Ухвала від 12.12.2025 по справі 335/10322/25

1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/10322/25 1-кс/335/4084/2025

12 грудня 2025 року м. Запоріжжя

Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Мелітопольського відділу Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_3 , про продовження строку дії обов'язків, покладених на підозрюваного при застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, в рамках кримінального провадження №62025080100007078 від 10.10.2025, відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Люцерна, Запорізької області, громадянина України, українця, який має вищу освіту, який проходить службу на посаді заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , який мешкає за адресою за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

- підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор у кримінальному провадженні - Мелітопольського відділу Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку застосування обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, в межах застосування запобіжного заходу, підозрюваному ОСОБА_5 .

В обґрунтування клопотання зазначив, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню № 62025080100007078, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 10.10.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 368 КК України.

Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється Запорізькою спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Східного регіону.

У зв'язку із збройною агресією РФ проти України, 24 лютого 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про ведення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022. 22 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17 травня 2022 року № 341/2022, за яким воєнний стан в Україні продовжено з 05 год. 30 хв.

25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ХІ у зв'язку з військовою агресією РФ проти України з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 днів, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває до цього часу.

Відповідно до п. 2 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) № 182 від 10.04.2024 майора ОСОБА_5 призначено на посаду начальника відділення обліку мобілізаційної роботи - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , яку він прийняв та приступив до виконання службових обов'язків за посадою 17 квітня 2024 року.

Відповідно до функціональних обов'язків: начальник відділення обліку мобілізаційної роботи - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підпорядковується начальнику відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 . Під час відсутності начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 - виконує його обов'язки.

Під час виконання рішень начальника відділу ЗРТЦК та СП начальник відділення - заступник начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 - має право віддавати накази (розпорядження) підпорядкованому особовому складу, від його імені. Про всі віддані накази начальник відділення обліку мобілізаційної роботи - заступник начальника відділу доповідає начальнику відділу.

Заступник начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідає за:

організацію мобілізаційної роботи у відділі ІНФОРМАЦІЯ_5 , контроль проведення мобілізації;

організацію ведення військового обліку на території відповідальності відділу;

організацію ведення обліку та призову під час мобілізації офіцерів запасу;

організацію ведення баз даних щодо військовозобов'язаних, резервістів, які підлягають обліку та призначенню за відповідними військово-обліковими спеціальностями та посадам:

організацію ведення баз даних щодо наявності та використання транспортних засобів національної економіки;

охорону державної таємниці;

контроль за технічним станом та готовністю транспортних засобів національної економіки до поставки у військові частини (органи, формування), які комплектуються;

вивчення економічних можливостей на території відповідальності щодо використання їх в інтересах виконання завдань мобілізації;

організацію управління мобілізацією, підготовку та обладнання пункту управління;

підтримання внутрішнього порядку у відділі ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

збереження закріплених матеріальних засобів та майна мобілізаційного відділення.

Заступник начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 зобов'язаний:

Організувати та контролювати оповіщення та у разі потреби може здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 , оповіщення військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 для оформлення військово-облікових, документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу та здійснювати контроль за їх прибуттям;

організовувати взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення;

організовувати письмове повідомлення державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям про осіб, які не виконали наказ (розпорядження) начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 , підприємств, установ та організацій та не прибули за викликом до відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

контролювати розпорядок дня та трудову дисципліну у відділі ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

організовувати взаємодію з правоохоронними органами;

організацію звернення в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;

організацію взаємодії з ВЛК щодо контролю своєчасного проходження військовозобов'язаними військово лікарської експертизи;

організовувати та проводити індивідуальну підготовку з особовим складом відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

організовувати якісне формування та поставку команд та партій військовозобов'язаних та резервістів відповідно до розпоряджень РТЦК та СП;

організовувати інформування про стан військового обліку щороку до 5 січня районну держадміністрацію, виконавчі органи ОТІ та вносити на їх розгляд пропозиції щодо його покращення;

контролювати облік військовозобов'язаних запасу;

організовувати та складати звіти;

вивчати економіку району в межах компетенції адміністративно -територіальної відповідальності, розробляти та узгоджувати з місцевою держадміністрацією, місцевими органами влади заходи, стосовно використання місцевої економіки для задоволення мобілізаційних потреб та забезпечення призову і поставки ресурсів під час мобілізації;

контролювати своєчасність та якість надання звітних документів відділення обліку мобілізаційної роботи;

здійснювати контроль за збереженням матеріальних засобів мобілізаційного відділення;

виконувати додаткові завдання, які, стоять перед відділенням обліку мобілізаційної роботи і не суперечать чинному законодавству України;

обов'язково використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов'язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації;

виконувати інші поставлені завдання, пов'язані з виконанням функцій ІНФОРМАЦІЯ_5 , згідно чинного законодавства;

не допускати витоку секретної інформації, яка йому довірена або стала відомою у зв'язку з виконанням службових обов'язків.

Під час виконання заходів з демобілізації людських і транспортних ресурсів:

планувати роботу і здійснювати заходи щодо підтримання мобілізаційної готовності ІНФОРМАЦІЯ_5 під час проведення демобілізації людських і транспортних ресурсів і вимагати їх виконання, своєчасно вносити до планів роботи необхідні зміни, вживати заходів для охорони державної таємниці, забезпечення прихованого управління військами;

здійснювати контроль за постановкою на військовий облік мобілізаційних ресурсів під час переведень Збройних Сил та економіки з воєнного стану на мирний шляхом розформування військ, частин, з'єднань і об'єднань, штабів, установ, допоміжних | підрозділів, звільнення в запас надлишкового особового складу;

організовувати підготовку та своєчасне подання донесень згідно Табелю термінових донесень;

організовувати військовий облік демобілізованих ресурсів, контролювати складання та подання звітних донесень (доповідей) щодо залишків мобілізаційних ресурсів;

проводити заходи по накопичуванню військово-навчених ресурсів відповідно до отриманої цивільної спеціальності та проходження військової служби;

організувати уточнення документів плану проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів на території району в межах компетенції адміністративно - територіальної відповідальності.

На підставі викладеного ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника відділення обліку мобілізаційної роботи - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до примітки 1 до ст. 425 КК України є військовою службовою особою. Крім того, відповідно до примітки до ст. 364 КК України та ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» ОСОБА_5 є службовою особою.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що корупція - це використання особою, зазначеною у частині першій ст. 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій ст. 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», неправомірна вигода - це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Нормами ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особам, зазначеним у частині першій ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Положеннями ст. ст. 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вимоги для себе чи інших осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

У період часу з 01 серпня 2022 року по 30 вересня 2025 року, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проходив військову службу за контрактом укладеним із Міністерством оборони України в особі начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , строком на три роки. 02.10.2025 ОСОБА_6 , на виконання вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з метою зарахування на військовий облік надав свої документи до ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .

02 жовтня 2025 року ОСОБА_5 , займаючи посаду заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , в силу покладених на нього обов'язків за посадою, дізнався, що військовозобов'язаний ОСОБА_6 подав до ІНФОРМАЦІЯ_2 документи для взяття його на військовий облік.

Так, з метою реалізації свого злочинного умислу ОСОБА_5 03 жовтня 2025 року приблизно о 17 годині, перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 ,під час особистого спілкування з військовозобов'язаним ОСОБА_6 повідомив останньому, що він буде мобілізований до військової частини ЗСУ або поза власним бажанням змушений укласти контракт із Міністерством оборони України та проходити військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 . При цьому на запитання ОСОБА_6 чи може він бути зарахованим на військовий облік та отримати відстрочку від мобілізації на підставах, передбачених діючим законодавством України, ОСОБА_5 запропонував останньому повернутись додому та обміркувати пропозицію щодо укладання контракту та подальшого проходження військової служби за контрактом.

Цього ж дня, ОСОБА_6 зателефонував своєму знайомому старшому інструктору з комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_8 - ОСОБА_7 , 07 червня 1993 року ОСОБА_7 ,який знайомий з ОСОБА_5 з проханням допомогти йому у вирішенні питання, щодо взяття його на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше

03 жовтня 2023 року перебуваючи в невстановленому місці ОСОБА_5 в ході розмови з ОСОБА_7 повідомив останньому, що для вирішення питання, щодо взяття на військовий облік ОСОБА_6 останньому слід передати ОСОБА_5 неправомірну вигоду у суму 2000 доларів США (82548 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 03.10.2025).

Після встановлення зазначеного факту у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на вимагання та одержання неправомірної вигоди від військовозобов'язаного ОСОБА_6 для себе за прийняття ним, як уповноваженою на виконання функцій держави особою рішення щодо зарахування військовозобов'язаного ОСОБА_6 на військовий облік, до реалізації якого ОСОБА_5 вирішив залучити ОСОБА_7 , як особу, яка має можливість повідомляти ОСОБА_6 висунуті вимоги, щодо одержання від нього неправомірної вигоди за прийняття такого рішення.

03 жовтня 2025 року ОСОБА_7 в телефонній бесіді з ОСОБА_6 повідомив останньому, що йому з метою вирішення питання, щодо зарахування його на військовий облік необхідно знову поспілкуватись з заступником начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 та виконати вимогу, яку він висуне.

Так з метою реалізації свого злочинного умислу ОСОБА_5 , 07 жовтня 2025 року приблизно о 17 годині, перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 під час особистого спілкування з військовозобов'язаним ОСОБА_6 повідомив останньому, що він мусить укласти новий контракт із Міністерством оборони України та проходити службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 у випадку відмови ОСОБА_6 він не буде зарахований на військовий облік та буде оголошений в розшук як особа, яка не з'явилась до ТЦК та СПза місцем мешкання у встановленому законом порядку з метою зарахування на військовий облік, та в подальшому мобілізований до військової частини ЗСУ.

Після цього, ОСОБА_7 реалізуючи свій намір на здійснення пособництва в одержанні службовою особою - ОСОБА_5 неправомірної вигоди від ОСОБА_6 за прийняття ним, як уповноваженою на виконання функцій держави особою рішення, щодо зарахування військовозобов'язаного ОСОБА_6 на військовий облік, цього ж дня в телефонній бесіді з останнім повідомив йому, що він повинен передати неправомірну вигоду в сумі 2000 доларів США (82681,80 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 07.10.2025) йому для подальшої передачі ОСОБА_5 з метою вирішення питання, щодо взяття ОСОБА_6 на військовий облік.

10 жовтня 2025 року ОСОБА_6 розуміючи, що погрози висловлені ОСОБА_5 , щодо оголошення його в розшук, яка особи яка не з'явилась до ТЦК та СПза місцем мешкання у встановленому законом порядку з метою зарахування на військовий облік та подальшої мобілізації до бойових частин ЗСУ є реальними та йому необхідно передати ОСОБА_7 для подальшої передачі ОСОБА_5 неправомірну вигоди в сумі 2000 доларів США (83012,40 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 31.01.2025), з метою взяття на військовий облік та отримання можливості оформлення відстрочки від мобілізації в установленому законом порядку, звернувся до правоохоронних органів з заявою, щодо вимагання від нього співробітниками ТЦК та СП неправомірної вигоди.

14 жовтня 2025 року о 15 годині 25 хвилин ОСОБА_7 , перебуваючи навпроти будівлі Приморської центральної районної лікарні, яка розташована за адресою м. Запоріжжя вул. Сєдова, 8 та реалізуючи свій злочинний умисел направлений на здійснення пособництва в одержанні службовою особою - ОСОБА_5 неправомірної вигоди від ОСОБА_6 за прийняття ним, як уповноваженою на виконання функцій держави особою, рішення щодо зарахування військовозобов'язаного ОСОБА_6 на військовий облік, одержав від останнього неправомірну вигоду в розмірі 2000 доларів США (83220,40 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 14.10.2025) для подальшої передачі її ОСОБА_5

14 жовтня 2025 року о 20 годині 10 хвилин ОСОБА_5 , перебуваючи в салоні автомобіля «Hyundai Sonata», державний номер НОМЕР_1 , який рухався по вул. Козацькій в м. Вільнянськ, Запорізького району, Запорізької області реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на вимагання та одержання неправомірної вигоди від військовозобов'язаного ОСОБА_6 для себе за прийняття ним, як уповноваженою особою на виконання функцій держави рішення, щодо зарахування військовозобов'язаного ОСОБА_6 на військовий облік, одержав від пособника - ОСОБА_7 неправомірну вигоду в розмірі (83220,40 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 14.10.2025) після чого, того ж дня був затриманий.

ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а саме: одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.

15.10.2025 слідчим слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області за погодженням прокурора Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_8 , ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Обґрунтованість вказаної підозри ОСОБА_5 у вчиненні ним кримінального правопорушення, в повній мірі підтверджується зібраними в ході досудового розслідування матеріалами кримінального провадження, а саме: протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_5 та вилученими під час затримання речами; протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_7 та вилученими під час його затримання речами; протоколом огляду місця події за адресою: м Вільнянськ, вул. Миру, 28; протоколами допиту та додаткових допитів свідка ОСОБА_6 ; протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_6 ; протоколом огляду відеозапису вилученого за адресою: АДРЕСА_3 ; рапортом оперативного співробітника ОСОБА_9 від 15.10.2025; протоколом обшуку транспортного засобу Hyundai Sonata з державним номерним знаком « НОМЕР_1 »; протоколом огляду відеозаписів отриманих на запит до УПП в Запорізькій області ДПП.

16.10.2025 року слідчим суддею Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя застосовано до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави. Надалі підозрюваного ОСОБА_5 звільнено з-під варти у зв'язку з внесенням застави та покладено ряд обов'язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України.

12.12.2025 року постановою керівника Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону строк досудового розслідування цього провадження продовжено до 3 місяців, а саме до 15.01.2026.

12.12.2025 року, о 20:49 включно, спливає строк дії ухвали слідчого судді, якою ОСОБА_5 застосовно запобіжний захід, в тому числі і строк дії обов'язків, які покладено даною ухвалою на підозрюваного. Враховуючи, що ризики та обставини, якими керувався слідчий суддя при обранні ОСОБА_5 запобіжного заходу, не перестали існувати, є підстави для їх продовження у зв'язку з необхідністю продовження строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.

