні підстави для внесення відомостей до реєстру про виключення позивача з військового обліку.
Ухвалою суду від 05.09.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 17.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі після усунення недоліків позовної заяви, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також цією ухвалою залучено ІНФОРМАЦІЯ_15 та ІНФОРМАЦІЯ_3 до участі у справі, в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
06.10.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_14 надійшла заява про виконання ухвали суду, в якій зазначено, що облікова картка/особова справа ОСОБА_1 , а також документація військово-лікарської комісії (книга протоколів засідань військово-лікарської комісії, довідки ВЛК), яка діяла до 24.02.2022 при ІНФОРМАЦІЯ_13 (МВК) Луганської області, на зберіганні в ІНФОРМАЦІЯ_14 відсутні. У зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України знаходяться на тимчасово окупованій території Луганської області. Факт захоплення будівлі ІНФОРМАЦІЯ_13 ( АДРЕСА_1 ) зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 42022132370000090 від 26.05.2022.
Ухвалою суду від 05.11.2025 змінено процесуальний статус ІНФОРМАЦІЯ_2 та залучено його до участі у справі як другого відповідача; розгляд справи розпочато спочатку.
21.11.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_14 надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що заява позивача від 04.06.2025 була подана саме до ІНФОРМАЦІЯ_14 , і за результатами її розгляду було надано ОСОБА_1 відповідь, в якій зазначено, що він не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у відповідача 2, а тому останній не може надати запитувані дані. Для встановлення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 , згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», необхідно звернутися для постановки на військовий облік військовозобов'язаних до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на території обслуговування якого він зареєстрований як внутрішньо переміщена особа.
Також відповідач 2 вказав, що ОСОБА_1 шляхом автоматичної верифікації з 18.05.2025 було зараховано на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_12 , згідно наявної бази даних на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_14 не знаходиться.
На підставі викладеного відповідач 2 просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Третя особа правом на подання письмових пояснень щодо предмету позову у справі не скористалась.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується паспортом громадянина України, карткою платника податків.
Із записів у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного - ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 08.06.2016 вбачається, що 13.03.2015 за ст. 14 п. 10 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» переданий на облік військовозобов'язаних запасу (по хворобі), не служив, військово-облікова спеціальність не зазначена. Щодо ступені придатності в тимчасовому посвідченні зазначено, що 13.03.2015 комісією по приписці при ІНФОРМАЦІЯ_17 визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку за ст. 16а гр. 1 наказу МОУ № 402 від 2008 року. Також у тимчасовому посвідчення зазначено: «13.03.2015 року виключений з військового обліку за ст. 37 п. 6 пп. 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».». Записи засвідчено військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_18 ОСОБА_3 та скріплено печаткою установи.
Водночас, згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , категорія обліку - військовозобов'язаний, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_10 , зазначено щодо порушення позивачем правил військового обліку.
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_14 із заявою від 04.06.2025 про внесення відомостей щодо виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Як вказано у позові та не спростовується відповідачами, відповідь на вказану заяву не надійшла.
Представник позивача, діючи в інтересах ОСОБА_1 направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_11 скаргу від 17.07.2025, в якій просив, серед іншого, провести службову перевірку щодо протиправної бездіяльності співробітників ІНФОРМАЦІЯ_2 , вираженій у залишенні заяви ОСОБА_1 від 04.06.2025 про внесення відомостей щодо виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів без розгляду та зобов'язати уповноваженого(-их) співробітника(-ів) ІНФОРМАЦІЯ_2 належним чином розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.06.2025 та вчинити відповідні дії за результатами розгляду заяви.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_11 від 12.08.2025 № 3975 повідомлено, що з метою повного охоплення військовим обліком громадян України, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях України, а також інформація про реєстрацію (декларування) місця проживання яких була відсутня, відповідно до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 ОСОБА_1 шляхом автоматичної верифікації з 18 травня 2025 року було зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_12 . Документація військово-лікарської комісії (книга протоколів засідань військово-лікарської комісії, довідки ВЛК), яка діяла до 24.02.2022 при ІНФОРМАЦІЯ_13 (МВК) Луганської області, а також облікова картка/особова справа ОСОБА_1 на зберіганні в ІНФОРМАЦІЯ_14 відсутні у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України та знаходяться на тимчасово окупованій території Луганської області. Наданих відомостей щодо захворювання, які зазначені у тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 , недостатньо для прийняття рішення уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_14 про внесення записів про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Для внесення даних про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 необхідно з оригіналом військово-облікового документа, паспорта, медичних документів особисто звернутися до РТЦК та СП за місцем мешкання (реєстрації).
Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_11 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно нього відомостей про виключення з військового обліку, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Згідно з частинами першою, третьою статті 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Частиною п'ятою статті 33 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону № 2232-ХІІ).
Також відповідно до частини 6 статті 37 Закону № 2232-ХІІ (в редакції, чинній на час внесення до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, виданого на ім'я позивача відомостей про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку) виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України, які:
1) призвані чи прийняті на військову службу або направлені для проходження альтернативної (невійськової) служби;
2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів;
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) припинили громадянство України;
6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності;
9) померли.
