Справа № 686/37079/25
Провадження № 1-кс/686/12165/25
19 грудня 2025 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання т.в.о. старшого слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів проти довкілля слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області капітана поліції ОСОБА_3 , погодженого з прокурором, про тимчасовий доступ до документів, у кримінальному провадженні № 42025240000000136 від 29.08.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364КК України,
19.12.2025 року т.в.о. старшого слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів проти довкілля слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області капітан поліції ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з клопотанням, погодженим з прокурором відділу Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування клопотання слідчим зазначено, що У провадженні слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42025240000000136 від 29.08.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, щоза результатами моніторингу відкритих джерел інформації, зокрема даних які містяться на Інтернет-ресурсах: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 та Google карти ( ІНФОРМАЦІЯ_4 даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, встановлено факти, які можуть свідчити про незаконне надання громадянам для сільськогосподарських цілей земельних ділянок в межах прибережної захисної смуги, з подальшим створенням на них 23 штучних водних об'єктів на території мікрорайону «Отрадне», розміщених в межах прибережної захисної смуги неподалік м. Хмельницький, на території Чорноострівської селищної територіальної громади.
Встановлено, що із числа 23 штучних водних об'єктів, про які йдеться вище, 16 знаходяться в межах земельних ділянок сільськогосподарського призначення приватної форми власності з наступними кадастровими номерами: 6825082200:05:005:2575, 6825082200:05:005:2528, 6825082200:05:005:2764, 6825082200:05:005:2519, 6825082200:05:005:2763, 6825082200:05:005:0052, 6825082200:05:005:2558, 6825082200:05:005:2739, 6825082200:05:005:2468, 6825082200:05:005:2533, 6825082200:05:005:2469, 6825082200:05:005:2527, 6825082200:05:005:2539, 6825082200:05:005:2773, 6825082200:05:005:2535, 6825082200:05:005:2507, 6825082200:05:005:2536.
Окрім того, 4 штучних водних об'єкти знаходяться в межах земельної ділянки державної форми власності з кадастровим номером 6825082200:05:005:0465 наданій в оренду ПП « ОСОБА_5 » для рекреаційних цілей, з категорії земель - землі сільськогосподарського призначення.
При цьому встановлено, що вказані земельні ділянки вибули з державної власності, у переважній більшості, а підставі наказів ІНФОРМАЦІЯ_5 , серед яких: наказ №22-853/14-14-СГ від 27.05.2014, №22-852/14-14-СГ від 27.05.2014, ХМ/6825082200:05:005/00000590 від 17.02.2014, ХМ/6825082200:05:005/00000590 від 17.02.2014 та розпоряджень ІНФОРМАЦІЯ_6 №1211/10-р від 20.10.2010, №1146/08-р від 12.09.2008, №1813/11-р від 23.12.2011, якими вони передані як землі сільськогосподарського призначення.
Положення статей 13, 14 Конституції України визначають, що земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.
Чинним законодавством установлено особливий правовий режим використання земель водного фонду.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 83 Земельного кодексу України до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом (пункт "ґ").
Приписи ч. 2 ст. 59 Земельного кодексу України передбачають можливість передання земель водного фонду у приватну власність тільки у випадку безоплатного передання громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування у власність замкнених природних водойм (загальною площею до 3 гектарів). Власники на своїх земельних ділянках можуть у встановленому порядку створювати рибогосподарські, протиерозійні та інші штучні водойми.
Інших випадків, за яких можна набути право приватної власності на земельні ділянки водного фонду, у ЗК України немає.
Згідно вимог ст. 4 Водного кодексу України, ст. 58 Земельного кодексу України до земель водного фонду, окрім іншого, належать землі, зайняті річками, водосховищами, іншими водними об'єктами, землі зайняті прибережними захисними смугами вздовж річок та навколо водойм.
До земель водного фонду України відносяться землі, на яких хоча і не розташований водний фонд, але за своїм призначенням вони сприяють функціонуванню водного фонду.
Відповідно до вимог ст. 60 Земельного кодексу України та ст. 88 Водного кодексу України уздовж морів та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Також, положеннями статті 60 Земельного кодексу України визначено, що прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною для великих річок, водосховищ на них - 100 метрів.
При крутизні схилів більше трьох градусів мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.
Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського транспорту.
Статтями 85, 88 Водного кодексу України, статтями 59, 84 Земельного кодексу України передбачено, що землі прибережних захисних смуг перебувають виключно у державній та комунальній власності і можуть надаватися лише в користування та для спеціально визначених цілей.