На даний час органом досудового розслідування проводяться слідчі (розшукові) дії, спрямовані на отримання додаткових доказів, у зв'язку з чим для повного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні необхідно виконати наступне: отримати матеріали кримінального провадження передбачені главою 21 КПК України та долучити їх до провадження; виконати вимоги ст. 290 КПК України; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування; провести інші слідчі дії та розшукові заходи, необхідні для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Зазначені слідчі та процесуальні дії не було проведено раніше, оскільки під час розслідування проведена значна кількість слідчих дій, за результатами яких виникла потреба у проведенні додаткових та нових слідчих розшукових дій.

Ураховуючи наведене, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, запобігання спробам вчинення наведених дій та для виконання завдань кримінального провадження, прокурор просить продовжити продовжити підозрюваному ОСОБА_5 строк покладених на підозрюваного процесуальних обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, а саме: прибувати на виклик слідчого, прокурора, суду, залежно від стадії кримінального провадження; не відлучатися за межі Запорізької області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; утриматися від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання з підстав та мотивів викладених в ньому, на задоволенні клопотання наполягає.

Захисник підозрюваного та підозрюваний, кожен окремо, у судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання прокурора.

Розглянувши клопотання, вислухавши думку учасників судового засідання, дослідивши надані матеріали, суд вважає, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.

Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню № 62025080100007078, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 10.10.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 368 КК України.

15.10.2025 року, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

16.10.2025 року слідчим суддею Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя застосовано до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави.

Надалі підозрюваного ОСОБА_5 звільнено з-під варти у зв'язку з внесенням застави та покладено ряд обов'язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України.

12.12.2025 року постановою керівника Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону строк досудового розслідування цього провадження продовжено до 3 місяців, а саме до 15.01.2026 року.

Метою продовження строку покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , обов'язків передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, є забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного.

Можливість призначення ОСОБА_5 у разі визнання його винним, покарання у вигляді позбавлення волі свідчить про наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду;може впливати на свідків та потерпілого у кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення, що підтверджується вищезазначеними матеріалами досудового розслідування, та свідчить про неможливість запобігання цим ризикам шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів.

При вирішенні питання про продовження строку дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, також враховуючи, обставини передбачені ст. 178 КПК України, а саме: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним злочину, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному ОСОБА_5 у разі визнання його винуватим, а саме покарання у вигляді позбавлення волі, та унеможливлює застосування відносно ОСОБА_5 звільнення від відбування покарання на підставі ст. 75 КК України, оскільки відноситься до відноситься до корупційних правопорушень, його вік та стан здоров'я, ті обставини, що підозрюваний раніше не судимий, має постійне місце мешкання та реєстрацію, має на утриманні малолітню дитину з інвалідністю.

Крім того, слід зазначити, що строк дії ухвали слідчого судді про застосування обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України закінчується 12.12.2025 року, проте, у кримінальному провадженні необхідно виконати необхідні органу досудового розслідування слідчі та процесуальні дії, а саме необхідно: отримати матеріали кримінального провадження передбачені главою 21 КПК України та долучити їх до провадження; виконати вимоги ст. 290 КПК України; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування; провести інші слідчі дії та розшукові заходи, необхідні для встановлення обставин кримінального правопорушення.

12.12.2025 року постановою керівника Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону строк досудового розслідування цього провадження продовжено до 3 місяців, а саме до 15.01.2026 року.

Відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені ч. 5 та ч. 6 цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.

Враховуючи тяжкість покарання, що загрожує у разі визнання ОСОБА_5 винуватим у кримінальних правопорушеннях, у вчиненні яких він підозрюється, даних про його особу, а також наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, які були встановлені ухвалою слідчого судді Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя від 16.10.2025 року та відсутність даних про їх зменшення, на підставі наданих матеріалів, оцінюючи всі встановлені під час розгляду клопотання обставини, приходжу до висновку, що відносно підозрюваного ОСОБА_5 , необхідно продовжити строк дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України в межах строку досудового розслідування.

Керуючись ст.ст. 177, 178, 179, 193,194, 196, 205, 309 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора- задовольнити.

Продовжити строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, в межах строку досудового розслідування, тобто до 15 січня 2026 року включно, а саме:

- прибувати на виклик слідчого, прокурора, суду, залежно від стадії кримінального провадження;

- не відлучатися за межі Запорізької області без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;

- утриматися від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні.

Роз'яснити підозрюваному наслідки невиконання вказаних обов'язків, а саме: у разі, якщо підозрюваний не виконає покладенні на нього обов'язки, на нього може бути накладене грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру мінімальної заробітної плати до 2 розмірів мінімальної заробітної плати.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого та прокурора у кримінальному провадженні.

Строк дії ухвали про покладення обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, визначити в межах строку досудового розслідування, тобто до 15 січня 2026 року включно.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1