На виконання частини п'ятої статті 33 Закону № 2232-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487)
Пунктом 2 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів (пункт 20 Порядку № 1487).
Також підпунктом 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку № 1487) установлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону № 1951-VIII).
За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Також за змістом пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з пунктом 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, серед іншого: здійснюють взяття громадян України на військовий облік призовників; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Крім того, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 559) та форму військово-облікового документа.
При цьому, пунктом 2 вказаної постанови обумовлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
Згідно з пунктами 1-3 Порядку № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559.
Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
У пункті 8 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема: відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (підпункт 7); відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (підпункт 12).
Як встановлено судом, електронний військово-обліковий документ позивача від 01.09.2025 містить інформацію, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_19 .
При цьому, відповідачі вказують, що позивача в автоматичному порядку (шляхом автоматичної верифікації) було зараховано на облік до ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Разом з тим судом встановлено, що позивач перебував на тимчасовому військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_20 та відповідно до надрукованих записів у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 , 13.03.2015 комісією по приписці при ІНФОРМАЦІЯ_17 позивач визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку за ст. 16а гр. 1 наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 та, відповідно, у військовому квитку міститься запис про виключення з військового обліку за ст. 37 п. 6 пп. 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (тобто у зв'язку з визнанням військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку), а також відмітка (відтиск печатки) від 13.03.2015 про зняття позивача з військового обліку по хворобі.
Вказані записи засвідчені підписом відповідної уповноваженої особи та скріплені печаткою ІНФОРМАЦІЯ_21 , а тому у суду відсутні правові підстави їх не враховувати.
У зв'язку із відсутністю в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про виключення позивача з військового обліку із зазначенням відповідних підстав, позивач звертався до ІНФОРМАЦІЯ_14 та ІНФОРМАЦІЯ_11 із зверненнями та скаргою, щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідних відомостей.
Однак, внесення відповідних даних щодо позивача, відповідачем 2 не здійснено.
При цьому, з огляду на вищезазначені положення нормативно-правових актів, ІНФОРМАЦІЯ_15 є відповідальною особою за ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, внесення до нього змін, у тому числі й щодо виключення з військового обліку із зазначенням підстав для такого виключення.
Відповідачі посилаються, зокрема на те, що відомостей щодо захворювання та виключення з військового обліку, які зазначені у наданому військово-обліковому документі, недостатньо для прийняття рішення про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів записів про виключення з військового обліку, також вказують на відсутність військово-облікових та медичних документів на ім'я ОСОБА_1 у зв'язку з їх втратою через військову агресію рф проти України.
Суд зауважує, що зміст наведених вище положень нормативно-правових актів свідчить, що посадові особи, відповідальні за оформлення та заповнення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, яке належить позивачу, проставленням свого підпису, скріпленим печаткою цього військового комісаріату, підтвердили достовірність внесених даних, у тому числі й щодо непридатності позивача до військової служби та виключення його з військового обліку, а також підтвердили дотримання визначеної законодавством процедури, яка передувала внесенню цих даних, та наявність визначених законом підстав для виключення позивача з військового обліку через непридатність за станом здоров'я.
Тому є неприйнятними доводи відповідачів про неможливість внесення змін до Реєстру внаслідок відсутності документації щодо військового обліку та проходження військово-лікарської комісії, недостатності даних, наявних у тимчасовому посвідченні позивача.
В свою чергу, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 згідно з діючим законодавством є військово-обліковим документом в паперовій формі.
Суду не надано доказів визнання нечинним тимчасового посвідчення військовозобов'язаного позивача чи притягнення до відповідальності осіб, які оформили та видали його позивачу, або недостовірності зазначених в ньому відомостей про виключення позивача з військового обліку, тому тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 є належним доказом того, що позивач виключений з військового обліку через непридатність до військової служби за станом здоров'я з 13.03.2015.
Крім того, за положеннями Порядку № 1487, відповідальними за організацію та забезпечення зберігання облікової документації військовозобов'язаних, персональних даних, які в них містяться, збереження підтвердних документів, що стали підставою для виключення з військового обліку військовозобов'язаних, а також своєчасне внесення даних про військовозобов'язаного, у тому числі, й про виключення з військового обліку із зазначенням відповідних підстав, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Тому тягар настання несприятливих наслідків через не виконання (неналежне виконання) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки своїх обов'язків, у тому числі, й щодо своєчасного внесення даних про військовозобов'язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткові обов'язки щодо повторного постановлення на військовий облік військовозобов'язаного за відсутності законодавчо визначених для цього підстав та проходження військово-лікарської комісії з метою підтвердження раніше встановленої непридатності до військової служби за станом здоров'я.
Щодо пропозиції позивачу звернутися до ТЦК та СП за місцем проживання, суд зазначає таке.
Положення Порядку № 1487 та Правил військового обліку свідчать, що військовозобов'язані повинні:
- перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідному районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи, у разі залишення свого зареєстрованого місця проживання;
- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
- особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних.
Проте, як вже зазначалось, позивач виключений з військового обліку 13.03.2015 у зв'язку з визнанням непридатним до військової служби, а тому він не має статусу військовозобов'язаного та на нього не поширюються вищенаведені обов'язки, що визначені законодавством щодо військовозобов'язаних.
Доказів прийняття рішення про поновлення позивача на військовому обліку у зв'язку з усуненням обставин, що слугували підставою для прийняття рішення про виключення його з такого обліку, до матеріалів справи не надано.
Отже, у позивача відсутній обов'язок звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та постановки на військовий облік за місцем проживання для уточнення військово-облікових даних.
Водночас, положеннями Порядку № 559 визначена можливість звернутися для уточнення військово-облікових даних, внесених до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Оскільки позивач перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_20 (наразі - ІНФОРМАЦІЯ_15 ), уповноважені особи якого внесли відповідні записи щодо визнання позивача непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку, а також враховуючи, що позивач звертався до ІНФОРМАЦІЯ_14 із заявою щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних та позивач зареєстрований у місці ІНФОРМАЦІЯ_22 , яке належить до юрисдикції саме ІНФОРМАЦІЯ_14 , тому відповідальним за внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку, є саме відповідач 2.
Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем 2 допущено протиправну бездіяльність щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку.
Позовні вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_11 задоволенню не підлягають, оскільки останній не є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у розумінні статті 5 Закону № 1951-VIII, та позивач не перебував на військовому обліку в цьому органі.
Щодо інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої позиції, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вищевикладені факти та обставини є безумовною підставою для висновків суду про протиправність бездіяльності відповідача 2, а інші доводи не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, то суд зауважує, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Суд зазначає, що позовні вимоги у цій справі звернуті виключно до ІНФОРМАЦІЯ_11 , до якого вони не підлягають задоволенню з вищенаведених судом підстав. Позивач під час розгляду справи позовні вимоги не уточнював.
Водночас, під час розгляду справи судом було змінено процесуальний статус ІНФОРМАЦІЯ_2 та залучено його до участі у справі як другого відповідача, яким і було допущено протиправну бездіяльність щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатній позивача до військової служби з виключенням з військового обліку військовозобов'язаних.
Враховуючи наведене та встановлені судом обставини, суд вважає, що належним, достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача в даному випадку буде прийняття рішення про:
- визнання протиправною бездіяльності відповідача 2 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання позивача непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку;
- зобов'язання відповідача 2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення позивача з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 13 березня 2015 року.
Наведений спосіб захисту порушених прав позивача та вищенаведені в цьому рішенні висновки суду щодо суті спору, узгоджуються з позицією та способом захисту порушених прав позивача, викладених у постановах Першого апеляційного адміністративного суду від 29.10.2025 у справі № 360/1083/25, від 11.12.2025 у справі № 280/8299/24, у подібних правовідносинах та за схожих обставин.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Щодо витрат позивача зі сплати судового збору суд зазначає, що позивачем при поданні позову був сплачений судовий збір у загальному розмірі 1211,20 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 01.09.2025 № 8085-B7HX-KK6A-M462.
Разом з тим суд зазначає, що позовну заяву подано в електронній формі через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему «Електронний суд».
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону № 3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, з урахуванням наведеного, позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір в розмірі 968,96 грн.
Тобто, позивачем сплачено судовий збір у більшому розмірі, ніж необхідно було сплатити, а тому питання про розподіл судових витрат вирішується виходячи з суми, що позивач мав сплатити - 968,96 грн.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправильних дій (бездіяльності) відповідача 2, судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 2 у загальному розмірі 968,96 грн.
Щодо решти надміру сплаченого судового збору, суд роз'яснює позивачу право звернутися до суду із відповідною заявою про повернення надміру сплаченого ним судового збору в сумі 242,24 грн.
Щодо судових витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає таке.
В позовній заяві зазначено, що позивач розраховує понести витрати на правову допомогу у орієнтовному розмірі 8000 грн. Також вказано, що в ході судового розгляду позивач буде подавати клопотання щодо судових витрат та у прохальній частині позовної заяви позивач просить стягнути на його користь, зокрема, витрати на правову допомогу.
Суд зазначає, що позивач відповідного клопотання, про яке вказано вище, під час розгляду справи не подав.
Разом з тим, згідно з частиною сьомою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне встановити позивачу строк у п'ять днів, з дня ухвалення рішення суду, для подання доказів понесених витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Касянчука Сергія Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - ІНФОРМАЦІЯ_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_5 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ), про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_15 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 13 березня 2015 року.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).
Встановити ОСОБА_1 п'ятиденний строк з дня ухвалення рішення суду для подання доказів понесених витрат на професійну правничу допомогу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 24.12.2025.
Суддя О.М. Качанок