Пунктами «ґ», «д» ч. 4 ст.83 Земельного кодексу передбачено, що землі водного фонду із земель комунальної та державної власності не можуть передаватись у приватну власність крім випадків, визначених цим Кодексом.
За приписами ст. ст. 61, 62 ЗК України, ст. ст. 89, 90 ВК України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
Землі прибережних захисних смуг є землями водного фонду України, на які розповсюджується особливий порядок їх використання та надання їх у користування.
Так, земельні ділянки прибережних захисних смуг можуть передаватися громадянам та юридичним особам на умовах оренди для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо (ч. 4 ст. 59 Земельного кодексу України).
На підставі вищевикладеного встановлено, що працівниками ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 , шляхом зловживання службовим становищем, умисно, з метою одержання неправомірної вигоди, використовуючи службове становище, всупереч інтересам служби, під видом земель сільськогосподарського призначення передано із земель державної власності у приватну власність земельні ділянки з кадастровими номерами 6825082200:05:005:2575, 6825082200:05:005:2528, 6825082200:05:005:2764, 6825082200:05:005:2519, 6825082200:05:005:2763, 6825082200:05:005:0052, 6825082200:05:005:2558, 6825082200:05:005:2739, 6825082200:05:005:2468, 6825082200:05:005:2533, 6825082200:05:005:2469, 6825082200:05:005:2527, 6825082200:05:005:2539, 6825082200:05:005:2773, 6825082200:05:005:2535, 6825082200:05:005:2507, 6825082200:05:005:2536, які розташовані на території Чорноострівської селищної територіальної громади, та які відноситься до земель водного фонду, перебувають в межах прибережної захисної смуги, що спричинило істотну шкоду охоронюваним законом державним інтересам.
Відповідно до копії договору №265 оренди земельних ділянок від 24 травня 2007 року вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_7 в особі голови ОСОБА_6 уклала договорів з ПП « ОСОБА_5 » в особі ОСОБА_7 на оренду земельної ділянки для рекреаційних цілей двох земельних ділянок площею 2,00 га, з них ділянка №1 - 1,0809 га, ділянка №2 - 0,9191 га.
Із інформаційної довідки з Державних реєстрів № 441349681 вбачається, що ділянка №2 має наявний реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2789832068250, кадастровий номер 6825082200:05:005:0465, площа 0,9191 га.
Враховуючи викладене вище, на даний час, в рамках проведення досудового розслідування та з метою виконання вимог ст. 9 КПК України, виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей і документів, які знаходяться у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою отримання належним чином завірених копій документів, а саме: технічної документації із землеустрою, на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:05:005:0465, поземельні книги на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:05:005:0465, електронного документу (обмінного файлу) в електронному вигляді в форматі XML), який міститься в державному земельному кадастрі на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:05:005:0465.
Слідчий в судове засідання не з'явився, однак клопотав про розгляд справи у його відсутність, з підтриманням викладених у клопотанні вимог.
Дослідивши, надані матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Так, відповідно ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучитиїх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведена наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Оцінивши обґрунтованість наведених слідчим доводів, слідчий судя дійшов висновку, що під час розгляду клопотання доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 : ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , такі документи самі по собі так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Також слідчим доведено, що ці документи можливо використати як доказ та те, що без їх отримання не виявляється можливим іншими способами довести обставини, які передбачається довести в ході досудового розслідування кримінального провадження. Крім того, існує загроза знищення вказаних документів, тому слідчий суддя розглядає клопотання слідчого без виклику представників осіб, у володінні яких знаходяться документи.
Відтак, з урахуванням доведених слідчим обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст. 160, 163 КПК України; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання слідчого щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідчий суддявважає, що подане слідчим клопотання є підставним і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.131, 132, 159, 163, 164, 166 КПК України, слідчий суддя -
постановив:
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл начальнику відділу розслідування злочинів проти довкілля СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_8 , т.в.о. старшого слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів проти довкілля СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , старшому слідчому відділу розслідування злочинів проти довкілля СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_9 , т.в.о. слідчого відділу розслідування злочинів проти довкілля СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_10 на тимчасовий доступ у кримінальному провадженні № 42025240000000136 від 29.08.2025 до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , з метою отримання належним чином завірених копій документів, а саме: технічної документації із землеустрою на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:05:005:0465; поземельні книги на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:05:005:0465, електронного документу (обмінного файлу) в електронному вигляді в форматі XML), який міститься в державному земельному кадастрі на земельну ділянку з кадастровим номером 6825082200:05:005:0465.
Уповноваженим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , забезпечити тимчасовий доступ та надати можливість вилучити оригінали вищезазначених документів.
Ухвала діє по 18.02.2026 року.
Відповідно до ст.166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя